DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161361 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 13, 2019, 07:44:10
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 ... 6 7 [8]   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Cokovi na sacmaricama  (Pročitano 54549 puta)
MEDNES
Junior
**
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

eee tako se to radi, kratko ali ***itacno!

« Odgovor #105 poslato: Фебруар 01, 2012, 09:50:41 »

Video sam uticaj cokova i do 6mm sacme. I to peredjenja vise vrsta municije.
Zbog toga sam i kupio nesto skuuuuupih Remington patrona 4buck za sakala i lisicu.
Stavio 3/4 i Full u bokericu.
Kod remington i winchester patrona sacma krupna sacma je u onom plasticnom grizu, za te patrone proizvodjac preporucuje upotrebu punog coka za maksimalni rezultat. Efikasni posip ovih patrona je do 40 metara...
Sačuvana
MEDNES
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #106 poslato: Фебруар 01, 2012, 10:06:31 »

Tvoja puška je namijenjena za ispaljivanje patrona i sa čeličnom i sa olovnom sačmom.
Gornji čok na slici je za ispaljivanje obe navedene vrste municije, s tim kad ispaljuješ olovnu sačmu (lead) ima funkciju pola čoka, a ako ispaljuješ čeličnu sačmu (steel) ima funkciju punog čoka.
Srednji čok je pun čok i namijenjen je za ispaljivanje samo olovne sačme.
Donji čok je namijenjen za ispaljivanje patrona i sa olovnom i sa čeličnom sačmom, s tim da za čeličnu sačmu ima funkciju 3/4 čoka, a za olovnu sačmu ima funkciju 1/4 čoka. Posip zavisi kako od čoka, tako i od same municije. Čokovi imaju uticaja na sitniju sačmu - do nekih 3,5 ili 4 mm, preko te krupnoće uticaj čoka na posip je neznatan.

probao sam sa raznom municijom, sa filcanim cepom i koncetratorom. I kod sitne i krupne sacme posip se formira u vidu pravilnog kruga, ali u sredini u centar mete gde nisanim je prano, nema sacme. Ta praznina u posipu je bas izrazena pri upotrebi magnum municije. Pripremao sam nesto municiju sa za lisicu cekanjem, i pre lova sam proverio posip na kartonu, municija je imala koncetrator MIRAGE 12/76 sacma 4/0 i 5/0. Iz polu coka u sredini posip je prazan, a cilindar je mnogo razbaca. Meni je potrebno da posip bude sto gusci, jer mi je ceka od mrcilista udaljena 50m mozda koji metar vise. Zbog toga i koristim magnum municiju, ali mi nije jasno sta se desava sa posipom? Mozda su ovi cokovi namenjeni za IZ-27, pa da s drugacije buseni, stvarno mi nije jasno?
Sačuvana
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #107 poslato: Фебруар 01, 2012, 04:50:21 »

Neobično, ali mi izgleda kao da je u pitanju municija. Čokom donekle određuješ površinu na koju pada sačma, nei oblik.
Sačuvana
MEDNES
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #108 poslato: Фебруар 01, 2012, 07:54:55 »

Dal ce da se uhvati cok od 12/89 na 12/76? Ili neki drugi cok koji je produzen konkretno mi treba za M153 12/76..
Sačuvana
Alovac
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #109 poslato: Фебруар 01, 2012, 08:37:02 »

probao sam sa raznom municijom, sa filcanim cepom i koncetratorom. I kod sitne i krupne sacme posip se formira u vidu pravilnog kruga, ali u sredini u centar mete gde nisanim je prano, nema sacme. Ta praznina u posipu je bas izrazena pri upotrebi magnum municije. Pripremao sam nesto municiju sa za lisicu cekanjem, i pre lova sam proverio posip na kartonu, municija je imala koncetrator MIRAGE 12/76 sacma 4/0 i 5/0. Iz polu coka u sredini posip je prazan, a cilindar je mnogo razbaca. Meni je potrebno da posip bude sto gusci, jer mi je ceka od mrcilista udaljena 50m mozda koji metar vise. Zbog toga i koristim magnum municiju, ali mi nije jasno sta se desava sa posipom? Mozda su ovi cokovi namenjeni za IZ-27, pa da s drugacije buseni, stvarno mi nije jasno?

Otkrio si davno poznatu stvar - magnum municija kao i krupna sačma ima loš posip! Pogotovo je pogubna kombinacija krupne sačme i magnum punjenja. Za kalibar 12 najbolji posipi se dobijaju od 32-34 grama i sa sačmom 3,5mm i ispod.

Probaj posip na 35m sa nekoliko metaka ovakve granulacije i punjenja iz polučoka, pa ćeš sigurno biti prijatno iznenađen. Probaj da se približiš mrciništu na 30-ak metara ako je ikako moguće.

Proizvođači na žalost profitiraju na činjenici da manje od jednog promila mušterija proverava posip.
Sačuvana
stalcer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #110 poslato: Фебруар 01, 2012, 08:40:43 »

stavi cilindar i udri
Sačuvana
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #111 poslato: Фебруар 01, 2012, 08:57:01 »

Ja na bokerici imam promjenjive čokove, i na donjoj cijevi gotovo uvijek mi je cilindar.
Sačuvana
MEDNES
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #112 poslato: Фебруар 01, 2012, 10:12:41 »

more ja cu da palim BRUSILICU... Pa koji djavo onda sluzi ta magnum municija, za sta se koristi? kobajagi ima gusci posip pa je samim tim i efikasni domet veci. A o stranoj municiji koju kupujemo kod nas i da ne govorim, totalni krs!!! A stvarno bolje grupise krupnu sacmu standardnog punjenja 12/70, verovatno sto je sacmeni stub kog magnuma duzi, pa kad udari na prelazni konus u coku, onaj stepenik sto se prstom oseca kod izmenjivih cokova, tu se poremeti posip, bezobzira sto je patron sa koncetratorom!!!! IPAK JA NECU DA PALIM BRUSILICU... thank_you
Sačuvana
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #113 poslato: Фебруар 01, 2012, 11:00:25 »

To suženje cijevi na čoku ne bi smjelo sa bude kao stepenik, vać kao glatki prelaz. Čok treba da bude zavrnut do kraja, otprilike onoliko koliko ga možeš rukom i laatom koji si dobio uz pušku da zategneš. Nezavrnut čok može da oštećuje vanjski dio sačme u punjenju i time joj mijenja pravilnost u kretanju nakon izlaska iz cijevi, a može da dođe i do oštećenja samog čoka i njegovog ležišta.
Sačuvana
MEDNES
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #114 poslato: Фебруар 02, 2012, 12:08:00 »

To suženje cijevi na čoku ne bi smjelo sa bude kao stepenik, vać kao glatki prelaz. Čok treba da bude zavrnut do kraja, otprilike onoliko koliko ga možeš rukom i laatom koji si dobio uz pušku da zategneš. Nezavrnut čok može da oštećuje vanjski dio sačme u punjenju i time joj mijenja pravilnost u kretanju nakon izlaska iz cijevi, a može da dođe i do oštećenja samog čoka i njegovog ležišta.
Ama cok je lepo zategnut, ali prstom kad predjem preko mesta gde poceinje cok u cevi osetim kao stepenik, cev je sira u odnosu na cok. Vidi se iokom kad se pogleda u cev. Na kraju dolazim do zaklucka da su mi prodavci dali pogresne cokove, mozda su od IZ-27. Ne znam kako da proverim?
Sačuvana
Početnik991
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #115 poslato: Септембар 09, 2019, 01:43:33 »

Skoro sam sa novom puškom dobio i čokove što idu uz nju ali ne znam kakvo značenje imaju oznake na njima i koji treba koristiti. Da li neko zna Oznake su:

PB-CL-SP C****
PB-F-SP *
PB-IM-SP **
PB-IC-SP ****
Sačuvana
lega
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #116 poslato: Септембар 09, 2019, 02:15:48 »

Sto vise zvezdica,cok je manji,tj obrnuto.
Sačuvana
acobp
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #117 poslato: Септембар 10, 2019, 06:37:21 »

PB-CL-SP C**** - cilindar
PB-F-SP *      - puni cok
PB-IM-SP **    - 3/4 cok
PB-IC-SP ****  - poboljsani cilindar 1/4 cok

Cudno je da nema 1/2 cok nastavka?
Sačuvana