DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161374 poruka u 7276 tema- 6983 članova - Poslednji član: blorist

Новембар 21, 2019, 12:34:02
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 2 3 [4]   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Municija 270W  (Pročitano 10842 puta)
stalcer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #45 poslato: Фебруар 27, 2019, 11:54:50 »

sst je odlicno zrno ne trpi prepreke,hoce da se istrese od kosuljice jer nije bondovan,pravi vecu ulaznu nego izlaznu , 80 posto pad u vatri uvek pokaze pogodak
Sačuvana
mtmtm
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #46 poslato: Март 07, 2019, 12:36:38 »

Lovim ovim kalibrom iskljucivo d.svinje te da podelim svoja iskustva:
PPU 9,7g meksi je i kod vecih svinja ponekada nije bilo izlaznih rana, metak se pri udaru u kosti uglavnom raspada.
Hornady SP 9,7g tvrdji od PPU i obavezno bude prostrelna rana, jednom prilikom je ostao pod kozom i bio je u savrsenoj pecurci kosuljica se nije odvojila.
Geco plus 9,7g pravi savrsenu pecurku i cini mi se da je razdaljina koju divljac predje posle pogotka bila najkraca.
Ovde se radilo uglavnom o pucanju na od 50-80 m. Pri pogotcima u glavu nije bilo razlike u ucinku municije.
Sačuvana
dzony
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #47 poslato: Март 07, 2019, 04:44:58 »

PPU 9,7g meksi je i kod vecih svinja ponekada nije bilo izlaznih rana, metak se pri udaru u kosti uglavnom raspada.
Ne ponekad, vec uvek na primercima preko 70kg kod mene nije bilo izlaza. U potpunosti imam isto iskustvo sa ovim metkom i bas zato planiram da ga zamenim. Glavni razlog raspadanja ovog zrna pored toga sto je meko je velika brzina kod ovog kalibra plus mala daljina na kojoj se puca, jos ako kaci i neku kost i kosuljica se raspadne.  focus
Geco Plus bi bio pravi izbor, ali nema ga vise nigde u Srbiji...
Sačuvana
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #48 poslato: Март 07, 2019, 06:34:45 »

Stariji su bili pametniji i problem rešavali kalibrom a ne "čarobnim" zrnima...
Te teže svinje veoma lepo rešava 8x57IS sa klasičnim SP zrnima, takodje i 9,3x62 i slični a sasvim lepo rade i 308W, 7x64 pa i 7x57 sa naj težim SP zrnima...
Po meni je uvek bolje rešenje izabrati kalibar koji za lične potrebe, divljač, daljinu... Koji lepo radi sa klasičnim SP zrnom, nego izabrati onaj koji nije adekvatan a za koji se posle jure "čarobna" zrna... Po mom iskustvu nema tog zrna koje može poboljšati ili umanjiti učinak +-10%... Izbor adekvatnog kalibra je Majka...

Sačuvana
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #49 poslato: Март 07, 2019, 08:26:50 »

^ Stariji su, pre npr 40 i vishe jahre, imali u 95% sluchaeva 8x57is, za drugo nisu znali, a tek za savremena zrna nisu chuli!  laugh  Edino sa pojavom ZH konjbinirki chulo se za 7x57r, a za ostalo vetjina lovaca nije tada ni chula ni znala... Chas izuzecima, naravno!
Sačuvana

T N T

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo

B  E  S  N  I  L  O
dzony
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #50 poslato: Март 08, 2019, 12:22:04 »

Sto se tice samog kalibra tu nemam nikakvih zamerki. Sve sto sam pogodilo palo je, da li je to bilo u vatri ili je odnelo 20,30,40m nebitno, bitno da je palo. Pa i od tih gore pomenutih kalibara ne pada sve u vatri...

Ono sto je bitno kad odnese tih 40m da ima jasan krvav trag, a tu veliku ulogu igra vrsta zrna, a ne kalibar. hi
Sačuvana
mtmtm
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #51 poslato: Март 08, 2019, 11:28:55 »

Ovaj kalibar je odlican i sa pravom municijom nema problema. Sve to zavisi i od samog lovca i mesta pogotka.
Ali u poredjenju sa npr 30 06 pravi manje stete na mesu divljaci. Po meni veci kalibri nisu resenje. I 223. moze da ubije bitno je plasiranje pogotka. Moj kolega nije imao nikakav ucinak sa PPU municijom jednostavno nije mogao da upuca pusku sa njom.
Sačuvana
mtmtm
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #52 poslato: Март 08, 2019, 11:33:01 »

A za 8×57... koliko tipova municije moze da se nadje za njega? U kojoj sve gramazi? I reci da sve to nema uticaja i da podjednako deluje manja gramaza zrna i veca.... pa to je pomalo naivno
Sačuvana
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #53 poslato: Март 08, 2019, 07:25:19 »

Sa 270W nemam nešto mnogo iskustva, svega 2 karabina u ovom kalibru, 1000+ metaka većinom u papir i 100-tinak odstrela...
Ako sa njim nisi zadovoljan sa PPU 9,7g nećeš biti mnogo ni sa jednim drugim... Za njega ti je naj teže zrno 10,1g i to samo da bi se izbegla zakonska ohraničenja u nekim zemljama za odstrel krupne divljači gdeje propisano min 10g.
Njemu naj bolje leže težine 8,4-9,1g i cevka min 60cm...
To što kolega nije mogao da upuca pušku sa PPU nema veze sa kalibrom i municijom već tom karabinu ta municija ne leži...
Kupovati 270W da bi se pucala tvrda divljač ispod 150m e to je naivnost, taj kalibar ima vrednost za lakšu i srednje tešku divljač na 200+ metara, tu se vide njegove prednosti...
Do 150m i na tešku divljač starac 8x57IS sa njim briše patos sa bilo kojim zrnom od 11,7 do 14,3g jer to su prirodne težine zrna za ovaj kalibar, pa nek je običan SP ili bilo koji monolit ili Bonded...
Ostajem pri svojoj tvrdnji da tip zrna od klasičnoh SP u datom kalibru može da popravi učinak max 10%, a odredjeni kalibar od drugog može biti efikasniji i 10x zavisno od lovne situacije i vrste divljači...
Ako hoćeš savet za 270W i DS na manje daljine, pteporučujem Federal Fusion... Prijatelj kod koga je jedan od mojih bivših karabina u ovom kalibru koristi ga uspešno od lije do vepra, mada nije bio nezadovoljan ni sa PPU ali došao do količine Federala a za nijansu je precizniji uz obavezan izlaz sa manjom štetom na lakšoj divljači...
Ko što rekoh max 10% bolji učinak od klasičnog jeftinog SP...
Pozz...
Sačuvana
mtmtm
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #54 poslato: Март 09, 2019, 08:37:40 »

Svi mi imamo svoja iskustva i neka ostane na tome...
Bitno je da su zakonske regulative ispostovane. A sto se tice daljine na kojima se puca realno u lovu na DS nocu ne znam ko jos puca na preko 100 m. Zato je po meni izbor municije vazan. Zelim dobru prostrelnu ranu koja ostavlja dobar krvni trag, a prema mom iskustvu SP zrna u zavisnosti od proizvodjaca to ne garantuju. Mada nista vise ne mozemo gledati tako. I cim se svi mi dokopamo kvalitetne strane municije niko vise i ne pomislja na PPU. To stoji u rezervi. I daleko od toga da je to losa municija, naravno da nije ali nijanse pobedjuju. A oni koji love za sopstvene potrebe i ne bave se komercijalom zele dobar odstrel sa sto manje stete na mesu divljaci.
A da li je istina da je neko nedavno uvezao Geco municiju? Super tane mozda?
Sačuvana
krauc
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NAJBOLJI NA FORUMU LORIST U 2009 GODINI

« Odgovor #55 poslato: Март 10, 2019, 04:43:58 »

Moja  iskustva su takva da cesto obilniji krvni trag daju rane od sp zrna nego od nekih tvrdjih konstrukcija.
Kod brzih kalibara u koji spada 270 win. na kratkim distancama pucanja  (do 80 met) sp zrna (ppu sp, rws tm, geco sp ili expres) ce uvek dati bolji krvni trag nego prostreli nekih tvrdih konstrukcija.
Velika brzina pri udaru pravi brutalnu ranu kroz koju krv nezaustivo i mnogo prska.
DOBAR POGLED!
Sačuvana
mrwa22250
Početnik
*
Van mreže Van mreže

rodjen da bi lovio nateran da radi

« Odgovor #56 poslato: Март 10, 2019, 09:00:35 »

Moja  iskustva su takva da cesto obilniji krvni trag daju rane od sp zrna nego od nekih tvrdjih konstrukcija.
Kod brzih kalibara u koji spada 270 win. na kratkim distancama pucanja  (do 80 met) sp zrna (ppu sp, rws tm, geco sp ili expres) ce uvek dati bolji krvni trag nego prostreli nekih tvrdih konstrukcija.
Velika brzina pri udaru pravi brutalnu ranu kroz koju krv nezaustivo i mnogo prska.
DOBAR POGLED!

Ovo potpisujem.
Pored toliko zeljenog prostrela,kanda smo malcice zaboravili na mnogo bitniju predaju energije.Kakva je prednost prostrela ako je steta na tkivima mala i omogucava beg,u ovom slucaju DS,od nekoliko stotina metara pa jos na gusto pokrivenom terenu.Pomenuti kalibar je na donjoj granici tezine i precnika zrna za lov DS,ali mu brzina daje dovoljno energije za uspesan odstrel,pod uslovom da tu energiju prenese na tkiva ciljane divljaci.Upravo zrna SP konstrukcije najbolje predaju energiju,narocito kao sto Nikica rece,na kracim rastojanjima dok jos imaju veliku brzinu i maksimalno se otvaraju pri dodiru sa divljaci.
Slican su primer maleni brzanci u .22 cal(.222,.223,22-250)pri odstrelu srnece divljaci.Nisu za tu vrstu lova konstruisani i na donjoj su granici za odstrel,ali zahvaljujuci velikoj brzini i uz OBAVEZNO koristenje SP zrna obaraju srnecu divljac i na solidnim daljinama,dok steta na mesu zavisi od iskustva i uvezbanosti strelca.Sa zrnima tvrdje konstrukcije,davali bi siguran prostrel,ali precesto duge i neizvesne potrage za ranjenom divljaci,osim pri pogodcima u glavu ili kicmeni stub.
Ko nece u sitna crevca,neka za DS pazari 8x57,9,3x62(74),7x64,30-06.....,a za srnecu divljac .243,6mm,25-06....I tu je precizan hitac i te kako bitan,ali se ne zamaramo izborom zrna i sl...Kad se igramo na donjoj granici,sitnice postaju ogranicavajuci faktor.
Sačuvana
milos vidak
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #57 poslato: Мај 27, 2019, 11:23:47 »

Pozz za sve!
U fazi sam kupovine karabina, gde se dvoumim između Sauera 100 i Tike t3. Nego ono što me više interesuje je kalibar. Obzirom da ti tim karabinom lovio sve od predatora preko srneće pa do crne divljači, interesuje me vaše mišljenje tog univerzalnog kalibra? Obzirom da ove karabine ne rade u kalibru 7x64 što mi je bila prva želja, ostao mi je izbor samo na 270win, 30-06 kao i 308win u kom kalibru se radi tika ali ne i sauer. Takođe me zanima da li je u suštini dozvoljen lov DS kalibrom 270, obzirom da postoji to zakonsko ograničenje, da li u lovištima stvarno gledaju tu regulativu?
Hvala unapred..
Sačuvana
Stranice: 1 2 3 [4]   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: