DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161370 poruka u 7275 tema- 6981 članova - Poslednji član: lukakaras

Новембар 19, 2019, 05:41:36
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumORUŽJE, MUNICIJA, OPTIKE I MONTAŽEOPTIKE (Urednik: swift)Načini upucavanja optike, kako vi to radite?
Stranice: 1 [2] 3   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Načini upucavanja optike, kako vi to radite?  (Pročitano 22206 puta)
Nenad000
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

JA SAM PONOSAN COVEK!

bi-dj@hotmail.com
« Odgovor #15 poslato: Децембар 07, 2011, 04:04:08 »

Neznam nesto vise nisam pametan  rtfm
Sačuvana

crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #16 poslato: Децембар 07, 2011, 04:56:12 »

Ono što smo napisali i ja i Rajko i MIL-DOT je u suštini isto.
Istina je da se vjernija slika stiče sa većim brojem ispaljenih metaka preko srednjeg pogotka, pogotovo sa lovačkom municijom serijske proizvodnje i karaninima namijenjenim za lov.
Sačuvana
Mladjan
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #17 poslato: Децембар 07, 2011, 05:04:03 »

Ry ajde pojasni kako ovo funcionise....
Sačuvana

Dobar pogled
MIL-DOT
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #18 poslato: Децембар 07, 2011, 11:18:33 »

To je u redu.
Samo, kad se nišaneći u dio mete gdje se želi dobiti pogodak, pogodak dobije na drugom mjestu, treba pušku fiksirati ponovo nanišaniti isti dio mete, a krst končanice nanijeti na pogodak. To je suština mog prethodnog posta.
Tako je. Sad videh da se kod mog posta moze drugcije shvatiti .

RY naravno da sam mislio iz masine za pucanje (upucavanje) kojih ovde u at ima na svakom strelistu pa predpostavljam i kod nas na nekim jacim ali sa malo inprovizacije se mogu napraviti uslovi i u kucnoj radinosti.
Kao sto navedoh ako se zeli stvarno vrhunsi upucati karabin je potrebno posle svakog ispaljenog metka cistiti oruzje i ispaliti taj dan mnogo vise od 2 komada.

Sačuvana
Ry
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu Lorist u 2011 godini

« Odgovor #19 poslato: Децембар 08, 2011, 06:16:11 »

Citat
Ry ajde pojasni kako ovo funcionise....
funkcionise dobro mada izgleda komlikovano
Prvi put ssam to video u vojsci kada su radili korekciju vatre za VBR i jos neke tamo Lore-Nore
 a posle toga u jedom broju Lorista gde je neko iz stare garde (koliko li je tek taj star) objasnjavao kako se upucava optika.
Moj prvi utisak je bio onako...ako ti je ovolika grupa nemoj bajo ni da se bakces sa upucavanjem, ostavi kako jeste Smiley za haubicu i nije lose ali za karabin...
Elem
Na slici je lepo pokazano
Povuces liniju izmedju prvog i drugog pogodtka i obelezis sredinu, tj, podelis duzinu sa 2.
Onda od mesta treceg pogodtka povuces liniju do polovine linije izmedju 1. i 2. (to je i onako jedini podeok na njoj).
Tu liniju koja ide od treceg do sredine prve linije podelis sa 3.
Onda vuces liniju od 4. pogodtka prema predzadnjem podeoku na liniji koja spaja 3. pogoddak i sredinu izmedju prvog i drugog.
Zatim linija od 5. pogodka do predzadnjeg podeoka na liniji koja ide od 4. ka trecem, opet vuces na predzanji podeok.
I tako do besvesti, zavisno od broja pogodaka
Uglavnom linija povucema od u ovom slucaju 6. pogotka do predposlednjeg podeoka na liniji petog pogorka se deli sa 6...bem ti lebac Smiley))
i na toj liniji peti, tj, predposlednji podeok oznacava centar grupe

e sad
ako pucas 5 metaka u recimo 25mm onda je to malo teze uraditi Smiley

Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
tosobinov
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #20 poslato: Децембар 08, 2011, 09:23:19 »

Da, stvarno izgleda komplikovano, ali nista strasno, shvatio sam, blagodarim ! drinks
Sačuvana
Mladjan
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #21 poslato: Децембар 08, 2011, 09:43:02 »

Ry nije rekao da se puca sa mehanickim nisanima i da pri obelezavanju nije vazan red pogodaka, i da se posle obelezavanja kako je na slici dato meta nepomera a puska se ucvrsti na postolju mehaniskim nisanima se nisani srednji pogodak i onda se postavlja optika i krst koncanice se dovodi u srednji pogodak.
Nije ovo grupa pogodaka jer je to uradjeno na papitu radi lakseg prikaza, a tesko da ko moze da slozi mehanickim nisanima 25mm na 100m tako da i nije lose za probati pogotovo za poluautomatske karabine je ovo prednost jer se nemoze kao na obrtnocepnim gledati kroz cev.
Ja sam tako upocao mog Bara i radilo je uz samo malu korekciju na drugoj meti da bih dobio +4 na 100m
Ry pisac teksta u casopisu koji si procitao je negde nasih godina, ne tako star  Wink
Sačuvana

Dobar pogled
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #22 poslato: Децембар 08, 2011, 11:12:14 »

O načinu kako ja upucavam optiku sam pisao.
   Kako u mojoj blizini nema pravog strelišta, sa odgovarajućom opremom i napravama za upucavanje, sam pronađem bezbjednu preglednu lokaciju dalje od naselja gdje postavim ovu "skalameriju" koju sam sam napravio od dijela postolja za minibacač, željeznih cijevi i stega i pucam. Kontakti sa kundakom su obloženi nekom pjenastom gumom tako da ne oštećuju kundak, a mjesta su inače manje više ona koja i pri gađanju imaju kontakt sa strijelcem. Mehanizmima sa nožica pomjeram pušku po pravcu, visini i korigujem bočni nagib. So obzirom da se na tlo naslanja (i jednim dijelom zabada) na tri tačke može se koristiti i na neuređenom i neravnom terenu. Znam da ima i bolje, ali  ovo "radi".
Sačuvana
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #23 poslato: Децембар 08, 2011, 11:15:48 »

Zaboravih sliku "skalamerije".

hosting images
Sačuvana
Mladjan
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #24 poslato: Децембар 08, 2011, 03:36:42 »

I o takvim stegama je dosta puta pisano i komentarisano....
stegnuti kundak u stegu je sasvim lose i stetno za kundak, moze doci do pucanja istog a gde je tu trenitak okidanja gde svaki strelac ima svoj momenat, gde je tu dali je kundak strelcu odgovarajuci, i jos mnogo faktora koji su suprotni od pucanja sa naslona i ramena.
Ova naprava je dobra za sve radnje do pucnja koje predhode a sami pucanj se vrsi sa naslona i ramena!
Sačuvana

Dobar pogled
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #25 poslato: Децембар 08, 2011, 05:27:46 »

Iz ove naprave je upucano stotinjak optika. Ni na jednoj pušci kundak nije oštećen, kako sam napisao zbog gumenih površina na mjestima gdje dodiruje kundak a iste gume odreaguju i na trzaj i vibraciju pucnja. Pored toga, i sama naprava je teška oko 30 kilograma i pomjeri se prilikom opaljenja. Znači, nema oštećenja na pušci ni optici. Što se tiče momenta okidanja, kundaka i individualnih karakteristika strijelca, za samo sjedinjavanje cijevi i optike to nije ni bitan momenat u ovom slučaju. Kad pucam iz ove naprave sjedim na stoličici iza, rame naslonim na dio iza kundaka i vršim normalno okidanje kao i sa naslona pri čemu mi je puška ovako stabilnija i "ljudski faktor" je manje izražen. Naprava je za upucavanje puške i optike,a ne strijelca. Strijelac se upucava vježbom. Mali je broj onih koji se rode "upucani". Spomenuo sam da sam ovim upucao oko sto karabina i optika, a svi su imali (ili nisu imali) oblik i dužinu kundaka hod i silu okidanja prilagođene vlasnicima. Ova naprava pored za fiksiranje oružja i precizno pomjeranje končanica, služi upravo da te individualnosti u momentu upucavanja anulira i olakša samo upucavanje. Podešavanje okidanja i prilagođavanje kundaka strijelcu iako važni za pogađanje u praktičnom gađanju i lovu nisu od velikog značaja za sjedinjavanje cijevi i optike.
Sačuvana
marlin
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Nije se rodio ko je svima ugodio.

« Odgovor #26 poslato: Мај 23, 2013, 02:49:42 »

Koliko je siguran način provjere preciznosti ovom metodom.Da li neko ima iskustva da podijeli sa nama?

Sačuvana

mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #27 poslato: Мај 23, 2013, 05:01:40 »

Korekciono retifikacioni kolimator prikazan na slici moze posluziti   kao pomocno sredstvo kod montaze optike.On ce nam pomoci da prvi metak na trelistu ne ode van mete.Nesvidja mi se jer komad zice  koji se na njemu nalazi u prednjem delu kalibra[koji ulazi u cev]nedovoljno  drzi i centrira isti.To bi moglo da se desi jedino ako ima vise kontrolnika  za jedan kalibar.Sto nije slucaj.A i dolazi do direktnog kontakta unutrasnjosti cevi i metalnog trna pa moze doci do ostecenja to jest grebanja  unutrasnjosti cevi.
Ja koristim vec nekiliko godina kao pomagalo Site Lite SL150.Kod njega za svaki kalibar postoji i odgovarajuci oring[gumeni]koji centrira trn i nedozvoljava da dodje do direktnog kontakta cevi i trna.Prednji deo  trna je konusan i namagnetisan i  cvrsto drzi konus uz usta cevi prilikom rada sa uredjajem. pokriveni su svi poznati i popularni kalibri kako olucenih tako i neolucenih cevi.Po potrebi se crveni laser uklucuje pokazujuci nam  pravac  a po potrebi se vrsi korekcija u zavisnosti od  kalibra , tezine i oblika   zrna kao i daljine pucanja.Postoji i program koji nam u tome puno pomaze.Cesto je na strelistu potrebno izvrsiti sasvim malu korekciju.Preporucujem.
Sačuvana
dejanlovac
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #28 poslato: Септембар 15, 2018, 10:16:00 »

Streliste je kratko,meta je na 25 metara,optika 1-4x24  kako najbolje da je upucam i na koliko,da li uvelicanje da drzim na 4x?Hvala na pomoci!
Sačuvana
Tomo VRBAS80
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #29 poslato: Септембар 15, 2018, 12:06:50 »

Zavisi na koliko bi da upucas odnosno na kojoj daljini zelis da ti bude nula?Ja bi gledao da na 25m prebacaj bude za +1cm to bi ti bilo na 50m +2cm,a na 100m +4cm i onda bi nulu imao na nekih 160-170m zavisi od kalibra i tezine zrna.
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: