DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161774 poruka u 7325 tema- 7054 članova - Poslednji član: MarinkoM

Јул 14, 2020, 09:48:57
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 2 [3] 4 5   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: NOCNA OPTIKA DALI IMA KO ISKUSTVA  (Pročitano 30424 puta)
genije
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #30 poslato: Јул 24, 2012, 03:06:24 »

naravno da ne beneli rafaelo eleganc 2000e brownig bar sa optikom oko 2000e
komercijalni lov svina oko 1500e srndac oko 1000e od kuce do lovista imam tamo i nazad 300km gorivo plus klopa minimum 40 e u proseku idem jednom nedeljno pa ti to lepo saberi a tek je august i krece sezona lova
Sačuvana
night22
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #31 poslato: Јул 24, 2012, 03:36:31 »

Ma ćejf nipošto nije skup!
Sačuvana
gizmo
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #32 poslato: Јул 24, 2012, 07:01:59 »

necemo o tome kolika je kome plata
lov nije moranje i obaveza
lov je jko skup sport mene godisnje lov kosta oko 5000e
plus oprema!to volim i u to trosim novac neko na jahte ja na puske i komercijalni lov
Pa brate imaš još nešto više od 2000 € pa ti ima da se naloviš .SVAKA ČAST  hi hi hi
Sačuvana

Što misliš ne govori,što govoriš ne piši , što pišeš ne potpisuj, kad potpišeš ZA**** SI SE  buba
genije
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #33 poslato: Јул 24, 2012, 07:08:45 »

brate nerazumem pitanje sta vise od 2000e
Sačuvana
gizmo
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #34 poslato: Јул 24, 2012, 08:16:08 »

naravno da ne beneli rafaelo eleganc 2000e brownig bar sa optikom oko 2000e
komercijalni lov svina oko 1500e srndac oko 1000e od kuce do lovista imam tamo i nazad 300km gorivo plus klopa minimum 40 e u proseku idem jednom nedeljno pa ti to lepo saberi a tek je august i krece sezona lova
necemo o tome kolika je kome plata
lov nije moranje i obaveza
lov je jko skup sport mene godisnje lov kosta oko 5000e
plus oprema!to volim i u to trosim novac neko na jahte ja na puske i komercijalni lov
pa iz ovoga koliko sam ja razumeo još nešto više od 2000€ je ostalo do kraja sezone da se potroši , svaka čast i ja bih tako da mogu ali to je mnogo za mene  good hi . Još jednom čestitke za uživanje u lovu još samo recept kada bi nam otkrio za uštedu novca za lov ih brate spiteful
Sačuvana

Što misliš ne govori,što govoriš ne piši , što pišeš ne potpisuj, kad potpišeš ZA**** SI SE  buba
genije
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #35 poslato: Јул 25, 2012, 09:00:28 »

vrlo jenostvno preduzetnik
Sačuvana
marlin
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Nije se rodio ko je svima ugodio.

« Odgovor #36 poslato: Јул 07, 2015, 05:42:02 »

Danas je dostupno svima razne opreme,koja mozda nije potrebna u lovu.Ali proizvodjaci nude,pa ko voli neka izvoli.Skromana a nije skupa.

http://www.amazon.co.uk/dp/B002ZC6WC6/ref=dra_a_rv_ff_fx_it_P2000_1000?tag=dradisplay0bb-21&ascsubtag=98d757c00836920f0d6e03f3356a8e49_S&dra_hfr=x&dra_ohs=24-48
Sačuvana

Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #37 poslato: Мај 10, 2017, 02:43:56 »

Potreban mi je odgovor ko se razume u zakonsku regulativu, naime čitajući novi Zakon o divljači i lovu donešen 2010 godine i upoređujući sa starim zakonom o lovu mislim da je namerno napravljane ''rupa u Zakonu'' što se tiče upotrebe optičkih nišana sa IC-om i elektronskim pojačivačem svetlosti, gde se u starom zakonu decidno opisom uređaja to zabranjuje a u novom zakonu nigde ne piše decidno i jasno već stoji stav elektronski uređaji. Što je vrlo širok pojam i nejasan.
Pa me Zanima da li je Zakonski u Srbiji dozvoljena upotreba u lovu tzv noćnih optičkih nišana (nije bitno po kom osnovu rade, sa pojačivačem svetlosti Pasivni ili IC iluminatorima).
Ovo mi je jako bitno, jedni dosta kompetentni tvrde da je bukvalno novim Zakonom o lovstvu na mala vrata nejasnom formulacijom dozvoljena upotreba u Republici Srbiji noćnih nišana (ciljnika).
Molim komentare?
Sačuvana
svetos
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #38 poslato: Мај 10, 2017, 09:06:32 »

Potreban mi je odgovor ko se razume u zakonsku regulativu, naime čitajući novi Zakon o divljači i lovu donešen 2010 godine i upoređujući sa starim zakonom o lovu mislim da je namerno napravljane ''rupa u Zakonu'' što se tiče upotrebe optičkih nišana sa IC-om i elektronskim pojačivačem svetlosti, gde se u starom zakonu decidno opisom uređaja to zabranjuje a u novom zakonu nigde ne piše decidno i jasno već stoji stav elektronski uređaji. Što je vrlo širok pojam i nejasan.
Pa me Zanima da li je Zakonski u Srbiji dozvoljena upotreba u lovu tzv noćnih optičkih nišana (nije bitno po kom osnovu rade, sa pojačivačem svetlosti Pasivni ili IC iluminatorima).
Ovo mi je jako bitno, jedni dosta kompetentni tvrde da je bukvalno novim Zakonom o lovstvu na mala vrata nejasnom formulacijom dozvoljena upotreba u Republici Srbiji noćnih nišana (ciljnika).
Molim komentare?

Sto bi rekao Sojic" Nece da moze" . Mozda se provuces po lovackom zakonu, a koji je u suprotnosti sa zakonom o oruzju i municiji gde  takav uredjaj podleze lod osnovni deo oruzja za ciju nabavku je potrebna dozvola koju naravno neces dobiti. Bio je pre neku godinu slucaj lovokradje gde je uhvacen neko od Karicevih rodjaka koji je lovio sa takvom spravom. Sve ti zavisi od sudije i tuzioca kako tumace zakon i od advokata. Ako je jednom neko oslobodjen za takav slucaj koriscenja takvok uredjaja u lovu to prelazi u sudsku praksu i na osnovu te presude mozes dobiti spor. Ali najbolje je ne cackati mecku i dodji u situaciju da nesto moras da dokazujes. Kosi se i za drugim zakonima jer se isti uredjaj moze koristiti za prismotru lica i objekata. Sto se tice lova najbolje je da pitas lovnog inspektora koji je zaduzen za podrucje gde lovis.

Dobar pogled
Kos
Sačuvana
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #39 poslato: Мај 10, 2017, 09:50:22 »

Hvala na odgovoru, lično nisam za to da se koriste takve sprave u lovu, ali nažalost činjenica je da se masovno koriste u našim lovištima. Pa me zanima da li ti koji to imaju na svom oružju čine prekršaj.Čak su policiski službenici visokog ranga čitali Zakon o divljači i lovstvu i nisu mogli zaljučiti ni da li je dozvoljen ni da li je zabranjen. Neko se služi poznatom krilaticom: šta nije zabranjeno, znači da je dozvoljeno.
Sačuvana
svetos
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #40 poslato: Мај 10, 2017, 09:55:02 »

Brno, zaboravih ti reci da je lov sa takvim optikama veoma naporan. Dugim osmatranjem sa nocnom optikom pogotovo boljeg kvaliteta dolazi do bola u ocima i ako nosis naocare sa bilo kojom dioptrijom cesto izaziva glavobolju. Moras da drzis prislonjenu glavu odnosno oko na gumi i svako odvajanje rizikujes da te svetlost iz optike otkrije. Pa pucanj i njegov bljesak pa cesto losije optike pogotovo one sa adapterima su blizu oka i ceste su povrede od udarca optike. Posle pucnja obicno nista ne vidis i retki su oni koji mogu brzo da upute drugi precizan hitac.
Dobar pogled
Kos
Sačuvana
samostrel 007
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #41 poslato: Мај 11, 2017, 06:41:14 »

Brno, zaboravih ti reci da je lov sa takvim optikama veoma naporan. Dugim osmatranjem sa nocnom optikom pogotovo boljeg kvaliteta dolazi do bola u ocima i ako nosis naocare sa bilo kojom dioptrijom cesto izaziva glavobolju. Moras da drzis prislonjenu glavu odnosno oko na gumi i svako odvajanje rizikujes da te svetlost iz optike otkrije. Pa pucanj i njegov bljesak pa cesto losije optike pogotovo one sa adapterima su blizu oka i ceste su povrede od udarca optike. Posle pucnja obicno nista ne vidis i retki su oni koji mogu brzo da upute drugi precizan hitac.
Dobar pogled
Kos

Tehnologija je eve to malo unapredila i ljudima olaksala stvari tj.oslobodila ih napora.Na skoro svakoj optici na okularu se nalaze navoji.Postoje nocne optike koje su manjih gabarita i uz pomoc konusa se naviju na prednju stranu optike tj.na okular.Znaci nasa optika koju imamo stoji uvek na pusci samo po potrebi se napontira nocna jos dodatno napred.

Licno koristim jednu jeftinu varijantu nocnog dvogleda koji mi sluzi da povremeno proverim ima li sta na hranilistu.
Posto sedim u ceki prilikom paljenja nepostoji opasnost da me svetlost oda a i ta svetlost nije toliko jaka.
Desavalo mi se da me zaslepi svetlost samo u momentima kada mi se aktivira i kamera za snimanje tj.kamera koja je okacena na drvo blizu hranilista se aktivira cim naidje divljac i ako ja u tom momentu takodje palim nocno desi se da me zaslepi al nista strasno.Posmatram vrlo kratko i gasim.odstrel vrsim kasnije normalno uz paljenje lampe na pusci.
Kod takvih lovova jedan metak zavrsava sve.
Planina i visoka zatvorena ceka.Svuda suma i sve obraslo samo proseka i hraniliste. Skoro uvek mrkli mrak i nepostoji mogucnost bez takvog uredjaja da se zna dal je vepar na hranilistu ili nije.Kad naidje krmaca sa nazimadima cuje se i sve puca al kolko puta starog lisca necujem ili povremeno samo sljapcanje prilikom glodanja klipa al sigurno ga ne glodje na cistini.
Zato volim da posmatram vepra i pustim ga i po dve veceri da dolazi da se opusti da zagospodari teritorijom i tek onda kad sam siguran vrsim i odstrel.
Neki put kod manjih dosta i sat vremena da ga pustim da se opusti i onda akcija.
Sačuvana
dzudzubajac
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #42 poslato: Мај 11, 2017, 07:12:16 »

Sto bi rekao Sojic" Nece da moze" . Mozda se provuces po lovackom zakonu, a koji je u suprotnosti sa zakonom o oruzju i municiji gde  takav uredjaj podleze lod osnovni deo oruzja za ciju nabavku je potrebna dozvola koju naravno neces dobiti.

Obrnuto je. U zakonu u oruzju i municiji nigde ne pise da je zabranjeno imati i koristiti noćnu optiku dok je u prethodnoj verziji zakona to izričito bilo zabranjeno.

Citat iz starog zakona o oruzju i municiji:
Citat
Zabranjen je promet, nabavljanje, držanje, nošenje, popravljanje i prepravljanje vatrenog oružja sa napravama za prigušivanje zvuka, naprava za prigušivanje zvuka, teleskopskih nišana sa svetlosnim
snopom, ili sa uređajem za elektronsko pojačavanje svetlosti ili infra-crvenim uređajem, rasprskavajućeg i gasnog oružja, hladnog oružja i naprava koje nisu izrađene i prilagođene kao vatreno oružje

Zakon o divljaci i lovu zabranjuje lov upotrebom "elektronskih uređaja" pod koje se može podvesti noćna optika, ali recimo i obična optika sa crvenom tačkom.

Citat
Zabranjeno je loviti lovostajem zaštićenu divljač:
...
3) upotrebom reflektora (farova), baklji i drugih veštačkih svetlosnih izvora (osim u lovu na divlju svinju, vuka, šakala i lisicu), aeronautičkih mašina, ogledala, elektronskih uređaja, audio uređaja i živih mamaca, kao i upotrebom hrane sa omamljujućim sredstvima;
...
Sačuvana
svetos
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #43 poslato: Мај 11, 2017, 08:22:14 »

Obrnuto je. U zakonu u oruzju i municiji nigde ne pise da je zabranjeno imati i koristiti noćnu optiku dok je u prethodnoj verziji zakona to izričito bilo zabranjeno.

Citat iz starog zakona o oruzju i municiji:
Zakon o divljaci i lovu zabranjuje lov upotrebom "elektronskih uređaja" pod koje se može podvesti noćna optika, ali recimo i obična optika sa crvenom tačkom.

ZOM kaze u clanu 3 stav19 gde se pod brojem 4 kaze da je takav uredjaj osnovni deo oruzja, a za svaki osnovni deo oruzja je potrebna dozvola.za nabavku za koju je potrebno proci procedure u Mup-u. Zabranjen je uvoz optika uvecanja preko 9x ,a kamoli nocne optike.Sta mislis sta bi bilo da te pogranicna policija kontrolise i nadje ti karabin sa nocnom optikom sa kojom si posao u lov nocu.

Dobar pogled
Kos
Sačuvana
dzudzubajac
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #44 poslato: Мај 11, 2017, 10:14:20 »

Kako onda možeš da kupiš noćnu optiku legalno, sa sve fiskalom, bez dozvole za nabavku od mupa? Da za to treba dozvola ne bi uvozili slobodno, a ni prodavali...

Nije zabranjen uvoz optika sa zumom većim od 9x nego za sve optike traže dozvolu za uvoz koju možeš da dobiješ uz malo papirologije i plaćanje takse od 1000 din.
Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4 5   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: