DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161880 poruka u 7344 tema- 7080 članova - Poslednji član: Nemanjaaa1

Новембар 25, 2020, 03:33:21
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 ... 3 4 [5] 6   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Finska posla-Sako i Tikka  (Pročitano 35603 puta)
steel
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

s.rodic@hotmail.com
« Odgovor #60 poslato: Август 27, 2011, 09:11:01 »

Koliko god budeš razmišljao i mozgao , bez obzita na sve . Bićeš opet nagužen.  sarcastic
Sačuvana

Vuk ne vije što je mesa gladan, nego vije da družinu svije!
tosobinov
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #61 poslato: Август 28, 2011, 06:11:59 »

nije slobodna,mora da se smirgla kao kod zastave  Wink
Taj model je cuveni DODO (dodelaj doma)! yahoo
Sačuvana
daka66
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #62 poslato: Август 28, 2011, 09:22:35 »

Citajuci ovu temu ,odlucih da se i ja javim o istoj.
Poznajem prilicno te dvije marke,  ali nijednu od njih ne posjedujem.
Prije 2-3 godine  sam bas pomisljao da sebe pocastim sa jednom od njih i na svu srecu sam odustao od obe.Imam pet pusaka  i vjerujte mi za svaku me nesto veze, ne bih ni jednu mogao prodati.Vidim to  neki lovci danas kupe pa sutra prodaju. Ne znam mozda su u pravu ali ja sam od onih koji sam vezan za moje oruzje i to nema cijene za koju bi prodao.
O Saku sve dobro, ali dobrim dijelom placamo ime neznam koliko kvalitet (ne hvala).
Tika ,puno plastike i malo metala je skladno upakovano da nas privuce (silikonska gospodja).
To su moja misljenja a razlog za takva misljenja cu i navesti ukratko.
Zivim vec 17 godina u Kanadi i navescu samo neke cinjenice u vezi cijena tih pusaka.
Sako 85 sada kosta 1850 dolara sa taksom u ruci ga imate za 2100 dolara.
Browning x-bolt white-gold 1128 dolara  znaci oko 1270 dolara.
Drzao u rukama gledao, uporedjivao ,gadjao i svaki put mi je pogled ostao na Browningu.
Tika trenutno cijena 600 dolara sa taksom 680 dolara.
Browning x-bolt stainless stalker 903 dolara sa taksom oko 1130 dolara.
Isto tako uporedjivao i uvjek bih prije dao poene Browningu.
Od Browninga imam samo A-bolt model hunter tako da ne govorimo o onome da svak hvali svoga konja.
U poredjenju Tike i Sako sa ostalim oruzjem uvjek bih izabrao  jedan od ovih modela Browninga koje sam naveo.
To je moje misljenje, a naravno svi imamo svoje.
Ne zelim da pobijam nicija misljenja ,svak od nas ima svoje misljenje koje treba da se shvati dobro namjerno a ne u negativnom smislu.
Dobar pogled svim prijateljima foruma.
Sačuvana
DejanG
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #63 poslato: Август 28, 2011, 11:27:37 »

Kolega daka66 što se tiče Browninga x-bolt ja bih ga uzeo najprije jer je izuzetno izbalansiran i po meni bolji od Saka i Tikke ali je problem što ga niko u BiH ne uvozi (koliko ja znam). Da li ga ima u Srbiji u prodaji i koja mu je cijena? Dobar pogled!
Sačuvana
daka66
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #64 poslato: Август 29, 2011, 01:14:02 »

Kolega Dejan G vjeruj mi za ovaj X-bolt white gold.
 Ja kad sam ga drzao u rukama nisam ga mogao ispustiti.
 Mnogo dobro odradjen karabin,mozes da gledas sve satima i satima,
ima sve izvedeno i izradjeno do najmanjih sitnica
a na strelistu sve to potvrdis samo osmjehom.
Sačuvana
Brada
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #65 poslato: Август 29, 2011, 04:44:30 »

Browning A-bolt je odlicno oruzje,koje posjedujem tj mladji sin(medallion 30-06 sa Leupold Vx3 2,5-8x36).Preciznost oruzja je odlicna,izrada je bez greske.
Na oruzju nema plastike,spojnica (bolt schroud) je radjena od duraluminijuma.

ALI-A-bolt nije isto sto i X -bolt.
X bolt ima istu kolicinu plastike kao i Tikka,i to rasporedjenu na istim mjestima.
Tikka ima plasticni kundak,okvir i mali  poklopac koji pokriva zadnji dio zatvaraca ,koji nema nijednu kako bih rekao pokretnu  i bitnu funkciju.Taj dio se po zelji moze zamijeniti duraluminijskim.
X bolt ima plasticni okvir i to rotacioni(licno mislim da je kod Tikke okvir boljeg kvaliteta),plasticni kundak(boljeg kvaliteta nego kod Tike,bar naizgled).X bolt je novo oruzje ,tj novi model,Tikka postoji vec desetak godina.
Postujem Browning kao firmu,razmisljao sam o kupovini x bolt-a jer mi je trebao karabin u kalibru 270W posto sam bukvalno prekinuo kojota sa 9,3x62.Otisao sam kod jedinog puskara koji ponesto zna u regionu Otave(Spencer),i on mi preporuci Tiku,kao oruzje koje pored Savage-a ima najvecu vjerovatnocu grupisanja pogodaka u 2,5 cm i manje sa naslona.Preciznost je vrhunska,sve ostalo su nijanse.Ljepota je nesto subjektivno,i sam mislim da se Tikka ne moze pohvaliti ljepotom.Ali karabin koji je tezak samo 6 libri,a gadja kao Tikka i kosta koliko Tikka  jednostavno ne postoji.

Cijene oruzja u Otavi su trenutno (Le Baron):
Tikka T3 Lite stainless -876,94 + 15%
Browning x-Bolt Stainlesx stalker -903.45 + 15%
To su modeli koji su slicni-plasticni kundak i nerdjajuci celik.
Browning je nesto teze oruzje,ali ne mnogo.Mislim da je A bolt superiorniji  sto se tice kvaliteta izrade.
X -bolt white gold je luksuzno oruzje od nerdjajuceg celika sa orahovim kundakom koji ima umetke od ruzinog drveta.Mislim da oruzju od nerdjajuceg celika pristoji samo kundak od plastike ili  laminiranog drveta jer bi nerdjajuce oruzje trebalo da sluzi u ekstreemnim uslovima gdje nije mjesto orahu i ruzinom drvetu.Kao sto na primjer jednom terenskom vozilu ne pristoje niskoprofilne gume sa felgama od duraluminijuma.
Sačuvana
daka66
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #66 poslato: Август 30, 2011, 02:22:30 »

Brada
ja znam da ti ovdje na forumu si jedan od onih koji mnogo poznaje oruzje.
Karakteristike ,mane i dobre osobine.U to sam siguran jer se poznajemo godinama.
 X- bolt je novo oruzje ali je moras priznati odradjeno mnogo dobro i precizno do najistnijih detalja.Za Tiku i sam znas da sam i ja razmisljao o kupovini ali ti je imas i vidim da si zadovoljan.Cinjenica je da je ovdje mnogo zastupljena u lovu i da je mnogo hvale.
Ja licno kad bih birao izmedju Saka i White gold sigurno bih izabrao White gold.
Sačuvana
Brada
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #67 poslato: Август 30, 2011, 02:48:20 »

Pozdrav -
U tvom tekstu iznad pises da ne razumijes  lovce koji mijenjaju oruzje.Bio si samnom nekoliko puta kada sam bio ljut zbog toga sto Remington 700(270W) za koji tvrde da je najprecizniji sistem na svijetu ,nije u stanju  ni priblizno napraviti grupu pogodaka kao ona moja kratka Zbrojovka 9,3x62 sa kundakom do usta cijevi.Ta kratka Zbrojovka pravi grupu od 2-3cm/100m  sa gotovo svom vrstom municije,sto si vidio.Tom Remingtonu sam dao jos jednu sansu-kupio sam za 200$ municije raznih proizvodjaca od Remingtona do Federala,i raznih konstrukcija zrna.Jedina podnosljiva preciznost je bila sa municijom Winch 150gr PSP a ni to  ni priblizno Zbrojovki -sve ostalo je  bilo lose.Opcija promjene cijevi mi se nije dopadala .Karabin sam prodao odmah i ostao sa 9,3x62 i dva 30-06 koje su od sinova.Posto sam posto-poto htio karabin za lov jelena i kojota u sezoni na jelena,koji bi bio rezerva onoj Zbrojovki 9,3x62(koju necu prodati nikada jer je nevjerovatno precizna) u kalibru kojim za nevolju mogu loviti i medvjeda koji se lovi u isto vrijeme kao i jelen(vec smo imali zajedno istu situaciju)-izbor je pao na jos jedan 270W.Najveca vjerovatnoca po Jason-u(a i po meni) da novo oruzje bude precizno je kod Tike i Savage-a,znaci za novo oruzje bez dorade.Mislim da je Savage weather warior dobra opcija ,ali Tiku sam dobio na popustu.
Izgled ne volim,ali grupom pogodaka sam odusevljen,oruzje je jos preciznije od onog Borovog A-bolta.I to sa razlicitom vrstom municije koja mi je ostala od testiranja onog Remingtona.

Sačuvana
Brada
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #68 poslato: Август 30, 2011, 03:06:33 »

X bolt je dopadljivo oruzje.Browning inace posvecuje paznju detaljima vise od drugih proizvodjaca.Ja ne volim ono dugme na rucici zatvaraca.Kolicina plastike je ista kao kod Tike,ali je finis bolji od Tike.Cuo sam da je prilicno precizan.Licno sam protiv nabavljanja novih modela i oruzja i auta bar nekoliko godina dok se ne otkriju mane ako ih ima.A-bolt je po meni bolje oruzje koje su prestali proizvoditi samo zbog smanjenja troskova proizvodnje.
Taj model Xbolt white gold jeste lijep,ali je po meni previse svjetlucav,lakiran kundak,ruzino drvo,....,u kombinaciji sa  nerdjajucim celikom.Za lov bih radije (i zbog odnosa cijena/kvalitet) radije izabrao neki x bolt hunter ili slicno.
Sako-vjerovatno vrhunsko oruzje,previse skupo.Ljudi(npr Ry koji  je po tom pitanju najkopetetniji) kazu da je model 75 bio bolji.
Ipak vrijednost oruzja se vidi samo u praksi,streliste i lov.
Sačuvana
Ry
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu Lorist u 2011 godini

« Odgovor #69 poslato: Август 30, 2011, 06:43:09 »

Da pozdravim Bradu, nismo se "culi" ima vec..

Sako 75 je za sada poslednji model te firme uradjen kako treba. Skup jeste, bio je skup i kada je bio nov, skup je i polovan. Ovde u Australiji, ocuvan Sako 75 cesto kosta vise nego nov 85.
Talijani vesto koriste market, kupili su ime i uz malo sminke zaradjuju na tome.
Cini mi se ipak da je poslednja serija, mislim na 85 i poslednja prevara. U delovima sveta gde ime ne znaci mnogo vrlo brzo prevare takve vrste izadju na videlo. I ja sam s nestrpljenjem cekao model 85 ali sam,premda laik, vec u prvom susretu sa tom puskom odustao od kupovine.
U medjuvreneu sam imao jedan stari dobro sacuvan Finbear koji je zaista odlicna puska ali meni je trebala teska cev..otisao je da ustupi mesto Savage 10 FCP
Nikada ne kupih precizniju pusku za manje para!!!
Problem u Srbiji i okolini je sto jednostavno ne postoje puskari koji se iskljucivo bave ili izradom ili preradom pusaka da bi im poboljsali preciznost.
Problem je i u tome sto prosecni lovac Srbije (i okoline) najpre pita kako klizi zatvarac,kako je izgravirana rucica,a bravljenje, gde i kako... manje vise.
Problem je i u tome sto nasledje i vrednosti pocivaju na germanskoj skoli svinjskih ledja, oraha,kosute pasu jelen rice a pucaljka na papiru pravi sto bi Snowman rekao krompir salatu.
Ne kazem, shmek, minula vremena,image..sve to stoji i sve cu da priznam ali iz tog okvira se ne moze govoriti o preciznosti.
Ovo sto brada kaze za Rem 700(posebno novija produkcija) stoji. Kada sam onomad (a i sad me hvata) razmisljao da pravim pusku pucao sam na akciju od rem 700 jer za nju postoji gomila "aftermarket" opreme.
Sva tri puskara koje znam su rekli da je trenutno Veatherby(Howa) za klasu bolji.Kada kazem bolji, mislim preciznije uradjena kompletna akcija i mnogo manje dorade nego na Remington.
Savage (opet on) je napravio pravu malu revoluciju izbacujuci na trziste njihovu akciju za tagret i varmint puske. Ne znam da je do sada i jedan od "velikih" pokusao tako nesta.
Savage ima osecaj za feeling i pokusavaju da obezbede market za nadolazeca vremena.
Ta vremena ce se u proizvodnji pusaka za lov i takmicenje verovatno zvati "lego times"
Verujem da ce za 10=ak godina bar 40% vidjenih pusaka na strelistu ili u lovu biti "custom made".
Prosecan lovac (prosecan dzep) na Zapadu ce imati dovoljno para,iz razloga sto ce proizvodjaci morati da ispostuju prosek, da si sam skombinira pusku.
Kostace naravno, 30-40% (ruke) vise od serijske ali ce biti mnogo bolja.
Ovaj video je dobar za otvaranje ociju.

http://www.youtube.com/watch?v=hf9zZqn00CA

Prvi deo pokazuje unutrasnjot cevi od rem 700 a drugi od custom made cevi.
T lilje, madco i ostali su mozda skupi ali i njihova buducnost lezi u kategorizaciji i postovanju trzista.
Pre ili kasnije, pravice i pored "takmicarskih" cevi i jeftinije lovacke cija ce lezista, konusi, krune, zlebovi i dijametri biti bolje uradjeni i sa manje tolerancija nego sto se to radi sada na serijskim puskama.
In konkluzen, sto bi nas narod rekao...Sako 85 vredi 40%manje od maloprodajne cene ali uvek ce se naci neko ko ce da legne na rudo(sto bi Englezi rekli)
Ako nece oni, pojavice se neko drugi jer tehnologija napreduje isuvise brzo da bi se nekoga cekalo.
Danas vise ne postoji samo da ne kazem Ferlah...idejama i resenjima pada cena, tajne zanata su odavno na rsprodaji.

Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
Ry
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu Lorist u 2011 godini

« Odgovor #70 poslato: Август 30, 2011, 06:49:35 »

vratite opciju za izmenu posta!!!!

Prvi deo pokazuje unutrasnjot cevi od rem 700 a drugi od custom made cevi.
Te lilje, madco i ostali su mozda skupi ali i njihova buducnost lezi u kategorizaciji i postovanju trzista.
Pre ili kasnije, pravice i pored "takmicarskih" cevi i jeftinije lovacke cija ce lezista, konusi, krune, zlebovi i dijametri biti bolje uradjeni i sa manje tolerancija nego sto se to radi sada na serijskim puskama.
Ako nece oni, pojavice se neko drugi jer tehnologija napreduje isuvise brzo da bi se nekoga cekalo
Danas vise ne postoji samo, da ne kazem, Ferlah...idejama i resenjima pada cena, tajne zanata su odavno na rsprodaji.
In konkluzen, sto bi nas narod rekao...Sako 85 vredi 40%manje od maloprodajne cene ali uvek ce se naci neko ko ce da legne na rudo(sto bi Englezi rekli)
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
MIL-DOT
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #71 poslato: Август 30, 2011, 02:43:58 »

RY-citat:
Problem u Srbiji i okolini je sto jednostavno ne postoje puskari koji se iskljucivo bave ili izradom ili preradom pusaka da bi im poboljsali preciznost.

Ovo je tacno RY ali problem je u zakonu posto je kod nas zakonski nemoguce da puskar bilo sta uradi ako toga nema u zastavi.
Neko bi otisao u zatvor u SRB kad bi kao ovde u at narucio cev internetom ili akciju te to kod puskara sklapao u custom made-to je kod nas nemoguce-tiiiito je to odradio a ovi novi-stari cuvaju verno tekovinu...
Sačuvana
daka66
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #72 poslato: Август 30, 2011, 07:11:20 »

Ono sto sam napisao  da ne razumijem  ljude koji prodaju lako svoje oruzje se odnosi na onu rubriku ,kupovina i prodaja (malo previse nikako pojedini da zadrze jedan karabin, ili mijenjaju firme ili kalibre iz dana u dan).Nema dana da neko ne prodaje ili  mijenja.Na to se odnosila ta recenica ,a ja sam tacno bio sa tobom kad smo probali onaj Remington i znam da je imao razbacivnja i sa najskupljim zrnima.
Pozdrav
Sačuvana
hunter017
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Ситуација никад није била тако озбиљна као увек.

« Odgovor #73 poslato: Август 31, 2011, 06:54:54 »

Mozda je zastavin produkt,pre nego sto im je remington dao pedalu.
Sačuvana

Најкритичнија су у животу прва три минута!
А и последња три!
Brada
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #74 poslato: Август 31, 2011, 11:27:51 »

Pozdrav za Ry,Daku i ostale.OK znam da si bio samnom tada,ali ne znas razvoj situacije poslije-ja se jednostavno nisam mogao pomiriti sa tom grupom pogodaka.
Taj karabin nije bio Zastava-zastavini karabini su nosili oznaku 798 ili tako nesto sa CRF akcijom -Mauzer-Zastava.
Ovo je bio pravi Remington 700 mountain LSS,laminirano drvo,i nerdjajuci celik.Izuzetno lijepa puska,medjutim cijev je bila veoma tanka.
To je inace "planinski" model Remingtona,znaci najlaksi a da nije od titanijuma.Znao sam da ne spada u najpreciznije,zbog veoma vitke cijevi.Izmedju hitaca sam pravio pauze,sredio kundak,skinuo onu tacku oslonca koju Remington ima na vecini pusaka,....,jedina opcija je bila promjena cijevi.Zasto bas cijev???
Pa zato sto se golim okom mogla vidjeti gruba masinska obrada,vjerovatno zbog potrosenih alata ili slicno.U  kombinaciji sa inace tankom cijevi,rezultat nije bio dobar.
Ja sam izgubio zivce kada sam uporedio tu pusku sa Zbrojovkom 9,3 koja je po konstrukciji i kalibru bila namijenjena bliskim rastojanjima(stuc-kundak do usta cijevi-cijev od samo 20-inch-a)a pokazala se mnogo preciznijom od toga Remingtona.

Da se vratim na temu o finskom oruzju.
Sačuvana
Stranice: 1 ... 3 4 [5] 6   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: