DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

159821 poruka u 7071 tema- 6836 članova - Poslednji član: dzoni 88

Септембар 24, 2018, 01:17:50
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumLoristUzgoj i prehrana (Urednik: swift)Zimska prihrana sitne divljaci
Stranice: [1] 2 3 ... 22   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Zimska prihrana sitne divljaci  (Pročitano 107740 puta)
serbian_hunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Rodjen da lovi, osudjen da radi!

« poslato: Октобар 03, 2008, 11:10:01 »

Kod mene u udruzenju su predvidjena tri izlaska za zimsku prihranu duvljaci.
Obaveza svakog lovca je da iznese 5kg zrnaste i 5 kg kabaste hrane u loviste.
Pravljenjem jedne hranilice za sitnu divljac pokrivaju se dva lovca.
Kakva su vasa pravila u udruzenju.
Evo nekih osnovnih hranilista za fazana i zeca (po udzbeniku):

Sačuvana
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Октобар 03, 2008, 01:23:29 »

Kod mene svaki redovan član LD-a je raspoređen u grupe po 4 lovca koja na određenom terenu lovišta ima jednu hranilicu za srneću divljač sa solištem i jednu hranilicu za sitnu divljač (fazana i jarebicu). Do 01. oktobra tekuće godine hranilišta po grupama treba da budu popravljena i u tip-top stanju a so treba da bude u toku cele godine. Oko sredine oktobra komisija za pregled hranilišta obilazi lovište i u pratnji obično predstavnika iz stručne službe, lovnika, pomoćnika lovnika i predsednika komisije za uzgoj  i zaštitu divljači vrši obilazak i kontrolu hranilišta u lovištu.
Grupa čija hranilišta ne ispunjavaju kriterijume i nisu po propisu popravljena i napravljena isključuje se iz lova i ne može učestvovati na otvaranju prvog lova u oktobru. Javno se pročitaju pred zborom lovaca koji su to lovci i ako su slučajno prisutni na zboru, stavljaju puške u futrole i šalju se odmah da izvrše popravku i uklone nedostatke i taj dan ne idu u lov, o svom trošku posle obavljenog posla vode komisiju na mesto svog hranilišta i nakon toga im se odobrava dalji lov. Ukoliko ne izvrše popravku posle javne i pismene opomene i zabrane prvog lova po sl. dužnosti pokreće se disciplinski postupak protiv grupe i lov na svu divljač do daljnjeg je zabranjen.
Mogu reći da ove i ovakve mere rezultiraju uvek zadovoljavajućim stanjem na terenu i retko, jako retko se desi da neki lovci imaju popravni.
Prihrana se vrši u novembru, decembru, januaru, februaru i martu i grupa lovaca koja je zadužena sa određenim hranilištima mora svakog meseca izneti hranu (seno lucerke, kukuruz u klipu i lomljeno žito). Hranu obezbeđuje Lovačko Društvo i hrana se nalazi u magacinima na Lovačkom domu a Domar izdaje hranu i vrši evidenciju. Na Domu imamo kotarku punu kukuruza i u šupama seno deteline kao i brikete soli original za divljač i jodiranu so u grumenju od po 2-5kg.
Lovočuvarska služba i lovnik i pomoćnik lovnika prilikom obilaska lovišta evidentiraju gde nema hrane i obaveštavaju grupovođe za hranilišta da izvrše svoju dužnost. Obično lovci znaju subotom da uzmu potrebnu količinu hrane i u nedeljnom lovu prilikom lova iznesu i hranu u svoja hranilišta u lovištu.
Eto ukratko tako se radi kod mene u Društvu. Ima tu još nekih detalja ali u suštini je tako.
Sačuvana
serbian_hunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Октобар 03, 2008, 01:42:07 »

VolvoBM svaka cast za detaljan odgovor, prosto vidim da kod tebe sve funkcionise pesprekorno.
Za svaku pohvalu!
Sačuvana
Vladex
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

vladex_84@hotmail.com
« Odgovor #3 poslato: Октобар 03, 2008, 02:04:01 »

Sale svaka cast, stvarno sam prijatno iznenadjen! E kad bi kod mene u udruzenju to tako funkcionisalo... Ma sta u udruzenju tako bi trebalo da bude na nivou LSS-a!
Dobar pogled Wink
Sačuvana
Sale Zr
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Октобар 03, 2008, 02:11:46 »

Saletovo društvo je jedno od najbolje organizovanih u okruženju, lično poznajem dosta lovaca i znam da je disciplina na visokom nivou.
Pozdrav za komšije!
Sačuvana

Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Октобар 03, 2008, 02:38:19 »

Hvala na pohvalama, LU Zrenjanin je u suštini dobro organizovano, najjače Lovačko Društvo po meni je LD Fazan Zrenjanin pa bi onda bilo LD Aradac, verovatno bi se neko naljutio od drugih 21 lovačkog društva ali ova dva su vodeća uz Melence, Mužlju, Perlez, Čentu, Belo Blato, Taraš, Elemir i ostale da ih ne nabrajam.
Ima problema svugde ali obaveze se moraju poštovati i tu treba biti oštar, lično sam za princip da se obaveze poštuju da se lovcima ukaže poverenje ali i da se izigrano poverenje i sankcioniše. Negde u nekim LU-ima zabranjuju lov štetočina pojedinačno, pa lov na patke i prepelice limitiraju određenim danima 1-2 dana u nedelji itd. Kod nas u globalu obaveze su jasne, realne i obavezne ali isto tako se i lovcima ukazuje poverenje i dozvoljeno je loviti štetočinu (lisicu) pojedinačnim lovom čekanjem uz izvađenu dozvolu za lov, lov na prepelice ili divlje patke je dozvoljen svakim danom uz izvađenu dozvolu za lov ili u ona Lovačka društva koja gazduju divljom svinjom istu mogu na čekanju loviti svaki dan u nedelji u večernjem ili jutarnjem dočeku.
Ali ima i obaveza, ja da bi izašao i učestvovao u lovu čekanjem divljih svinja u toku godine moram napraviti jednu čeku, učestvovati u podizanju remiza za divljač (obrada, sadnja, održavanje i berba i skladištenje kukuruza), učestvovati u popravci postojećih čeka, ušestvovati u akcijama za vreme lovostaja kada treba odvratiti divlje svinje od useva da neprave štete (iznošenje hrane u specijalna hranilišta, noćni obilasci uz paljenje vatre itd) da bi se smanjile štete, kada je lovna sezona onda se prema planu izvrši odstrel određenog broja grla.
Nekom možda izgleda prosto eh, uzme pušku, izvadi dozvolu i ide u lov, e to je samo kruna svega ostalog što se radi.
Nekome to ne odgovara ne voli takav lov ali voli lov na fazana, naprimer pored ostalih obaveza kojima poleže svaki redovan član ti lovci učestvuju na prihvatu i puštanju fazana u lovištu, obilascima i čuvanju fazančića, dežurstvima i hranjenju fazančića kada se nalaze u prihvatiliptu itd. I tako da lovci koji su zaduženi za vođenje radnih akcija znaju kada i koga gde treba da pozovu i na koju akciju.
Nije loše razmeniti iskustva po pitanju ovoga, koliko akcija je obavezan lovac da odradi u određenim društvima ili LU-ima, koje su još to obaveze koje su pod obavezno, kako se nagrađuju lovci koji odrade više nego što je potrebno a kako se snkcionišu oni koji ne ispune svoje obaveze, tu ima materijala dosta za raspravi u razmenu mišljenja i informacija. Ja imam tu dosta iskustva, negde nailazim na određene probleme, neki se dobro rešavaju a neki ne, nije sve baš sjajno i bajno jer raditi sa ljudima je jako teško...
Sačuvana
serbian_hunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Октобар 03, 2008, 07:35:59 »

Volvo u potpunosti si u pravu.
Ako uzmem moje lovacko udruzenje da poredim sa tvojim razliku bih uvideo najpribliznije objasnjeno kao nebo i zemlja!
Ima par clanova koji se isticu, dok ostali kako ti kazes love samo fazana.
Sankcionisanje ne izlazaka na prihranu se placa po clanu negde oko 1.000 din, takodje i prebrojavanje divljaci...
Ali sve je to slabo, niko nema volje da se malo vise potrudi oko lovstva.
Vazno je da je bife sa picem pun...
Sačuvana
car
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Октобар 03, 2008, 07:46:44 »

Svuda ima toga HANTER ,ja kad sam poceo da nosim zimi jabuke i kukuruz za divlje svinje pojedinci su se smejali,kao ima hrane dovoljno ne treba ,bas suprotno zimi je najpotrebniojeda divljac iam hrane ,kod mene nas par lovaca imamo hraniliste za srne povremeno jedna bala deteline mnogo znaci divljaci.
A sto se sitne divljaci tice svako ima svoje hraniliste i broj ali ima onih koji se prave ludi skoro nikad ne iznose hranu,e sad sam da predlog u drustvu CIJE HRANILISTE PRAZNO ZABRANA 1 IZLASKA U LOV pa da li mu se isplati kad svi drugari idu  u lov on sedi kuci,mora se nesto promeniti ,cinjenica je AKO HRANIS IMACES  I LOVICES,poz drugari Grin
Sačuvana

Volim lov i pecene prasice
Mladjan
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Октобар 03, 2008, 08:44:48 »

Ja nemogu bolje ali mislim da je i ovaj trud dovoljan posto se stalno dopunjava znaci da se i posecuje
Moja hranilica koju uvek dopunim kad god odem kuci

Sačuvana

Dobar pogled
Mladjan
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Октобар 03, 2008, 09:16:02 »

Tridesetak metara od hranilista nalazi se i izvor sa vodom koji se redovno odrzava

Sačuvana

Dobar pogled
nemanja
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Октобар 04, 2008, 09:45:03 »

Kod mede u lovackom drustvu zadnjih 10g nije uneto 10kg kukuruza kad smo ove godine imali akciju napravljene su neke hranilice za jednokratnu puotrebu.
Sačuvana
danilop
Gost
« Odgovor #11 poslato: Октобар 04, 2008, 10:32:35 »

Mislim da lovce treba osloboditi akcija, koje u velikoj većini slučajeva i onako odrađuju preko one stvari.

Rešenje je kao i uvek: plati pa klati. Povećati članarinu za 100€-150€ i razlikom platiti radnike (možda i lovce koji ne mogu ovo da plate a radili bi u lovištu za platu) da odgovorno izvrše sve potrebne radove u lovištu. Samoupravljanje (organizacija lovstva Srbije) i radne akcije (princip gazdovanja srpskim lovištima) su odavno propale koncepcije - treba ih polako smestiti u istoriju. Naravno ako negde ovo besprekorno funkcioniše i dalje (stvarno a ne za l.novine!) treba da se zadrži, mada nove generacije i sve više lovaca iz urbane sredine će učiniti svoje.

Treba korenita reorganizacija čitavog lovstva, pa i načina gajenja divljači koje više ne može biti bazirano na volji pojedinaca.
Sačuvana
bane30
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Ako kanis pobijediti nesmes izgubiti!

« Odgovor #12 poslato: Октобар 04, 2008, 11:24:16 »

Evo ja ove godine placam jer nisam bio na toj nazovi akciji, doduse nisam bio jer me niko i nije obavestio(inace ne zivim u mestu gde sam clan). Verovatno placam jer se nisam ucipio za krmence koje je pojedeno na toj akciji jer se nase akcije zove prehrana lovaca u lovistu koji su se posvadjali sa zenom pa im nije spremila krku za akciju krkanja! Ma perpetum mobile druge vrste!
Sačuvana
car
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Октобар 31, 2008, 09:59:49 »

E pa vreme da ja svoju divljac posteno nahranim .juca sam odneo nekih 400kg jabuka u loviste,ima da divlje svinje uzivaju Shocked :Smiley
Ovih dana kad prestanu kise nosim jos deteline za srnecu divljac ,a za sitnu divljac  uvek nosim malo deteline u brda tamo ima vise zeca nego u polju Undecided salim se ima ga svuda,ovako nemora da silazi iz brda Grin
Pa kazu da kod mene ima divljaci ,ima i imace HRANIMO JE DOVOLJNO Smiley
Sačuvana

Volim lov i pecene prasice
serbian_hunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Октобар 31, 2008, 10:14:54 »

Svaka pohvala Care, samo napred...
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 ... 22   Idi gore