DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161364 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 17, 2019, 09:39:24
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 30   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: KRIVOLOV  (Pročitano 124009 puta)
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Jagd ist kein Hobby, Jagd ist Leidenschaft!

« Odgovor #15 poslato: Јул 02, 2008, 02:35:55 »

Koristan predlog:

Poslati vise kadra na skolovanje i doskolovavanje.
Ali drustva izbegavaju tako nesto zbog veceg izdatka(troska).
Zato je po njihovom dovoljno 1 na 50.000 hektara i plus 20 Volentera,od toga su najmanje 15 sa necistom prosloscu,plus povlastica(ovlasceno lice) sve mu se moze kada je sam.Nemoj niko da mi kaze da nije tako,da se ogradim ipak svaka cast malobrojnim pojedincima Wink.
Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Lazes Druge, Lazes i Sebe.
Kiza
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #16 poslato: Јул 02, 2008, 03:32:09 »

Evo da se i ja malo ukljucim u diskusiju ,po meni prvo i najvaznije je dati lovocuvaru da po zakonu bude pravo ovlasceno lice ,kao da je policajac ! Drugo je da sudstvo pocne da radi svoj posao kako treba .Trece obezbediti svu podrsku i sredstva za lovocuvarsku sluzbu ,tu pre svega mislim na ogranicavanje povrsine koje jedan lovocuvar moze da pokriva ,u Madjarskoj je 3000 ha ,kod nas nek bude 5000 ha ,tu takodje mislim i na odbacivanje " nekakve racionalizacije posla i smanjenja troskova ",pa tako ako vam lovocuvar provede par meseci na fazaneriji bez obilazaka,a za to vreme nek vam ukradu bar jedno zlato koje vredi par hiljada evra,kolika nije ni godisnja plata lovocuvara ,e onda nek neko i dalje prica o smanjenju troskova ! Kad bi se sve bilo ovako apelovao bih preko saveza da lovocuvari nose majice sa natpisom LOVOKRADJA I KRIVOLOV SU BOLEST - POZOVITE LOVOCUVARSKU SLUZBU ! Pa da vidim da li bilo onda krivolova i kolikoj meri !
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #17 poslato: Јул 02, 2008, 04:36:59 »

Ovu temu Krivolov,
treba prebaciti u glavnu temu 'Metode lova', posto tamo i spada.

Takodje, pricamo o buducem zakonu O divljaci i lovu  koji je jos u nacrtu a diskusije su prekinute zbog krize vlade.

Privatizacija,DA ali ko je privatnik ili ti zakupac.Tajkuni, vlasnici zemlje, bivsa LD ili neko treci.To je pitanje.Pitanje svih pitanja.

Ljudi moji,
nije ovo ni Hrvatska ni Kanada ni Amerika a najmanje Slovenija.
Ni ovo postojece resenje nije tako lose, da pace, ali nema strucnog i odgovornog rada.I sta sad, jedino se nesto postuje i funkcionise kad je prvatno.Cije privatno?. Ako su to privatne firme, jednog ili dva vlasnika..-Sije mi ga Djura.Koji je interes da se privatne firme ukljuce u sve to ? Profit, naravno. Nemoj da mi neko kaze: ocuvanje stanista,uzgoj za pokoljenja,ekoloski futurizam,edukacija lovacke populacije,reintrodukcija divljaci,skolovanje strucnog kadra,zaposljvanje mladih ili formiranje legata, mozda..itd.Sve to u Srbiji,... nebudimo smesni.

Ja to zovem uzgoj u cilju povecanja trofejne frednosti,bildovanje odrzivog razvoja, komercijalizacija lova do zadnje kinte.Feudalno lovni atari u kome se iza zice kroji politika profita ili pranja para.Da pranja para, posto se od ozbiljne komercijalizacije jedva sta moze napabirciti/jel tako Oskar/.Kljukani srndaci i jeleni,polupitome divlje svinje i zercovi iz prihvatilista.Plus udri po prepelicama i grlicama 2 meseca, dao bog.Da nece mozda privatni zakupci, u Vojvodini,  da rade na povecanju populacie sljuka i  jarebica,te ce bas takav tip lovista zakupiti.Hoce, kad na vrbi rodi transformator.
Jel znate sta hoce, da kazu ogradili smo 36 km lovista i to kosta 360.000 eur a kostalo 128.000 hilada.Izneli smo hrane za 67.000 a izneli za 24,000 eur.Smem da se kladim da tako zakupljena lovista ce uvek biti od strane holdinga ili cerki firme a ne od postojecih.Ne brinem se ja, imace takvi opasno organizovanu cuvarsku sluzbu.Licice na one privatne vojske iz Kolumbije.Italijani ce ih svemu nauciti.
I naravno, zakupljivace se vec proverena lovista, bogata, kako bi neko imao odma da ubere paru a i da neko stavi proviziju u dzep.

A oni sto su 50 godina domacinski gazdovali...?Gde su oni.Oce li dobiti deonice.Mozda svakog lovca, iz bogatog revira, ceka otpremnina prema godinama radnog staza.Sumljam da ce tako nesto proci u Srbiji, barem se nadam.

Ja sam za system 'pravo preceg zakupa' kod tenderskog principa ponude za zakup lovista.Zasto.Pa u Srbiji, drzava treba da bude suvlasnik divljaci.Drzava mora da ima kontrolno-merne funkcije.Drzava mora biti "capo di tuti capo".

Drzava je tu pametno pocela da razmislja.Pre donosenja zakona o divljaci... treba doneti i novi zakon o udruzenjima gradjana.To ce dati mogucnost zainteresovanim LD, sekcijama,da mogu na konkurisu, kao privredni subjekt u dodeli lovista po zakonskoj nomenklaturi i pravom preceg zakupa, ucestvovati na tenderu... Jedino tako ce biti zasticen dugogodisnji rad, nekretnine,napor i znoj generacija lovaca koja su krojila ambijent za uspesno lovstvo.I jos nesto, tamo gde je lose, gde se kralo, gde nije funkcionisalo, gde je devastirano loviste,..bice prekinut javasluk posto ce njihovo loviste doci pod ingerenciju dobrih domacina, citaj preduzeca za lovstvo, ciji su vlasnici grupa gradjana.A preduzece je preduzece.I pred bogom i zakonom.

Ja sam za to, za lovacko akcionarsko drustvo koje zakupljuje loviste po pozitivnim zakonskim propisima po principu prava preceg zakupa.E tada lovci mogu gazdovati i imati ono sto im pripada.Zasto, pa strucne sluzbe ce voditi preduzece po zakonskim normama.Dirktor mora da odgovara drzavi , prosedurama, biznis planu, akcionarima.Zasto funkcionise lovstvo u Krakusi,Vratni, Nacionalnim parkovima..a LU Donji Pi.kovac, lose...Jel je drzavno, ?...ne postoje procedure ili letis sa posla.

Tajkuni, Miskovic, Viskovic,Sliskovic, Privatna preduzeca...Gluposti.

U ostalom, da podsetim, nije problem u zakonima, vec u sprovodjenju. Wink
A lovacki savez Srbije...neka se transformise u strucnu agenciju, neka postane vladina kontrolna agencija, neka...ma neka radi nesto.   
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #18 poslato: Јул 02, 2008, 06:16:11 »

E ovde se sve pomesalo.

Tema je krivolov, logican nastavak je bio transformacija gazdovanjem i posledicna veza je trenutno stanje i lovocuvarske sluzbe.
Epilog je javasluk i krivolov.

Ja sam deklerisao svoj stav, kako vidim novi zakon i vid gazdovanja u buducnosti.
Kako bi voleo da bude. Nisam dotakao strucnu lovocuvarsku sluzbu, javasluk itd, o tom potom.Sadasnje stanje menja samo novi zakon.

Oscar,ja cu da ostrim pero za sve vredne lovne radnike decenijama iza nas i decenijama ispred nas.Nebi voleo da im ode u vetar sve ono sto je teskom mukom sticano..
Citat:
Mi, necemo dozvoliti da se podriva i  rusi ono sto je nas narod  izvojevao tokom Narodno Oslobodilacke Borbe i za sta su krv proljevali na Kozari, Sutjesci, Neretvi...
Mi, moramo staviti jasno do znanja, svakome, da cemo braniti celovitost, teritorijalni integritet i ustavni poredak nase zemlje ,te da cemo se ostro obracunati sa svim elementima koji zele da ugroze bratstvo i jedinstvo nasih naroda i narodnosti,
Majku ti boziju, imperijalisticku....
/tako nekako u Splitu '61 ili'62/
 Wink
Sačuvana

swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #19 poslato: Јул 02, 2008, 06:20:21 »

Ja duboko verujem da se i od najsiromašnijih lovišta može napraviti primerno, ako postoji znanje, organizacija, minimum sredstava uz pravi zakonski okvir.
samopregornog rada sportskih radnika" (Mislim na Džajića i kompaniju), da počnemo da se dozivamo pameti.

Opet da naglasim, ne želim da ni na koji način nipodaštavam nečiji uloženi trud i višegodišnji rad, već samo da ukažem da je 21. vek i da postoji surov materijalni interes koji će nam sigurno krojiti zakon o lovstvu.

Bolje da se kao lovci pripremimo ...

Ajd da cujem tvoju formulu privatizacije, gazdovanja, novog zakona..
Kako bi ti voleo da bude uredjena ova oblast Wink

Sačuvana

HuntR
Gost
« Odgovor #20 poslato: Јул 02, 2008, 11:30:43 »

tema je krivolov ali je diskusija odnela na ono cega se svi pribojavamo na kradju lova.
plasimo se koliko cemo mi sami biti u mogucnosti da sebi omogucimo odlazak u lov,nase sveto mesto za bekstvo od surovosti modernog zivota.neki od nas se busaju u prsa da za njih nema "zime" a drugi se plase da na "svome" ne postanu krivolovci.ako je neko procitao sta sam napisao u vezi lovackog podmlatka,ovde cu to da pojasnim.koliko vidim ovde ima dugogodisnjih lovnih radnika koji o ,pazite sada,tehnologiji lova znaju sve(lovu kao ekonomskom poslovanju) ali mislim da zaboravljaju na ono sta dozivljavaju kad su u lovu.

Da odgovorim na tezu o "rendzerima",koja je svrha rendzera ako nema divljaci.znam da deluje detinjasto ali bez zakonske obaveze da korisnik lovista gaji divljac i umnozava je i uz sve lovostaje divljac ce biti izlovljena ili dovedena na rub egzistencije a samo ce joj skociti cena (zakon ponude i traznje)

da odgovorim na tezu o "domacinskim" lovistima kao sto su sada,realnost je da se nova
saznanja malo ili nikako ne primenjuju,svaka ideja se u teoriji razmatra godinama, a zbog neprofitnog rada(iz razloga tj bojazni da se neko ne opari na tudj racun),takva lovista nemaju direktnog uticaja na izvrsnu vlast.verujte mi korupcija je cudo,trebalo je prozvati novom ekonomskom naukom i uvesti u programe fakulteta.jedini nacin da takva lovista za sebe ostvare nesto je da ponude neko "zlato" lokalnom mocniku,GRATIS.

ako hocemo da nasa deca love treba dati glas da se priroda ma kako ona izmenjena poveri na cuvanje onom ko ima znanja,mogucnosti i ko cini samu vlast.u zemlji srbiji
ima vise visoko obrazovnih institucija koja imaju departmane za lovstvo,sumarstvo itd.ako se ne varam imamo i ministarstvo koje nas pokriva,ali nemamo izvrsni deo te vlasti u ovoj oblasti.lovocuvarska sluzba mora biti pod ovakvom upravom koja ce konstatno pratiti realizaciju mera i obaveza zadatih od struke a izvrsavanih od strane korisnika lovista.mislim da lovacki savez je institucija koja niti je u mogucnosti da nesto sprovodi niti cemu sluzi osim kao neka maskota lovaca.treba organizovati takvu lovocuvarsku sluzbu na nivoima okruga tako da su u rangu raznih inspekcija koje imaju mogucnost da na licu mesta izdaju kazne.

ako se od necega "novokomponovani" stresaju to je rec da je dosla inspekcija,a sto se tice krivolova njega ce biti dok i sveta,da ce nam uzeti najbolje iz lovista tj sve sto ne budemo mogli da platimo hoce ali na kraju nam ostaje da samo mi znamo sta nam znaci odlazak u lov ,verujte lovicemo.
Sačuvana
Kiza
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #21 poslato: Јул 03, 2008, 12:42:32 »

Danilop vecina nasih lovista ,govorim za one u mojoj okolini,koje poznajem je siromasna sa divljaci pre svega zbog internog krivolova i lovokradje ,tako da za takvo lose stanje treba kriviti samo clanstvo tog drustva ,naravno ne sve ,ne one prave lovne radnike,vec one kojima je samo stalo do mesa i do licne koristi ! Ne slazem se ni sa vecinom da nasa lovista nemogu da budu visoko komercijalna ,pa naveo sam primer mog LD-a gde je samo prihod od srndaca neto 13000 evra,a troskovi oko volonterskih akcija,goriva za obilaske,jeca,pica tokom lova su oko 1000 evra ! Okolna drustva,udruzenja skoro sva su daleko ispod nas,ne mogu ni plan da ispune ,a kamoli da zakace koju medalju! A zasto ? Ekoloski faktori su isti i kod i nas i kod njih ,ali razlika je u ulaganju u loviste i dobrom gazdovanju ! Razlika je sto su negde hranilista i solista puna tokom cele godine ,razlika je sto negde u toku letnjih meseci divljac ima gde da se napije vode u nekih od 11 pojilista,razlika je sto divljac ima na desetine hektara visegodisnjih remiza da se sakrije i pronadje raznovrsniju hranu,razlika je sto se selektivni lov odradi pravilno i na kraju najveca je razlika u trofejnom lovu ! I tako svake godine ,pa i ove kod nas tih 13000 evra od srndaca nece otici na jece i pice,nece otici na sminkanje doma i okoline,nece ih neko ukrasti,oprati vec se skoro sve otici na izradu lovno-uzgojnih objekata( samo jedno betonsko pojiliste kosta oko 1000 evra,ove godine planirano je jos tri ) ,na jesen se planira sadnja oko 20 ha zemlje,dobro ste procitali 20 ha ,ako stigne to da posadi nasih 65 clanova , bice izdvojena sredstva za peletiranu koncetrovanu hranu,za so...! A mogli bi i mi to veoma lako kao drugi da potrosimo na neke druge stvari,a ne da ulozimo u loviste ! Smatram da se u vecini lovista uz ovakav rad za 5-7 godina mogu  napraviti izvanredni rezultati jer sto je najvaznije imamo uslove za to ,ali nemamo strucan rad ,a nemamo ni pre svega svest o lovstvu jer jos vecina razmislja samo o mesu,samo o tome kako da odradi svoje obavezne akcije,poene ,da uplati sta se mora i na kraju da na prvoj sledecoj skupstini ceka da ima rec i da pametuje,a ekser nije unela u drustvo ili da nestrpljivo saceka zadnju tacku SVECANI RUCAK ,jer za nekog je i to glavni razlog za dolazak na skupstinu ili sastanak !
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #22 poslato: Јул 03, 2008, 05:29:49 »

O.T.
Nažalost, u retkoj sam prilici da prelistam Lorist; praktično je do njega nemoguće doći - samo kada ga zateknem u sekretarijatu LU. Inače čitam sve ostale listove koji se bave lovstvom na bilo koji, makar i marginalan način. Stvarno bi trebali da list distribuirate i po kioscima.
[/quote]

Pa predplati se i mirna Backa.Donese postar, gospodski.

E, bese dobra ta 1938 godina.I gle cuda, koliko slicnosti sa 2008.
Psihologija ista, a metode savremene.
Sačuvana

swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #23 poslato: Јул 03, 2008, 06:12:08 »

Hmm,
To ima prednosti i mana.Mislim na cirkulaciju preko predplate.

Sve je u navici nase lovacke populacije.Mislim o navici i potrebi informisanja.Distribucija sa predplatom je bolja kod situacije da ne mozes u svakom selu obezbediti na kiosku Lorist.E sad, za ljubitelje lovstva i pratecih informacija vezanih za njih , ako zeli da to prate, bolje je imati casopis na kiosku.
I na kraju, mnogi lovci procitaju tri broja Lorista godisnje, preko Drustva/ako je drustvo predplaceno/ a ne zele da plate 1700 din za godinu dana.A toliko daju za pice posle svakog lova, kad sednu sa drustvom u kafanu, zar ne.

Mislim da bi scar imao jos objasnjenja u vezi ovog pitanja.
Oscare, dejstvuj... Cheesy
Sačuvana

Makedonski lovac
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #24 poslato: Јул 06, 2008, 10:51:54 »

Pa i kod nas u Makedoniji ima puno krivolova.Krivolovci,pobiju sve i ode si kao heroji,i policija zna isvi,ali svi posvuda imaju veze,I na kraj oni su jaki lovci,a ne krivolovci.Jednom jedan seljak je ubio vucica i njezino mlado,seceo im glavu i izlozio na centar grada! Angry .Viknao sam mog burazera i pretukli smo ga kao pas  Lips Sealed
Sačuvana
Kiza
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #25 poslato: Јул 07, 2008, 02:06:56 »

Bas mi je drago sto je ova tema tema zazivela ,mozda se nesto i promeni na bolje ,jer stvarno su velike stete od krivolova  i lovokredje u Srbiji. Samo na srnecoj divljaci stete su oko milion evra godisnje ,a uz to i da naglasim da smo poznati po tome da imamo najmanju gustinu populacije srnece divljaci u Evropi,oko jedne jedinke na 100 ha (mada mislim da je to i ispod 1 zbog nerealnog brojanja),a imamo idealne uslove !
Sačuvana
majer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #26 poslato: Август 07, 2008, 03:23:57 »

Lose se radi malo se ulaze a kazne su smesne,medjutim i one bi bile dovoljne kada bi se cesce koristile
Sačuvana
Branimir76
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #27 poslato: Август 10, 2008, 12:24:05 »

Evo ja cu se pretplatiti sutra!
Sačuvana
gardista
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #28 poslato: Август 10, 2008, 05:45:40 »

Prvo treba da opametimo miliciju i jace face da to nerade pa celi zivot su imali sve djabe.Ja sam upozno igrom slucaja par njih koji se jos hvale kolko su srna pobili farovima iz sluzbenih kola.
pazi kad ne verujem.... Wink Wink
Sačuvana

cev je shipka kroz koju je provucena rupa...

www.adio.rs
MAUZ
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

sstegnjaic
« Odgovor #29 poslato: Август 10, 2008, 10:49:23 »

Prvo treba da opametimo miliciju i jace face da to nerade pa celi zivot su imali sve djabe.Ja sam upozno igrom slucaja par njih koji se jos hvale kolko su srna pobili farovima iz sluzbenih kola.
pazi kad ne verujem.... Wink Wink

Ni ja... nek je sva steta od milicijee, ali se bojim da ima i vecih stetocina... direktora, bumbara, guzonja, tajkosa...
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 30   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: