DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161774 poruka u 7325 tema- 7054 članova - Poslednji član: MarinkoM

Јул 14, 2020, 04:46:11
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumORUŽJE, MUNICIJA, OPTIKE I MONTAŽEKALIBRI (Urednik: swift)Kalibar 9,3x62 najboli za lov Divljih svina
Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 22   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Kalibar 9,3x62 najboli za lov Divljih svina  (Pročitano 128810 puta)
TOZA
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NAJBOLJI NA FORUMU U 2008 GODINI

« Odgovor #30 poslato: Септембар 27, 2008, 09:35:06 »

Oćete voditi i mene,ja imam Brovingovu praćku!! Wink Cheesy
Sačuvana

THE OVOZEMALJSKI
bane30
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Ako kanis pobijediti nesmes izgubiti!

« Odgovor #31 poslato: Септембар 27, 2008, 09:38:22 »

Pa kakvo je to pitanje, naravno da hocemo pa uvek treba neko da nadgleda situaciju!
Sačuvana
TOZA
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NAJBOLJI NA FORUMU U 2008 GODINI

« Odgovor #32 poslato: Септембар 27, 2008, 09:41:50 »

Ja ću sa Mlađom da kokam nazimad avi one kapitalne. Cheesy
Sačuvana

THE OVOZEMALJSKI
krilašgoran
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Goran

« Odgovor #33 poslato: Септембар 27, 2008, 09:54:02 »

Oćete voditi i mene,ja imam Brovingovu praćku!! Wink Cheesy
Obavezno Toza ideš i ti sa nama nabavi ču ti ja i Browning kuglice za praćun,nego ima li praćka đep za kuglice,ako ima onada tri kuglice u red pa PALI.
OPS .Odosmo mod teme 9,3x62
Vračaj te se odmah na datu temu,nemoj gumica da radi Wink
Sačuvana

E moj druže stari u moru koim plivaš,mlogi su se utopili.
Tako stoje stvari,više misliš manje bivaš,mlogi su tu vodu popili.
Mladjan
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #34 poslato: Септембар 27, 2008, 10:01:22 »

Ja ću sa Mlađom da kokam nazimad avi one kapitalne. Cheesy
E to majstore mlada koka dobra juha
Sačuvana

Dobar pogled
bane30
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #35 poslato: Септембар 27, 2008, 10:10:41 »

Nismo otisli sa teme kuglice su 9,3*62 za pracku tako da smo tu! Inace gorane posto ja jos nista nisam pogodio tim kalibrom mozes li mi ti reci kakvi su tvoji utisci? Izlazne rane, poasanje divljaci na pogodak i tome slicno?
Sačuvana
krauc
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NAJBOLJI NA FORUMU LORIST U 2009 GODINI

« Odgovor #36 poslato: Септембар 27, 2008, 11:52:39 »

Davno sam prestao čitati balističke tablice reče Ry i još poneko, a i ja im se pridružujem.Do 25 godine sam znao napamet i brzine i džule i sve ostalo međutim praksa nije potvrdila teoriju.Druzeci se sa lovcima zadnje vreme često bi se povela diskusija o tom kalibru,koji ponovo ulazi u modu i u glavnom svi argumenti za njega su u superlativu u pogledu lova DS.Popodne sam video dikusiju na forumu koje su isto u tom pravcu,i učiniše mi se malo preterane.
Od onog rušenja u vatri ,trava koja ne raste gde taj grune i obaranje sa lošim pogotcima malo je preterano.Ne želim da ulazim u polemike,menjam nečija mišljena ili nekoga ubeđujem u suprotno i zato ću ja opisati praktične događaje koje sam doživeo sa tim kalibrom,a vi donesite sami zaključke.
Karabin Mauzer M3 metak RWS -TMR 18,5gr.
1. Udobna čeka , vepar od 90kg,daljina 85met. okrenut bočno,pucanj vetar pada u vatri ustaje i nakon 15met. pada.Pogodak u plećku i bravo to je to.
2. Udobna čeka vepar od 170kg.,daljina 72met.pucanj u plećku bočno okrenut vepra,karekteristični tryaj koji pokazuje pogodak i vepar ode u šumu.Nakon 20met. krvni trag dosta uočljiv i nakon 180 met.vepar leži mrtav.Učinak ništa bolji od nekih "univerzalnih"kalibara.
3.  Vepar na ležaju,težina 110 kg. bočno postavljen,pogodak u plećku,vepar ustaje i odlazi.Krvnog traga nema i nalazimo ga nakon 150-160met.mrtva.Krvi samo zadnjih 10-ak metara.
4.  Nazimac od 65 kg.,bočno postavljen,daljina 35 met.pogodak ispod plećke,polomljene obe prednje noge i delomično oštećena grudna kost.Gura kroz šiblje napred i predlažem gostu da puca ponovo.Pogodak između vrata i grudnog koša,nakon reakcije na pogodak nastavlja da gura dalje i nakon 50-ak met.leže.Kad smo prišli na 20-met. okreće se i kidiše prema nama.Gost pobeže i ja ga dotučem pogodkom u glavu.
5.  Vepar od 120 kg.daljina 30 met.bočno okrenut u ležaje,pucanj,vepar se samo strese,ispruži i drhti.Htedo da kažem bravo,kad on poče da se rita,ustade i teturavim korakom nestade u gustišu.Pitam gde je pucao i on kaže plećka,dobro onda tu je negde.Nalazimo oskudan krvni trag ,negde i po 100met.bez krvi i tako 2,5-3 km.i 4 sata za njim.Nalazim ga u jednom trnjaku,kreće i staje na oko 50-60met. bočno.Pucanj i vidim pogodak, ali vepar nastavlja dalje i ulazi u jedan veliki žbun 200 met.dalje.Prilazimo i vidimo ga kako stoji,lovac puca sa oko 90 met. i ruši ga.Prvi pogogak je bio visoko u levu prednju nogu i jako razbijene grudna kost skroz go grudne šupljine.Drugi pogodak u kraj rebara prema stomaku,prostrel i treći čista plećka.
6.  Čeka,vepar 137kg.daljina gađanja 85 met. -metak RWS-KS 16,0gr.pucanj u bočno okrenutog vepra,reakcija na pogodak i odlazi u šumu.Mrtav nakon 100-ak met.,krvni trag solidan.Pogodak u srce.
7.  Čeka,vepar 125 kg.,daljina gađanja ista i isto zrno kao u prethodnom slučaju.Vepar malo u koso postavljen,pucanj,vepar počinje da seda,međutim ispravlja se i odlazi u šumu pogrbljenih leđa.Nakon 5 min. krećemo u potragu trojica i nema krvnog traga.Prateći trag papaka, nakon 350-400met.nailazim na njega u jednom trnu.UHH video sam ga sa 2 metra i još okrenut prema meni.Obilazim ga i prilazim sa zadnje strane da vidim dali je mrtav i držim kratko oružje upereno u njega,Pošto je već dobar sumrak prilazim na 5-6met. i gledam,kad on krenu prema meni(okreće prednji deo i ja ispalim 4 komada po plećki,on se koprca,a ja vetar nogama i pobegnem 20-ak met.,on ustaje i lelujavo ide prema meni i okrene malo desno i sa još 3 metka ga srušim.Ne zavidite mi na tom doživljaju.Svakako vepar je bio pogođen iz karabina u kraj rebara zrno je prošlo kroz utrobu i zaustavilo se u zadnjem butu.
8.  Čeka,broving bar,metak RWS uni klasik 19,0 gr.,nazime 52 kg. daljina 90 met.Pucanj nazime pada, ustaje,pravi krug od 7-8 met. i ponovo pada .Pogodak u plećku kroz pluća.
Eto to su moja iskustva sa tim kalibrom u lovu DS . Na mene lično nije ostavio impresivan utisak,jer su skoro ista ponašanja divljači bila kao i kod srednjih (univerzalnih)kalibara pri takvim pogodcima.Priče su verno ispričane,a na vama je da za sebe izvučete zaključak.
DOBAR POGLED !

Sačuvana
krilašgoran
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Goran

« Odgovor #37 poslato: Септембар 28, 2008, 12:00:42 »

Bane nisam ni ja imao prilikke da odstrlim tim klibrom,ali sam prisustvovao jednom lovu ge je Nikola sa 9,3x74R dogodio nazime iza levog uva, pazi ulazna rana nista posebno a izlazna je bila praktično desna strana lobanje nazimeta nepostoji sve je izčupano i kozna gde odletelo,ružan prizor ali nazime je tu,nema trke za njim po planini.Esad ako znamo da 9,3x74R ima i manju pocetnu brzinu i manju udarnu energiju od svog man*** brata 9,3x62,sve nam trba bitio jasno.Ja kada sm to video pitao sam ka brate kakav je to metak on mi ogovori,odmah sm otišao pdneo zahtev za nabavku i bez razmišljanja rekao samo 9,3x62 za Divlje Svinje i nema priče više.
Biću human neću da matretiram sebe u lovovima i neću da mućim Svinje da ranjene negde skapavaju ili da tu bolnu ranu nosaju jos par sati.
Ima da bude BUM CIU ako stigne da skikne i kraj.Pa sta može da bude humanije od toga ako se ubistvo može nazvati humanim.
Sačuvana

bane30
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #38 poslato: Септембар 28, 2008, 07:07:59 »

Gospodo veoma cenim vasa misljenja, pogotovo Kraucovo poduze izlaganje koje je sama srz i praksa mada sam malo sad ostao zatecen takvim utiscom. Uzeo sam rws uniclasic municiju i znam da je za ostajanje u vatri ipak najvazniji dobro plasiran pogodak u vratni deo ali ipak ocekujem od ovog kalibra vecu zaustavnu moc nego od srednjih kalibara, hvala na utiscima svakako!
Sačuvana
bane30
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #39 poslato: Септембар 28, 2008, 06:21:46 »

Evo upravo sam visio na sajtu rws-a i koliko  ja razumem engleski u tim lepo opisanim lovovima greska je bila u izboru zrna, naime tmr pise da se brzo rasprskava i da je za manju divljac(ili meksu od svinje) a ks Koji je malo bolji po njima je ipak vise za streljastvo(mada je to bezveze sa ovim kalibrom) e tek uniclasic je za svinje a da ne pricam o evolution-u!
Sačuvana
Nikola Vojinovic
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu u 2012 godini

« Odgovor #40 poslato: Септембар 29, 2008, 10:56:30 »

Evo upravo sam visio na sajtu rws-a i koliko  ja razumem engleski u tim lepo opisanim lovovima greska je bila u izboru zrna, naime tmr pise da se brzo rasprskava i da je za manju divljac(ili meksu od svinje) a ks Koji je malo bolji po njima je ipak vise za streljastvo(mada je to bezveze sa ovim kalibrom) e tek uniclasic je za svinje a da ne pricam o evolution-u!
Bas tako!
Ja nisam koristio taj kalibar ali sam imao prilike da vidim sta sa pravim zrnom i pravim pogodkom radi! Vepra od preko 150 kg. pogodkom kroz pecku, savija oko drveta kao kad ceo snop zahvati zeca! Krv baci nekoliko metara u visinu i daljinu! Krauc, imas na DVD-ju lov Danaca u Madjarskoj, jedan od gostiju lovi sa 9,3*62, tamo se vide svi pogodci i najvise mi se svidja reakcija posle pogodka ovim kalibrom! Sve u svemu radi se o ukupnom bezanju od nekoliko metara! Jedan vepar uspeva da odnese pogodak (koji je totalno los) ali na kraju i njega pronalaze "hladnog"!
Sačuvana

Priroda, kerovi i lov
krauc
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NAJBOLJI NA FORUMU LORIST U 2009 GODINI

« Odgovor #41 poslato: Септембар 29, 2008, 09:41:33 »

Kolega Nikola.Nije mi bila namera da kazem da je to los kalibar i verovatno kad bi imao mogucnosti i ja bih ga uzeo za lov svinja,a posebno lov pogonom.Hteo sam samo reci da u praksi nije onako svemoguc kako ga predstavljaju u reklamama i citajuci brojeve iz balistickih tablica.Sto se tice DVD-ija i tu se pokazuje ono sto je atraktivno i sto nekom odgovara.Ja vec 5 god. idem kao pratioc gostima u lovovima pogonom.Uz to sto sam pomagac lovcu u tehnickom smislu yadatak mi je da pratim,odrstrele,ranjavanja,promasaje,ali i broj ispaljenih metaka.Cesto su te lovove snimale televizije i kad gledas taj DVD to je nesto sasvim drugo.U lovu je ispaljeno 65-70 metaka,ostreljeno 18-20 svinja,a na DVD je prikayan odstrel 10 najefektnijih i par promasaja.Tako to ide.Evo procitao sam i Banetov tekst i verovatno je dobro preveo,ali sta manje ili koju manju divljac da pucamo sa zrnom od 18,5gr.Sto se tice KS od 16,0gr koji nije napravio prostelnu ranu vec je ostavio svih 4100J u vepru,a nije ga srusio.Po balistici na cilju to se ne bi smelo desiti.Ponovo kazem odlican kalibar za lov divljih svinja samo mu ne treba prilaziti kao svemogucem.
DOBAR POGLED!   
Sačuvana
krilašgoran
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Goran

« Odgovor #42 poslato: Септембар 29, 2008, 10:16:10 »

Pazi sad kalibar 8x68S i 9,3x62 su jedini dozvoljeni u Afričkim lovovima na PET VELIKIH a to su: SLON, NOSOROG, BIVO, LEOPARD i LAV. Da nije tako dobar zar bi bio priznat da može njime da se lovi ova divljač kad znamo da skora svaka divljač napada pri pogodku i da zadnji atom svoje duse u nosu daje da se do lovca domogne.
Nosoroga prati izreka "TOTALNO  RAVNODUSAN  PREMA  SVOJOJ  SUDBINI  JAK  I  GLUP"
Ja toliko ponovo o ovom kalibru 9,3x62
Pozdrav
Dobar Pogled
Sačuvana

Brada
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #43 poslato: Септембар 30, 2008, 02:06:41 »

Koliko mi je poznato u nekim drzavama nije dozvoljen ni 9,3x64(minimum je 9,5) koji je jaci od 9,3x62.Tamo je minimum 375HH .Ja bih ,kada bih kupovao nesto jace od 30-06,8x57,7x64,308, kupio odmah 375HH,i imao bih kalibar i za Afriku i za recimo grizlija.375HH ima i slabije laboracije pogodne za jelena,medvjeda isl,a dozvoljen je u svim africkim drzavama(za razliku od 9,3x62).Citajuci casopise o  africkim lovovima (Guns&Ammo,RifleShooter,...)nisam nikad nasao da neko koristi 9,3x62.Kod svih je minimum 375HH,a vecina tvrdi da pred lava ili nosoroga ne idu bez minimum 416Rigby.
Pa davno je pokojni Bojovic kada je birao kalibre kojim bi pokrio svu svjetsku divljac izabrao-22LR,243W,30-06,i 375HH.
Sačuvana
krilašgoran
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Goran

« Odgovor #44 poslato: Септембар 30, 2008, 05:48:28 »

u kojim to africkim drzavama su ova dva kalibra dozvoljena na ove vrste divljaci
Evo naprimer u Zambujije dozvoljen 8x68s i 9,3x62.
A da je to tako dajem vam jedan citat"Najlepša os svih životinja je treća po redu.Čim je izašla iz visokog rastinja,Jean Philippe je pucao sa svojim 8x68S."Pucao je i odstrelio je i odstrelio BIVOLA.E sad ako hocete i fotografije i to mogu da vam postavim ali vi da snisite kritike od Administratora i moderniszatora, jef fotografije i tekst nisu iz Lorist-a već iz deugoc šasopisa.
Pozdrav
Dobar Pogled
Sačuvana

Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 22   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: