DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

138224 poruka u 5859 tema- 5806 članova - Poslednji član: zimavr

Новембар 01, 2014, 10:20:16
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 7   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Motivi za graviranje oruzja  (Pročitano 29216 puta)
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

swift

« Odgovor #15 poslato: Јануар 06, 2011, 07:26:39 »

Kad smo kod srpskog grba kao motiv na gravurama oruzja, evo jednog originalnog vizantijskog koji je bio motiv za stvaranje srpskog... od Dusana do danas. U nacelu. Danasnji su vise- manje uoblicili Karadjordjevici ili heraldicari njihove dinastije. E tu bi se mogla lomiti koplja a ja sam tu slab i zato, bolje da se povucem na vreme. sorry

Graviranje motiva na oruzju mora imati stilski pravac. Stavljanje heraldike ne rade /sem casnih izuzetaka/ ni svetske graverske skole ako tema nije vezana za dinastiju, nacion, istorijski motif i sl.. Zato , u umetnickom pogledu , srpski grb na arabeski je stilski promasaj. Do duse, lepo izgleda i dobro uradjeno ali promasaj. Potpuno bi bilo ok da je pusaka 'kokinka' iz 1880 koju je major Milovanovic iskonstruiso na postojecem Mauseru i gazda Polu pokazao kako se to radi.I taj Pol Mauser ne bese sujetan na Srbina. Rece: -Danke, bite shone- i sa istim preradama proda Srbiji 100.000 kom.istih preradjenih.
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #16 poslato: Јануар 06, 2011, 07:28:51 »

Smatram da asprava o mogucim motivima za graviranje oruzja, koji bi imasli jasno nacionalno obelezje, a ne na piletu sise koje se trenutno rade, itekako jesu tema.. Nikako suprotno.

hi
Potpuno se slazem. Zato i krenuh od grba
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
sakal
Senior
Van mreže Van mreže

UMRO SAM ALI MI JOS NISU JAVILI!!!!

jurisicmb@hotmail.com
« Odgovor #17 poslato: Јануар 06, 2011, 08:11:51 »

dobra tema! hi
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #18 poslato: Јануар 06, 2011, 10:51:58 »

Svele, potpuno se slazem sa tobom oko grba. Osim na oruzje namnjeno vojsci, i drzavnim krugovima, retki su slucajevi stavljanja grbova na oruzje. Naravno da ima primera u svim zemljama, ali gotovo sto postotno na oruzju namenjenom pripadnicima plemickih porodica.

Moram priznati, da je sa druge strane lep grb na oruzju jedan od jasnih motiva. Nas problem je sto imamo grb koji je  suprotnosti sa tradicijom naseg naroda, skoro do kraja germanizovan. Razlog za to je prost, posle 400 gdina nepostojanja bilo cega sto bi moglo da se okarakterise kao drzava, nasi prvi intelektualci su skolovani u germanskim zemljama. A drugi su uvezeni da nadoknade nedostatak znanja. Otuda i shvatanje da je sve sto stize iz nemacke OK..

Tako srpski grb dobi nemacku krunu, toliko razlicitu od nase tradicuionalne, u formi kape.

iz Lesnova, ili u ovoj drugj varijanti, iz Decana

O orlu skoro da ne vredi pricati, ova njegova zadnja inkarnacija, proglasena zvanicnom prosle godine izgleda kao da je dozivela karambol, pa mu kljun jos nije ispeglan kod limara.

Naravno, mnogo primereniji, sa zastave Stefana Nemanje, nikada nije uzet u razmatranje

Ili u drugoj varijanti, ovaj sa grba Stefana Dragasa Nemanjica

Na krasju, i vrhunski dokaz Srpstva, cetili S ili ocila nisu ni S ni ocila, vec cetiri B preuzeta iz Vizantije.

ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΒΑΣΙΛΕΩΝ ΒΑΣΙΛΕΥΩΝ ΒΑΣΙΛΕΥΟΝΤΩΝ ili Vasiléfs Vasiléon Vasilévon Vasilevónton, ciji je uobicajeni prevod Kralj Kraljeva gospodari nad Kraljevima, ali je mnogo precizniji i u duhu prvobitnog teksta sledeci prevod Gospodar Gospodara Gospodari onima koji Gospodare. Naravno, ovde se misli na Boga, ali i na Cara istocnog rimskog carstva. 

Srbija u savremenom dobuu ima samo jedan grb koji je ispostovao nasu tradiciju, i to ne u potpunosti.

Jedan od razloga zasto toliko volim svoj Huglu je upravo postojanje gotovo istovetnog orla, u ovom slucaju grba prve Turske drzave na teritoriji Vizantije, osnovane 1100 godine, sa sredistem u Konji. Naravno, i Turci su kao i mi preuzeli Vizantijski grb, pa je on gotovo identican nasim srednjevekovnim.. Dakle, moram ipak malo da klecim na kukuruzu.

Grbovi su jedna fascinantna tema, o kojoj se kod nas malo zna, a pojedini elementi itekako mogu da budu motivi za oruzje. No ceo grb, to je potpuno druga prica.

Sada samo cekam da me napadne neki pristalica Acovica, i ostalih savremenih "Srpskih" heraldicara..

O ovome nastavljamo, ali mislim da ima i drugih motiva koji treba da idu na oruzje, pa idemo sa njima.

Sačuvana
lazar
Gost
« Odgovor #19 poslato: Јануар 06, 2011, 11:09:41 »

ako se vec trazi dlaka u jajetu jel na zastavi nemanjica uopste orao ? , mopracu ja malo prevrsljat po svojoj literaturi al ako bude onako ko sto mislim promaseno je ovo sve
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #20 poslato: Јануар 06, 2011, 11:11:10 »

Na tvpju veliku zalost, jeste.. Dvoglavi orao
Sačuvana
lazar
Gost
« Odgovor #21 poslato: Јануар 06, 2011, 11:23:44 »

jedna druga velicanstvena ptica je posluzila ko motiv ,nisam siguran dal je uopste srodna sa orlom  hi
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #22 poslato: Јануар 07, 2011, 12:08:34 »

Dvoglavi orao je jako star simbol, koriscen jos od srane Sumeraca.. Sa Hititima je dosao u Malu Aziju. Najraniji dvoglavi orlovi datuju se negde 2000 godina pre pocetka novg veka. 

Vizantija, ili Istocno Rimsko carstvo je na pocetku koristila Rimskog jednoglavg orla. Dvoglavi orao se koristi tek negde od 10 veka, a jedno od objasnjenja je da je car Isak I Komnenos koji ga je uveo, zeleo da pokaze pretenzije Vizantije kao naslednika oba rimska carstva, pa je promenio, dotadasnjeg jednoglavog u dvoglavog, koji je bio prilicno prisutan u Maloj Aziji, odakle je Isak poreklom..

Ptica Feniks je potpuno druga legenda, koja nema nikakve veze sa Dvoglavim Orlom.

Probaj da kazes nekome kome je stalo do Vizantijskih tradicija da to nije orao Wink
Sačuvana
dragan2229
Senior
Van mreže Van mreže

drdragan@verat.net
« Odgovor #23 poslato: Јануар 07, 2011, 01:04:18 »

Ne bavim se heraldikom i ne znam da li je ovaj na slici onaj "pravi" ali je definitivno moj omiljeni  hi

Sačuvana

Hemingway
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

vukiking@hotmail.com
« Odgovor #24 poslato: Јануар 07, 2011, 01:33:42 »

ajde kada  vec preturate po srpskim grbovima nadjite samo jedan koji ima Kozoroga,nije vazno koji ,samo da bude potpora autohtonosti na ovim  Balkanskim prostorima...
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #25 poslato: Јануар 07, 2011, 09:02:01 »

Moram priznati da nisam video kozoroga na nasim grbovima.. Jedan od problema je st nasih grbova nema mnogo, a drugi sto je vecina stvari toliko stilizovaa, da je tesko prepoznati sta je na njima.
Sačuvana
sakal
Senior
Van mreže Van mreže

jurisicmb@hotmail.com
« Odgovor #26 poslato: Јануар 07, 2011, 10:13:54 »

ja mislim da sam shvatio sta je SWIFT hteo otvaranjem ove teme.
ovde je rec o GRBOVIMA trenutno,a zasto?Zato sto je na tome grbu prikazano mnogo motiva koji imaju svoju velicinu i znacenje.A da bi diskutovali o tome moramo poznavati znacenje tih simbola.NIJE bezveze ORAO na grbu,visoko podignute glave,rasirena krila nesto pokazuju,kruna ima svoje znacenje,krstovi takodje nesto kazuju...kada se svi ti motivi uklope, GRB KAZUJE MNOGO i ima svoju VREDNOST.
Tako da tu nesme biti kica i pogresnih detalja koji skrnave istinsku vrednost grba.
ISPRAVITE ME AKO GRESIM! drinks
ХРИСТОС СЕ РОДИ!     
ДОБАР ПОГЛЕД! hi
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #27 poslato: Јануар 07, 2011, 10:30:56 »

Sakal, potpuno si u pravu, ali ako krenemo sa simbolikom, nece nam biti dovoljan ceo ovaj forum.. Samo sam naveo zasto mislim da grb ne treba da bude na oruzju..

Sledeca tema ce biti apstraktne sare, posto mislim da tu itekako ima mesta za pricu, ali Bozic je, pa ce pisanje da sledi veceras..
Sačuvana
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #28 poslato: Јануар 07, 2011, 08:35:23 »

Kad smo kod grbova i detalja na njima koji govore o onome što grb predstavlja, bili oni na oružju ili državnim simbolima, kruna treba da predstavlja monarhiju. Grb Srbije sadrži krunu, a Srbija već odavno nije monarhija. Ništa zato, Republika Srpska na svom amblemu ima čak dvije krune...ali mi smo posebna priča, koju ne mogu da objasne i shvate najveći svjetski teoretičari prava i politike, a kamoli heraldičari.
Sačuvana
sakal
Senior
Van mreže Van mreže

jurisicmb@hotmail.com
« Odgovor #29 poslato: Јануар 07, 2011, 10:46:36 »

gospodine hemingvej ja vam predlazem da stavite Pancicevu Omoriku na grb kao zastitni znak AKO ZELITE AUTOHTONOST NEKU VEZANU ZA SRBIJU. A STA BI TAJ KOZOROG PREDSTAVLJAO na grbu???NEZNAM koliko kozoroga je vezano za srbiju sem U ZOO VRTU!
 Crni Djordje tako je TO kod nas U SRBIJI mi sami sebe ne razumemo a kako ce nas TEK SVET RAZUMETI!
Dobar Pogled! hi 
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 7   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: