DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161374 poruka u 7276 tema- 6983 članova - Poslednji član: blorist

Новембар 21, 2019, 11:28:39
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 ... 4 5 [6] 7   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Dalekometno streljastvo  (Pročitano 32036 puta)
svetos
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #75 poslato: Новембар 10, 2016, 12:17:45 »

Taj famozni blaser r93 u snajperskoj verziji cini mi se ne koristi nijedna vojska u svetu vec pojedine policijske jedinice koje samostalno biraju oruzje. Na testovima se nije nesto posebno pokazao i problem ima sa kocnicom koja zna da bude problem,a otkocen je veoma rizican i korisnik stalno mora da vodi brigu o tome.
Dobar pogled
Kos
Sačuvana
dejanQ
Senior
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

II mesto lorist cup 2017 / TNT 1

« Odgovor #76 poslato: Новембар 10, 2016, 12:35:25 »

Ima svedoka koji su bili prisutni kada sam imao spakovanih 5 metaka u centar nalepnice na meti.Grupa je bila 8 mm siroka a nesto malo ispod 15 mm visoka  daljina 100 metara stav lezeci  sa naslonom.Merena je sirina i visina grupe bez odbijanja precnika zrna.Bila je i ona mladja a i ja sa zdravijim vratnim delom kicme.

obično čitam i ne odgovaram ali ovo mi je zapalo za oko,
znači spakovao si 5 komada kroz jednu rupu?
čestitke na rezultatu
ako se ne varam to znači da je tvoja grupa 0,17 MOA, zaista impresivan rezultat!

da li je jednom bila takva grupa ili si mogao da ponoviš sličan uspeh?
Sačuvana

Beretta 12ga / 223 interarms mark x - meopta MeoTac
mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #77 poslato: Новембар 10, 2016, 08:38:21 »

obično čitam i ne odgovaram ali ovo mi je zapalo za oko,
znači spakovao si 5 komada kroz jednu rupu?
čestitke na rezultatu
ako se ne varam to znači da je tvoja grupa 0,17 MOA, zaista impresivan rezultat!

da li je jednom bila takva grupa ili si mogao da ponoviš sličan uspeh?

Da protnem svih pet ponovo ne  a da budem iskren i nisam nesto ni pokusavao.Od te serije  sam imao dvadesetak komada   ostalo ispaljeno iz karabina su bili pretezno lovacki meci .PPU,SB,GEKO.HORNADI .To je lovacki karabin koristi se u lovu  lovackim metkom.  .I dalje je posle dosta godina precizan  ali ne toliko kao  tada jer je bio nov.Danas su mu usta cevi od upotrebe sira za par stotih delova milimetra .Pohabalo se od upotrebe proteklih godina sto u lovu sto povremeno na strelistu upucavajuci karabin sa novom serijom lovacke municije pred lovnu sezonu.
Desilo mi se jednom  sto sam i pomenuo ranije da sam preko mehanickog nisana M24 protnuo tri metka    maltene kroz jednu rupu od centra mete par santimetra u desnu stranu. Da nisu posle svakog ispaljenog metka lepljene nalepnice bio bih uveren da sam posle prvog ostale promasio..Na strelistu su samnom tada bili i vlasnik karabina Petkovic Kokan iz Niske banje kaoi tadasnji predsednik lovackog drustva u Nisu Mika zvani Top.Ja sam pucao a Kokan  vlasnik karabina je lepio nalepnice. Pucano je na strelistu Safari Kluba u Malci   .

Sačuvana
dejanQ
Senior
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

II mesto lorist cup 2017 / TNT 1

« Odgovor #78 poslato: Новембар 10, 2016, 09:05:09 »

Da protnem svih pet ponovo ne  a da budem iskren i nisam nesto ni pokusavao.Od te serije  sam imao dvadesetak komada   ostalo ispaljeno iz karabina su bili pretezno lovacki meci .PPU,SB,GEKO.HORNADI .To je lovacki karabin koristi se u lovu  lovackim metkom.  .I dalje je posle dosta godina precizan  ali ne toliko kao  tada jer je bio nov.Danas su mu usta cevi od upotrebe sira za par stotih delova milimetra .Pohabalo se od upotrebe proteklih godina sto u lovu sto povremeno na strelistu upucavajuci karabin sa novom serijom lovacke municije pred lovnu sezonu.
Desilo mi se jednom  sto sam i pomenuo ranije da sam preko mehanickog nisana M24 protnuo tri metka    maltene kroz jednu rupu od centra mete par santimetra u desnu stranu. Da nisu posle svakog ispaljenog metka lepljene nalepnice bio bih uveren da sam posle prvog ostale promasio..Na strelistu su samnom tada bili i vlasnik karabina Petkovic Kokan iz Niske banje kaoi tadasnji predsednik lovackog drustva u Nisu Mika zvani Top.Ja sam pucao a Kokan  vlasnik karabina je lepio nalepnice. Pucano je na strelistu Safari Kluba u Malci   .

sad se postavlja pitanje, koliko si ispalio iz te cevke ?
ne razumem najbolje za usta cevi? misliš na žl***ove na ustima cevi? jesi vršio pregled cevi sa endeskopom, možda ima oštećenje i na početku
Sačuvana

Beretta 12ga / 223 interarms mark x - meopta MeoTac
mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #79 poslato: Новембар 10, 2016, 10:39:08 »

Ispalio je puno a kontrolu sam uradio kalibrom i sada je kalibar 7,92 a bio je kada je stigao do mene 7,9O  .I dalje mu je preciznost za lovacke potrebe zadovoljavajuca.Sa 4 vrsta municije  tri proizvodjaca i cetiri tezine zrna krece se sve zajedno u nekoliko santimetara.Skoro sam bio na strelistu  u Malci  da proverim oruzje  .

Inace upucao sam ga tako da SBT GAME KING od 14,23grama nosi 1cm ulevo vislje 3 cm  PPU  od 12,7 grama isto 1cm ulevo ali pada tacno po horizontali koja sece liniju nisanjenja  a HONRADI  tezine zrna 9,7 grama je pao nize za ako se dobro secam 3cm  od centra.Jedan na samoj vertikali a drugi malo nize udesno.Pucano preko nisana M76  dobos 1 daljina 100 metara.
Sačuvana
mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #80 poslato: Новембар 10, 2016, 10:43:44 »

Ono sto je meni interesantno je to da PPU metak snajperski od 12 89 grama i SBT GAME KING od 14 23 grama nosi skoro isto.
Sačuvana
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #81 poslato: Новембар 10, 2016, 05:52:59 »

Pomeranje polja sa 7,90 na 7,92 bar kod kalibra 8X57 IS nije od presudnog značaja za preciznost.
Ovaj kalibar ima naj veću razliku između polja i žlebova od svih srednjaka.
Naime prvobitni kalibar 8x57I imao je polja kao i moderniji .311 a žlebove .318
Prelaskom na brza S zrna tadašnja meka košuljica se toliko nagomilavala da je u pojedinim slučajevima posle mnogo ispaljenih metaka i velikog gomilanja ostataka košuljice u cevi  dolazilo do tolikog povećanja  pritiska da je dolazilo do oštećenja cevi.
Ovo je rešeno produbljivanjem žlebova sa .318 na .323 i konvertuovanje starih pušaka na ove mera a naravno uvedeno je i novo zrno kalibra .323 i novi metak dobio oznaku 8x57IS
Kasnije su uvedeni i novi materijali košuljice zrna ali prečnik bušenja je ostao isti.
Inace ovo je sjajan kalibar na svim lovackim daljinama, najveće frontalne površine od svih srednjaka i  izvanredne efikasnosti za svu evropsku divljač.
Pozz...
Sačuvana
mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #82 poslato: Новембар 10, 2016, 08:27:52 »

Pomeranje polja sa 7,90 na 7,92 bar kod kalibra 8X57 IS nije od presudnog značaja za preciznost.
Ovaj kalibar ima naj veću razliku između polja i žlebova od svih srednjaka.
Naime prvobitni kalibar 8x57I imao je polja kao i moderniji .311 a žlebove .318
Prelaskom na brza S zrna tadašnja meka košuljica se toliko nagomilavala da je u pojedinim slučajevima posle mnogo ispaljenih metaka i velikog gomilanja ostataka košuljice u cevi  dolazilo do tolikog povećanja  pritiska da je dolazilo do oštećenja cevi.
Ovo je rešeno produbljivanjem žlebova sa .318 na .323 i konvertuovanje starih pušaka na ove mera a naravno uvedeno je i novo zrno kalibra .323 i novi metak dobio oznaku 8x57IS
Kasnije su uvedeni i novi materijali košuljice zrna ali prečnik bušenja je ostao isti.
Inace ovo je sjajan kalibar na svim lovackim daljinama, najveće frontalne površine od svih srednjaka i  izvanredne efikasnosti za svu evropsku divljač.
Pozz...
hi drinks
Sačuvana
mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #83 poslato: Новембар 11, 2016, 08:11:43 »

Inace  pregled kalibra cevi je samo jedna operacija pri redovnom  radionickom  odrzavanju to jest pregledu i kontroli.Cev je jedan od najvaznijih delova i posebno se kontrolise i pregleda.Pre pregleda puska mora biti rasklopljena ,temeljno ociscena a posebna paznja se obraca na unutrasnjost cevi koja mora biti cista i suva.Prvo ide vizuelan pregled da nije slucajno zev ostecena u   lezistu metka   da nema ostecenja  na poljima  prelaznog konusa na vodistu zrna da nema ostecenja  ili nagrizenosti [ona se izrazava u procentima i evidentira se  u tehnickoj knjizici  te puske]  da cev nije u nekom delu prosirena itdCev se mora pregledati i sa spoljne strane  da nije ostecena  pregledaju se svi delovi koji sa cevi cine sklop to jest koji su na nju navuceni  ,gleda se celo cevi    to jest deo gde se naslanja telozatvaraca da nema mehanickig ostecenja to jest uboja koji nastaje od  preterane upotrebe to jest rada zatvaraca bez metka na prazno.  Jedna od operacija   koja se obavlja mernim alatom to jest kalibrima koji su namenjeni tom kalibru puske[a u garnituri ih ima ukupno 9  i to od 7,90 -7,98].Puska[ sklop cev sanduk i kundak]  je oslonjena na  gumeni podkov kundaka i naslonjena na drzac a jednom rukom se kroz usta cevi pusta jedan po jedan kontrolnik od onog najmanje mere  pa nadalje.Drugom rukom  u kojoj je tkanina se ceka da slobodno svojom tezinom klizne kroz cev  do ruke sa krpom.  Pregledu kalibra cevi tolerise se  sve do prolaska kalibra kroz cev koji ima meru 7,96.Posle prolaska kalibra od 7,97 cev ide u radionicu na zamenu.
Moja nije dotle stigla i dalje je precizna i sa tih 7,92  u dubini  od destak milimetara   mereno na ustima cevi ali bih bio srecniji da  je i dalje  tu kao nekad mera 7,90.Nevolim sto se deo barutnih gasova mota oko zrna neposredno pre izlaska iz cevi..
Inace popravka PSP cal 7,9   mi je nekada davno bila tema  oruzarskog ispita .Druzio sam  se sa njome silom prilika i pre toga a evo druzim se  jos uvek u lovu   gde mi je moram priznati   i draze da je   vidjam  i da se sanjome druzim. hi drinks
Sačuvana
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #84 poslato: Новембар 11, 2016, 08:26:46 »

Jedno pitanje. Kako se kod M76 ponaša tačka pogodka posle više uzastopnih skidanja i postavljanja optike, naravno sa originalnom montažom?
Sačuvana
mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #85 poslato: Новембар 11, 2016, 08:30:08 »

Inace posle merenja kalibra cevi kontrolnicima namenjenih za tu operaciju[ kraci kontrolnici] pristupa se kontroli pravoce cevi i za to se koriste duzi kontrolnici[od mere 7,86 -7,97] .Uzima se kontrolnik za pravocu  cevi manji za stoti deo milimetra od izmerenog kalibra i pusta da slobodno  prodje kroz cev na siti nacin kao i kontrolnik za kalibar ako prodje dobro je a ako ne cev ide na ispravljanje....
  Moja skromna iskustva kazu da cim  se cev prosiri do mere 7,94 vreme je za uzbunu..I nemora celom duzinom imati tu meru dovoljno je da posle prvog ispaljenog metaka da bezi od centra .Cesto prvi ide u metu a sledeci i van nje.
Zato  kada kupujete karabin  bilo kog proizvodjaca ili kalibra da je   narocito polovan povedite sa sobom majstora da ga temeljno pregleda pre kupovine.Cesto su greske prikrivene lepim kundakom i svezim brunirom... hi drinks  
Sačuvana
svetos
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #86 poslato: Новембар 11, 2016, 08:44:46 »

Postovani, da li u vreme merenja temperatura cevi i kontrolnika imaju uticaj na merenja. Na primer puska stoji u hladnoj prostoriji zimi i kontrolnike donese iz tople radionice gde duze svoje i zagrejani su ili obrnuto?
Dobar pogled
Kos
Sačuvana
mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #87 poslato: Новембар 11, 2016, 09:02:06 »

Jedno pitanje. Kako se kod M76 ponaša tačka pogodka posle više uzastopnih skidanja i postavljanja optike, naravno sa originalnom montažom?
Znate kako mislim da nema nekih razlika.Skoro svaka fabricka  koja je zakovana nitnama za sanduk  ili ima zazora ili ga dobije zbog vibracija i tezine optike...Ja sam svoju   u delu spoja lastinog repa za prihvat optike i sanduka srebrnim lemom spojio ..Za svaki slucaj.Izabrao sam nosac koji ima najmanje lufta u odnosu na sinu i  doterao   dodirne povrsine. Nakon toga sam doterao bravljenje.Puska fiksirana ulje na kriticna mesta i kontrola da negde slucajno ne mrda...
Nakon toga kontrola optike dali pri opaljenju na prazno kojim slucajem koncanica ne mrdne  ne zaigra...
Nakon toga tusiranje  unutrasnjih delova prstenova i ujedno upucavanje [skidanje nosaca musice i Site lite u cev] ili doterivanje prema mehanickom nisanu.
Eto to je ukratko.
Da sam kojim slucajem pratio prototip M76  ja nebih isao na izradu lastinog repa pa onda njegovo  spajanje sa telom sanduka  .Ja bih isti radio posle spajanja sa sandukom.Bio bi sigurno kako treba a ne deformisan  i kasnije pravio probleme sa zenskim delom lastinog repa na nosacu optike.Cesto je   zazor prevelik     da se tesko da i popraviti pritezanjem vijka na bravici nosaca optike.
Neke testove temeljne nisam pravio i pucao veci broj metaka uz skidanje i stavljanje optike na pusku.Redovno skidam radi ciscenja pre  i posle lova pucao ili ne i za sada je sve u redu.Bilo je problema  pre nego sam uradio tih nekoliko stvari koje sam sada a i ranije naveo.
Od nosaca pa do optike sada je sve u redu .A na fabrickoj pusci sve to nije bilo kako treba.
Izmedju ostalog imam povredu vrata i  u vratnom delu tri diskusa..Najbolje pucam iz lezeceg polozaja a ako malo duze iz tog polozaja pucam boli me vrat i grlo posle toga i danima nemogu da gutam  .
Sačuvana
mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #88 poslato: Новембар 11, 2016, 09:18:46 »

Iz tog razloga se nebavim streljastvom  a i kada upucavam tudji karabin ili svoj svejedno pucam metak pa stelujem.Stedim i svoju a i tudju municiju a i    svoju kicmu.
Postovani, da li u vreme merenja temperatura cevi i kontrolnika imaju uticaj na merenja. Na primer puska stoji u hladnoj prostoriji zimi i kontrolnike donese iz tople radionice gde duze svoje i zagrejani su ili obrnuto?
Dobar pogled
Kos
Znate kako kolega svi merni uredjaji bi trebalo da se koriste na sobnoj temperaturi to jest na 20 stepeni.Ja svaki merni alat  obavezno posle kupovine bazdarim ponovo sam na 20 stepeni sobnih.Za svaki slucaj.
Kontrolnici to jest kalibri su i prebruseni i kontrolisani na toj temperaturi tu greske nema.Pa  bi  samim tim  i najtacnije merenje bilo u prostoriji u kojoj se i oruzje i  kontrolnici nalaze neko vreme zajedno.
Sačuvana
mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #89 poslato: Новембар 11, 2016, 11:06:31 »

Posebnu paznju sam posvetio nosacu optike .Rasturio sam ga na sastavne delove i    neutralisao zazore dvokomponentnim tecnim metalom   na spojevima prstenova i tela nosaca optike ..Racunajuci i  mesta  gde donji deo prstena ulazi u  telo nosaca.I napred i nazad. Potrebno je odmascivanje unutrasnjih navoja ,  obadva vijka kao i svih dodirnih povrsina koji ce se raditi .Po kap lepka za vijke na navojima vijaka.A tecni metal ispod glava..I brzo spajanje i pritezanje ..24 sata   pauze za ocvrscavanje  a zatim ide pomenuto tusiranje  i ulezistenje tubusa optike  .Predhodno se dotera koncanica tako da je  vrh strelice u sredini okulara. Trnovanje raditi  sve dok se laserski zrak ili mehanicki nisan ne poklope sa vrhom strelice.Tek tada je puska spremna za fino upucavanje na strelistu.
Uveren sam dace se uz prehodne radnje i ovih par sitnica preciznost   M76  popraviti i zadrzati .Pozdrav.
Sačuvana
Stranice: 1 ... 4 5 [6] 7   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: