DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

136506 poruka u 5727 tema- 5705 članova - Poslednji član: bukimilos

Јул 24, 2014, 10:00:47
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Vojni karabin M24  (Pročitano 4391 puta)
Nikola_lovac
Junior
**
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Lov nije hobi,to je nacin zivota ;-)

« poslato: Јануар 16, 2012, 01:31:10 »

U posedu imam vojni karabin M24 ,koji je prepravljen i zanima me sta znate o ovom karabinu,ja cu ga koristiti za lov ,precizan je ali me zanima ako neko zna balistiku radne pritiske ...bilo sta :-) unapred hvala . ..
Sačuvana

Ili lovis ,ili te neko lovi.. . .
MIL-DOT
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Јануар 16, 2012, 11:18:26 »

Mislite na remington m 24 ili sta vec ?
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Јануар 16, 2012, 11:50:24 »

NE misli na remington M24, nego na M24 KSHS

Sa dela tih pusaka su kasnije komunisti skidali oznake, i od njih pravili M48. Klasican mauzer sa srednjom akcijom, u kalibru 7.9 ili 8x57. U originalnom stanju nije bas lovacka puska, i steta ga je preprav;ljati, ali u nuzdi ce posluziti. Samo nemoj busiti sanduk, steta je na takvoj pusci. Mozes da montiras neki aimpoint na montazi koja se montira umesto zadnjeg nisana, neces nista unistiti, i uvek ces moci da je vratis u originalno stanje.
Sačuvana
Nikola_lovac
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Јануар 17, 2012, 12:35:05 »

Znachi Br nemas pojma kolko si mi pomogao upravo :-D Nisam ni hteo da ga bushim zao mi je puske ,ali sam se uvek pitao dali postoji neki nachin da mu stavim aimpoint :-D Kojom montazom bi to mogao da uradim ?? :-) Znam da nije prvenstveno namenjen za lov ali 2-3 godine do prve plate ce posluziti samo tako :-D
Sačuvana

BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Јануар 17, 2012, 08:40:02 »

Nesto ovako..

Trebalo bi da S&K montaza za Mauzer VZ 24 legne kako treba, ali to nije 100% sigurno, posto su se te puske pravile u FN u Belgiji, u CZ u ceskoj, i to tokom duzeg vremenskog perioda pa ima razlika u dimenzijama.. Jedini nacin da dodjs do nje je da je narucis preko bare, a cene su od 40-80 dolara..
Sačuvana
Alovac
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Јануар 17, 2012, 10:44:04 »

http://www.brownells.com/.aspx/pid=23474/avs|Manufacturer_1=SzzxzzK/Product/INSTA-SCOUT-MOUNTS

Ovaj  Yugo 48 model bi trebao da paše 99,99% - pošalji email Brownell's-u pa pitaj. Šalju za Srbiju.

drinks

Sačuvana
Alovac
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Јануар 17, 2012, 10:46:01 »

Skripta ne podržava specijalne znake za direktne linkove - zato selektuj ceo link kao tekst pa ga tako pošalji u pretraživač.
Sačuvana
Nikola_lovac
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Јануар 17, 2012, 11:56:12 »

hvala vam pochecu da radim na tome :-D
Sačuvana

Zlatar
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Јануар 17, 2012, 06:20:46 »

Iznad Srebrenice,naleteh na ovo pošto smo prošli kroz minsko polje al je bio lov nezaboravan.
Ova m24 je nešto prepravljana sto puta,krati,seci,prišrafi,produži,šteta prelepa puška u originalu a tek što je pobila svinja drinks
Sačuvana
Nikola_lovac
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Јануар 17, 2012, 08:16:33 »

Moju 24-orku je pronaso pradeda posle 2 svetskog rata kada su se Bugari povlacili iz pirotskog kraja ,onda su bezali kao civili u Bugarsku i bacali oruzje  kuda god su stigli,moj pradeda chuvao ovce i nasao u zbunju pusku i municiju....Naravno posle 2 svetskog rata nije hteo da je preda komunjarama nego je sakrio u odzak , umotao u neke krpe i tako je puska sedela do 90.U medjuvremenu je vadio nekolio puta cistio ,ispalio nekoliko komada i toliko.... 90 je puska registrovana preko mog dede ali pre toga je deda odneo puskaru koji joj je sredio kundak jer se prethodni raspao u odzaku. . . Za divno chudo cev je sachuvana veoma dobro nema nikakvih vecih ostecenja osim sto bi i mogla da se izbrunira malo.... pucao sam puskom i na 120 metara sam sasvm zadovoljan,Zakucao sam 3 od 3 u papir velicine A4 ( bez ikakvih optickih pomagala :-) Posluzice u lovu sledecih par godina do prve plate,a onda na zid :-D Kako kome kazem da je 24 svi se loze da je kraca i laksa od 48 mada ja nisam primetio ,mada nisam ni direktno ni uporedjivao .... Nekoliko puta sam dobijao ponudu da je prodam ali nisam niti planiram :-)
Sačuvana

mpeca
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Јануар 20, 2012, 11:22:40 »

M24 je predivan karabin radjen u vise varijanti sa razlicitim duzinama cevi.Ujednacen je kvalitet i za njega usvim varijantama imam samo reci hvale.   Precizni su zatvarac radi bes prekorno  a okidanje lako i sigurno.Po mom misljenju kvalitet je bolji nego na m48 posle rata.Umesto sto su izmisljali toplu vodu trebali su samo njega da verno iskopiraju.Kod m24 je drvena obloga i iza zadnjeg nisana po meni sa razlogom a jedan od njih kod zagrevanja cevi izbegnuto je ometanje nisanjenja srujanjem vrelog vazduha.Ostavije sa pravom rucicom i poslusaj kolegu BR i ako vec stavljas opticki nisan stavi ga umesto zadnjeg nisana.Postoje i mali opticki nisani koji se tu montiraju.
O  M24 imas da procitas u knjizi Branka Bogdanovica dva veka pusaka  na teritoriji Jugoslavije.   
Sačuvana
Nikola_lovac
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Јануар 20, 2012, 07:26:32 »

Videcu za optiku jer u principu i nije mi bash potrebna ,lovim uglavnom po sumi i preko 100 metara retko kad ce mi izaci divljach, a za tu daljinu mi i nije optika neophodna ,jos sam mlad dobro vidim :-D Imam drugara ciji deda poseduje karabin isti kao moj samo sto je zatvarac pod pravim uglom i vuce se samo napred nazad ( najprostije da objasnim ) .Puska je u ekstra ali stvarno ekstra stanju ,unutra je cev savrsena !!!! Ne zeli da je proda mada sam ga molio ,koliko sam razumeo to je neki konjanicki karabin ili sta vec isto u kalibru 8x57. . . . Sredicu ja moju 24 za lov ,mada je ona u dobrom stanju ali stavicu na kundaku onu gumu za ublazavanje trzaja jer vec posle 3-4 metka rame pocinje da odbija poslusnost :-D prelakiracu je i to joj je to za sada . . . . :-)
Sačuvana

BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Јануар 20, 2012, 09:00:10 »

To sto ima deda tvog druga je Steyer Malicher M1895, standardna austrougarska puska iz prvog svetskog rata.

Kada je Kraljevina SHS odlucila da standardizuje kalibar zajednicke vojske na 8x57 IS i da usvoji novu pusku M24, (ogromena greska, ali ajd) odluceno je da se i svi ostali sistemi oruzja prerade na ovaj metak. Tako su u Kragujevcu i austrougarski Stajeri prepravljani sa starog 8x50R manlichera na novi kalibar. Dobijale su nove cevi sa nisanima (od M24) prepravljano je celo zatvaraca, a i magacin je promenjen.. Lepa puska. ali samo za na zid. Iz nje  ne treba pucati, to su ipak puske koje imaju skoro 100 godina. Pogotovu ne treba pucati savremenu lovacku municiju u 8x57
Sačuvana
mpeca
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Јануар 21, 2012, 11:22:40 »

Sto se tice m24 tesko da su ih Bugari bacali po trnju zajedno sa municijom.Bacani su posle kapitulacije 41 a i u tim krajevima je bilo raznih domacih vojski....Neko od njih je to sakrio da bi spasao glavuili mozda nesto drugo?
Sto se prepravke malnihera tice  to je uradjeno uspesno.Repetiranje munjevito bez spustanja puske radi repetiranja.Puno bas takvih preradjenih je bas u tom kraju posle drugog svetskog rata nadjeno.Jednu takvu je nosio dugo godina u lovu i to uspesno moj dragi prijatelj [sada pokojni]Milorad iz Stanjinca koji je nasledio od svog oca koga su Bugari zbog nje mucili nebili priznao i predao.Nije ni priznao a ni predao a dugo je u postelji lezao uvijen u ovcije koze i fala bogu prezdravio a  M95M   predao sinu u ruke kada je stasao.Ako su nove i ocuvane nisu nimalo za podcenjivanje iako su po godinama stare.   Voleo  bi  da narod ima para da kupi neki lovacki karabin a ovakve starine da cuva  kao secanje na svoje roditelje i stara vremena .Nazalost najcesce nema  pa se snalazi i lovi onim sto ima nekrseci zakon.
Nemam ni jednu ni drugu a voleo bi . Odlicne puske...
Sačuvana
Nikola_lovac
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Јануар 21, 2012, 04:27:35 »

Nasao je pradeeda nakon sto su otisli Bugari,e sad kad malo bolje razmislim mozda je to bila neka cetnicka ili partizanska puska pa posle kraja rata neko je bacio u sumu ,jer je onda bilo razoruzavanje naroda itd itd itd . . . Ova steyer -ka je bash super ocuvana znachi kao nova ,a i razume se taj deda u oruzje pa je znao da je pazi :-)
Sačuvana

Stranice: [1] 2   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: