DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161361 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 13, 2019, 07:42:34
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2 3 4   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Istarski Kratkodlaki Gonic  (Pročitano 29009 puta)
shaga
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Wild Boar

WWW E-mail
« poslato: Мај 28, 2008, 05:51:30 »

ISTARSKI KRATKODLAKI GONIČ   [FCI No. 151]
Originalni naziv rase: ISTARSKI KRATKODLAKI GONI^
Zemlja porekla: HRVATSKA
Sekcija: 1
Podsekcija: 12

Opšti izgled i osobine

Opis: Plemenitog izgleda, snežnobele boje sa žutonarandžastim oznakama. Kratka i tanka dlaka. Dugačka, suva i uzana glava. Vitkog trupa sa tankim repom, blago povinutim naviše. Glas u većini slučaja visok, zvonak i istrajan.

Visina i težina: Visina grebena 44-56 cm. Najpoželjnija visina grebena mužjaka 50 cm, a kuje 48 cm. Težina oko 14-20 kg. Najpoželjnija težina odraslog mužjaka normalne građe oko 18 kg.

Dužina: Dužina trupa najviše 10% duža od visine.

Upotreba: Izvanredan gonič, naročito dobar u gonjenju zeca i lisice. Upotrebljiv za rad po krvnom tragu.

Opis: Dužina glave 20-24 cm. S profila potiljna kost dobro izražena, čelo neznatno ispupčeno, sa blagim prelazom u nosnik koji je prav. Gledano odozgo čelo je duguljasto - pre bi se moglo reći uzano, bez nabora, a srednja linija čela vidljiva.

Stop: Blago izražen - bez useka.

Njuška: Dugačka, u osnovi široka, prema nosu blago se sužava.

Nosnik ravan.

Nos: Nosna pečurka crna ili bar tamna, otvorenih nozdrva.

Usne: Dobro pripijene uz vilice, tanke i ne vise.

Zubi: Snažni makazasti i potpuni.

Oči: Ovalnog oblika, izrazite, (ali ne buljave). Dužica (šarenica) što tamnija, očni kapci crni ili tamni. Pogled bistar.

Uši: Tanke, široko usađene malo iznad horizontalne linije očiju, ravno padaju niz obraze i ne uvrću se, na vrhovima su uže. Dovoljno su duge da bi dosegle - kad se istovre- meno povuku duž nosnika - do očnjaka (duge uši) ili čak prelaze preko očnjaka (vrlo duge uši), ili prelaze preko očnih lukova (poludugačke uši).

Vrat

Profil: U zatiljnom delu malo izvijen. Prelaz iza potiljne kosti vidljiv. Vrat koso na trap usađen.

Dužina: Dužina vrata od potiljne kosti do grebena iznosi 15-20 cm.

Oblik: Vrat snažan, okrugao ili kruškast u preseku, bez podgušnjaka i bez podbratka.

Trup

Izgled: Linija leđa se blago spušta od grebena prema sapima.

Greben: Jasno, ali ne preterano izražen.

Leđa: Prava, široka, mišićava. Slabinski deo leđa širok i kratak.

Sapi: Dugačke i široke, ravne ili blago nagnute - u kuje nešto duže. Visina sapi treba da je za oko jedan prst niža od visine grebena. Kukovi se jedva naziru.

Grudni koš: Grudi duboke i dosežu bar do lakta. Obim grudi obično je za 12 cm veći od visine grebena. Rebra zasvođena. Prsa ispupčena ali grudna kost jedva vidljiva.

Trbuh i bokovi: Linija trbuha se blago uzdiže počev od grudne kosti prema preponama tj. trbuh je pribran.

Rep: U osnovi snažniji, a prema vrhu se stanjuje. Ukoliko je rep tanji, utoliko je izgled psa plemenitiji. Visoko je usađen, srednje dugačak i ne prelazi mnogo preko skočnog zglo- ba. Rep je blago na gore povijen.

Prednje noge

Plećke: Dugačke, kose, mišićave i dobro povezane sa grudnim košem.

Ugao između plećke i nadlaktice: Ugao ramenog zgloba treba da je 90 stepeni.

Podlaktice: Potpuno prave i mišićave. Laktovi nisu izbočeni (laktovi neznatno odvojeni od grudnog koša).

Šaplje: Slabo izražena.

Došaplje: Okomita, kratka, mogu da budu nagnuta ali nikad položena (maksimalno dozvoljen ugao između došaplja i vertikale je 10 stepeni).

Sape: Lagane, stisnutih prstiju, radije mačije nego zečije, tabani puni i čvrsti, nokti snažni.

Zadnje noge

Izgled: Posmatrano odpozadi, butnjača, kolenica, ahilova tetiva i došaplje nalaze se u istoj pravoj vertikalnoj liniji.

Bedra (butine): Kratka, široka i mišićava. Koleno visoko postavljeno i široko.

Potkolenica (kolenica): Duga, kosa i mićićava.

Skočni zglob: Čvrst.

Došaplja: Kratka, okomita ili samo malo nagnuta (ugao od 10 do 20 stepeni). Zaperke treba uvek otkloniti, mada se ne uzimaju kao mana.

Sape: Zadnje šape su slične prednjim mada malo duže.

Hod: Vrlo elastičan i živahan.

Koža: Elastična, pripijena uz telo, bez nabora i ružičasta.

Dlaka: Kratka, gusta i sjajna. Ponekad duža na butinama (gaćasta) i na repu, što je nepoželjno.

Boja: Osnovna boja je bela kao sneg. Obično su uši narandžasto žute boje, koja prelazi preko osnove ušiju na obe strane čela, do očiju i oko njih, što glavi daje lep, karakterističan izgled maske. Ako se na čelu nalazi još veća ili manja mrlja, govorimo o maski sa zvezdom. Uši mogu da budu poprskane narandžastim mrljama (četkaste uši), što je znak čiste rase. Oznake u obliku, traka, pega, krpa ili tačkica su narandžaste boje, mogu da budu veće ili manje i nalaze se bilo gde na telu a najčešće na osnovi repa. Nikad ne treba da ih ima u velikom broju, da ne bi preovladale nad osnovnom bojom. Boja oznaka treba da bude izraz- ito jasna, ni bleda ni tamna, ili čak kestenjasta, što označava meleze. Nedopustivo je da postoji i treća boja, čak i u slučaju da ima samo nekoliko dlaka te boje. Boja dlake može da bude potpuno bela bez oznaka.

Mane

Lakše: Delimično ružičasta pečurka, ružičasta boja očnih kapaka, na jednom oku. Strmije sapi, nešto ulegnuta ili šaranasta leđa. Bačvast ili hrtast trbuh. Svetla pigmentacija njuške.

Teške:

a) u tipu: Nedovoljna ili preterana visina grebena. Nesklad između visine i dužine tela. Njuška previše zatupasta, preterano šiljata ili čak povijena. Nisko ili preterano visoko usađene uši. Predugačka dlaka. Zavrnut ili na stranu povijen ili svrdlast, skraćen rep. Prekratka glava. Preterano ružičasta boja njuške, ružičasti očni kapci, riblje oko, svaka druga boja osim narandžastožute.

b) anatomske: Krive podlaktice. Preterano istureni laktovi. Ulegnuto došaplje. Neskladne vilice (podgrizač, predgrizač, nedostatak zuba).

Sačuvana

A u ruke Mandusica Vuka bice svaka puska ubojita
http://www.youtube.com/watch?v=Qpi-3qM6rj4
shaga
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Wild Boar

WWW E-mail
« Odgovor #1 poslato: Мај 28, 2008, 05:56:58 »

Evo i da predstavim moga psa.
Istarski kratkodlaki gonic star skoro tri godine.
Zove se Bjanko.
Jako PAMETAN
Ljetos na izlozbi u KOTORU BOB i CAC.
Odlican Svinjar,zestok borac,uporan,nezaustavljiv u gonu (jedino sto me brine sto ce negdje da nastrada ali za sada se dobro pazi)
Evo i leti  Grin

Maneken pozira

Evo i malo panorame
Sačuvana

Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Jagd ist kein Hobby, Jagd ist Leidenschaft!

« Odgovor #2 poslato: Мај 28, 2008, 10:01:43 »

Blago ovom tvom Bjanku,moze spuknuti(pljunuti) u More kad god mu se D!
Pas je prelepe eksterijerne linije,mada ja sam samo jednom lovio sa Gonicima(Balkancima) i gle prvo pa musko,odmah sam odstrelio krupnog Lisca Cheesy.
Ali prija ona njihova muzika ceo ceo ili keo keo.
Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Lazes Druge, Lazes i Sebe.
huntinggirl
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Žena

NAJBOLJA NA FORUMU LORIST U 2009 GODINI

« Odgovor #3 poslato: Мај 29, 2008, 06:10:50 »

Pas je plemenit, a panorama je divna. Baš zavidim Bjanku Smiley
Sačuvana
shaga
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Wild Boar

WWW E-mail
« Odgovor #4 poslato: Мај 29, 2008, 08:43:49 »

Istarci su psi koji meni licno najvice odgovaraju za lov zato sto ipak koliko god bili dobri gonici,ipak imaju neku mjeru kada se treba vratiti gazdi........Znam kolege kojima se psi danima ne vracaju,a ja nikada bez psa nisam otisao kuci
A sto se tice panorame i mora vjerujete li mi da sam se prosle godine samo 1-2 bucnuo u more
UBICE NAS POSAO  Grin
Sačuvana

shaga
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Wild Boar

WWW E-mail
« Odgovor #5 poslato: Новембар 07, 2008, 11:00:07 »

Evo zbog nekih koji se interesuju za istarce a nisu vidjeli da postoji ova tema na forumu.........da ponovo malo ozivim ovu temu iako kada sam krenuo da pisem docekalo ne ovo upozorenje:
Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 120 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.

Dali ce sada ova tema zazivjeti vidjecemo........
Evo za sada slika zvana MOZDA SU U BUNARU
Sačuvana

bane30
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Ako kanis pobijediti nesmes izgubiti!

« Odgovor #6 poslato: Новембар 07, 2008, 02:01:08 »

Shaga ovde se generalno jako malo paznje pridaje paznje gonicima valjda sto su uglavnom lovci iz vojvodine ili tamo love. Za mene ne postoji lepsi, neizvesniji i plemenitiji lov nego upravo sa tim psima!
Sačuvana
Sale Zr
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Новембар 07, 2008, 03:01:42 »

Evo ja kao kotorski zet svečano obećavam da će bar jedan lovac iz Vojvodine da poseti ove predele i odrekne se kupanja u moru i prošetati se sa Shagom i goničima. Još samo da smršam jedno desetak kila, da ne bude : gde si zete?
Sačuvana

Nikola Vojinovic
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu u 2012 godini

« Odgovor #8 poslato: Новембар 07, 2008, 03:20:37 »

Evo ja kao kotorski zet svečano obećavam da će bar jedan lovac iz Vojvodine da poseti ove predele i odrekne se kupanja u moru i prošetati se sa Shagom i goničima. Još samo da smršam jedno desetak kila, da ne bude : gde si zete?
Ma bilo bi, gde si zeteeeEEEEEE?!  Cheesy
Sačuvana

Priroda, kerovi i lov
bane30
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Новембар 07, 2008, 04:02:02 »

Ljudi to je osnovni moj problem u tim lovovima al kad vidim gorstake koji od 70 godina koji po ceo dan startaju kud i koze obilaze ziv me blam pojede! Sa gonicima se u principu neuporedivo manje lovi naravno zbog konfiguracije terena i brojnosti divljaci ali je zato sam lov pun iscekivanja i nadmudrivanja! Naravno moje misljenje!
Sačuvana
shaga
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Wild Boar

WWW E-mail
« Odgovor #10 poslato: Новембар 07, 2008, 04:35:43 »

Ljudi to je osnovni moj problem u tim lovovima al kad vidim gorstake koji od 70 godina koji po ceo dan startaju kud i koze obilaze ziv me blam pojede! Sa gonicima se u principu neuporedivo manje lovi naravno zbog konfiguracije terena i brojnosti divljaci ali je zato sam lov pun iscekivanja i nadmudrivanja! Naravno moje misljenje!
Upravo o tome sam pricao kada smo bili u Novim Kozarcima, da mi ovdje treba da predjemo km i km da bi prvo nasli trag.......a poslije kada pocnu psi da gone uz kondiciju naravno potrbno je besprekorno poznavanje terena, da bi znali gdje su prolazi i da se ti prolazi zatvore.
Nego ipak je tema o psima.......pa bi napisao par "prednosti" istrijanaca (kako ih mi ovdje zovemo krace).
Recimo u utorak (valjda niko od funkcionera iz mog lovackog nece citati  Grin) je mom rodjaku dosao drug sa Cetinja i doveo mu psa trobojca na probu.
Za vrlo kratko vrijeme naisli smo na trag...........mi smo vec svi bili visoko, a psi su posli tragom u nize i dolje su ih nasli........prakticno na okrajku jednog sela..........i vidjeli smo kratko preko cistine jednu veliku DS i dvije manje........odmah smo se rasporedili jer je bilo logicno(ako ima logike u lovu) da krenu prema nama odnosno na vise prema planini.
Medjutim oni su nastavili da gone cijelo vrijeme ispod nas i nismo stigli taj dio da zatvorimo.I tako DS su prosle i vise im ne mozes nista.........A sada "prednost", kako sam je ja nazvao, istrijanaca...........poslije kraceg vremenaposto su nas prosli osjetili su da su nas prosli i svi su se vratili.........a dva trobojca smo morali da cekamo do kasno popodne.
Jos jednom napominjem nisu istarci losije gonili od trobojaca ali jednostavno znaju kada treba da stanu i to im je u krvi
Sačuvana

bane30
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Новембар 07, 2008, 04:41:29 »

Shaga upravo procitah ovo sto si napisao i nesumnim da je tacno ali mi deluje neverovatno a svakako zlata vredno ako je to u samom nagonu a ne u krvi, kakvi su za zeca i lisicu?
Sačuvana
shaga
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Wild Boar

WWW E-mail
« Odgovor #12 poslato: Новембар 07, 2008, 05:01:23 »

Shaga upravo procitah ovo sto si napisao i nesumnim da je tacno ali mi deluje neverovatno a svakako zlata vredno ako je to u samom nagonu a ne u krvi, kakvi su za zeca i lisicu?
Pa dobro nagonu......sigurno je tacno!!!Jos jednom kazem dok gone, gone nimalo losije nego druge rase pasa koje su "specijalizirane za DS"!
A zasto ovo kazem, zato sto su istarci specijalisti za zeca i lisicu........a kaze se na pocetku same teme u "performansama" Istrijanaca, citiracu:"Upotreba: Izvanredan gonič, naročito dobar u gonjenju zeca i lisice. Upotrebljiv za rad po krvnom tragu."
Znaci ne pominje se DS, ali moze se nauciti iti DOBRO!!!
Sačuvana

shaga
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Wild Boar

WWW E-mail
« Odgovor #13 poslato: Новембар 07, 2008, 05:19:05 »

Drzacemo te kao malo vode na dlanu....... Kiss
 Grin Grin Grin
Sačuvana

shaga
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Wild Boar

WWW E-mail
« Odgovor #14 poslato: Новембар 07, 2008, 06:04:19 »

I dobro ajde da ne kazete da samo hvalim........Svaki cigo svoga konja hvali........
Mane:
Mali radijus trazenja divljaci.......ali opet i to je po meni nije lose.......sta ako nadje negdje daleko nesto sto ne mozes da zatvoris pa mozes samo da slusas (kako goni) i da places.
A drugo nemogu da posnesu veliku hladnocu......bilje je podnose Ostrodlaki istarski gonici......ali to bi bila vec druga tema.
TVRDOGLAVI SU
Sačuvana

Stranice: [1] 2 3 4   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: