DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161215 poruka u 7249 tema- 6961 članova - Poslednji član: Početnik991

Септембар 19, 2019, 12:25:27
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumORUŽJE, MUNICIJA, OPTIKE I MONTAŽEOPTIKE (Urednik: swift)Načini upucavanja optike, kako vi to radite?
Stranice: [1] 2 3   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Načini upucavanja optike, kako vi to radite?  (Pročitano 21797 puta)
darkohunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« poslato: Новембар 24, 2011, 09:14:13 »

Danas sam diskutovao sa jednim kolegom na ovu temu i primetio da on to radi sasvim drugačije od mene. Mislim da je tema korisna, da iznesemo svoje metode i zapažanje u vezi sa upucavanjem optike na strelištu. Naime, ja to radim na 100m i na meti koja je specijalizovana za to, RWS-ova meta za upucavanje optike. Najpre pucam tri metka sa kratkim razmacima od nekoliko sekundi, nađem srednji pogodak i pomerim ga obično na +4cm od centra na 100m, obzirom da je kalibar kojim lovim 30-06. Danas mi drugar reče da to radi isto, samo na 50m jer tako dobije bolju grupu i preciznije to sve upuca na 50m, samo što upucava na otprilike +1,5cm na 50m što na 100m iznosi oko +4cm u srednjim kalibrima(zavisno od konkretnog punjenja i njegove balistike naravno)... Ja ovu metodu nisam probao do sad, ali svakako hoću, ali to sad povlači neka nova pitanja, kao što je veličina jednog klika na 50m, jer ako je klik 1/4 MOA na 100yardi, to mu dođe oko 7mm na 100m. Koliko je onda klik na 50m, trebalo bi 3,5mm, ili neka druga veličina...? Hajte malo da podelimo iskustva, mislim da će svima biti korisno  hi

Sačuvana

AQILA NON CAPIT MUSCAS!
darkohunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Новембар 24, 2011, 09:17:46 »

Evo sa ove strane možete skinuti metu koju ja koristim za ovo, smatram je veoma korisnom, pre svega jer je u metričkom sistemu i GEE najviše odgovara našim najzastupljenijim kalibrima  hi

http://www.rwsmunition.ch/en/faq/faq.htm?navid=53
Sačuvana

AQILA NON CAPIT MUSCAS!
Ry
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu Lorist u 2011 godini

« Odgovor #2 poslato: Новембар 24, 2011, 09:35:00 »

Ako na optici pise da 1 klik ima vrednost 1/4 minute onda tu vrednost ima bez obzira na udaljenost do mete.
Naravno, ta vrednost varira jer varira velicina minute u odnosu na udaljenost.
Ovde je vec bilo govora kako se to izracunava ali ponovicemo opet

zamislimo da je udaljenost izmedju usta cevi i mete radijus kruznice
znamo da pun krug ima 360 stepeni
znamo da je jedna minuta ugla sesdeseti deo stepena

dakle

ako je meta udaljena 100m radijus kruznice je 100m

da bi izracunali vrednost stepena moramo znati koliki je opseg kruga

100x2x3,14(pi)= 628

sada dobbiveni iznos, u ovom slucaju 628metara koliko ve opseg kruga podelimo sa 360da bi dobili vrednost jednog stepena

628:360=1,74m

znaci, jedn stepen zatvara ugao od 1,74m

sada vrednost stepene podelimo sa 60 da bi dobili vrednost minute
1.74:60=0.029m

dobili smo iznos minute koji je 29mm

da bi dobili vrednost cetvrtine minute podelimo ga sa 4
29:4=7.25mm

princip je isti da li se radilo o pucanju na 50m ili dva kilometra

Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
darkohunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Новембар 24, 2011, 09:40:28 »

Dakle, 3,5mm iznosi ta vrednost na 50m  hi Tako sam i mislio, ali hvala na ovoj formuli, koja je više nego jasna i korisna
Sačuvana

AQILA NON CAPIT MUSCAS!
Nenad000
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

JA SAM PONOSAN COVEK!

bi-dj@hotmail.com
« Odgovor #4 poslato: Новембар 24, 2011, 10:23:00 »

E svaka cast kolega Ry mi i ne sumnjamo u tebe i u tvoje znanje materije ali mozes ti nama malo to da uprostis ,ocu reci najprostiji nacin po tvom misljenju good

Evo recimo moj nacin(prost):staviti malo tovatne masti na usta cevi ,napravi se krstic od konca na ustima ,izvucem zatvarac od puske,nanisanim krsticem od konca na metu a krst od optike dovedem u istu tacku ,zagarantovan pogodak u 10cm posle samo klikanje
Sačuvana

Ry
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Новембар 24, 2011, 10:25:20 »

lakse ti je da izbijes kapislu iz caure, stavis cauru u komoru i gledas kroz rupicu od kapisle
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
Nenad000
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

JA SAM PONOSAN COVEK!

bi-dj@hotmail.com
« Odgovor #6 poslato: Новембар 24, 2011, 10:36:24 »

Jeste lakse slazem se ,ocu samo da kazem da nije velika filozofija i da s to moze uraditi brzo i bezbolno, sad ima puno stvari na koje se treba voditi racuna ali za nekog pocetnika ovo jee sasvim dovoljno a kasnije uf vremenom naucice se polako niko se nije naucio od rodjenja steccice se iskustvo i naravno puno citanja nono
Sačuvana

dreger
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Децембар 05, 2011, 05:31:00 »

kod mene na optici pise 1 click=1/4 na 100yardi,to onda dodje oko 7mm na 100m ,a 3,5mm na 50m pomeren pogodak,jel sam dobro razumeo ?
Sačuvana
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Децембар 05, 2011, 05:52:23 »

Jesi.
Sačuvana
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Децембар 05, 2011, 05:55:44 »

Ako mehanizam za pomjeranje končanice okrećeš u pravcu oznake "UP" končanica se spušta što znači da pogodak ide više (zato ono "UP").
Sačuvana
MIL-DOT
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Децембар 06, 2011, 01:14:17 »

Stavis pusku u masinu (stegu) kroz cev nanisanis na 50 m, korigujes koncanicu,pucas,kugla je negde u meti recimo 6ica na 5 sati. Puska je i dalje naravno u stegi te koncanicu stavljas direktno na mesto prvog pogodka i posto je puska fiksirana gledas kroz optiku i koncanicu pomeris direktno u centar i ako je sve uradjeno kako treba drugi metak je direktno u centru.

Da bi sve bilo kako treba potrebno je i posle svakog metka ocistiti i osusiti oruzje.
Sačuvana
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Децембар 06, 2011, 06:46:56 »

Stavis pusku u masinu (stegu) kroz cev nanisanis na 50 m, korigujes koncanicu,pucas,kugla je negde u meti recimo 6ica na 5 sati. Puska je i dalje naravno u stegi te koncanicu stavljas direktno na mesto prvog pogodka i posto je puska fiksirana gledas kroz optiku i koncanicu pomeris direktno u centar i ako je sve uradjeno kako treba drugi metak je direktno u centru.

Da bi sve bilo kako treba potrebno je i posle svakog metka ocistiti i osusiti oruzje.

Mislim da si pogriješio u redosledu radnji odnosno, u tome na šta se nanosi končanica.
Trebalo bi da bude - nakon nišanjenja u crno polje ili dio mete koji želi da se pogodi i pucanja, kad pogodak dođe na dio mete koji nije nišanjen, ponovo se nanišani u dio mete koji se želi pogoditi (ovo - dio mete koji se želi pogoditi govorim zbog onih + 4 cm, ko to praktikuje) pušku fiksiraš i mehanizmom za pokretanje končanica krst dovedeš na mjesto pogotka.
Sačuvana
MIL-DOT
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Децембар 06, 2011, 07:10:59 »

Namerno sam uprostio da bi kolege koje ovu naj jednostavniju i efikasniju metodu do sada nisu praktikovali lakse svarili.
Napisao sam na 50 metara u centar a RY je vec objasnio ostalo pa u zavisnosti od kalibra i optike na 50 m bi bilo oko +1,5 cm za recimo 30-06 HPBT 168 grena i GEE tj nula na 174 metra sa +3,8 na 100 m gde bi se iz centra mete na gore koncanica pomerila za 4 klika ili pola minute na 50 m gde je i inace mnogo lakse za vecinu da dobije uzu grupu i samim time sigurniju korekciju uz mnogo manje muke i trosenja municije.
Sačuvana
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Децембар 07, 2011, 09:21:39 »

To je u redu.
Samo, kad se nišaneći u dio mete gdje se želi dobiti pogodak, pogodak dobije na drugom mjestu, treba pušku fiksirati ponovo nanišaniti isti dio mete, a krst končanice nanijeti na pogodak. To je suština mog prethodnog posta.
Sačuvana
Ry
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Децембар 07, 2011, 11:01:25 »

Gore pomenuti nacin upucavanja jeste efikasan ali je u dobroj meri prevazidjen.
Najpre, pri pomenu stege, nadam se da to ne podrazumeva i fiksiranu pusku prilikom ispaljivanja metka.
Prvi razlog je sto fiksiranje puske, bez mogucnosti amortizacije u dosta slucajeva ostecuje pusku vec u ranoj mladosti.
Drugo, puska treba da ima dobar naslon pri upucavanju ali kundak i dalje mora da lezi na strelcevom ramenu i strelac je taj koji nanosi krst ili nisan na cilj.
Trece, ne vidim razlog za fiksiranje puske nakon prvog pogodka (koji i onako jako malo znaci) i ponovno nanosenje koncnice na mesto pogotka.
Strelac bi trebao da ispali najmanje 3-5 metaka nisaneci u centar mete bez bilokakve korekcije.
Nakon toga se kontrolise dobivena grupa pogodaka i odredjuje proksimatvni centar grupe u odnosu na centar mete.
Dalje je lako
Ako pucamo na recimo 100m , a znamo da je je vrednost jednog klika 7mm matematika je prosta.
Centar grupe je recimo 50mm desno i 40 dole u odnosu na tacku nisanjenja.
Podelis 50 sa seven i ides u ovom slucaju 7klikova levo
podelis 40 sa sieben i klikujes 6 klikova gore
Napunis tri komada i probas
ako nisu 2 cm oko centra ili ti ne valja optika i montaza ili ne znas da pucas
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
Stranice: [1] 2 3   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: