DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161393 poruka u 7277 tema- 6986 članova - Poslednji član: nikola025

Децембар 05, 2019, 08:17:00
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2 3 ... 7   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Motivi za graviranje oruzja  (Pročitano 68439 puta)
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« poslato: Јануар 03, 2011, 07:22:15 »

Ono sto nas ovde jako pogadja je sto mi nemamo nacionalni stil koji bi mogao da se primeni na graviranje oruzja. U sustini, Srbija je imala jednog jedinog umetnika, u primenjenoj umetnosti koji je razvio nacionalni stil koji bi savrseno legao na oruzje. Na zalost, Inkiostri je mrtav suvise dugo, a kod nas je mnogo popularnije kopirati nemacke i engleske uzore pa dodati Srpski grb, koji je vec sam po sebi uzasno problematican sa umetnicke i heraldicke strane. No to je duga prica.

Sto se tice Dragutina Inkiostrija, o njegovim radovima se jako malo zna, on nema ni jedan komad uradjen na oruzju, bar koliko ja znam, ali njegovi enterijerski premeti su vrhunski, jedinstveno srpski izraz. Ko nadje njegovu knjigu Moja teorija o dekorativnoj srpskoj umetnosti i njenoj primeni izdatu 1925, bio bih mu jako zahvaln za sansu da je iskeniram.

Evo malo slika da se vidi o cemu pricam.

Treba pazljivo pogledati borduru na sledecj slici, vise nego dobar uzor za oruzje. Napravio ju je Vladislav Titebah, izmedju dva svetska rata.

Ili jos bolje da se vratimo na Inkiostrija..

Kuca Jovana Cvijica, danas muzej Jovana Cvijica, i oo je nest sto svi mogu da vide.

Ovo je iz 1908, iz vremena kada je ova zemlja vise nego imala nacionalni identitet.

Ako neko hoce da vidi jos nesto od Inkiostrija, upravo videh da se neki njegovi predmeti trenutno izlozeni u muzeju primenjene umetnosti, do 31 januara..

Ako bih ikada pomislio da sebi pravim gravirano oruzje, definitivno bi bila kompletno uradjena po idejama uzetim od Inkiostrija. No jos nisam nasao majstora kome bih moga da poverim tako nesto.
Sačuvana
NEMEZA
Senior
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #1 poslato: Јануар 03, 2011, 07:43:52 »

Hmm, ne bih se slozio sa tobom.. Po oba pitanja.

Darne je trebalo da bude graviran u stilu akvarela kasne secesije, koji su bili populani u francuskoj, kao narodna umetnost u vreme kada je nastala Darne akcija. Isti graver ima i daleko preciznije radove, ali ovaj Darne je savrseno uklopljen u stil u kome je uradjen. Sve greske su namerne, i zato ni krugovi nisu krugovi. Da je precizan, ne bi nio ono sto jeste. Obrati paznju na nivo pedanterije kojim su sve greske i napravljene. Greske nisu slucajne, vec vrlo namerne.

Sto se Bulina tice, ono sto sam viseo u Srbiji potpuno je suprotno sustini Bulino tehnike. Bulino kod nas je preterano kontrastan, sa jednakom velicinom tacke, i jako neprecizan. Da ne pominjemo da je sa umetnicke tacke jako naivan, u odnosu na ono sto Bulino treba da bude. Art Deco ima jasna pravila, a Bulino je i izmisljen da zadovolji pravila Bulino tehnike. Najveci problem Bulina je sto zahteva vrhunskog graficara, pre nego sto pocne da se bavi gravurom. Uprav zato su i Bulino majstori na zapadu jako retki.

Nekako mi se u stil akvarela kasne secesije ne uklapa naga žena urađena detaljno do perfekcije
Sačuvana
stalcer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Јануар 03, 2011, 08:48:55 »

ovo je nesto kao safari stil

ako je radna puska gravura ti netreba dovoljana je lepota da se vidi u klasici
Sačuvana
Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

To sam ja samo me zeza komp...

« Odgovor #3 poslato: Јануар 04, 2011, 08:59:48 »

Pošto su i meni obe puške bile u rukama red je da dam poneko objašnjenje.Ovo se odnosi na karabine iz teme o vrhunsko doradjenim puskama. Što se montaže tiče uradjena je kontra jer je vlasnik tako zahtevao iz njemu znanih razloga ! Dakle veži konja gde ti gazda kaže... dalje osnova za gravuru je
Dimuleoovo vidjenje stanja stvari ... ostalo je estetika imaoca uz poneki dukat od 24karatnog zlata ...  hi
Sačuvana

Teško je prvih 100 godina...
Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Јануар 04, 2011, 10:11:51 »

Da se ne zaboravi...Albreht Direr 1471 1528

Tačno je da se kod nas mogu naći dobri majstori koji će zanatski odraditi graviranje metala. Ono što u Srbiji nedostaje je kvalitetan umetnički pristup tematici ili će se koketirati sa kičom. Zašto se izdvajaju škole gravure u zemljama poput Italije, Francuske, Nemačke , V Britanije , Rusije ...? Šta mislite ko je osmišljavao motive koji će biti prenešeni na oružije i zašto takvo oružije ima vrednost umetničkog dela ?! Da li je mogao izuzetno dobar majstor da promeni skicu koju je uradio poznati viktorijanski umetnik po svom nahodjenju za nekog vojvodu koji je takav rad platio ...
Sačuvana

Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Јануар 04, 2011, 10:36:02 »

...zec nije gravura...

Još jedan primer vrhunske gravure metala ... ploče za štampanje novca ručno se graviraju a ovo su 100 rubalja Carske Rusije. Tehnološki nema nikakve razlike u postupku graviranja oružija i ploča za novčanice ...

Sačuvana

BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Јануар 04, 2011, 05:51:24 »

E, maxo, u vremenu kada su te novcanice gravirane Sibir je bio banja.. Oni pravi isli su na Kolmu.

Znajuci carsku rusiju, ogromne su sanse da su ti klisei graviranui u Francuskoj.. Wink
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Јануар 04, 2011, 10:08:49 »

Hmm, sto vise gledam ovo englesko ulje mi je sumnjivije. Od sanduka na napred potpuno je drugacije.. Ka da je radjeno englesko ulje, a onda preko njega uradjen selak, ili tru oil, da se prica zbrza. Tamo gde je bilo zapunjeno sve je OK, tamo gde nije, kundak je ostao matiran..
Sačuvana
Nforce
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

LD "Stara Pazova"

WWW E-mail
« Odgovor #8 poslato: Јануар 05, 2011, 09:42:12 »

a kako bi ti to uradio, BR? Vidim da nisi nesto zadovoljan!?
Sačuvana

Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Јануар 06, 2011, 09:14:13 »

A sad malo o grbovima nacionalnim simbolima i sl ... mada sam mislio da će to BR bolje objasniti ali koliko vidim on se priklonio sladunjavoj gradjanskoj opciji iz salona mame gospodje HadžiPešić. Dakle ko želi nacinalne detalje na pušci topla je preporuka srpsko vizantijski stil i njegovi dekorativni elementi koji se mogu preneti na metal. Od predstavnika stila izdvojio bih gdina Momira Korunovića kao lika koji je isti izuzetno radio ali je imao mali problemčić da ga nova vlast nije baš ljubila. Tako je njegova gradjevina Pošta 6 kod Bgd Želstanice oguljena od svih ukrasnih elemenata nacionalnog stila, dosta dela je srušeno ... ali ako neko slučajno bude prolazio u zoni Kosovske i Palmotićeve ulice biće zadivljen monumentalnošću jednog objekta koji se izdvaja svojom lepotom u odnosu na druge sive. Ako ko bude slučajno čekao tramvaj u Savskoj ulici ispod ,,Brankovog mosta,, neka obrati pažnju na kamene stubove i rad na njima jer taj deo nosača mosta ostao od starog mosta preko Save kad se isti nije vikao Brankov već most Kralja Aleksandra kojeg je izgradila nemačka firma a tokom 6aprilskog rata srušili branioci da neprijatelj ne može da ga koristi...  švabe napraviše pontonac za par dana a jedan prelep most ode u vazduh... Šta želim reći ako se želi odredjena ,,tematika,, na oružiju neka se napravi ozbiljna priprema pa ću citirati Vučinu Draškovića i njegov engleski : ,,Донт микс фрогс анд грендма*с,, (Не мешајте жабе и бабе)  biggrin  sarcastic
Sačuvana

SHEYTAN
Lovac veteran
Na mreži Na mreži

« Odgovor #10 poslato: Јануар 06, 2011, 09:31:28 »

Ako ko bude slučajno čekao tramvaj u Savskoj ulici ispod ,,Brankovog mosta
Valjda Karadjordjevoj? Savska je bivsha Prcunova...  hi
Sačuvana

T N T

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo

B  E  S  N  I  L  O
Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Јануар 06, 2011, 09:39:01 »

U pravu si... blush2 Kuradjordjeva  Wink 
Sačuvana

BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Јануар 06, 2011, 04:06:41 »

Hmm, Maxo, namerno sam izostavio Momira Korunovića iz price.. Pre svega zato sto smatram da nije primeren ovome o cemu pricamo. Njegova arhitektuura, navodno srpska, mnogo vise lici na vizantijsku.. A ima i drugih razloga..

Kada smo vec kod poste u Savskoj, evo kako je izgledala pe nego sto ju je obnovio zlocinacki ceh Pavel Krata.. Zgrada je stradala  u bombardovanju, a onda je obnovljena po merilima nove vlasti..

Od ovoga,

Pavel je napravio ovo.. Vrhunski primer unistavanja.

Glavni razlog zast ga nisam naveo Korunovica je zgrada koju si pomenuo, staro ministarstvo posta..

Meni najzanimljiviji Korunovicev objekat je ovo, koji opet trenutnim stanjem jako dobro ilustruje kako se secamo proslosti, i koliko je postujemo..

Mauzolej Zebrnjak, spomenik kunanovskoj bici.. U svom sadasnjem vracanju u istoriju, ovih svetlih momenata Srbije se niko ne seti.

Ako pomene korunovica, onda ide Deroko, Zlokovic, Stojan Titelbah, otac Vladislava koga sto jest jest pomenuh. No ipak mislim, da je ono st je radio Inkiostri, mnogo primerenije za jednu savremeni pravac u graviranju, koji bi itekako imao nacionalni karakter.

A to za salon Gdje Hadzi Pesic ce da raspravimo kada se vidimo. KOd nje nikada nisam bio, siris abere. A i naljuti ce se gospodja Hadzipreradovic. Samo se nadam da ce biti lov neceg sitnog u pitanju, ili mi javi na vreme da ponesem patrone sa krupnom solju;)  

Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #13 poslato: Јануар 06, 2011, 07:02:28 »

Hmm, Maxo, namerno sam izostavio Momira Korunovića iz price.. Pre svega zato sto smatram da nije primeren ovome o cemu pricamo. Njegova arhitektuura, navodno srpska, mnogo vise lici na vizantijsku.. A ima i drugih razloga..
Od ovoga,

Momir je poseba prica. Nije bio ni nesto posebno popularan medju svojim 'saborcima, arhitektama' jer je u doba klasicizma, secesije, artdekoa furao poseban stil koji je trebao biti pravac srpske arhitekture koja, realno, nije gradjena kroz vekove. Srbi su 'prespavali' renesansu, barok, rokoko, i takoreci su uskocili u klasicizam i ranu secesiju. Onda je pocelo traganje. I kako to biva, pocelo je sa prenaglasenim traganjem u korenima vizantijske arhitekture koja je bila osnova onoga sto smo utkali u srednjovekovne manastire.
Momir je zapravo zeleo da srpsku arhitekturu deklerise kao Vizantijski Ampir utkan u Post Ampir ili 'second empire' kaklo se to zvalo. Zanimljiva arhitektura ali umesana na nacin koji nije deo nacionalnog identiteta svega 70 godina posle Turaka /u vreme nastanka poste/.
Daleko da ta zgrada nije bila lepa, ali su 'partijski drugovi' vise voleli neoklasicizam, gradjanski stil i secesiju od 'nacionalnog srpskog budjenja'.
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Јануар 06, 2011, 07:20:55 »

Smatram da asprava o mogucim motivima za graviranje oruzja, koji bi imasli jasno nacionalno obelezje, a ne na piletu sise koje se trenutno rade, itekako jesu tema.. Nikako suprotno.

Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 ... 7   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: