DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161397 poruka u 7278 tema- 6989 članova - Poslednji član: Zaboravljeni_lovac

Децембар 09, 2019, 12:13:39
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumLoristUzgoj i prehrana (Urednik: swift)Zimska prihrana sitne divljaci
Stranice: 1 ... 17 18 [19] 20 21 22   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Zimska prihrana sitne divljaci  (Pročitano 118030 puta)
Hemingway
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

elmarino019@gmail.com
« Odgovor #270 poslato: Децембар 15, 2012, 12:07:42 »

Da ste zasadili iljadu stabala hrasta i cera , pitomog i divljeg kestena i jos toliko divljih vockarica u drvorede , al jos pre desetinu godina imala bi divljac sta  da jede od svakog drveta bar 20 kg plodova puta iljadu je 20 iljada kg , a kad ima vise iljada onda je to vise desetina iljada kg zirova i plodova koje cega .....
Sačuvana
gizmo
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #271 poslato: Децембар 15, 2012, 05:39:42 »

A ne kod nas se drvoredi prave od bagrema i bresta . Svi svi smo mi pomalo krivi što je tako kako je samo mene toliko boli a ja sam ovde pa mogu da podelim sa nekim tu bol.
Sačuvana

Što misliš ne govori,što govoriš ne piši , što pišeš ne potpisuj, kad potpišeš ZA**** SI SE  buba
Hemingway
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

elmarino019@gmail.com
« Odgovor #272 poslato: Децембар 15, 2012, 08:05:28 »

Pa znate treba neko da pokrene ideju i akciju ,pa tako i LSV i Pokret Gorana je mogao da pokrene svake jeseni i proleca akcije koja bi se u jednom danu ili mesecu sprovodila u svakom drustvu "Posadi Drvo"i svaki lovac samo po 10 sadnica da ubode u zemlju je  godisnje oko 500 hiljada posadjenog drveca u Vojvodini, pravilno odabranog sa namenom  za prehranu divljaci...tu bi moglo i Ministarstvo da donira sprovodjenje programa i izvodjenja radova, a rasadnici ne bi imali visak sadnica zastarcenih i neupotrebljivih...
Sačuvana
Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

To sam ja samo me zeza komp...

« Odgovor #273 poslato: Децембар 15, 2012, 09:28:23 »

Obaska sto bi se umanjio efekat eolske erozije koja je u Vojvodini izrazena.  hi
Sačuvana

Teško je prvih 100 godina...
Kiza
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #274 poslato: Децембар 15, 2012, 03:33:25 »

E moj druze Hemingvej ne staj nam na muku , pa mi jedini vodimo borbu za svaku sadnicu i svako drvo i za svako parce zemlje koje nadjemo i izboksujemo pa da imamo gde da sadimo , ali tesko ide nemamo pomoc od nikoga , pocev od mesne zajendice , od opstine , od poljoprivrednih i sumarksih inspekcija pa sve do samo drzave . Nikog to nije briga nije osim nas kad je 99% zemljista obradivo , ma seku , oru sve zivo postojece  sto mogu sad sa sve novijom i jacom mehanizacijom , oru do ivica kanala i ako je kanalski pojas 4,6 ili 11 m , oru i puteve ,pa ih negde ni nema ,a  gde ih ima negde su ih sa 8 m suzili na 1,5 . Nema ni drzave , mogu raditi sta hoce . I koga uhvatimo izadje policija i nikom ne pise prijavu , nema ostecenog ili je manje od 15 ooo din .
 Evo odgovorno tvrdim da Severni Banat da nema lovaca za godinu -dve ne bi imao jednog drveta !
Skoro nam bili iz instituta za topolarstvo , rade novu sumsku osnovu , sve smo im doneli brojeve parcela i povrsine i pokazali na terenu sta imamo , od 30 sumaraka , imaju uvedeno 6 u sumskoj osnovi !? Sumarke , sume od pre 50,60 goidna , koje imaju stabla toliko stara nemaju uvedeno , o cemu vise da pricamo ? Kazem uvedite sad , evo vam podaci ,eto dokaza da su stabla i suma tu , kaze ne smeju dok se ne utvrde vlasnicki odnosi , sve je R.Srbije i Ministarsva ,ali opet nece ili nemogu da uvedu .
 Letos na nepolodnom tlu vlasnistu R.Srbije gde smo pre desetak godina posadili dafinu koja je izvanrendo uspela , uleteli nam sa tanjiracima i smlatili skoro 30 % oboda sumice stare 10-ak god, zvali inspekcije , kaze da mogu jedino nama podneti prijavu za uzurpiranje zemljista , pa onda ako dokazemo da smo mi to sadili da podnesemo prijavu tim traktoristima . Znaci eto toliko drzava brine o sumama , bolje je da stoji prazno ?
Ako iko moze da ponudi pomoc , makar savetodavnu prihvatam . Mi smo posumili za zadnjih 4,5 godina oko 10 ha ,ali nam opet preti opasnost da daju nekom zemlju i da nam sve poseku , jos i da nas tuze za to , jel jos nije uvedeno u sumsku osnovu .
Da li vredi nekom da pricam i kukam kolika je posumljenost u Vojvodini ,a kolika bi trebala po planu ? Ispod 2% u mojoj opstini , prosek Vojvodine 6% i ako je oko Dunava , Save i Tise preko 90% svih suma koje se nalaze na teritoriji AP vojvodina . Trenutno smo daleko i od proseka od 6% , a 16% ce biti mozda kad udjemo u jevropsku uniju Smiley
Sačuvana
majer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #275 poslato: Децембар 15, 2012, 07:35:36 »

Kako to nema ostecenog pa cija je ta suma?
Kavkve veze ima to sto je ispod 15 000 din sto ti cija je suma ne preuzmu gonjenje, a povrh svega sto  taj cenzus ne moze da se koristi kod krivicnog dela iz cl. 275 KZ.
Sačuvana
Kiza
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #276 poslato: Децембар 15, 2012, 08:00:16 »

Pa izgleda nicija , mi je stitimo blefirajuci , nekom smeta ( poljoprivrednicima )pa ih krce i prave poljoprivredno zemljiste  , a neko je sece nelegalno iz koristi zbog ogreva .
Govorim konkretno za par slucajeva , na primer zimi uhvatimo pocinioce sve sa sekirama , motorkama i sl. dodje policija na lice mesta kaze nema ostecenog ili gonite licno nema tu vrednosti preko 15 000 din ,oni nece po sluzbenoj duznosti i posalju ih da drva odnesu u nase lovacko dvoriste . Drugi slucaj kad nam traktorima i tnajiracama smlate sadnice na "nicijem" drzavnom zemljistu , pozovemo poljocuvarsku sluzbu kazu nisu ni oni nadlezni , vec sam napisao kako smo prosli sa poljoprivrednom inspekcijom ka dsmo ih obavestili , mogli samo mi popiti tuzbu za
"uzurpaciju drzavnog zemljista " .
Nadlezni nisu i nece da uvedu u sumsku osnovu veliki deo tih postojecih suma i u tome je problem , mi sto dobijemo nesto slobodnog drzavnog zemljista od opstine , odnosno od direkcije za igradnju grada dobijemo na rec da ce biti uvedeno , da ce oni prevesti iz poljoprivrednog u sumsko zemljiste ,  da je planirano za posumljavanje i sl. , a na nama ostaje rizik da nam posle toga za par gidina ili par desetina godina to neko uzme ,a pored toga nemamo nikakv instrument da to zastitimo . Trazili smo i ugovore neke na vise godine da mi budemo korisnici , bar cuvari , neg drzava sece ,ali nigde to ne prolazi i nikog iz opstine nije briga za to .
Procedura je jednostavna za promenu namene zemljista ,ali jako skupa , polovina procenje vrednosti zemljista , konkretno ha zemlje ovde je od 6-8 000 e , znaci trebalo bi nam po ha od 3-4 ooo e, a to retko koje LU i da dobije zemlju za dzabe moze platiti samo za prevodjenje .
Sačuvana
majer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #277 poslato: Децембар 16, 2012, 05:45:44 »

Kizo,
Sto se tice ''kradje'' sume nema niakve vze da li je 15 000 ili 150 000 dinara, zbog toga je i uvedeno KD Sumske kradja iz cl. 275, bitno je da je oboreno preko 1 metar drveta.
To da oni nece da gone po sluzbenoj duznosti, uz duzno postvoanje oni nemaju sta da rzmisljaju jel hoce il nece, oni to dostavljaju izvestaj o tome nadleznom tuziocu, a nakon toga on moze da odluci da li ce da goni ili ne. Od lica iz mupa koja izadju na lice mesta sam treba da trazite da sastave zapisnik o tome sto su zatekli to je njihov posao i nista vise.

Ukoliko on odbaci sa obrazlozenjem da nije preko 15 000, sto ponovo ne bi imalo nikakve veze sve i da misli da se radi o KD sitna krajda utaja prevara iz cl. 210 posto je i tada nadlezan da gon i ukoliko se radi o drzavnoj imovini.
Naravno ukolio vam neko odbai takvu prijau pored preuzimanja gonjenja od strane ostecenog imate pravo na prituzbu visem javno tuziocu, Republickom ili drzavnom vecu tuzilaca.
Siguran sam ukoliko budete iskoristili neko od ovih sredstava da ce se postici bolji efekat, inace to sto se vama u LD dovezu drva to nikako nije dobro niti to resava problem.
Sačuvana
rendzer
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #278 poslato: Август 28, 2013, 06:14:13 »

Zima je na pragu,ali mi je ocekujemo spremno,loviste,,Deli Jovan,Vratna i Alija,, napunila svoja spremista za hranu,skladirana je balrana lucerka i kukuruz u klipu.Naravno sve je skladirano u automatskim hranilicama,naravno pored ogradjenog lovista hrana je skladirana i u otvorenom delu.Sada se spremaju dve povrsine u lovistu D.Jovan /1,5 ha/ za setvu trave a u lovistu Alija pripreme za sadnju kestena i crnog oraha.
Sačuvana
spaleph
Senior
Van mreže Van mreže

Ко само иза себе гледа изгуби циљ пред собом.

spaleph@hotmail.com spaleph.
« Odgovor #279 poslato: Август 29, 2013, 03:08:23 »

Lepo je kad imate sa čime da se pohvalite, ne sumljam da je tako, tamo gde imate interesa tamo i ulažete.
Šta je zadnjih godina urađeno na Staroj Planini, osim u nekim delovima gde ima ekonomske dobiti da ljudi na položaima mogu da profitiraju, čast pojedinim izuzetcima.
Treba priznati da na Staroj Planini nema ekonomske računice i da se lovišta vrate na gazdovanje lovačkim udruženjima koja će gazdovati domaćinski. Neću da kažem da je u LU med i mlako ali će se sigurno bolje brinuti o divljači nego Srbija Šume. Zadnjih godina se ništa ne ulaže a samo se odnosi, pune zamrzivači ...
Vreme je da se nešto menja....
Sačuvana
rendzer
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #280 poslato: Август 31, 2013, 08:35:36 »

Tako je druze,veoma mi je poznata situacija na Staroj Planini.Nebih se slozio sa tobom da tamo nema divljaci,nazalost da se zadnjih godina nista ne ulaze je tacno.Od moje smene tamo sve polako ide nadole,skoro sam obiso stare staze,ni povrsine koje sam obradjivao nisu nastavili da odrzavaju a kamoli lovno-tehnicke objekte,strasno... .Nadam se da ce se nesto promeniti ....!
Sačuvana
mladjan lovac
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #281 poslato: Децембар 01, 2013, 10:54:41 »

Prvi sneg je pao. Nije tako strašno, nema jakog mraza pa divljač uz malo angažovanja dolazi do hrane ali da bismo ih navikavali, neki smo ovih dana već izneli hranu. Dogovor je da svaki lovac u toku zime iznese hranu po 3 puta.

Sačuvana
dreger
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #282 poslato: Децембар 06, 2013, 10:10:26 »

Ja sam pre oko mesec dana ucvrstio i malo popravio ovo moje hraniliste,naravno i nabacao kukuruza i psenice.Napravio sam jos jedno na drugom delu lovista pored starog Tamisa na bregu u jednoj remizi ali jos to nisam slikao.
Sačuvana
tulipano
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #283 poslato: Децембар 27, 2013, 01:02:51 »

Sačuvana
tulipano
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #284 poslato: Децембар 28, 2013, 07:04:02 »

jedna sveza od danas

Sačuvana