DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161376 poruka u 7276 tema- 6984 članova - Poslednji član: VLADA 86

Новембар 22, 2019, 10:36:33
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 ... 11 12 [13] 14   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Obnova ili zavrsna obrada kundaka!  (Pročitano 102629 puta)
Milan Nikolic
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #180 poslato: Фебруар 01, 2015, 12:22:47 »

Ovih dana, posle desetak godina korišćenja "osvježavam" svoj karabin. čelik sam dao da se brunira, a drvo radim sam. Kad bude sve gotovo postaviću neku sliku.

Da li ima nešto novo? :Smiley
Sačuvana
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #181 poslato: Фебруар 01, 2015, 08:53:08 »

Od davno.
Sačuvana
Milan Nikolic
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #182 poslato: Фебруар 01, 2015, 02:10:53 »

Prva je Legno Chiaro - drvo svetlo.
Druga je Legno Churo - drvo tamno.

Sačuvana
Milan Nikolic
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #183 poslato: Фебруар 01, 2015, 09:46:31 »

Pretpostavljam da se ulje treba naneti i na površinu kondaka ispod cevi. Ali ne znam da li je bitno i namazati površinu kundaka ispod sanduka.

Uglavnom, interesuje me do koje mere se premazuje ,,unutrašnjost'' kundaka?
Sačuvana
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #184 poslato: Фебруар 01, 2015, 11:52:20 »

Najbolje bi bilo do poune pora, odnosno dokle drvo upija. Kad se popune pore i drvo ga ne bude upijalo, kundak treba ostaviti da se osuši, odnosno dokle ulje ne polimerizuje. Takav kundak je dugorono zaštićen od vlage i svega to rati vlagu. Potrebno je tek ovremeno ga prebrisati nauljenom krpicom.
Sačuvana
Milan Nikolic
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #185 poslato: Фебруар 10, 2015, 01:23:06 »

osmirglao sam sa 280 pa sa 400 i treba vise smirgle nego li jedan list, onaj povrsinski sloj se bas lepi na smirglu,

Interesantno je da sa tom grubom šmirglom može da se skine dosta štroke. Može zatrebati više od jednog lista šmirgle.

Međutim, nakon ,,natapanja'' ulja na kundak, rad sa finijim šmirglama uopšte ne zahteva puno trošenja tih šmirgli.
Sačuvana
Milan Nikolic
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #186 poslato: Фебруар 13, 2015, 06:01:27 »

Posle koliko vremena se može reći da je kundak spreman za upotrebu posle nauljivanja sa proizvodom na bazi lanenovog ulja?
Sačuvana
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #187 poslato: Фебруар 13, 2015, 08:40:52 »

Posle koliko vremena se može reći da je kundak spreman za upotrebu posle nauljivanja sa proizvodom na bazi lanenovog ulja?
Kad prestane da upija ulje i ono počne ostajati na površini nekoliko sati nakon premazivanja. Tad višak ukloniš krpom, i to je to.
Sačuvana
Milan Nikolic
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #188 poslato: Фебруар 13, 2015, 09:14:11 »

Mislio sam na to koliko treba čekati posle celokupnog tretmana. Koliko treba da se čeka da kundak prestane da bude ,,mastan'' od lanenog ulja, da bi se mogao iznositi, koristiti itd?

Valjda nije normalno koristiti kundak dok se ulje još hvata za ruke prilikom dodira, iako je vizuelno kundak potpuno suv. Pitam, koliko vremena treba da ulje potpuno ,,zapekne'' i kundak bude zaista suv na dodir?
Sačuvana
kole
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #189 poslato: Фебруар 14, 2015, 07:46:26 »

Jel pravi neko kod nas laminirane kundake za mini mauzer?
Sačuvana
mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #190 poslato: Фебруар 14, 2015, 09:39:36 »

Obrada drveta mi nije specijalnost medjutim da i ja progovorim koju .Ako je kundak lakiran a zeli se lak skinuti Namaze se drvo gelom saceka da  se lak podigne i  taj prvi sloj  skine uz pomoc  drvene spakle.Opet mazanje  pa skidanje i sve tako da bi nekoliko zadnjih slojeva trebalo iz cekiranih delova iscetkati i uz pomoc cetkice  i sl.Gel i zadnje slojeve podignutog laka mozete skidati i finom celicnom vunom vodeci racuna da kao i  pri upotrebi smirgle pokreti idu uvek uz duz kundaka i vlakana .Fino mozete obraditi na kraju i  skocbajtom odgovarajuce  finoce.
Ako na drvetu postoje plitka  ostecenja  to mozete popraviti pomocu vlazne krpe i pegle tako sto tretirate samo taj deo uz predhodno odmascivanje.Vlakna ce se podici visak poravnajte .
Mozete to mesto osteceno   popraviti popunjavanjem na primer serlakom odgovarajuce boje da bi se uklopio u boju drveta.Serlak se prvo istopi u na primeraluminijumsku foliju[ debljina cigare] a kasnije kada se ohladi  odmota malo i zapali i nakape gde je potrebno a kada se ohladi obradi .
Politura je jedna od mogucih zavrsnih obrada ali je vise za salonske puske za puske koje stoje u kuci i nose se u lov po lepom vremenu a ne za radne lovne puske.Izmedju ostalog lako se ogrebu a rastvara ih alkohol.
Sačuvana
Milan Nikolic
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #191 poslato: Мај 31, 2015, 06:04:39 »

Кундак третиран уљем за рестаурацију Пронто - на бази ланеног уља - мислим да се никада не би осушио у картонској кутији која треба да штити од прашине. Да ли је потребно ставити на проветравање?
Sačuvana
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #192 poslato: Јун 03, 2015, 09:24:04 »

Ako su pore na drvetu otvorene, drvo će upiti ulje i ono će postepeno polimerizovati (kristalisati, zgusnuti se). Ako se ulje neneseno jednog dana, ne povuče sa površine, onad i neće, zbog, kako navedoh, zatvorenih pora. Ako je kundak bio lakiran ili tretiran nekim drugim sredstvom, treba skinuti površinski sloj. O tome je već dosta pisano.
Sačuvana
MilosM
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #193 poslato: Јун 09, 2015, 07:52:31 »

Ja sam do skoro imao ZH sačmaricu, koju sam svake godine pred početak sezone šmirglao, lakirao.
Onda sam uvideo da je to uzaludan posao skroz.

Skoro sam kupio karabin, i njega zaštitio TRU-OIL uljem. Odlična stvar, a nije mnogo ni skupa ~1000din bočica sa kojom može da se namaže bar 10 kundaka.

Dobije se lep satenski finiš i sjaj, a opet ne šljašti kao lak.
Ima slika na temi o srndaćima gde se vidi deo kundaka.
 hi
Sačuvana
buhag
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #194 poslato: Децембар 29, 2017, 07:10:35 »

Kolege, da li neko zna ko od kundačara u Srbiji ima iskustva odnosno da je već radio i hoće da prihvati da uradi završnu obradu kundaka Tung uljem ili sa Tru-oil.
Pozz...
Sačuvana
Stranice: 1 ... 11 12 [13] 14   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: