Hemingway
|
 |
« poslato: Новембар 01, 2012, 08:10:27 » |
|
AKTUELNOSTI SUNČANI ZANAT BUDUĆNOSTI 2010-06-21 00:28:29 energija
Piše Gordana Bašović Bezmalo celokupna električna energija koju građani Srbije potroše za svoje potrebe dobijena je iz takozvanih konvencionalnih izvora energije, kao što su termoelektrane i hidrocentrale. S druge strane, dobijanje struje iz obnovljivih izvora energije i dalje se smatra kao daleka budućnost kojom se iz perspektive većine bavi po koji zaljubljenik u čistu energiju. Međutim, vreme intenzivnog korišćenja obnovljivih izvora u Srbiji dolazi sporo, ali taj put je prosto nemoguće izbeći, između ostalog, i zbog toga što su energetska efikasnost i korišćenje obnovljivih izvora energije veoma važne teme u Evropskoj uniji.
U Srbiji postoje uslovi za korišćenje više obnovljenih resursa - od energija vetra, preko biomase, geotermalnih izvora i snaga malih vodenih tokova, do solarne energije. Solarna energija se i dalje smatra za nedovoljno isplativu za proizvodnju struje, ali je veoma povoljna za grejanje. Međutim, ovaj potencijal u Srbiji nije uopšte iskorišćen iako je u Srbiji broj broj sunčanih sati u godini, prema podacima Ministarstva energetike, veći od 2000 časova, što je više nego u većini evropskih zemalja.
Zbog toga instalater solarne energije već predstavlja zanat budućnost i zanimanje kojim se bavi sve više građana Niša. Da su mnoge Nišlije prepoznale kakav će značaj ovo zanimanje imati za samo nekoliko godina kako se Srbija bude približavala evropskim standardima u energetici, potvrđuje podatak Zanatske komore, koja je ove godine upisala 30 polaznika za kurs ovog esnafa, za koji je inače bilo prijavljeno mnogo više zainteresovanih.
Inače, Niš je i jedini grad u Srbiji koji ima četvoro profesionalnih instruktora za ovaj zanat, koji su obuku nedavno završili u Koblencu i drugim nemačkim gradovima.
Prema rečima profesora Tomislava Pavlovića, predavača na Prirodno-matematičkom fakultetu u Nišu, objašnjava da je Niš centar solarne energetike, ne samo zbog većeg broja sunčanih dana, već i po tome što postaje i doktorske studije na tu temu.
„Naša laboratorija je jedinstvena i po tome što jedina ima skupe uređaje za određivanje karakteristike solarnih ćelija, pomoću kojih se dobija električna energija. A sve to je preduslov da ovi mladi ljudi, koji su se odlučili za zanimanja instalatera solarne energije, budu što bolji u usavršavanju svog zanata", ističe Pavlović, koji je jedan od najvećih stručnjaka za proučavanje solarne energije u Srbiji.
To potvrđuje i bračni par, Aleksandra i Nikola Simonović, koji su završili ovaj kurs. Prema njihovoj oceni, Niš je veoma pogodan za postavljanje panela za akumulaciju solarne energije, uzimajući u obzir da je jedan od gradova sa najviše sunčanih dana u toku godine u Srbiji.
„U Evropi je korišćenje sunčeve umesto električne energije za dogrevanja stanova, kuća, kao i vode koja se koristi u privredi i domaćinstvima, već odavno uobičajeno i rasprostranjeno, dok je u Srbiji tek u povoju, tako da budućnost ovog zanata tek predstoji", objašnjavaju Simonovići.
Računica je prosta, jer jedna solarna ploča košta oko 250 evra, a da bi se dogorevale prostorije i grejala voda i slično potrebne su tri. Prema računici Simonovića, kupovinom i korišćenjem ploča u vrednosti od 2.000 evra mogle bi da se zadovolje sve potrebe četvoročlanog domaćinstva, dok bi se to ulaganje vratilo za tri do pet godina.
Prema njihovim rečima, u Evropi u ovom zanatu mnogo pažnje se posvećuje zaštiti na radi instalatera solarnih ploča, čija je oprema veoma skupa. Konopac koji se zateže u slučaju pada košta 2.000 evra, jer ima poseban mehanizam.
Prema podacima Ministarstva energetike, Srbija je 2004. godine potrošila energije koja je ekvivalentna sagorevanju skoro 40 miliona nafte. Iste godine iz obnovljenih izvora je dobijeno samo 0,96 miliona ekvivalentnih tona, ali je zato potencijal iskorišćenja mnogostruko veći - oko tri miliona tona. Tako da će se u budućnosti i u Srbiji, više nego sigurno, ozbiljno razmišljati o korišćenju obnovljivih izvora energije.
Iako će intenzivnije i rasprostranjenije korišćenje solarne energije zavisiti od države i sprovođenja nacionalnog Programa obnovljivih izvora energije, prvi licencirani instalateri solarne energije već sad dobro žive od svog rada, a vremenom će da raste potražnja za njihovom strukom.
* CEV magazin je publikacija Centra za evropske vrednosti (Foto: European Parliament)
|