DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161360 poruka u 7274 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 12, 2019, 08:55:35
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 [2] 3 4 5   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Zmija za ciscenje cevi  (Pročitano 16698 puta)
majer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #15 poslato: Јун 30, 2015, 10:23:41 »

Mislim da nacin na koji je napravljena zmija onemogućava neko oštećenje cevi, odnosno ta mesingana cetkica je tako napravljena da se ne savija pa samim tim ravno prolazi kroz cev, a tu onda nema ostecenja.
Sačuvana
StefanS
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #16 poslato: Јул 01, 2015, 08:07:38 »

Tako isto i ja mislim, jer pravac kretanja zmije i četkice isti, samo su smerovi različiti. A kada se šipka gura kroz cev, ona mora i da se vrati nazad (izvuče), pa svakako ide u oba smera (i od usta prema ležištu i obrnuto). A četkica na zmiji uvek ulazi pod pravim uglom u cev, i mekana je, kao i samo telo zmije, kao što ste sada rekli. Verovatno to, sa koje se strane spušta zmija i gura šipka samo može da ima uticaja zbog pravca kretanja zrna (od ležišta prema ustima), da bi smerovi zrna i četke bili isti ili različiti. A oštećenja da prouzrokuje ne može, kao što smo zaključili. Smiley Hvala Vam puno na objašnjenjima, razjasnio sam ovo!!! drinks thank_you
Sačuvana

Češka Zbrojovka...
MilosM
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #17 poslato: Јул 01, 2015, 10:22:17 »

Jbga, ja negde pročitah da ne valja od usta ka ležištu jer može da se ošteti kruna cevi (pričam o karabinu).
Ja koristim onaj štap iz tri dela (koji je živo sr*nje), i kada prolaze delovi koji nisu zaštićenih gumom (tamo gde se spaja) zagrebe malo, pa zbog toga guram od ležišta, iako je ovako, bar meni, lakše.

Kad smo kod čišćenja, koji solvent koristite za čišćenje karabinske cevi?
Sačuvana
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #18 poslato: Јул 01, 2015, 10:33:04 »

Slikaće vam čik/ča ovih dana šipq kaq bi bilo zgodno da svako ima, qj ima repetirq... I neće više glava da vas boli!  beach  Qpi se mesingaTa šipka 5-6-7mm prečnika, i stroogar vam napravi brzom brzinom sve ostalo...
Sačuvana

T N T

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo

B  E  S  N  I  L  O
StefanS
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #19 poslato: Јул 01, 2015, 10:50:12 »

Pa da, to sam i ja čuo, ali ja pažljivo guram sa gornje strane, odnosno od usta, jer je cev dužine 630mm i onda kada idem kroz sanduk, do kraja cevi mi gore fali oko 3-5cm. A kao što su malopre rekle kolege, ni ja ne verujem da bi ona mekana četkica ili šipka (presvučena gumom) mogla da ošteti krunu. A zrno koje odatle izleće pod pritiskom od skoro 2500bar (cal. 22lr) ne može. Po meni bi objašnjenje za to što se kaže da se gura od ležišta prema kruni bilo da se šipka gura u smeru kretanja zrna. biggrin Važi, čekamo slike! Wink
Sačuvana

Češka Zbrojovka...
MilosM
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #20 poslato: Јул 01, 2015, 10:58:39 »

A što ja da razmišljam hoće li ili ne da ogrebe, kad mogu da guram sa prave strane?  Cool
Što se tiče šipke, imala je da se kupi jednodelna koja je cela obložena gumenom zaštitom, al ne mogu da je nađem (doduše tražio sam samo po Obrenovcu).

