DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161361 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 12, 2019, 10:15:51
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumLoristMetode lova (Urednik: swift)Čeke za lov i osmatranje divljih svinja
Stranice: [1] 2 3 ... 24   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Čeke za lov i osmatranje divljih svinja  (Pročitano 142359 puta)
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« poslato: Септембар 16, 2008, 03:53:44 »

Evo otvoriću ovu temu da podelimo malo iskustva kako pravimo čeke za osmatranje i lov divljih svinja, modeli, način postavljanja, vrste itd.
Postoji više vrsta čeka kao što svi znamo da ne razglabamo o tome, ali ja ih delim na stalne (stacionarne), montažno-demontažne, ad-hok (jednokratna upotreba)...
Evo ja ću vam opisati i predstaviti jednu Montažno-demontažnu čeku, koja se postavi za bukvalno 10 minuta, a namenjena je prevsahodno za odstrel divljih svinja u kukuruzištima.
Poznato je da divlje svinje u kasno leto i ranu jesen znaju pričiniti velike štete u kukuruzištima. Vrlo težak lov i zahtevan jer su svinje oprezne i u kukuruzište znaju ući neprimećene, a često su kukuruzi nepregledni, nema proseka ili čistina preko kojih se može uočiti divljač prilikom ulaska u kukuruzište. Dugogodišnjom praksom došao sam do zaključka da su svinje pravi umetnici u neprimetnom ulasku u kukuruzište, i kada uđu tada se oslobode i ruše i lome i više unište nego što pojedu, što nam je svima poznato.
Što je značilo samo jedno treba postaviti čeku u sred kukuruza.
Prvo što nam je potrebno kod ovakve operacije je saglasnost vlasnika kukuruza, mada u ne malom broju slučajeva pošto živim na selu i sami lovci su često vlasnici većine obradivih površina jer im je to osnovna delatnost i prihod domaćinstva - bavljenje poljoprivrednom proizvodnjom. Dovoljno je da vlasnik uđe u njivu koju su već počele ''čerupati'' divlje svinje i reći će vam kratko: Imate odrešene ruke, seci, lomi, radi šta hoćeš samo spašavaj bar ovo što je ostalo.
E tu smo.
Čuveni lovac na divlje svinje ja ću ga zvati Doktor, po zanimanju, osmislio je prvu ovakvu čeku (prototip) koju ću predstaviti a mi ostali smo samo uočili neke nedostatke i u kasnijim fazama izrade izvršili neke modifikacije. Doktorov patent je međutim sasvim OK i ostaje još samo da je krstimo imenom jer je on ipak idejni tvorac i konstruktor pa predlažite.
Slika jedne čeke Montažno-  demontažne tronožac Tip Doktor:

karakteristike:
- Čeka je metalna, sastavljena iz tri nogara (2-3m)visine, od kojih su na jednom nogaru navarene penjalice, metalne cevi maksimalno 40X40mm (ko može aluminijumske pun pogodak).
- platforma na kojoj su pod uglom od 120C zavarena tri L profila sa ubušenim rupama za ukupno 6 šrafova 10-tki. Mesto za stajanje kružnog oblika sa rešetkama i delu gde će se postaviti stolica za sedenje.
- stolica za sedenje čija je visina od platforme oko 45cm, i koja se okreće bešumno za 360C oko svoje ose.
- dva ključa 17, jedan za kontru i drugi za zavrtanje 6 šrafova i to je to.
Čeka se prenese terenskim vozilom do odredišta a ja sam često i mojom 128-icom, a jednom i Tomos automatik motorbiciklom u više navrata.
Kako slike govore više od reči evo postaviću nekoliko slika:
pogled na čeku i mesto za penjanje (penjalice)

pogled na platformu i stolicu za sedenje

evo mene stojim na čeki pa jedna fotka iz te pozicije

Ođe se stolica okreće za 360C i tu se razdvaja deo 1. Platforma i deo 2. stolica

platforma gde stoje noge i gde se odupiremo nogama kada se okrećemo u željenom pravcu

L profili sa šarafima 6 komada gde se šrafe 3 cevi tronožca pod uglom od 120c. Nije loše obeležiti cev1, cev2, cev 3 i isto njihova mesta na L profilu sa 1,2,3 pozicijama

pogled sa čeke u kukuruzu u kojem je prosečen prosek, tu na proseku bacite malo već načetih klipova i zrnevlja i ostavite posečene stabljike na proseci jer će njihov šum u mračnoj noći odati već neopreznog vepra da je stao na proseku.

Evo jedne slične čeke koja je u sred jednog retkog zaraslog kukuruza, kojem mislim da nema spasa, već su ga skoro uništile. Dolazile su i rušile kukuruz na dva koraka od tronožca.

Eto da dam neki doprinos i ideju za pravljenje i postavljanje čeka. Za sada za početak predstavljam ovu iz kućne radinosti. Ako ima pitanja slobodno ih postavite, rado ću pokušati da odgovorim.
Sačuvana
vlado
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Септембар 16, 2008, 03:58:51 »

Pozdrav sale i pozdravi doktora a sto se tice ceke savrsena.
Sačuvana

U SVETU ZIVOTINJA JE SVE KAO KOD LJUDI SAMO POSTENIJE.
car
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Септембар 16, 2008, 04:02:09 »

VOLVO dobra ti ova stvarcica ,jel je rucni rad ili kupljena,i ova stolica kad se okrece dali skripi,PODMAZUJETE to sa cime :Smiley.poz prijatelju Grin
Malo se salimo ali veoma korisna stvar Wink
Sačuvana

Volim lov i pecene prasice
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Септембар 16, 2008, 04:08:58 »

Čeka je komplet ručna radinost, konstrukcija i osmišljavanje čeke do detalja prijatelj Doktor. Nigde nije video nešto slično već je sam osmislio i od priručnog materijala koji je imao sklepao.
Stolica se okreće na principu cev u cev, manja cev je na stolici a veća cev je na platformi, u pitanju su milimetri a podmazuje se obavezno ''kenjadžom'' ili ti tovat mašću. Jednom kada se namsti u cev dovoljno do kraja sezone.
U sred kukuruza se naprave 4 proseke i bešumno se tiho okreneš na koju hoćeš i osmatraš i eventualno pucaš. Dosta svinja je odstreljeno sa ovih čeka a baš večeras idemo da ih isprobamo. Kiša je padala, zahladnilo, svi uslovi su idealni, ima tragova, apetit svinja je na nivou, samo malo dobrog vetra i lovačke sreće.
Sačuvana
vlado
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Септембар 16, 2008, 04:59:03 »

Dobar pogled ocekujemo pozitivan izvestaj sutra.
Sačuvana

U SVETU ZIVOTINJA JE SVE KAO KOD LJUDI SAMO POSTENIJE.
#
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Септембар 16, 2008, 07:52:23 »

Jako efektna konstrukcija, najverovatnije cu je izraditi i probati u blizoj buducnosti. Svaka cast Vasem doktoru za ideju
Sačuvana
kaludra
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Септембар 16, 2008, 09:49:37 »

pitanje

dno nogara da li je sa sirim plocicama ili samo sirina cevke.
jel ako je meksi teren moze verovatno doci do naginjanja na neku od  strane .
Sačuvana
gardista
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Септембар 17, 2008, 06:17:22 »

pitanje

dno nogara da li je sa sirim plocicama ili samo sirina cevke.
jel ako je meksi teren moze verovatno doci do naginjanja na neku od  strane .
narocito kod nas "praznicno debeljuskastih".....
jel moze jos koji detalj sklopa ispod patosa (sastav nogara i patosa)...
Sačuvana

cev je shipka kroz koju je provucena rupa...

www.adio.rs
acalovac
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Септембар 17, 2008, 06:51:49 »

Prava stvar za lov na krmadiju ,svaka cast za konstrukciju!
Sačuvana
Nikola Vojinovic
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu u 2012 godini

« Odgovor #9 poslato: Септембар 17, 2008, 06:59:29 »

Stvarno lepo, dodao bi iza naslona cev za postavljanje kisobrana! i kanticu sa uljem, ukoliko se javi skripanje gvozdja!
Sačuvana

Priroda, kerovi i lov
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Септембар 17, 2008, 12:40:29 »

Obavezno na donjem kraju cevi (nogara) zavari se stopa, inače bi cevi propadale u zemlju. To se ne vidi sa slika jer sam zaboravio taj detalj da slikam, ali OK, dobro ste pitali. Još tu može da se izvrše neke korekcije, dodaci, ali tek na terenu posle korišćenja se uvidi šta ''fali''.
Sinoć ništa, kiša padala kao luda i odustali od lova. Danas Dozvola za lov ponovo spremna, čeka se samo dobro vreme, dovoljno samo bez kiše.
Tovat-mast je dovoljna za podmazivanje da ne škripi.
Sad ovih dana kod jednog tronošca vepar se kaljužao na samo 2 koraka u kukuruzu. Moram slikati da vidite, samo vremena da uhvatim.
Sačuvana
#
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Септембар 18, 2008, 06:44:01 »

Možda bih uradio jednu malu modifikaciju na ovoj čeki tako što bih umesto L profila pod 120° postavio četvrtastu cev, u koju bi ulazile nogare kvadratnog profila 30X30, te bi se tako izbeglo nošenje ključa i stezanje šest štafa
Sačuvana
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Септембар 18, 2008, 12:31:45 »

Bravo Kosta, jednu takvu je pre mesec dana konstruisao ponovo Doca, znači bez šrafova i koristio je okrugle cevi umesto četvrtastih, u principu je sve jedno.
Sad baš ovih dana je postavio u jedan kukuruz koji je do pola pojeden.
Sačuvana
acalovac
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Септембар 18, 2008, 01:54:50 »

Znaci pasce nesto! Grin
Sačuvana
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Септембар 18, 2008, 02:15:02 »

Pašće ali Doktor je nestrpljiv da izjednači rezultat pa mislim da će mu ili zadrhtati prst ili će ga brzopletost izdati.
Sinoć posle lova nazdravimo sa po jednom domaćom kajsijevačom za bolju sreću drugi put i kada sam kretao kući izmakne mi se neka tepih staza ispod nogu i tresnem koliko sam dugašak u hodniku po pločicama, koleno mi oteklo, ne mogu da stanem na nogu, zezaju me ***ote opio se od jedne rakijice. Pita žena šta si to radio, reko kada sam silazio sa čeke okliznem se i udarim o stepenik kolenom  :Smiley, kažem ti ja da ne ideš u lov opet će ona... reko nije to ništa, a oči da mi ispadnu kako boli, možda imam i naprsnuće.
Prvo nam svinje pobegle a posle da poginem bez zrna baruta  Huh?
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 ... 24   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: