DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161742 poruka u 7319 tema- 7040 članova - Poslednji član: Sinisa123

Јун 01, 2020, 08:49:38
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 2 [3] 4 5   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Kalibar 22-250 Remington?  (Pročitano 42446 puta)
MIL-DOT
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #30 poslato: Новембар 17, 2010, 04:29:15 »

http://www.chuckhawks.com/22-250rem.htm
Sačuvana
MIL-DOT
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #31 poslato: Новембар 17, 2010, 04:36:21 »

http://www.chuckhawks.com/223rem.htm

Administratore izbrisi jedan od moja dva gornja posta posto su identicni.
Sačuvana
MIL-DOT
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #32 poslato: Новембар 17, 2010, 04:41:35 »

http://www.chuckhawks.com/varmint_rifles.htm
Sačuvana
MIL-DOT
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #33 poslato: Новембар 17, 2010, 05:11:39 »

22-250 je odlican kalibar za stetocine ALI sobzirom da nabavljate zastavu M85 gde je cev
duzine 5o8 mm  moj bi izbor bio svakako 223.
Iz tako kratke cevi znatan je gubitak snage tj brzine u kalibru 22-250 tako da neverujem da cete dobiti osetnu prednost u odnosu na 223.
Sačuvana
MIL-DOT
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #34 poslato: Новембар 17, 2010, 05:20:15 »

Evo i jednog testa  zastavinih sokolova u americi.
http://www.rifleshootermag.com/featured_rifles/rem798_091406/index1.html
Sačuvana
sukac
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #35 poslato: Фебруар 15, 2012, 11:51:29 »

Interesuje me ako neko zna da mi kaze,pad zrna ovog kalibra na 400m.Koristim PPU,zrno od 3.56 grama...Unapred zahvalan
Sačuvana
Alovac
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #36 poslato: Фебруар 16, 2012, 05:05:57 »

Tablice su jedno (pogotovo PPU), praksa je drugo.  Naročito na 400m. Odstupanja od balističkih proračuna na osnovu dostupnih informacijama o balističkim koeficijentima PPU zrna, znaju da budu drastična. Stanje i dužina cevi, ležišta metka, kao i atmosferski i geografski uslovi znatno utiču na početnu brzinu zrna što se na povećim daljinama može i te kako odraziti na pad. Drugo, od serije do serije, niko ti ne garantuje konzistentnost punjenja, to jest brzinu PPU municije (ne garantuje ti ni strana džebana, ali to nije tema).

Takođe, balistički koeficijenti za PPU koji cirkulišu po netu su u najmanju ruku diskutabilni. Najbolje ih je "odrediti" samostalno. Upuca se karabin sa 5 metaka u nulu na 100m, pa se onda ponovi grupa na 300m, premeri pad centra grupe i onda ubaci u balistički kalkulator. Daleko od idealnog, ali ne znam ko od fizičkih lica i običnih smrtnika u Srbiji ima pristup uparenim i kalibriranim hronometrima i/ili akustičkim metama. Ako imaš vezu u Vojno-Tehničkom Institutu, ti pitaj i moli za asistenciju ...  lol 

Možeš da koristiš McCoy-ev algoritam za pronalaženje BC na osnovu oblika zrna, ali i to ti je komplikacija neviđena jer ti trebaju precizne mere zrna.

... bla, bla, bla ...  lol

Znači, zaboravi na teoretisanje u vidu tablica, karabin u ruke, na strelište sa 300m daljinom, pa prangijaj i beleži pad.

P.S.
I da, tablice kažu da za brzinu 1100 m/s izmerenu na 3m od usta cevi, zrno PPU SP od 3,56 grama u kalibru .224 sa navodnim BC od 0.21 (g1) koji cirkuliše po netu, uz STD atmosferu,  daje pad od 78,74cm na 400m ako je karabin upucan na 100m.
Sačuvana
Alovac
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #37 poslato: Фебруар 16, 2012, 06:06:22 »

Greškom sam linkovao pogrešan kalkulator za proceduru računanja sa padom na 100m i 300m. Nema edita ... a i nikog verovatno ne interesuje ... al' eto, ako neko baš oće da gleda i da posle zakera ...  lol
Sačuvana
Mike Hammer
Senior
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Trust me. I know what I'm doing

« Odgovor #38 poslato: Фебруар 16, 2012, 08:17:05 »

.22 zrno je izuzetno osetljivo na bocni vetar
ili dodir trave, grane itd.
Tako da razmatranja 400m imaju logiku zbog
rezonantne putanje, ali u realnim uslovima
22-250 nacinio je vise nesrecnih slucajeva
i to na daljinama 1500m+ nego sto je bilo
odstrela na 400m.
Licno mislim da je .223 dovoljan za srndaca
lisicu sakala . . .
a stvarno je ne mali broj kolega koji vole 22-250. hi
Sačuvana
Alovac
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #39 poslato: Фебруар 16, 2012, 09:01:31 »

Pa kalibar je koncepiran kao klasičan varmint. Znači pucanje na glodare i kojote po preriji gde nema grančica, žbunja i slično.

Ima veoma ozbiljnih lovaca u Srbiji koji love srndaća vrlo, vrlo uspešno sa .22-250rem. Mogu da priušte šta im se prohte od kalibara, ali pucaju .22-250 i ne žale se. To je činjenica. Lično mislim da je .243win sa zrnom od 95-100 grejna prikladniji i da dozvoljava više uglova za pucanje, ali Bože moj.

Da li je to kalibar za preporuku nekome ko traži savet za srneći karabin/kalibar na netu? Definitivno NE. Ovaj kalibar traži odličnog i pre svega disciplinovanog strelca koji zna da ODUSTANE od pucanja ako uslovi ne garantuju idealne uslove.

Što se tiče pucanja na predatore, u većini naših lovišta .22-250 nema prednost u odnosu na .223
Sačuvana
sukac
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #40 poslato: Фебруар 17, 2012, 05:06:17 »

Ja sam moj 22-250 nasledio,moj otac znam da je uspesno lovio sa njim i ja sam sad nastavio i skroz sam zadovoljan.Naravno pucam kad nije sneg,led,kisa,na poljani gde je brisan prostor...Kolege hvala vam na savetima,kad se malo sredi vreme izacu ja na streliste i onda cu otprilike da vidim sta me zanima...jos jednom hvala  hi hi hi
Sačuvana
goranče
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #41 poslato: Јун 14, 2012, 12:01:19 »

Sve, Sve, dobar....Al u Crnoj gori je van zakona za srndaća  isto kao i 222, 223, 22hornet....

Na оsnоvu člаnа 58 stav 4 Zаkоnа о divljаči i lоvstvu (“Službеni list CG“, brој 52/08), uz saglasnost Ministarstva unutrašnjih poslova i javne uprave, Ministаrstvо pоljоprivrеdе, šumаrstvа i vоdоprivrеdе d о n i ј е l о  је 

P R A V I L N I K
o vrsti i jačini lovačkog oružja  i minimalnom kalibru i jačini metka sa kojim je dozvoljeno loviti krupnu i sitnu divljač

Član 1
         Ovim pravilnikom bliže se propisuje vrsta i jačina lovačkog oružja i minimalni kalibar i jačina metka sa kojim je dozvoljeno loviti krupnu i sitnu divljač.

Član 2
         Pod lovačkim oružjem se podrazumijeva, dugo vatreno oružje i to:
–   lovačko oružje sa užli***ljenim cijevima - lovački karabin;
–   lovačko oružje sa glatkim cijevima - lovačka puška-sačmarica;
–   poluautomatski lovački karabini i poluautomatske lovačke puške, koje su tako urađene da u                        ležište, odnosno magacin mogu primiti najviše dva metka.

Član 3
         Pod lovačkom municijom se podrazumijeva, cjelovit metak koji je sastavljen od čaure, kapisle, barutnog punjenja zrna ili sačme.
         Zrno iz stava 1 ovog člana, mora biti izrađeno tako da se pri udaru  u tijelo divljači, odgovarajuće deformiše tako da se najveći dio kinetičke energije odlaže u tijelu divljači.
         Sačma iz stava 1 ovog člana, mora biti odgovarajuće krupnoće da pri najvećoj dozvoljenoj daljini gađanja osigura zadovoljavajuću gustinu snopa  prilikom pogotka divljači.
         Uređaji za zatvaranje, čepovi, košuljice i poklopci, sastavni su djelovi lovačke municije.

Član 4
         Odstrijel krupne divljači je dozvoljen upotrebom lovačkog oružja s užli***ljenim cijevima i odgovarajućom municijom, kako slijedi:

Vrsta divljači   
Najmanji dozvoljeni kalibar
(milimetara)   Najmanja dozvoljena kinetička energija zrna na 100 m
(džula)   Najmanja dozvoljena težina zrna
(grama)   Najveća dozvoljena daljina gađanja
(metara)
 Srndać, divojarac, muflon i vuk                 6mm   2.000J   4,80g   200m
 Jelen, jelen lopatar  i divlja svinja             7mm   2.500J   8,20g   150m
 Mrki medvjed                                     7mm   3.500J   11,50g   100m

Izuzetno od stava 1 ovog člana, odstrijel divlje svinje dozvoljen je i upotrebom kugle iz lovačkog oružja sa glatkim cijevima i najvećom dozvoljenom daljinom gađanja od 40 metara.

Član 5
         Odstrijel sitne divljači je dozvoljen upotrebom lovačkog oružja sa glatkim cijevima i odgovarajućom municijom, kako slijedi:

Vrsta divljači   Dozvoljen promjer sačme
(milimetara)   Najveća dopuštena daljina gađanja
(metara)
Jazavac, lisica i šakal.                   3,5 – 4,5mm   50m
Divlja mačka, zec i guska divlja.           3,0 – 4,0mm   50m
Kuna bjelica, kuna zlatica, lasica mala, tvor, fazan, patka divlja-gluvara, patka zviždara, patka čegrtaljka, patka glavata-siva plovka, ćubasta-krunasta patka, patka krža-kržulja, liska crna-baljoška i siva vrana.                    3,0-3,5mm   40m
Jarebica kamenjarka, pre¬pelica pućpura, šumska šljuka, bekasina, golub grivnaš, golub pećinar, grlica, gugutka, svraka, sojka, puh veliki i vjeverica.   1,7 – 3,5mm   35m

Izuzetno od stava 1 ovoga člana, lisicu, jazavca, šakala, divlju mačku, sivu vranu, svraku i sojku dozvoljeno je odstrijeliti i lovačkim oružjem s užli***ljenim cijevima najmanjeg kalibra 22 Long Rifle.

Član 6
         Lovačko oružje i municija upotrebljavaju se u skladu sa pravilima lova i lovnom etikom.
         Upotrebu lovačkog oružja i municije u odstrijelu pojedine vrste divljači određuje pravno lice kome je lovište dato na korišćenje (u daljem tekstu: korisnik lovišta), u skladu sa zakonom i ovim pravilnikom.

Član 7
         Korisnik lovišta određuje strelište ili drugo mjesto u lovištu gdje će se obaviti prethodna provjera preciznosti lovačkog oružja s užli***ljenim cijevima i streljačka obučenost lovca.

Član 8
         Lovačko oružje i municija mogu se upotrebljavati samo ako njihova upotreba ne ugrožava sigurnost ljudi i imovine.

Član 9
         Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Crne Gore".

Broj: 322/09-0801-3297/10
Podgorica, 11.novembar 2009. godine

M I N I S T A R,

mr Milutin Simović
Sačuvana
kole
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #42 poslato: Јун 14, 2012, 07:39:12 »

Kod njih može lisica malokalibarkom ...
Izgleda da oni nemaju dušebrižnike kao mi ... rtfm
Sačuvana
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #43 poslato: Јун 14, 2012, 07:48:02 »

Mene UOPŠTE NE INTERESUJE kako je u "bratskoj" susednoj državici, naročito kada čuh da je za lovački karabin(mislim i pušq) REKET za unošenje u eko deželu - 100e!  wacko
Sačuvana

T N T

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo

B  E  S  N  I  L  O
goranče
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #44 poslato: Јун 14, 2012, 10:17:24 »

http://www.lovackisavez.me/mne/index.php?id=19&str=1
Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4 5   Idi gore
Štampaj