Mada sam došao na ideju (koju nikako da sprovedem) da spojeve ove trodelne obložim onom termofolijom što se koristi za izolaciju žica i da šipku više i ne rasklapam  Wink

Nego, ponavljam pitanje za solvent?
U šta da "umočim" krpicu pre nego je turim u cevq? hi
Sačuvana
StefanS
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #21 poslato: Јул 01, 2015, 11:22:09 »

Ja za održavanje oružja komplet koristim austrijska sredstva FlunaTec, zasnovana na nano-tehnologiji. Za čišćenje cevi postoji krema, tj. mast zelene boje u kutijici. Nanosi se u tankom sloju u cev, ja ga ostavljam da stoji oko pola sata i onda čistim četkicama i čepićima od filca. Ako je mnogo pucano, onda ponovim još jednom postupak. Prvo provlačenje posle gađanja provlačim zmiju. Posle ovog sredstva ne ostaje baš ništa u cevi, skida apsolutno sve naslage, proveravao sam par dana posle čišćenja (a ne nagriza brunir ili kundak u slučajnom kontaktu). Zatim ima odmašćivač, koji mi služi za odmašćivanje, kao što ime kaže, i za čišćenje odnosno brisanje od spolja. I na kraju ima sprej, koji koristim za zaštitu oružja kompletno. Na čepić naprskam to, i provučem kroz očišćenu cev. Isto tako, nanosim i od spolja, svuda, i kundak i metal. Nanosim u tankom sloju, i to stvara tanak keramički film za zaštitu. Onda je puška zaštićena na duže vreme (ali je ja prebrišem na svakih 7-10 dana preventive radi). Pre pucanja nema potrebe za odmašćivanjem cevi, jer ako se pravilno nanosi, ne može doći do "uljanog pucnja". I u uputstvu prporučuju da se sa ovim sredstvom može čistiti oružje na svaka 3-4 pucanja odnosno odlaska u lov (umereno gađanje), a da se posle svakog pucanja provuče samo suva krpica ili čepić kroz cev (ja čistim posle svakog gađanja). Za ova sredstva imam samo reči hvale, fenomenalno je, jer oružje je posle održavanja suvo, nema slivanja i curenja klasičnog ulja, a dobro je zaštićeno keramičkim slojem koji se ne skida tako lako. Koristim ih manje od godinu dana, i imam veoma pozitivna iskustva sa ovim stedstvima, za razliku od Ballistola. Pazario sam ih na NS sajmu i komplet za čišćenje je koštao oko 50 jevreja. Eto to bi bio detaljan opis sredstava kojima ja čistim. Šta Vi koristite za održavanje, odnosno koji solvent? drinks biggrin hi
Sačuvana

Češka Zbrojovka...
StefanS
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #22 poslato: Јул 01, 2015, 11:30:11 »

Ja imam trodelnu šipku tu, obloženu, ali opet kažem, fali mi dužine ako guram sa donje strane. Radim pažljivo i nadam se da neće doći do nekog oštećenja krune. Ima li neki savet za zaštitu krune, i kako se poznaje kad je kruna oštećena?? Wink biggrin drinks
Sačuvana

Češka Zbrojovka...
MilosM
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #23 poslato: Јул 01, 2015, 11:42:10 »

Poznaje se tako što opada preciznost, grupa pogodaka se širi kako kruna propada.

Čiča Še, ovo pitanje za solvent je pre svega bilo upućeno tebi ? Smiley
Sačuvana
StefanS
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #24 poslato: Јул 01, 2015, 11:49:13 »

Ok, to za preciznost znam, a može li se ovako vizuelno primetiti? biggrin Izvinite druže, nisam ništa loše mislio, izneo sam moje mišljenje i iskustvo o sredstvima za održavnje, tj. solventima... izvinjavam se još jednom ako smeta.  drinks
Sačuvana

Češka Zbrojovka...
MilosM
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #25 poslato: Јул 01, 2015, 12:51:46 »

Ne, ne naravno, naprotiv.  good

Nego ja čika Še-a cenim kao stručnjaka za što on veli qrabeenke, pa zato naglasih, jer bih voleo da čujem čime on skida barut, tombak i ostali krš iz cevq  Cool Wink
Sačuvana
StefanS
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #26 poslato: Јул 01, 2015, 01:33:57 »

Naravno, nema problema, znam ja da je čika Še stručno lice, kao i dosta drugih ljudi ovde na forumu (u šta sam se uverio), i voleo bih da čujem čika Še-ove savete, i odgovor na pitanje. hi A ja sam dao moje mišljenje i preporuku, jer su stvarno fantastična ova sredstva. Wink drinks music
Sačuvana

Češka Zbrojovka...
MilosM
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #27 poslato: Јул 01, 2015, 01:40:23 »

Tako i treba, tome forumi i služe Wink
Gde ima da se kupi taj FlunaTec solvent? Cena, pakovanje? hi
Sačuvana
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #28 poslato: Јул 01, 2015, 01:49:35 »

Poznaje se tako što opada preciznost, grupa pogodaka se širi kako kruna propada.

Čiča Še, ovo pitanje za solvent je pre svega bilo upućeno tebi ? Smiley

U zadnje vreme često qrabeenq držim u ruq  sarcastic , pa je manje čistim i lickam iznootri, jer je život jedan, a bogami i kratak, da izvinete...  laugh

Ovo ću reći samo jednom: Qrabeenka vam iznootri neće zahrdjati tako lako, ako ne pucate korozivne kapisle(VOJNA DŽEBANA STARIJIH GODISHTA!!!)! Npr., sinoć ste lovili liju, pucali, promašili  focus , i treba da čistite, a danas-sutra ćete u lov jopet??? OK, vaše vreme - vaša stvar, ali ja vam prenosim kako ja radim i kako smatram da treba. Znači, u ovom slučaju ću ja SAMO MAStNOM KRPOM PREĆI CRNE DELOVE NA PUŠQ! Jedino ako je padala kiša, pa ušlo u cevq - e, to je ondak treći padež, i zahteva ozbiljno čišćenje...

Isto tako, u hladnije dane, mora se voditi računja da ne dodje do kondenzovanja, prilikom unošenja puške u qću. Tu je dobro rešenje pušq prvo metnuti u futrolu, pa prvo u neq srednje toplu prostoriju, a koji h kasnije i u toplu, di je držimo/čistimo i sl...

Inače, eventualno, ako sam pucao, provučem jednu-dve krpice "na suvo", čisto da me savest ne peče...  good I opet sutra imam pušq koja nije masna, tj. neće me sigurno zaebati "uljni hitac" i sl... Jer, kad je masna, nikad ne znaš da li si je pred lov dovoljno odmastio i sl...

Treći padež su već nagrižene cevke, s kojima je sve ovo mnogo drugačije... Da ne bi dalje Hrđale, verovatno je poželjno da uvek budu masTne, barem malo... E, to nek svako radi po svom nahodjenju!  hi

Od Kemije - nakon pucanja za garež je sasvim dovoljno praktično bilo šta - sLinol, Baljistol, Brunox, pa čak i WD(koji nemojte da sipate u zatvarač, mekanizam za okidanje i sl.!). Za bakar - Robla Solo(probao sam i KG12, navodno najbolji na svetu, i razočmarao se totalitarno!), koja je vrlo zaebata za brunir, tako da budite vrrrrlo oprezni pri korišćenju... Ima ovdi po forumu o tome, potražite...
Sačuvana

T N T

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo

B  E  S  N  I  L  O
StefanS
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #29 poslato: Јул 01, 2015, 01:54:38 »

Naravno! Smiley Ja sam pazario na NS sajmu prošle godine, ima ga u Snajperu (oni uvoze). Ima ta krema, odmašćivač i sprej za zaštitu. Nije u kompletu, tj pakovanju, kupuje se posebno. Ja sam ta tri sredstva zajedno sa privorom za čišćenje platio 50 jevreja... a samo ta sredstva dođu negde oko 5000 dinara. Ja se nisam pokajao, a ne verujem da će niko sa njima (ne reklamiram ih nego samo da pohvalim). E a za Brunox sam čuo isto dosta reči hvale, ali nisam probao još. Imam jednu bočicu malu kući ali nikako da isprobam. biggrin drinks
Sačuvana

Češka Zbrojovka...
Stranice: 1 [2] 3 4 5   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: