DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161361 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 13, 2019, 08:10:51
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 14   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Obnova ili zavrsna obrada kundaka!  (Pročitano 102437 puta)
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #15 poslato: Новембар 13, 2008, 12:37:31 »

Iz svega sto sam video, ne postoji nista sto bi bilo brze, a prislo engleskom postupku po kvalitetu. Tru Oil je jako br, moze da se uradi za nekoliko dana, ali nije to to, mad ne sivi kao laneno ulje.. Tung ulje je jako dobro, i jeftino, a brzo, uz manu da hoce da bude previse sjajno.

Probacu sutra da postavim sliku zadnje drske na pistolju koju sam radio engleskim uljem, a evo necega finisiranog Tru oilom.

Sačuvana
bane30
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Ako kanis pobijediti nesmes izgubiti!

« Odgovor #16 poslato: Новембар 13, 2008, 06:59:34 »

Moze li se preko interneta nabaviti to ulje i gde?
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #17 poslato: Новембар 13, 2008, 07:09:53 »

Na zalost ne moze. I CCL i Tru oil spadaju u kategoriju visoko zapaljivih sredstava, pa je njihovo slanje postom i avionom, preko drzavnih granica zabranjeno. Mogu da se transportuju samo uz odgovarajuce obezbedjenje.

Ima ih u Nemackoj, ja sam CCL uzeo kod Ribitcha, u Nurnbergu. On je tada imao i Tru oil.
Sačuvana
Ry
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu Lorist u 2011 godini

« Odgovor #18 poslato: Новембар 13, 2008, 07:17:43 »

Ovo a!?

Nego, sta je to bajc Huh?, znam da ga je Maxo pominjao negde ali tada nisam pazljivo citao . Sada sam stariji i ozbiljniji i spreman za ucenje.
Razmisljao sam o face liftingu jednog kundaka...
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
bane30
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Ako kanis pobijediti nesmes izgubiti!

« Odgovor #19 poslato: Новембар 13, 2008, 08:52:27 »

A austrija ili svajcarska?
Sačuvana
BUCKO
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NISAM ZGODAN AL SAM NEZGODAN

« Odgovor #20 poslato: Новембар 13, 2008, 09:17:52 »

Ima toga u radnji gde ja idem.
Ima vise proizvoda od te marke.
Sačuvana

NISAM ZGODAN AL SAM NEZGODAN
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #21 poslato: Новембар 13, 2008, 09:51:44 »

Ry,

Bas to.. Bolje ga kupi u kompletu za obnovu, ide ulje, + bajc + sjaj + celicna vuna.

Bajc ti je stain, ili toner za drvo.. Namerno ne kazem boja ili farba, posto bajc ne sadrzi vezivo i rastvara se vodom ili alkoholom.. Kod nas se opet tesko nabavlja, ali odlicno rade i Anilinske boje za tekstil, koje se rastvore u alkoholu.

Bane, ima ga i u Austriji, i u Svajcarskoj..

Bucko, sta god uzmes od |Birchwood Casyja, odlicno je. Probao sam poprilicno njihovih proizvoda, i sve radi kako treba. Rusty Walnut bajc ima zaista lepu boju, sredstva za bruniranje na hladno vrlo lepo pokrivaju, tru oil je odlican i za kundake i za drske od nozeva, a probao sam i Baricade maramice, koje izgledaju kao vlazne maramice, ali su nakvasene uljem za sprecavanje korozije, i jako su korisne na terenu..
Sačuvana
von Maksimilian
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Sve teče sve se menja...

« Odgovor #22 poslato: Новембар 13, 2008, 10:33:52 »

Vrhunsku obradu ću prepustiti poštovanom,novopridošlom BR-u proverenom poznavaocu te materije.
Ja ću vam nabaciti par sitnica o šabačkom seljačkom jeftinom ili low cost (japijevski izraz) zamlaćivanju sa stolarijom za koje prvo treba da imate puno vremena i nešto para. Od dostupnih bajceva na našem tržitu Iclini se smatraju vrlo prihvatljivim po kvalitetu a neprihvatljiva im je cena i loša snabdevenost,nedostatak nijansi. Anilinske boje za tekstil su cenovno prihvatljive oko 30din, pakovane su u kesice kao pigmenti i moraju se pripremiti tj otkuvati za upotrebu a ako nisu stabilizovane kao u uputstvu blede. Prirodno stanje drveta je da dolazi do reakcije sa kiseonikom i sunčevom svetlošću te nijedan lak,ulje boja ili nešto 3-4 to stanje ne može sprečiti.Obzirom  da se orah najčešće koristi računajte da će tamniti šta god mu uradili. Upotreba jeftinih zaštitnih sredstava poput kuvanog lanenog ulja je nužnost tj cenovna uslovljenost (tamo gde para nema za skup preparat) a ono što je važno a niko nije pomenuo je dubina penentracije tj prodiranje supstance u pore drveta kao i na koji načen će ista supstanca držati higrofobnost drveta.Da li će to raditi iz dubine sloja ili će stvoriti tanak film na površini. To ćete najbolje videti kad počnete da brusite drvo. Kod savremenih sredstava koje su na površini formirala sloj lako ćete prebrusiti isti a kod starinskih uljnih zaštita ima da ga soproštenjem dobro ogulite. Takodje vidim da do sada niko nije pomenuo voštanu zaštitu ili je ista nestala sa scene sa pojavom oružara i nestajanjem puškara. Pa bih molio da mi neko pojasni i ovaj vid zaštite drvenarije?? Sa druge strane kako imam malo vremena i nešto para reših ovaj put da moj kundak prepustim jednom tišljeru prečaninu k*o velim da se malo izuči na istom! Smiley Smiley Smiley Grin Grin Grin
Sačuvana

Ako sve uradiš danas bićeš pod stresom ostavi nešto i za sutra...  Smiley лангзам абер зихер
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #23 poslato: Новембар 13, 2008, 11:20:40 »

Naravno da je normalno da svako drvo tamni, medjutim sa kvalitetnim uljima to tamnjenje je znatno manje. Imam nekih komada koji su finisirani pre 10 godina, i koji nisu promenili boju, barem ne toliko da se to primeti bez uporedjenja sa necim sto je novofinisirano.. I englesko crveno ulje ce da potamni, ali nikada ne toliko kao laneno, i velika prednost je sto prilikom tamnjenja ne povlaci sve boje u sivilo, sto Laneno ulje radi.. Pod povlaci u sivilo mislim da izjednacava godove, koji vrlo brzo gube definiciju, kako laneno ulje oksidise.

Po meni obican saftol, koji kosta nekoliko stotina dinara je daleko bolji od lanenog ulja. Mozda su moji standardi pomereni, ali sumnjam da postoji neko ko ne moze da izdvoji pare jednake ceni desetak patrona da bi istakao izgled svoje puske.. Sa druge strane, sa obzirom da vecina fabrickih kundaka ovde kao da je pravljena od parket lajsni, bez ikakve uvrede bilo kome, finis skoro da nema nikakvog uticaja..

Jako mi je zao sto ovde nema tigrastog Javora, koji iako jeftin koliko i los orah izgleda daleko lepse, i moze zaista lepo da se finisira. On je karakteristican za Ameriku, i ovde je tesko doci do njega, dok se tamo kupuje na stovaristima, i to vrlo jeftino, komad za kundak, koji je zaista lep kosta desetak dolara.

Probao sam jako puno tradicionalnih finisa za drvo, neke sam i sam pravio.. Ne mislim da novo donosi neki preterani kvalitet, osim brzine rada.

Maksimiliane, od starih zaboravljenih finisa, vosak je jedan.. Probao sam ga nekoliko puta, ali nisam bio preterano zadovoljan. Ostaju tragovi od prstiju na drvetu, i mora cesto da se obnavlja. Recept je prost, zagreje se na ringli, nikako na otvorenom plamenu, u vodenom kupatilu slikarski terpentin. u njega se doda precisceni pceljinji vosak, u odnosu 1:1. Vosak se preciscava tako sto se otopljen sipa u lonac sa kipucom vodom, i pusti da se ohladi.. Ovo bi trebalo da ga ocisti od prljavstine. Vretimo se na kuvanje sa terpentinom, mesa se sve dok se sav vosak ne rastopi, i ostavi da se ohladi.. Prilikom prvog nanosenja zagreje se fenom povrsina drveta, i utrljava vosak, i posle polira mekom pamucnom krpom..

Sledeci finis je Francuska politura. Radi se od Selaka, rastvorenog u alkoholu, i u sustini predstavlja prirodni lak. Posle upijanja nekoliko ruku, i ciscenja povrsine celicnom vunom, zavrsni slojevi se nanose  uz pomoc pamucne krpice, na koju se sipa ulje da se selak nebi lepio na pamuk. Nekada se koristio puno, posto je davao visoki sjaj, danas je vec debelo prevazidjen. Nije preterano otporan na grebanje, zahteva puno rucnog rada, ali bez mnogo vremena za susenje.

Za one zainteresovane, koji znaju engleski, evo linka iz koga sam ucio kako se radi. Pojedina pravila ne vaze za kundake, ali generalno, to je to.

http://www.milburnguitars.com/fpbannerframes.html

Sledeci finis koji sam probao je lakj napravljen od borove smole, rastvorene u terpentinu.. Zahteva milion sto tanjih slojeva, i poprilicno je sjajan.

Probao sam i svinjsku mast, mada ne na kundaku, u kombinaciji sa pritiskom. Finis je primitivan, i izglleda lose, mada lepo stiti drvo. Koristi se na strelicarskoj opremi, posto je izuzetno otporan na savijanje.
Sačuvana
TOZA
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NAJBOLJI NA FORUMU U 2008 GODINI

« Odgovor #24 poslato: Новембар 13, 2008, 09:38:08 »

Evo i mene malo Wink :DNeću biti opširan ,već samo neke detalje da navedem.
Što se tiče ŠERLAKA ili ŠERLAHA i već kako ga sve zovu,rastopljenog u alkoholu ,treba reći da i svi ostali učesnici foruma razumu o čemu se tu radi.Naime to je klasična politura.Veoma dug i mukotrpan postupak kojeg karakteriše isto tako dug vremenski period između nanošenja dva sloja.Metoda kojom je rađen veliki broj pušaka pre i nakon drugog rata.Da nedužim,mana mu je to što ostaju fleke od vlage,netrpi zauljene povržine(Vrat kundaka oko baskule).
 Vosak je možda pravo rešenje.Sada negovorim o pčelinjem vosku i terpentinu,već o tvrdim puškarskim voskovima.Pčelinji vosak je stara metoda zaštite drveta.Koliko jepostojan i kvalitetan govori podatak da su sa njim tretirani ikonostasi u crkvama.Složiće te se samnom da dosta dugo traju.Lepljivost sloja tretiranog voštanim premazom anulira se utrljavanjem sirovom kožom.Da,lično sam taj postupak radio,i danas posle šest godina pratim ponašanje tako inpregnioranihg kundaka. Verujte da nema lepljivosti.
Ipak sam se zadržao na Uljnom vosku!Sredstvo je već pripremljeno i tako se kupuje.
Nemogu reći da sam 100% zadovoljan,iz raloga prozirnosti sloja.Sa obzirom da daje čvrst uljno i vodootporan sloj izdržljiv na udarce i po meni naj važnije ogrebotine ipak sam se opredelio za njega.Postupak sa 40 dana sveo na 5-7 što u svkom slučaju čini pristupačniju cenu za mušteriju u odnosu na skupe premaze.
                    S poštovanjem TOZA
Sačuvana

THE OVOZEMALJSKI
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #25 poslato: Новембар 14, 2008, 12:08:05 »

Zanimljivo Tozo, moja iskustva su bila malo drugacija sa pcelinjim vokom, ali ja sam ga uglavnom probao na drskama za nozeve, koje su definitivno opterecenije od kundaka.

Pod sirovom kozom se podrazumeva utrljavanje dlanom, ili bas komadom koze?

Sačuvana
TOZA
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NAJBOLJI NA FORUMU U 2008 GODINI

« Odgovor #26 poslato: Новембар 14, 2008, 12:24:34 »

Zanimljivo Tozo, moja iskustva su bila malo drugacija sa pcelinjim vokom, ali ja sam ga uglavnom probao na drskama za nozeve, koje su definitivno opterecenije od kundaka.

Pod sirovom kozom se podrazumeva utrljavanje dlanom, ili bas komadom koze?

Ne dlanom,Dlanom se utrljavala stara varijanta "engleza" .Postupak od koga sam ja lično nagrabusio pošto sam slučajno protrljao oči.Posle toga sam izgledao kao rakun Wink Cheesy
Vosak se utrljava sirovom kožom.Omekšanom normalno ali samo mehaničkim putem.
                                             Pozdrav
Sačuvana

THE OVOZEMALJSKI
mareknjaz
Senior
Van mreže Van mreže

stara planina

« Odgovor #27 poslato: Децембар 03, 2008, 03:44:47 »

Koja finoca celicne vune treba da bude i gde je ima u Beogradu.ja sam vidjao samo sa oznakom ,,000''
Molim Vas ako neko zna da javi!
Sačuvana

WEIDMANNSHEIL!!!
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #28 poslato: Децембар 03, 2008, 07:47:09 »

0000 Nisam ni ja uspeo da je nadjem ovde.
Sačuvana
mareknjaz
Senior
Van mreže Van mreže

stara planina

« Odgovor #29 poslato: Децембар 08, 2008, 08:34:53 »

Ja sam naso oooo celicnu vunu,kome treba neka se javi.
Sačuvana

WEIDMANNSHEIL!!!
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 14   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: