DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161361 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 13, 2019, 06:38:58
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumLoristMetode lova (Urednik: swift)Ovde cemo o lisicama
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 289   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Ovde cemo o lisicama  (Pročitano 884348 puta)
Nikola Vojinovic
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Najbolji na Forumu u 2012 godini

« Odgovor #15 poslato: Јун 02, 2008, 10:56:25 »

Mislim da su kod nas pocele mlade3 lije da izlaze iz rupe? Samo da nekako pribavim dozvolu za lov i idem da isprobam one vabilice!  Wink
Sačuvana

Priroda, kerovi i lov
Ry
Lovac veteran
Na mreži Na mreži

Najbolji na Forumu Lorist u 2011 godini

« Odgovor #16 poslato: Јун 02, 2008, 11:07:06 »

Mlade lisice i nisu toliko zanimljive za vabljenje. U vecini slucajeva kada reagiraju na vabilicu dotrce kao pas.
Uzivanje je gledati matoru i iskusnu lisicu kako se krece polako i u polu-krugu nastojeci da udje "u vetar". Cesto zastaju iza zaklona i osluskuju. Dosta puta je uzelo i pola sata i vise da je dozovem sa 300 metara ili vise na 20-ak m od mog zaklona. Zanimljiv lov. Dva lovca od kojih jedan izigrava zrtvu da bi ulovio drugog.
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #17 poslato: Јун 02, 2008, 11:22:54 »

To bi dobro bilo, ja nemam nekih iskustava sa vabljenjem i voleo bi čuti Ry-a i njegove savete. Imam kao poklon jednog izuzetnog lovca, vabilicu za lisice koju je Ry njemu poklonio a on meni  Wink, mesec dana sam duvao i vežbao kmečanje kunića i ni dan danas nisam siguran jesam li dobro izvežbao.  Smiley
Sačuvana
Nikola Vojinovic
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu u 2012 godini

« Odgovor #18 poslato: Јун 02, 2008, 11:39:24 »

Sto se tice lova lisice vabljanjem, slobodno mozete da otvorite temu "Pitajte Ry-a"!  Grin (mislim da nema pitanja na koje nece odgovoriti!)
Sačuvana

Priroda, kerovi i lov
Ry
Lovac veteran
Na mreži Na mreži

« Odgovor #19 poslato: Јун 02, 2008, 12:12:39 »

Link za zvuk vabilice sam stavljao na drugim forumima ali za svaki slucaj stavicu ga i ovde.
 http://www.youtube.com/watch?v=bZfUpFCfDmw
Ovo je uobicajena "melodija" koja podnosi varijacije na temu.
Cela prica je u principu prosta.
Treba vam teren na kojem ima lisice. Dobar zaklon. Vabilica i oruzje.
Oruzje kojim cete loviti je u principu manje bitno od zaklona. Moze biti karabin sa optikom, moze MK, moze luk i strela ali za vabljenje pogotovo na manje preglednim terenima je sacma najbolja. ja uglavnom korstim optiku jer volim "long shots" a ista ima mogucnost adaptacije za pucanje na veoma malim udaljenostima.
Zaklon je zapamtite najvazniji. Mladu lisicu cete lako prevariti i bez mnogo vestine ali iskusna provaljuje trik veoma brzo.
Krosnja drveta ili ceka su najbolje resenje jer lisica za vreme vabljenja ocekuje i trazi "plen" na zemlji. Ne znam koliko sam ih dobio pucajuci potpuno vertikalno sa krosnje  u kojoj sam bio sakriven. Dolazile s pod samo drvo.
Nego, da ne bih duljio (umem da budem dosadan) i razglabao u koliko vas bilo sta zanima, pitajte. Bice mi cast i zadovoljstvo staviti se na raspolaganje.
I da, prvo pravilo pri vabljenju lisica je "nema pravila"...isto kao i sa zenama Wink
pozdrav
Ry
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
Ry
Lovac veteran
Na mreži Na mreži

« Odgovor #20 poslato: Јун 02, 2008, 12:42:16 »

Citat
Umetnite citat
Malo sire i podrobnije Ry. Kanda je ovo malo teze nego sa zenama.
ma ja bih da lovim divlje svinje sa gonicima  Smiley
napisacu uskoro nesta opsirnije mada ima ovde nekolicina lovaca koji su probali vabilicu i vabljenje. Mislim da bi bilo bolje da se iznese vise iskustava bez obzira da li bila dobra ili losa nego da ja tupim ovde.
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
Ry
Lovac veteran
Na mreži Na mreži

« Odgovor #21 poslato: Јун 02, 2008, 01:36:34 »

Vazi, za koji dan cu da napisem ovde ,a ti sa tim radi sta pozelis. OK?
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Jagd ist kein Hobby, Jagd ist Leidenschaft!

« Odgovor #22 poslato: Јун 02, 2008, 03:28:43 »

Mogu samo dodati da na ovu temu: Jednu od vabilica koju sam dobio od Ry,poklonio sam prosle zime mom prvom komsiji.Decko je volonter.Prve dve >Lisice odstrelio je iz ceke bez vabilice,druge dve uz pomoc vabilice.I jos nesto za takav teren kao sto je moj to je uspeh,plus zima je bila blaga.Znaci grabljivice su lako dolazile do hrane,a da je bilo vise snega,hm bilo bi verujem vise repova!
Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Lazes Druge, Lazes i Sebe.
Ry
Lovac veteran
Na mreži Na mreži

« Odgovor #23 poslato: Јун 04, 2008, 12:41:49 »

Lov na lisicu je za vecinu lovaca sporedan lov koji se uglavnom desi prilikom lova  na neku drugu divljac.Cesto cujemo frazu "Ovo je moja puska za srndaca" ili "Sa ovim lovim svinje"..koliko puta ste culi da neko kaze da ima pusku za lisice? Veoma mali broj lovaca je spreman da zrtvuje vreme i energiju za lov ove zvercice i posveti joj paznju koju zasluzuje. Mozda je razlog za to sto lisicja kozha na zidu  ne znaci bas mnogo u ocima prijatelja u poredjenju sa kljovama vepra ili rogovima jelena. U zamrzivacu tek nista ne znaci. U jednu ruku je i razumljivo sto  bas i nema mogo motiva za smrzavanje, rano ustajanje,kilometre pesacenja. sate cekanja...zbog tamo neke lisice.Sa druge strane ishod je vise nego neizvestan.Lisica nije lak plen.Hajke, psi gonici, lov mamcima, cekanjem, pirs, vabljenje ...gotovo svi nacini lova se mogu primeniti u lovu na "crvenog mundira".Bez obzira koji nacin upraznjavamo i preferiramo skoro je izvesno da ce ova lovina od lovca zahtevati maksimum  u svakom pogledu.Od pamtiveka smatrana za izuzetno inteligentnu i lucidnu  zivotinju lisica je dobila svoje mesto u predanjima i verovanjima. Sigurno svako od nas ima najmanje jednu pricu iz lova na nju koja ce potvrditi ekstraordinarne  fizicke i psihicke osobine sadrzane u  telu ove zivotinje .
Veliki deo mog lova je uparvo lov na lisice i u vecini slucajeva ih lovim vabljenjem. Sama vabilica je veoma prosta i jeftina  naprava koja prozvodi piskutav zvuk imitirajuci pistanje povredjenog kunica.Trziste je preplavljeno gomilom skupljih i komplikovanijih  modela ali mala limena vabilica za sada ostaje najbolja i najpouzdanija. Gabariti i tezina su zanemarivi, a velika prednost je sto je mozete drzati u ustima sve vreme vabljenja i imati ruke slobodne.
Tehnika vabljenja , tj. upotrebe vabilice je prosta i lako se uci ali vabljenje na terenu zahteva dosta prakse, strpljenja i poznavanja navika divljaci i podrucja na kojem lovimo.Prva i najvaznija stvar je pozicija (zaklon)koju lovac zauzima i kamuflaza.
Lisica ima odlican sluh i vabilicu u dobrim vremenskim uslovima moze cuti na udaljenostima preko 800m, zavisno od intenziteta zvuka koji proizvodimo. U principu, zvuk ne treba da bude glasniji od recimo normalnog govora sa tek povremenim oscilacijam u jacini zvuka.Dakle, na preglednim terenima mozemo ocekivat liju da krene prema zvuku vabilice sa velike udaljenosti. Jasno je da za to vreme sva cula naseg potencionalnog plena koji je i sam lovac postaju fukusirana na lokaciju sa koje zvuk dolazi. Desava se da lisica krene prema vabilici veoma neoprezno i opusteno ali uglavnom pokazuje uzdrzanost i takticnost.Dovoljan je i najmanji neprirodni zvuk ili pokret da lisica detektuje lovca u zasedi.Kamuflazu ne terba dovoditi do ivice imbecilnosti ali odeca zagasitih tonova u dve ili tri nijanse koja ce "prelomiti" konture je preporucljiva. Pokrete za vreme vabljenja treba svesti na apsulutni minimum. Prvi i poslednji pokret koji lisica sme uociti je podizanje puske.
Zaklon koji izaberemo treba da omoguci sto vise pregleda na teren, a posebno na pravac iz kojeg ocekujemo lisicu. Ne treba posebno napominjati da u odabiru zaklona znacajnu ulogu igra smer vetra. Vetar u ledja ce dalje nositi zvuk vabilice i mogucnost da se lisica dozove je veca ali  je veca  i mogucnost da lisica nanjusi opasnost. Naravno, ovo vazi u koliko se lisica pojavi iz pravca iz kojeg je ocekujemo. Cesto se desava da dodje iz ledja. Takodje se desava da je na nepreglednim terenima pre cujemo nego vidimo.Dva puta mi se desilo da sam se instiktivno okrenuo i ugledao lisicu  samo par metara iza sebe ..jednom je sedela i gledala u mene.
U principu, klasicna prica o vabljenju bi isla ovako. Rano jutro ili kasno poslepodne u svim sezonama osim sezone parenja kada ne reagira na vabilicu,.Zauzimamo zaklon i pocinjemo sa vabljenjem. U pocetku zvuk treba da je  tishi i isprekidan jer postoji mogucnost da je lisica tek stotinjak ili manje metara od nas,Tu mogucnost treba uvek uzimati u obzir jer se moze pojaviti i nakon 10-20 (cak i manje) sekundi vabljenja. Mlade lisice uglavnom dolaze pravolinijski, vise slusajuci nego njuseci.Matore i iskusne cesto zastaju ,a ne retko i sednu na vecoj udaljenosti i slusaju. Ako vidite da lisica krene i sedne na recimo 200m od vas i to ponovi nekoliko puta , a ne gleda u pravcu iz kojeg vabite  velike su sanse da lovi u paru. U tom slucaju se uglavnom ne krecu istovremeno nego taktiziraju u smislu da jedna ceka dok druga prilazi.Posvetite paznju mestu na koje gleda lisica koju vidite..iznenaditece se. Malo koncentracije i srece kupite dve od jednom.Kada izverzirana lisica pridje na malu udaljenost od naseg zaklona (oko 30 m) cesto ce jos jednom zastati, a nekada i potraziti zalon i jos jednom onjusiti i poslusati Tada je strpljenje najvaznije. Treba je pozvati kratko i tiho i biti spreman za reagiranje vec u sledecoj sekundi. Postoje situacije kada jednostavno stane i nece da mrdne. U koliko je na puskometu ne treba suvise oklevati jer je velika verovatnost da ce se u momentu okrenuti i dati u beg.
Za uspesno vabljenje pozeljno je napraviti mali plan. Unapred odrediti mesta sa kojih cete vabiti i marsutu kretanja. Na jednom mestu se ne treba dugo zadrzavati. Desetak minuta..petnaest maksimum. Zaklon napustajte tiho i uz oprez. Moze se desiti da je lisica u blizini ali da je jednostavno zbog polozaja koji ste imali u zaklonu niste videli.Sledece mesto neka bude recimo 300m dalje. Razmaci zavise od konfiguracije terena i vegetacije i mogucnosti izbora mesta za zaklon.O tome u stvari odlucuje sam lovac.Kretanje izmedju dva mesta za vabljenje treba biti sto tishe i bez zurbe.
 Verovatno sam neke stvari propustio ali i ovo je dovoljno za pocetak diskusije
pozdrav
Ry

Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #24 poslato: Јун 04, 2008, 12:56:49 »

Perfektno Ry.

Daj dopuni o puskama za lov /calibri, optika../ i da Jeremija ovo stampa u nnarednom broju lorista.
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
Ry
Lovac veteran
Na mreži Na mreži

« Odgovor #25 poslato: Јун 05, 2008, 10:10:50 »

Za majstora u lovu na lisice vabljenjem sacma je najbolji i definitivan izbor. Smisao igre i i jeste u tome da se lisica "dozove" na udaljenost na kojoj je vecina sacmarica efikasna na ovu divljac. Vec duze vreme trazim (nije da ih nema ali ne naleteh na lubav na prvi pogled ) polozaru ili jednometku u gauge 20 za ovu vrstu lova. Puske sa kombinovanim cevima gde je uzlebljena cev manjeg kalibra su veoma dobro resenje jer omogucuju dejstvo na malim udaljenostima na lisicu u pokretu i pucanje na vece udaljenosti.
Kod uzlebljenih cevi sve od .22lr do 22-250 je dobar izbor mada se za nuzdu moze koristiti i bilo koji veci  kalibar.
U koliko se koristi karabin sa optickim nisanom verovatno bi najidealnija optika bila sa fiksnim uvecanjem od 6x, kucistem od 30mm i objektivom od 50 mm. Ova kombinacija omugucava uspesno pucnje do 200m , daje , tj prima mnogo svetl, a to je vazno u ranim jutarnjim i kasnim vecernjim lovovima posebno na divljac velicine lisice.Omogucava siroko vidno polje sto je veoma pozeljno zbog velike verovatnoce da ce biti koristena na  malim udaljenostima nisaneci metu u pokretu.
Moj izbor u jednoj meri odstupa od pvpg zbog specificnih uslova lova. Karabin u .222rem sa optikom varijabilnog uvecanja 4-16x i okularom od 44mm.Optika ima mogucnost podesavanja paralaksa od 10- 300m. Svaki veci i tezi opticki nisan  bi ozbiljno narusio balans puske koju koristim. Razlog za to je cinjenica da pored dovabljenih lisica na  "point blank" cesto vidjam lisice na udaljenostima koje u dobroj meri prelaze konvencionalna shvatanja "dugog hitca" i koje iz njima znanih razloga ne reagiraju na vabilicu ili se nadjem u situaciji gde moram da nisanim lisicu u trku.
Tim od dva lovca (ili lovkinje ili lovac i lovkinja) naoruzani jednom vabilicom, strpljenjem, sacmarom i karabinom sa ili bez optike manjeg kalibra bi uz malo prakse na terenu na kojem lisice predstavljaju problem bili idealno resenje.
Pozdrav
Ry
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
huntinggirl
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Žena

NAJBOLJA NA FORUMU LORIST U 2009 GODINI

« Odgovor #26 poslato: Јун 06, 2008, 08:21:02 »

Jedna poslastica: nemac aportira lepu, krupnu lisicu Smiley

Sačuvana
Ry
Lovac veteran
Na mreži Na mreži

« Odgovor #27 poslato: Јун 06, 2008, 09:03:55 »

lepa fotografija.
Da li je to tvoj pas huntingirl?
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #28 poslato: Јун 06, 2008, 09:23:21 »

Nisam po uspešnosti ni 1% kao Ry, ali volim da lovim lisicu.
Uglavnom čekanjem u blizini rupa za vreme parenja, takođe zimi na stazama i prelazima kojima se kreću.Volim i lov tihim prigonm kada nas nekolicina lovaca opkoli manje trske i uz pomoć par pasa isterujemo lisice ili vučemo kanap sa praporcima preko trske i kopova, interesantan i zanimljiv lov, opisaću ga jednom prilikom. Od Prijatelja dobrog lovca sam dobio jednu Rajkovu vabilicu i tek ove sezone ću isprobati.
Evo jedne starije fotografije:
Sačuvana
Ry
Lovac veteran
Na mreži Na mreži

« Odgovor #29 poslato: Јун 06, 2008, 09:49:01 »

Ja cu sutra sa Mrakanom (Markan) da obidjem nekoliko mesta sa trskom i pokusamo izvuci liju. On nosi sacmaru.
U slucaju da ih vabilica ne moze izmamiti iz trske (desi se da nekada nece van) imam vec razradjen sistem. Jednostavno bacim par kamenova u trsku i u kolio je unutra lisica ce odmah krenuti. Po pomeranju trske i suskanju lako je locirati. Pripremis se i cekas da shibne na otvoreno.
Pse za lov lisica nemam, a i da ih imam zbog otrovnih zmija ne bi dugo trajali u takvom lovu.
Razmisljao sam da nabavim Jack Russel terijera ali su me odgovorili upravo zbog toga sto cesto stradavaju od ugriza.
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 289   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: