DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161393 poruka u 7277 tema- 6986 članova - Poslednji član: nikola025

Децембар 06, 2019, 11:41:16
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 7   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Motivi za graviranje oruzja  (Pročitano 68481 puta)
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #30 poslato: Јануар 07, 2011, 11:42:55 »

Sakale,

Nisi dobro razumeo Hemigveja. Njemu treba slika grba neke od starih srpskih porodica koja je na svom grbu imala kozoroga. Ako takav grb postoji, to je neoboriv dokaz da je Kozorog postojao u srednjem veku u Srbiji.

Ni u jednom trenutku se nije pocinjala prica o Kozorogu na Srpskom grbu..

Djordje, sa heraldicke strane, krne na grbu ne smetaju, bez obzira sto je drzava republika. Ima vise drzava u svetu, koje su po uredjenju republike a na grbovima imaju krune. Problem je u tome sto kruna na nasem grbu nije nasa, vec zapadna, i pokazuje suverenitet nekog drugog nad nama.. Jedino obrazlozenje je da su nas oduvek upravljali odande, pa to stoji jasno na grbu.

No, ajmo da se vratimo na temu, koja je motivi za graviranje oruzja. Poceo sam sa grbom, smatrajuci da on ne treba da bude na oruzju, pogotovo ako zelimo jasno nacionalnu, autohtnu gravuru
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #31 poslato: Јануар 07, 2011, 11:45:06 »

Koriscenje motia zivotinja je jako cest motiv na oruzju, ali koliko je meni poznat, Srbija nema ni jednu, jasno prepoznatljivu autohtonu vrstu, koja bi oruzje oznacavala kao srpsko. Po meni, zivotinje da, ali samo u pratnji nekog drugug motiva, koji bi obelezio nacionalni karakter oruzja.
Sačuvana
Džigi
Senior
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Lovac-sokolar

« Odgovor #32 poslato: Јануар 08, 2011, 10:39:48 »

Pa VUK je skroz srpski,delimo slicnu sudbinu.Sada zurim ali cu kasnije da obrazlozim ovo svoje misljenje...
Sačuvana

NE LOVIMO ZBOG ULOVA,VEĆ ZBOG LEPOTE LOVA.
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #33 poslato: Јануар 08, 2011, 11:10:05 »

Ovo za vuka stoji. Nijedna divlja životinja nje više sadržana u srpskim legendama, pričama i vjerovanjima. Druga divljač, visokog lova, koju rado lovi veliki broj naših lovaca je divlja svinja, pa bi i ona mogla da bude motiv za graviranje pušaka za lov ove vrste. Dalje, lovački psi u radu, autohtone rase...
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #34 poslato: Јануар 08, 2011, 06:03:56 »

Hmm, esto bas nisam siguran ni u jednoj varijanti.. Pre svega sto animalni svet prikazan na oruzju nikako ne definise stil gravure oruzja, a upravo je to ono sto ima nacionalno obelezje.

Puska u Engleskom stilu moze na bocnim plocama da ima slonove, nosooge, nilske konje, pa opet ce biti jasno prepoznata kao puska u Engleskom stilu.

Ista je prica sa Nemcima, Italijanima, Francuzima. Bez obzira sto recimo oruzje iz sve tri zemlje moze na sebi da ima sljuku, ili fazana, opet je za svako jasno koje je iz koje zemlje.

Odredjena zivotinja jednostavno nikada nece moci da posluzi kao jasno obelezje nacionalnog stila izrade gravure na oruzju..

Nadjoh danas knjigu koju sam dugo trazio, i sada mi preostaje jos samo da nadjem skener, pa cu postaviti nesto, sto itekak ima jasno nacionalno obelezje, i moze da posluzi za stvaanje Srpskog stila graviranja oruzja.
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #35 poslato: Јануар 08, 2011, 07:33:35 »

Evo kako ja to vidim na prvu loptu.

Srpski autohtoni stil treba pronaci, pozabaviti se sa time i definisati ga iz vise  obelezja koji su definisali nase podneblje iz oblasti nacina zivota, uredjenje drustva, stavova , navika i kulturnog zivota.Pre svega bi trebalo krenuti u uspostavljanje osnovnih motiva koji kasnije mogu ciniti koncepciju, kompoziciju ili kompletan vizuelni prikaz.
  Osnovni motivi moraju proisteci iz vise simbola koji su jasno "made in Srbija" i koji su primenjivo opravdani da se nadju na oruzju. Simboli mogu / i trebaju/ proisticati iz kulturnog, socioloskog i etnografskog nasledja kroz ciji sadrzaj ce se jasno prepoznavati da je iz nasih krajeva i da je "nasa skola". Da ne zaboravim, ovde vec pricamo o umetnickom pravcu posto je graviranje vrsta umetnosti. Umetnicki pravac zapravo definise autohtonu 'skolu' i temelji ono sto se na svetskoj sceni moze definisati kao 'srpski stil'.
Tek onda mozemo kombinovati ostale simbole koji si direktno vezani za lov i vlasnici oruzja ih vole. Tek onda se kombinuje divljac naseg podneblja,ili flora i fauna. I sve ostalo, kao scene iz lova, metode lova, lov kroz epohe, religiozni motivi... i sl.
  Mi nemamo definisan nacionalni identitet po mnogim segmentima ali mislim da ga lakse mozemo utemeljiti na ulepsavanju i u umetnosti nego na politickom nivou.Naravno, to je dosta tesko definisati u kratkoj jedinici vremena. To je proces. Sto ga pre zapocnemo, pre ce biti ustanovljen.
  Za pocetak bi motive mogli potraziti u vizuelnim karakteristikama miroslavljevog jevandjelija, izvornoj cirilici, narodnim nosnjama kroz epohe, cilimima, i ostalim motivima koji su definisali nacin zivljenja na ovim prostorima zadnjih vekova. Jedna poseta etnografskom muzeju moze dati dosta ideja i otvoiti vidike. Poseta manastirima takodje.
Pogledajte neke ikonostase starije od par vekova. Sve je to  nasledjekoje nas veze. Pa cak i mesavina stilova koji su imali uticaja na srpski nacin zivljenja. Oduvek smo /i jos uvek smo/ izmedju cekica i nakovnja. Mesala se ovde i kasna Vizantija i Turska i Austrougarska i Mletci kao i razne konfesije.

Elem, na kraju , umetnicki pravac trebamo staviti u neku karakteristicnu epohu. Graviranje nije slikarstvo cetkica i boje. Pa mozes napraviti vizuelizaciju do nivoa hiperrealizma.Graviranje je ipak zanatstvo koje ima neka ogranicenja u vrsti prikaza.

Eto,
ja malo cacnuo iz svog ugla. Jel ima nekog na Forumu ko je zavrsio istoriju umetnosti, primenjenu umetnost ili sll. Nije lose da i  i oni prozbore neku.

Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
Džigi
Senior
Van mreže Van mreže

Lovac-sokolar

« Odgovor #36 poslato: Јануар 08, 2011, 07:57:58 »

hi
Sačuvana

Džigi
Senior
Van mreže Van mreže

Lovac-sokolar

« Odgovor #37 poslato: Јануар 08, 2011, 08:03:35 »

Sačuvana

BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #38 poslato: Јануар 08, 2011, 10:20:34 »

Dzigi, Bravo  good good good good dance dance Ubih se preturajuci po polici trazeci tu knjigu.. Nasao sam katalog sa Inkiostrijeve izlozbe, koji ima fwenomenalnih detalja, ali nemam skener..

Jel postoji sansa da se iskopira knjiga koju imas??
Sačuvana
Džigi
Senior
Van mreže Van mreže

Lovac-sokolar

« Odgovor #39 poslato: Јануар 09, 2011, 12:16:30 »

Nazalost  sorry nemam tu knjigu,vec sam iskopao nesto po netu.
Sačuvana

BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #40 poslato: Јануар 09, 2011, 11:03:55 »

Nema veze, trazim dalje.
Sačuvana
Hemingway
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

elmarino019@gmail.com
« Odgovor #41 poslato: Јануар 09, 2011, 11:25:55 »

gospodine hemingvej ja vam predlazem da stavite Pancicevu Omoriku na grb kao zastitni znak AKO ZELITE AUTOHTONOST NEKU VEZANU ZA SRBIJU. A STA BI TAJ KOZOROG PREDSTAVLJAO na grbu???NEZNAM koliko kozoroga je vezano za srbiju sem U ZOO VRTU!
 Crni Djordje tako je TO kod nas U SRBIJI mi sami sebe ne razumemo a kako ce nas TEK SVET RAZUMETI!
Dobar Pogled! hi 
         E upravo to sto neznas treba da saznas ,da ne bi povezivao Heraldiku sa ZOO vrtom ,vec sa istorijom ,autohtonom tradicijom i postojanjem necega....
Sačuvana
Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

To sam ja samo me zeza komp...

« Odgovor #42 poslato: Јануар 10, 2011, 09:15:20 »

Od svih grobava sa ovcama i kozama znam samo za ovog iz Karantanije ...  biggrin

Sačuvana

Teško je prvih 100 godina...
zecolov
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #43 poslato: Јануар 10, 2011, 07:14:02 »

Od svih grobava sa ovcama i kozama znam samo za ovog iz Karantanije ...  biggrin

Ovo je dobro Smiley
Sačuvana
tikka t3
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #44 poslato: Јануар 11, 2011, 09:02:09 »

Moje omiljeno pivo !  drinks
Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 7   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: