DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161367 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 17, 2019, 11:12:10
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2 3 ... 10   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Metak 1050 bara  (Pročitano 44851 puta)
qwyxmt
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« poslato: Септембар 26, 2008, 08:03:13 »

Da li koristite ove metkove? Iz kojih 12/70 pusaka moze bezbedno da se puca ovaj metak?
Sačuvana
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #1 poslato: Септембар 26, 2008, 10:49:02 »

Nama su krajem 80-tih godina redovno dolazili Italijani u lov na sitnu divljač i posle završenog aranžmana  koji je trajao nekoliko dana, ostatak municije koji im je preostao podelili su nama lovcima koji smo ih vodili u lov i bili vodiči-nosači-obrađivači divljači-i na kraju drugovi i prijatelji...
Tada sam se susreo prvi put sa semi magnumima, beby magnumima u 12/70 sa punjenjima od 40gr olova, kojekakvim jedinačnim zrnima za pritiscima od 900 pa do 1050bara.
Danas je to već normalno za nabaviti.
Tada je moja zastavina bokerica m80 išla na utezanje i generalni remont a posle toga ubrzo dobila novog vlasnika.
Lično ''opalim'' po koji kad mi dođe iz Brno sačmarice, a trenutno imam RC Palla Evolution jedinačni projektil čiji pritisci su 1050Bara i B&P Big game Palla jedinačno zrno sa istim pritiscima ali ovaj poslednji ima gordon sistem pa su trzaji nešto umanjeni ali i dalje znatno jači neko klasičan metak.
Sačuvana
krilašgoran
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Goran

« Odgovor #2 poslato: Септембар 26, 2008, 10:51:29 »

Da li koristite ove metkove? Iz kojih 12/70 pusaka moze bezbedno da se puca ovaj metak?
Ovaj lovački patron možes koristiti iz svih sačmarica koje su predviđene za magnum patrone to jest sve puske koje imaju leziste patrona 76mm bez obzira dali se radi okalibru 12, 20 ili 36.Konstrukcija ovih sacmarica je takva da bezbedno trpe većas oprerećennja barutnih gasova,što se tiče i konstrukcije cevi i baskulea(glave),bravljenje je čvršče.
Ovo neznači, naprimer da se iz naših Zastavinih pusaka nesme pucati ovim lovaćkim patronom,izvestno je samo jedno da ćeš je pre rasklimati i upropastiti.
Dosta sveckih pušaka i sa ležistem 12/70 mogu podneti ove patrone ,skoro svaka italijanska puška trpi bez ikakvih problema ovaj metak.
Za našu Zastavinu ja nebih preporućivao i za starije ruske ,češke puške iz razloga koi sam naveo.
Pozdrav
Dobar Pogled
Sačuvana

E moj druže stari u moru koim plivaš,mlogi su se utopili.
Tako stoje stvari,više misliš manje bivaš,mlogi su tu vodu popili.
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #3 poslato: Септембар 26, 2008, 12:22:36 »

Malo informacija...

Mnoge savremene municije imaju radne pritiske oko 550-630 bara u zavisnosti od punjenja baruta, vrste koncetratora i tezine sacme.I to je uobicajeno.
Ovde pricamo o lezistu 70.
Takodje, ove pritiske mozemo sretati i u lezistu 76 u zavisnosti od kolicine sacme.Skoro po pravilu, pritisci rastu do 780 bara za lezista 70 ali i za magnum punjenja preko 40 grama i za jedinicne projektile.
Izuzetno, za lezista 76 pritisci dostizu 900 bara i radi se o ekstremnim punjenjima.

Treba znati da vecina Italijana na svojoj municiji pisu max1050 bara. Ta informacija ima dva znacenja. Jedno, da se skida odgovornost sa proizvodjaca za nepravilnu upotrebu i druga, preventivna, koja znaci ...pogledaj na koje pritiske radi/izvrsena proba/ tvoja puska.I na uobicajenoj municiji 32-35 grama ponegde pise max 1050 bara iako su radni pritisci te municije, po pravilu oko 500-550 bara. Zasto, pa da bi ispunili obaveze prema zakonodavstvu svoje zemlje i medjunarodnih standarda i da bi vrsili edukaciju. Ali po pravilu, cim su pritisci oko 650 bara, obavezno pise upozoravajuca nota.
Nota max...1050 bara, znaci da se doticna municija ispucava iz pusaka cija je nasilna proba na izdrzljivos izvrsena na 1050 bara. Probe se vrse na oko 30 posto/negde i 40 posto/ jace pritiske od municije koja se upotrebljava.Puske pritisaka 1050bara uobicajeno srecemo od sredine 80-th na ovamo uglavnom talijana.

Uobicajeno je bilo da su puske do sredine osamdesetih godina proslog veka bile ispitivane /atestirane na 680-800 bara/kako koje, sto znaci da su normalno koristile municiju pritisaka oko 550 bara.

Danasnje puske,savremene a narocito italijanske, nemacke, francuske sa lezistem 76 su vecinom ispitane na pritiske od 13oo i kusur bara, te izdrzavaju radnr pritiske od 900 bara ko od sale.

Bez pretenzija da se pravim pametan, ovo je podsetnik za one koji ne znaju.
Ovo je nacelni prikaz pritisaka municije/podatci negde i variraju/ i o njima se moze diskutovati, zavise od trista cuda i fabrike oruzija od jedne do druge imaju svoje sisteme ali se drze i osnovnih pravila koje propisuju ispitivanja i zigosanja.
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
pop
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Септембар 26, 2008, 02:25:31 »

Neke puške podnose te max 1050 bara ali sve ima svoje granice... Zastavine sačmare nikako, Ruske puške kako koja, znam za jednu TOZ koja se rasklatila od patrona max 1050, pucanih jednu sezonu na guske. A sve ostale 12/76 ih podnose bez problema, za to su i pravljene. zar ne?
Sačuvana
TOZA
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NAJBOLJI NA FORUMU U 2008 GODINI

« Odgovor #5 poslato: Септембар 26, 2008, 07:52:06 »

. Ta informacija ima dva znacenja. Jedno, da se skida odgovornost sa proizvodjaca za nepravilnu upotrebu i druga, preventivna, koja znaci ...pogledaj na koje pritiske radi/izvrsena proba/ tvoja puska.I na uobicajenoj municiji 32-35 grama ponegde pise max 1050 bara iako su radni pritisci te municije, po pravilu oko 500-550 bara. Zasto, pa da bi ispunili obaveze prema zakonodavstvu svoje zemlje i medjunarodnih standarda i da bi vrsili edukaciju. Ali po pravilu, cim su pritisci oko 650 bara, obavezno pise upozoravajuca nota.

[/quote]
Čitam već nekoliko puta i Swile stvarno,bez sveg zezanja ovo nemogu da ukapiram.
Sačuvana

THE OVOZEMALJSKI
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #6 poslato: Септембар 26, 2008, 07:55:54 »

. Ta informacija ima dva znacenja. Jedno, da se skida odgovornost sa proizvodjaca za nepravilnu upotrebu i druga, preventivna, koja znaci ...pogledaj na koje pritiske radi/izvrsena proba/ tvoja puska.I na uobicajenoj municiji 32-35 grama ponegde pise max 1050 bara iako su radni pritisci te municije, po pravilu oko 500-550 bara. Zasto, pa da bi ispunili obaveze prema zakonodavstvu svoje zemlje i medjunarodnih standarda i da bi vrsili edukaciju. Ali po pravilu, cim su pritisci oko 650 bara, obavezno pise upozoravajuca nota.

Čitam već nekoliko puta i Swile stvarno,bez sveg zezanja ovo nemogu da ukapiram.
[/quote]

Pa sta cu ti ja ... Cheesy jel nesto pogresno napisano. Ako jeste , ispravi, dodaj, demantuj..
Ne mog da do detalja objasnjavam..poenta je jasna Wink
Sačuvana

TOZA
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Септембар 26, 2008, 07:59:39 »

E stvarno !
Ja pitam a ti  Tongue
Kažeš 550 bara a deklarisano kao max.1050 bara.Pa kako može tolika greška da se stvori,da se oni od toga oghrađuju!?
Sačuvana

THE OVOZEMALJSKI
kaludra
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Септембар 26, 2008, 08:12:49 »

kolko sam ja shvatio
municija koja dostize 650 bara sme da se koristi na puskama na kojima je izvrsena proba do 1050bara.
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #9 poslato: Септембар 26, 2008, 08:21:39 »

kolko sam ja shvatio
municija koja dostize 650 bara sme da se koristi na puskama na kojima je izvrsena proba do 1050bara.

Tako je, ne od 650 vec i od 800 bara i tu svi staju...
Recimo baskijerijev slug od 32 grama je na 780 bara pritisku da bi leteo brzinom vo-480m/s
Sačuvana

TOZA
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Септембар 26, 2008, 08:27:39 »

Recimo baskijerijev slug od 32 grama je na 780 bara pritisku da bi leteo brzinom vo-480m/s
[/quote]
Ma sve je to OK.
Ali kako da se tolika razlika stvori.Sve su to "renomirani" preoizvođači.
Neželim biti naporan ali mi stvarno eto nije jasno!!
 I eto recimo, ko proizvodi RC 2 metak?
Sačuvana

THE OVOZEMALJSKI
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #11 poslato: Септембар 26, 2008, 08:31:02 »

Ma sve je to OK.
Ali kako da se tolika razlika stvori.Sve su to "renomirani" preoizvođači.
Neželim biti naporan ali mi stvarno eto nije jasno!!
Pa RC...talijani

[/quote]
Sačuvana

krilašgoran
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Goran

« Odgovor #12 poslato: Септембар 26, 2008, 08:31:09 »

[/quote]
Italija ga proizvodi
Sačuvana

E moj druže stari u moru koim plivaš,mlogi su se utopili.
Tako stoje stvari,više misliš manje bivaš,mlogi su tu vodu popili.
bane30
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Ako kanis pobijediti nesmes izgubiti!

« Odgovor #13 poslato: Септембар 26, 2008, 08:39:26 »

Mene ste sad zbunili sa ovim pritiscima, imam mp153 12/89 i pucao sam sam clever metkovima mislim sa punjenjem og 65 grama olova, vise bih voleo da sam iz tromblona gadjao! Evo sad mi skupljaju prasinu po kuci, koji je pritisak kod njih kad mene od 110 kila odvajaju od zemlje? A pusci naravno nista!
Sačuvana
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Jagd ist kein Hobby, Jagd ist Leidenschaft!

« Odgovor #14 poslato: Септембар 26, 2008, 08:50:24 »

Ma sta je to za Zastavinu polozaru,podelis 1050 bara na dve cevi i gruvaj.
Velika je razlika i odstupanje izmedju 1050 i 550-650.Najbolje koristi ono sto ti sleduje.Svaka puska u 12/70 ispalice i patrone od 12/76, ali zasto rizikovati i upropastiti cevku.
Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Lazes Druge, Lazes i Sebe.
Stranice: [1] 2 3 ... 10   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: