DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161360 poruka u 7274 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 12, 2019, 09:28:36
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 8   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Cokovi na sacmaricama  (Pročitano 54528 puta)
vlada.lovac
Senior
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #15 poslato: Децембар 07, 2010, 10:03:53 »

Na testu su korišćena 4 različita čoka sa istom municijom, IC,M,F i na kraju Turkey.
Ja sam to isto probao iz svog Benelli na daljini od 30m, najpre sačmom 3mm, pa 4,5mm i na kraju 8,5mm, par godina pre toga to isto sam radio iz bok. Marocchi, kako se čok sužavao tako je i snop sačme bio gušći, bez obzira na krupnoću sačme, to važi i za krupnu sačmu 8,5mm, a za krupnu sačmu teorija kaže drugo
Sačuvana
vlada.lovac
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #16 poslato: Децембар 07, 2010, 10:06:52 »

A da, zaboravio sam ono glavno, sva municija osim 8,5mm je bila sa plastičnim čepom i čašicom
Sačuvana
stalcer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #17 poslato: Децембар 07, 2010, 10:10:46 »

moje misljenje je da cokovi imaju prednost sa sitnijom sacmom a za krupnom mislim da cilindar ima polji efekat
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #18 poslato: Децембар 07, 2010, 10:47:34 »

Na testu su korišćena 4 različita čoka sa istom municijom, IC,M,F i na kraju Turkey.
Ja sam to isto probao iz svog Benelli na daljini od 30m, najpre sačmom 3mm, pa 4,5mm i na kraju 8,5mm, par godina pre toga to isto sam radio iz bok. Marocchi, kako se čok sužavao tako je i snop sačme bio gušći, bez obzira na krupnoću sačme, to važi i za krupnu sačmu 8,5mm, a za krupnu sačmu teorija kaže drugo

Hmmm, pa ti si fenomen.
Bolje radi '3 u red' iz punog coka nego cilindra.?

A jesili merio/brojao, broj perifernih kuglica kod krupne sacme koliko je u fi 50cm na 30 met. a koliko je vani/van kruga od 50 cm/ sa tom sacmom od 4.5 mm. Pola u krugu, pola vani.
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #19 poslato: Децембар 07, 2010, 10:49:59 »

Pre nekoliko godina jedan nas poznati prfesionalni balisticar je radio test uticaja cokova na sacmeni patron kompletiran sa razlicitim cokovima. Sve u svemu, iz razlicitih pusaka je ispaljeno nekoliko hiljada patrona, a onda su se brojali pogotci u individalnoj meti os svakog patrona.

Rezultat na kraju.. Porazavajuci. Nema nikakvog statistickog dokaza o uticaju coka na patron sa korpicom. Razlike od 2-3% u gustini posipa mogu da budu i statisticke anomalije, pre svega zat sto se krecu u oba pravca.

Zakljucak celog testa na kraju.. Cok nema nikakvog uticaja na posip patrone sa prailno izabranom korpicom..

Nadam se da ne treba da ispalimo novih 5-6000 patrna da bi dokazali isto.

Jedini cok koji ima uticaj ne moze da se nabavi kod nas.. A njegov posip je ultra uzak, i za nase uslove lova ne sluzi nicemU. a jednako radi na svim krupnocama sacme cak i 00
Sačuvana
kempi
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #20 poslato: Децембар 07, 2010, 10:57:46 »

A koji je to chok? Jel ima takav i za sitnu sacmu?
najuzi moguci!
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #21 poslato: Децембар 07, 2010, 11:10:07 »

Ima.. Cok izgleda blesavo, nema nikakvo suzenje, vec bradavice na unutrasnjoj povrsini koja j cak malo siraq od duse cevi. Ideja je da cok bradavicama uspori korpicu, a da sacma izadj iz cevi bez rasturanja od korpice ili baruutnih gasova. Uglavom se koristi za curke, posto je rasipanje minimalno.

Za nase uslove postoje samo da problema. Pravi se svega za nekoliko pusaka, uglavnom americkih poluautomata uz Beneli, a drugi je cena. Jedan cok kosta koliko dva kompletna seta cokova za istu tu pusku.
Sačuvana
Brka
Početnik
*
Van mreže Van mreže

Laki
« Odgovor #22 poslato: Децембар 08, 2010, 12:01:29 »

Kada smo se vec raspisali na ovu temu i ulazimo u vecu dubiozu o cokovima na pusci mozda ne bib bilo lose kada bi napisali(vasa iskustva) i koji cok koristiti i sa kojom municijom u lovu na divljc.Nadam se da ce ovo znatno doprineti i samoj temi ali isto tako i nama ostalim kolegama.
Sačuvana
Jastreb
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

>>>>>---------------->

« Odgovor #23 poslato: Децембар 08, 2010, 01:04:22 »

Ja sam ove godine prve 4 nedelje (od 6) po prvi put, iz fazona, lovio punim čokom...i ispromašivao sam se samo tako... (municija sa korpicom Cuca KG) ...poslednje 2 sam lovio sa polučokom i nisam ni jednom promašio... meni to puno kaže  music
Sačuvana

vlada.lovac
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #24 poslato: Децембар 08, 2010, 08:31:22 »

Hmmm, pa ti si fenomen.

A jesili merio/brojao, broj perifernih kuglica kod krupne sacme koliko je u fi 50cm na 30 met. a koliko je vani/van kruga od 50 cm/ sa tom sacmom od 4.5 mm. Pola u krugu, pola vani.
Nismo deca da se lažemo, kažem samo ono šta sam probao i u šta sam se uverio, a više verujem sebi i onome šta sam postigo iz svog oružja nego bilo kakvim drugim pričama.
Kuglice naravno nisam brojao (bilo je više od 80% u krugu),jer je test bio usmeren na to kako različiti čokovi deluju na isti metak, a zatim na različitu krupnoću sačme, a nije imalo potrebe brojati jer se očigledno dešavalo to što sam napisao-kako se čok sužavao, tako je i snop sačme bio gušći, bez obzira na krupnoću sačme, stojim iza toga. Svako ko ne veruje može da proba, iz moje puške ja tako i ne bežim od toga da ponovim test uz prisustvo svakog ko ne veruje.
 hi
Sačuvana
dejan032
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #25 poslato: Децембар 08, 2010, 08:49:15 »

U toku cele sezone na sitnu divljac,tj zeca i fazana sam koristio kombinaciju 1/4 coka u donjoj cevi i 3/4 coka u gornjoj cevi,sto sam koristio i prosle godine...rezultati su fantasticni...od 15 hitaca,sve sam pucao po jedan put na fazana 13pogodaka,a na zeceve sam pucao 4 puta,na 3 zeca i sva tri su pala....u donjoj cevi sam koristio Trap N90 Hrvatski metak t3,sa dubljim dancetom,a u gornjoj Super patak u 90 posto slucajeva a par puta i Nobel Sport Extra Speed...nije bilo ranjavanja uopste...elem moje je misljenej da je 3/4 coka univerzalan cok,za poljski lov narocito za teze terene,i za blizu i za pucanje na nekoj daljini od recimo 40ak metara,odlican posip....eto neko moje iskustvo...inace puska bokerica stara dobra Iz 27em 12/76
Sačuvana
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #26 poslato: Децембар 08, 2010, 08:55:48 »

Hmmm, pa ti si fenomen.

Nemaš nikakvog razloga da ne veruješ čoveku - moj prijatelj je imao slično iskustvo, a njemu verujem 100%!  hi

Znači, što se krupne sačme tiče, da reMiZiramo: načelno je pravilo da slabiji čokovi lepše nose krupniju sačmu(po literaturi  read: već od 4.5mm, pa naviše), ali konkretan rezultat od mnogo čega zavisi - od OBLIKA čoka, konjstrukcije metka(sa čašicom, bez, i sl.), itd, itd...
Sačuvana

T N T

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo

B  E  S  N  I  L  O
zcvetkovic72
Početnik
*
Van mreže Van mreže

ža dlaku šinko

« Odgovor #27 poslato: Децембар 08, 2010, 09:31:37 »

OK. Obzirom da sam lovac "pripravnik", a imam MP153 sa 3 čoka F, M i IC (naručio sam i još jedan, onaj za produžetak cevi valjda FC), neka mi neko uprosti celu priču. Kakav je koji čok, mislim koji čok počinje bliže da širi sačmu a koji počinje dalje da širi sačmu, odnosno, iz prakse, koji se koristi za šatke, guske, jerebice i sl., a koji za svinje, vukove i sl.
Sačuvana
AcaNik
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #28 poslato: Децембар 08, 2010, 09:36:51 »

сад ми је драго што имам само два чока па не морам да лупам главу око овога taunt
Sačuvana

Нема живота пре кафе
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #29 poslato: Децембар 08, 2010, 09:56:26 »

OK. Obzirom da sam lovac "pripravnik", a imam MP153 sa 3 čoka F, M i IC (naručio sam i još jedan, onaj za produžetak cevi valjda FC), neka mi neko uprosti celu priču. Kakav je koji čok, mislim koji čok počinje bliže da širi sačmu a koji počinje dalje da širi sačmu, odnosno, iz prakse, koji se koristi za šatke, guske, jerebice i sl., a koji za svinje, vukove i sl.
Ako nećeš puno da lupaš glavu(a vidim da nemaš puno predznanja), stavi M(odified), tj. polučok, i udri sve što želiš, ne možeš se puno zayebati!  hi
Sačuvana

T N T

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo

B  E  S  N  I  L  O
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 8   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: