DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161376 poruka u 7276 tema- 6984 članova - Poslednji član: VLADA 86

Новембар 22, 2019, 11:24:31
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 ... 22 23 [24]   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: VOJNA I POLICIJSKA UNIFORMA U LOVU!!!  (Pročitano 104231 puta)
nidzamotocrosss
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

https://sr-rs.facebook.com/LovstvoSrbije

« Odgovor #345 poslato: Децембар 12, 2016, 10:35:26 »

Fotografija nije nastala ni sa kakvim ciljem, ali pokazuje mnogo. Na slici je običan planinski lov, običnih ljudi, u običnom lovištu, na obično divlje svinjče, sa običnim psima goničima...

Levo na slici su dva čoveka u različitoj odeći, ovaj skroz levo, nosi najjeftinije lovačke gumene čizme, jaknu iz Jumka, pantalone iz JNA, ranac izbušen na par mesta, jgb, čovek ga zaboravio napolju i kerovi ga dohvatili, nosi rusku položaru, ne mogu da se setim modela, ali stara nekoliko decenija, retko kada da je videla ulje bilo za podmazivanje, bilo za čišćenje.

Pored njega sa podignutom rukom stoji čovek u urednoj lovačkoj uniformi, jakna doneta od preko, kupljena na sniženju, pantalone i čizme ne tako skupe, ali nisu ni najjeftinije, puška kombinovana iz nekadašnje Čehoslovačke, uvek lepo negovana i pažena, onako kako treba. Ranac lovački, star dosta ali opet kao i oružje, sačuvan. 

Prvi je moj prijatelj i učitelj po pitanju pasa goniča, a pored njega je njegov zakleti drug u lovu i životu, a moj otac. I jedne i druge noge, iako u različitim čizmama pregazile su celu planinu uzduž i popreko milon puta. Oba ranca su donela boga oca mesa kući. Obe puške su ispucale kamione municije, a nijednom nisu pucale na strelištu, nema tu ni RWS-a, ni NORMA-e, već što se nađe. Jbg, ne zanimaju ih puno ni konstrukcije zrna, ni vrsta korpice u sačmenom metku. Ni jedan, ni drugi ne znaju da postoji ovaj forum, kao ni bilo koji pored ovog. Facebook napravili skoro, čisto da se čuju sa svojim kolegama...

Svaki lov sa njima je posebna priča i o lovu znaju kao svi mi ostali u grupi zajedno, a ne sećam se da su ijednu knjigu o lovu ili balistici pročitali. Iako sam načitaniji od obojice i znam mnogo više teorije i poznajem mnogo bolje zakon i neke tamo kodekse od njih, uvek ću da poslušam ono što mi kažu. Probao sam da lovim po svom, pa sam na svojim greškama naučio da ne može, a nisu me sprečavali da pokušam po svom, ali su se smejali kad sam se nervirao i psovao sam sebe.

Svaki lov je odmor za dušu, posmatrati njihovu saradnju, poznavanje ćudi planine, poznavanje divljači, tragova, kretanje... Nijednog trenutka jedan drugome nisu prebacivali oko odeće, ni oko čega. Bezuslovno se poštuju, imaju poverenje jedan u drugog i ne postoji taj razlog zbog koga će prestati da love zajedno.. Njih nećeš da čuješ u lovu, nisu glasni, ne kude druge, odlikuju se skromnošću...

Mnogo sam se kanio da napišem ovako nešto, jer će neko reći da omalovažavam svakoga ko nije kao ova dvojica. Međutim, poenta ovog mog upisa je besmisao svih ovih naših upisa na prethodnim stranama (a mojih ima podosta). Ko smo mi da sudimo? Zbog nekih krajnje nebitnih stvari onaj pravi lov, ona suština, gubi polako smisao. Sada svako sve zna, svi su doktorirali zakone, balistiku, biologiju divljači, itd. A onda ti isti ranjavaju sebe ili svog kolegu u lovu, ne razlikuju vučji od psećeg traga, ne razlikuju krmaču od vepra, itd.

Kome se ne dopada upis, može da ga preskoči, ko pročita, neka razmisli malo, evo ja već duže vreme razmišljam o toj suštini, a to nisu ni pantalone, ni njihova boja, nisu ukusi pojedinaca, nisu ni zakon, ni kodeks, ni cev ni ker...

Da ne zaboravim na kraju i sliku, ovaj skroz levo, kao i ja, slušamo i upijamo kao sunđeri. Ko zna... Možda moj sin nekada na nekom drugom forumu bude i o meni ovako pisao...

Sačuvana

''Kao ptica koja je bez krila
Srbija bi bez goniča bila''
snoopy7
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #346 poslato: Децембар 12, 2016, 11:11:49 »

hi hi
Sačuvana

dabome
KOBI
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #347 poslato: Децембар 13, 2016, 01:56:40 »

Nidza ima i kod mene slicnih slucajeva.Sve je to relativno oko odjece..Nije skup kvalitet,uzima se da se zastiti zdravlje a ono je najprece..A sto se edukacije tice i teorije i prakse nikada previse..Forumi su dobri samo je bitno znati neke osnove da se moze razdvojiti sarlatane od ljudi koji znaju sta pisu...Drzis se ovih drugih i nemas brige...A bar se meni cini i sve vise svidja teza da sto manje komplikacije to bolje.Pogotovo po pitanju municije.Ali i terena.Ja se ovako povedem po reklamama pa nauzimam djakonija i bacim pare..Ima i nekih korisnih stvari al dosta i falsa.Ponesem u patkolov milion cudesa,lokera na baterije,vabilica,pa maskiranje,pa umotavaj pusku...Odem po 2 sata prije preleta pa jos ostanem dok to pokupim a brat mi kaze jednom sve ti to pokupi i baci u Savu.On sjedne na sred bare nit se krije nit vabi a uvijek se fino ispuca i ruke u dzepove i ode kuci ko gospodin covjek.Drugi kolega me poslao na "ceku" kaze iznosi hranu a nikako da uhvati vremena da ode cekati..Ja dosao gdje mi je rekao vidim prihranu a ceke nigdje,jos kaze ima cebe samo sjedi..Ja ga zovem rekoh nemogu naci ceku pa ga ***i...Kaze samo sjedi na to cebe na zemlju i cuti to je ceka..Mislim nema od toga nista sta ce mi tu doci ja sjedim bukvalno 5 koraka od prihrane al da se ne uvrijedi ostanem malo..Dodje krdo svinja i okolo okolo i bum pred mene,jedu dave se a ja biram ko na tanjiru a izvadio blokadu iz petometke  beach ...Poslije on meni govori tu u toj dolini je takva situacija sa vjetrom da gdje god  da je pravio ceku osjete ga i upratio je bas tu gdje sjedi nikad ga nisu svinje osjetile i on se nalovio svinja i svinja...Isto neka zastava polozara stara ko zna koliko sva pobjelila a u kundaku neki bolcn od eksera i samo dupla nula zakon...Ima tih primjera i kod mene dosta al treba se i edukovati sto da ne ici i u korak sa vremenom i trendovima nije to lose jos ako mozes finansijski treba sebi olaksati.
Sačuvana
MilosM
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #348 poslato: Децембар 14, 2016, 12:15:53 »

clapping

Vala baš...
Mnogo mi palamudimo.

Svi mi. Ja prvi i ne stidim se da priznam.

Dok sam kao student lovio sa dobijenim zagedžalim štenetom i starom ZH, sa polutrulim cevima, koju sam zaradio na gradilištu preko leta bilo mi najlepše...

hi
Sačuvana
nidzamotocrosss
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

https://sr-rs.facebook.com/LovstvoSrbije

« Odgovor #349 poslato: Децембар 17, 2016, 12:26:47 »

I te kako ga tupimo. I dok merkamo ostale kolege oko nas, šta su obukli, pred nosem nam promiču mnogo krupniji problemi, a neki su baš u tom lovačkom, zelenom odelu, kupljenom od naših para.  hi
Sačuvana

''Kao ptica koja je bez krila
Srbija bi bez goniča bila''
Huntercro
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #350 poslato: Децембар 22, 2016, 03:48:53 »

davno je sve rečeno
Sačuvana
Stranice: 1 ... 22 23 [24]   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: