DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161371 poruka u 7275 tema- 6981 članova - Poslednji član: lukakaras

Новембар 20, 2019, 09:08:46
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 [2] 3 4   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Srpski gonič u ravnici ???  (Pročitano 18148 puta)
mihailo
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #15 poslato: Јануар 20, 2011, 11:36:00 »

Колега Денирк13 само са овим делом твог поста немогу да се сложим "тражити друге методе и начине,заменити употребу гонича и начине лова погоном" гонич је незаменљив у брдско планинским ловиштима ограничити употребу гонича  изнад 500 метара надморске висине значи забранити лов.А тек онда се поставља питање куда ће отићи наше расе гонича и шта ће се са њима догодити.Мислим да треба решавати питање срнеће дивљачи тј њене бројности у ловишту а никако ограничавати употребу гонича.У мом ловишту срне има на сваком кораку тако да је научити гонича на зеца такорећи немогуће а гонич који диже и гони зеца је прави гонич када то савлада онда је друга дивљач за гонича лук и вода.
Sačuvana
denirk13
Global Moderator
Senior
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #16 poslato: Јануар 21, 2011, 09:57:59 »

Kolege Nikola i MIhajlo, apsolutno prihvatam vase primedbe, ovde svako ima pravo braniti nesto sto je u praksi video i doziveo, braniti svoj stav i tvrdnje bazirane na fakticke situacije.
Mihajlo, bas bi voleo da sam clan i da lovim u lovistu kao tvoje, gde srna ima na svakom koraku.Svaka cast ako uspevate zadrzati stabilnu populaciju i maticni fond srne,a pritom slobodno lovite gonicima u nizim delovima lovista.To bi znacilo da su vasi clanovi premostili jednu barieru i podigli nivo lovacke svesti i savesti. Nazalost kod mene nije tako!
Ja imam neke predrasude oko lova srnece divljaci , tacnije nelova, jer je kod nas ovde decenijama bila zabranjena i  strogo zasticena,a nasuprot tome - najvise lovljena t.e. krivolovljena. I bas pod zakrilom i prevezom lova sa gonicima - kao paravan, kao izgovor da se lovi svinja, a ustvari primarni target je bila srna. A ovde, srne nazalost nema u ramnicama i nizim lovistima, srna je gore u planini, njen areal se poklapa sa arealom divlje svinje.Zato smo u Makedoniji u tako mizernoj i mutnoj situacii, niko ne moze utvrditi prave parametre o brojnosti, polovoj strukturi i starosti populacije. Bas se i zato trudim i insistiram, mozda zbog frustracije, mozda zbog straha ali najvise zato sto zelim da pomognem i prenesem nase i svoje loso iskustvo. Ostajem na misljenju - gonicima nije mesto u ravnici!
Sačuvana

Pogledaj duboko u prirodu i onda ces sve bolje razumeti
Albert Einstein
mihailo
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #17 poslato: Јануар 21, 2011, 03:15:54 »

Денирк13 стање са срнећом дивљачи у ловишту где ловим доводи до тога да се разматра могућност забране лова са гоничима у вишим пределима што се лично мени несвиђа ал шта буде биће,у равничарском делу ловишта лов гоничом је забрањен одавно што сматрм исправним.Што се тиче нивоа свести и савести ловаца то је не баш на завидном нивоу,криволова је било и биће само је питање у којој мери што зависи од много других ствари,ал то нека остане надлежнима у лу да решавају.Волим гонича и његову песму када одјекује кроз брда па ми срце пуно и чини ми се веће па макр и срну гонио,мора му се опростити јер таквог га је бог створио,радног,умиљатог и верног.
Sačuvana
Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

To sam ja samo me zeza komp...

« Odgovor #18 poslato: Јануар 21, 2011, 03:22:24 »

Zar nije dozvoljen lov kratkonogim goničima u ravnici ?!  buba
Sačuvana

Teško je prvih 100 godina...
stalcer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #19 poslato: Јануар 21, 2011, 03:33:42 »

u opste meni nije jasno zbog cega je lov gonicima uopste zbranjen
Sačuvana
mihailo
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #20 poslato: Јануар 21, 2011, 05:38:09 »

Ако ме памћење невара важећи закон о ловству непомиње употребу гонича тј неограничава надморском висином,вероватно је остављено на вољу удружењима.

Sačuvana
huntinggirl1
Senior
Van mreže Van mreže

Pol: Žena

najbolja na forumu u 2010.godini

« Odgovor #21 poslato: Јануар 22, 2011, 11:00:55 »

ovo kaže Zakon,

Lovački psi
Član 74.
Lovac koji koristi lovačkog psa u lovu mora imati rodovnik i potvrdu o upotrebljivosti u lovu ili identifikacionu karticu izdatu na osnovu rodovnika i potvrde o upotrebljivosti u lovu.
Korisnik lovišta dužan je da vodi evidenciju o lovačkim psima koji se koriste u lovu.
Ministar bliže propisuje način obuke i korišćenja lovačkih pasa i izgled i sadržinu identifikacionih kartica za lovačke pse.
Sačuvana
huntinggirl1
Senior
Van mreže Van mreže

Pol: Žena

najbolja na forumu u 2010.godini

« Odgovor #22 poslato: Јануар 22, 2011, 11:05:29 »

ovo piše u pravilniku o načinu izvođenja lova

Члан 13. Ситна дивљач може да се лови: 1) пригоном; 2) кружним ловом; 3) соколарењем у ловиштима у којима је такав лов предвиђен ловном основом. Члан 14. Корисник ловишта може да организује лов на ситну дивљач и групни лов на дивље свиње, вука, шакала и лисицу уз коришћење одговарајућих ловачких паса, у складу са прописима којима се уређује коришћење ловачких паса у лову. За случај рањавања крупне дивљачи у лову корисник ловишта мора да обезбеди ловачког пса који је оспособљен за препознавање и праћење крвног трага одговарајуће дивачи, у складу са прописима којима се уређује коришћење ловачких паса у лову.
Sačuvana
mihailo
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #23 poslato: Јануар 23, 2011, 09:42:47 »

Значи закон некаже ништа осим да оставља на вољу министру да ближе пропише начин обуке и коришћење ловачких паса,лепо лепо да неможе лепше.
Што се тиче члана 74 ако се буде примењивао настаће големи проблеми.
Дали је министар био вредан па ближе прописо ову област или..........
Sačuvana
Pedja1965
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #24 poslato: Јануар 26, 2011, 09:47:46 »

normalno da su torbari za potpunu zabranu gonica gde svabe prodju kao da je prosla grabulja lov cekanjem dali se zna koliko je stvarno odstreljeno a koliko je prijavljeno deset gonica goni jednu divljac a dest svaba sta gone sledeci problem sto o gonicima odlucuju ljudi koji za kucnog ljubimca imaju iguanu eventualno macku nemojte pucati srne pa psi nece goniti srne. Kako doci do polozenog ispita urodjenih osobina kad su gaterii zabranjeni pa dodje slovenac da nadje divljac inormalno naplati to po evropskim cenama.A mi da bi uopste usli u loviste dali vojvodinasuma ili srbijasuma moramo se odreci nadoknad i za pse iza nas sto mi nepada tesko ali kada vidim kako vode lov mukamije. I ONDA TI ISTI NAM KROJE KAPU VEROVATNO TO I ZASLUZUJEMO.IZVINJAVAM SE ODGAJIVACIMA A PREMA ONIMA KOJI IDU U LOV ZBOG MESA BIO SAM PREVISE BLAG . DOBAR POGLED
Sačuvana

ja opraštam mnogo,ali nikad ne zaboravljam ono što mi je učinjeno
Nikola Vojinovic
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu u 2012 godini

« Odgovor #25 poslato: Јануар 26, 2011, 10:00:00 »

normalno da su torbari za potpunu zabranu gonica gde svabe prodju kao da je prosla grabulja lov cekanjem dali se zna koliko je stvarno odstreljeno a koliko je prijavljeno deset gonica goni jednu divljac a dest svaba sta gone sledeci problem sto o gonicima odlucuju ljudi koji za kucnog ljubimca imaju iguanu eventualno macku nemojte pucati srne pa psi nece goniti srne. Kako doci do polozenog ispita urodjenih osobina kad su gaterii zabranjeni pa dodje slovenac da nadje divljac inormalno naplati to po evropskim cenama.A mi da bi uopste usli u loviste dali vojvodinasuma ili srbijasuma moramo se odreci nadoknad i za pse iza nas sto mi nepada tesko ali kada vidim kako vode lov mukamije. I ONDA TI ISTI NAM KROJE KAPU VEROVATNO TO I ZASLUZUJEMO.IZVINJAVAM SE ODGAJIVACIMA A PREMA ONIMA KOJI IDU U LOV ZBOG MESA BIO SAM PREVISE BLAG . DOBAR POGLED

Iako Vas ne znam, slazem se sa stavom 100% malo sam duze na ovom i slicnim forumima, pa sam "pregoreo" i prestao da se borim svim srcem, dok u praksi "ujedam" za gonice i lov sa psima!!!  hi hi hi
Sačuvana

Priroda, kerovi i lov
Džigi
Senior
Van mreže Van mreže

Lovac-sokolar

« Odgovor #26 poslato: Јануар 26, 2011, 11:56:30 »

hi Ko razume,shvatice.  hi Meni je lepse da idem u lov bez puske,nego bez kera.
Sačuvana

NE LOVIMO ZBOG ULOVA,VEĆ ZBOG LEPOTE LOVA.
Kobac
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #27 poslato: Јун 03, 2011, 07:52:05 »

Da li dozvoliti upotrebu goniča u ravnici? Zavisi šta lovite. Ja moju posavku koristim isključivo za lisicu (na tragu DS neće ni da se javi). Kad podigne srnu, zovem i hvatam. Nije mi problem ni da trčim za njom kada neće odmah da se vrati. Ako želite da imate goniča koji neće goniti srne, učite psa od malena da vam se vraća na vaš signal. I nemojte očekivati da vaš pas ne goni srne, ako ste SLUČAJNO pucali na srnu pred njim.  angry2
Radite više na obuci vaših pasa i rezultati neće izostati.  punish
Sačuvana
svetos
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #28 poslato: Септембар 16, 2016, 12:34:23 »

Inicijativa

Moje misljenje da je moguce iskoristiti vrline i mane balkanca koristeci ga u ravnici.
Posto se blizi zetva, skidanje kukuruza u Vojvodini balkanci itekako mogu biti od visestruke korisi. Posto je obaveza da radne masine za zetvu imaju plasilice,a u praksi ih niko nema potrebno je organizovati da uz svaki kombajn idu i po dva balkanca i pre ulaska u njivu pustiti ih da razjure divljac koja je sakrivena u kukuruzu, suncokretu itd. Kad kerovi izadju iz parcele krenuti sa zetvom. Tako bi oni imali ulogu plasilica i svi bi imali visestruku korist.
Vlasnici pasa zadovoljni, mogu da pustaju kerove svaki dan, da uzivaju u njihovoj pesmi i da ih ujedno obucavaju, lovacka drustva sacujaju divljac, a poljoprivrednici sacuvaju masine od upadanja divljaci u iste i izbegavanje krarova i povreda. Svi bi bili u dobitku i moglo bi ovo biti kompromis da svi budu zadovoljni.
Dobar pogled
Kos

Sačuvana
night22
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #29 poslato: Септембар 16, 2016, 02:25:14 »

Aj ne laprdaj.
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4   Idi gore
Štampaj