DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161361 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 14, 2019, 02:13:01
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumLoristUzgoj i prehrana (Urednik: swift)Prihrana Srnece Divljaci
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 9   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Prihrana Srnece Divljaci  (Pročitano 77918 puta)
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Jagd ist kein Hobby, Jagd ist Leidenschaft!

« Odgovor #15 poslato: Децембар 18, 2008, 10:58:28 »

Ovamo preko grane zimi se praktikuje unos Secerne i Stocne repe za Srnecu i Jelensku Divljac.

Mada je u nedostatku druge hrane rado jedu i Zecevi.
Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Lazes Druge, Lazes i Sebe.
Sale Zr
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #16 poslato: Децембар 26, 2008, 01:30:41 »

Uradi sam

http://www.craftsmanspace.com/Wild-animal-winter-feeder-woodworking-plan.html
Sačuvana

swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #17 poslato: Децембар 26, 2008, 08:21:38 »

Ljubicicu im njiovu...stolara da zaposlimo  Grin
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
serbian_hunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Rodjen da lovi, osudjen da radi!

« Odgovor #18 poslato: Април 26, 2009, 01:20:03 »

Jucerasnji obilazak terena i pregled hranilica i solista:

Sačuvana
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #19 poslato: Октобар 22, 2009, 02:58:38 »

Ovamo preko grane u zimskom periodu, svi koji doruckuju i veceraju ovo nabivaju sve u rogove! Dok za meso ko te pita.

Ovog na vreci, sigurno stavili zato sto je neki porasni?

Preko leta svi su ovaki  scare.
Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
acalovac
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #20 poslato: Октобар 26, 2009, 08:18:46 »

nono nono nono
Sačuvana
NeLe001
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #21 poslato: Октобар 29, 2009, 07:14:51 »

Ево и ја да окачим коју слику.
Ово је сликано у шуми недалеко од моје куће.

Ово је сликано пре две године. Пре него што смо стигли до њих, видели смо 6-7 комада срнеће дивљачи, у близини јасли, које су одмах побегле.

Ево шта је још било у близини.

У близини је било још пар импровизованих солилишта од пластичних флаша.

А ово је сликано прошле године, с тим што су јасле биле на земљи у блату а ми смо их подигли.
Очигледно некоме смета што су онако лепе јасле биле често посећене.
Sačuvana

Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #22 poslato: Октобар 29, 2009, 07:36:28 »

Moze nesto i ovako.

Treba vec polako divljac navikavati na puna jasla!
Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
siladji
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #23 poslato: Новембар 18, 2009, 05:49:17 »

Danas smo drugar i ja popravili malo hranilicu i naravno dopunili hranom..(seme lucerke,sudanske trave i boranije,kukuruza i naravno seno..

Pre

Posle

A evo i jedne hranilice nase kolege za fazansku divljac,jes da je puna al mi se ne svidja neprirodni materijal,na sta cu mu obratiti paznju..jer nije dovoljno popraviti hranilicu ajd barem i nekako da izgleda...

Dobar Pogled hi
Sačuvana
lisac
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #24 poslato: Новембар 18, 2009, 06:38:55 »

Svaka cast kolega!Sto se tice izgleda hranilice tvog kolege:budi srecan sto uopste prihranjuje.U mojoj sekciji hranu iznosi samo moja grupa jer uprava nece da se zameri sa clanstvom to jest ne zanima ih.
Sačuvana
siladji
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #25 poslato: Новембар 19, 2009, 07:16:07 »

Kod nas svaki lovac ima hranilicu za fazana,a ako je i za fazana i srnece divljaci delimo nas dvojica...do 29. Oktobra svak\a hranilica mora da bude popravljena i da se napuni hranom inace sledi kazna..nikad nismo imali problema s tim,svako zavrsi na vreme i iznese hranu jer znaju sta ih sledi...Al izgleda da neki popustaju u poslednje vreme kao i ovaj,sto treba odmah iskoreniti,jer ako im dopustas sledece godine ce biti jos gore..Tako to ide kod nas!
A za tebe i tvoju sekciju ili grupu svaka cast hi

Dobar Pogled
Sačuvana
nesa
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #26 poslato: Децембар 08, 2009, 07:31:26 »

Drugovi lovci,ovo su slozeni poslovi.Videh dobra iskustva i razmisljanja,ali i ...Nemogu se preslikati potrebe sa recimo vijvodjanskih lovista,brdskih ili planinskih.Cak i u okviru jednog lovista postoje odredjene razlike.Da nebih preterao,skraticu.Potrebe za hranivom nisu ista tokom godine,kod div.prezivara.Ona su evolucijom prilagodjena stanisnim i klimatskim uslovima sredine u kojoj zive.So i voda su potrebni za pravilnu razmenu materija,a njihov poremecen odnos se negativno odrazava na rast,razvoj i opste funkcionisanje.So poboljsava metabolizam  tj. doprinosi boljem iskoriscavanju hrane,pa je bitan dobar raspored solista.To vazi i za vodu.Kod prezivara,zeludac je slozen pa za normalno odvijanje procesa varenja u buragu mora da ima 80 procenata vode,bilo leto,bila zima.Moglo bi se mnogo pisati o tome,ali pojednostavljeno,vazna je jesenja prihrana,kada srneca civljac talozi masne naslage za zimu.Ona je intezivnija tamo gde nema kvalitetnih prirodnih hraniva.Kasnije tokom zime,opet zavisno od uslova,vremenskih i prehrambenih pomoci divljaci.To pomoci,znaci nepreterivati ni tu,jer ako se pocne,nesme se prekidati(opet zbog buraga i biologije).Sama hraniva su prica za sebe.Neka imaju odredjene prednosti ali i mane...Najracionalnije je stalno poboljsavanje prirodnih prehrambenih mogucnosti,a prihranu prilagoditi uslovima u lovistu.
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #27 poslato: Децембар 18, 2009, 08:50:40 »

Kod mene je danas izneseno oko 250 kg kukuruza i jos toliko zrnaste hrane na hranilicama za fazana.U nedelju iznosimo kabastu i zrnastu hranu za srne i kukuruz u klipu za crnu u sumskom delu.
Prvi izvestaji kazu da je srneca divljac u pokretu, ali crna miruje u sumi. Tu i tamo neki
tragovi.E sad, to su inform. od juce.

Slede slike...samo da stignu.Ja danas nisam mogao na akciju,videcu u nedelju.

Kako je na drugim mestima?

Kizo, Milena, Pescarac, Volvo ostali,,,dajte neko slovo o stanju nakon ovog kijameta.

Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
siladji
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #28 poslato: Децембар 23, 2009, 11:15:55 »

Posto nemam slike moracete da mi verujete na rec..Mi smo pre snega kad sam i postavio slike popravili i nahranili svoje hranilice svako,i nakon pregleda nismo nasli ni jednu hranilicu nekog lovca koja nije bila popravljena i nahranjena..Pre snega smo organizovali zajednicku akciju popravili smo zajednicke hranilice posto i takve imamo,i nahranili sve sa oko 15 t kukuruza,psenice,jecma,graska,semenom lucerke i po 3 bala sena u svaku hranilicu,prosle nedelje smo bili da pogledamo tragove DS u sumi dal vredi praviti hajku i tom prilikom smo obisli sve hranilice u sumi u onom snegu i vidi se da divljac redovno obilazi hranilice,imamo vise nego zadovoljavajuci broj snece divljaci a da o fazanima nepricam..medjutim d.svinje nema i neznamo zasto al' o tome mozda u malim tajnama..Pozdrav

Dobar Pogled hi

ps.Nikola slicne hranilice smo i mi sad napravili 3 komada,al'posto sad nismo imali potrebe da ih postavimo verovatno cemo na prolece..
Sačuvana
nesa
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #29 poslato: Децембар 24, 2009, 06:44:39 »

Evo da kazem nesto u vezi prihrane,dok nestignu slike i izvestaji sa terena.Sama rec,govori o dodavanju hrane,ona zavisi od prehrambenih mogucnosti u lovistu,vrsti divljaci i brojnosti iste.Takodje se moze koristiti tokom cele godine,opet zavisno od prethodnih cinilaca ali i namene lovista.Zimi je cak bitnija kvalitetna od kvantitetne prihrane.Ja licno nisam pristalica tovljenja divljaci,ali svakako pomoc(narocito pri dugotrajnim ledenim danima)divljaci je potreba,ali racionalno i namenski.Recimo seno i lisnik ako nisu kvalitetni,divljac i neuzima.Ako samo njih jede srni su potrebne enormne kolicine ovog hraniva.Seno,lisnik i zitarice sadrze 10 do 20 procenta vode pa se nemogu svariti dovoljno bez obezbedjivanja velikih kolicina vode(moze se izloziti na snegu,ali ako se brzo nepojedu,propadaju)Glavice suncokreta ako se izloze na snegu,srne(dok nenaviknu)rado jedu,a po hranljivosti jedna glavica zamenjuje naramak lisnika.Za srne najprikladnije su socne krtolaste i korenaste biljke i silaza(sadrze 70 do 90 proc.vode.Silazu divljac rado jede,fizioloski je veoma prikladna,ali se brzo smrzava i opterecuje skladistenje.Ovo navodim jer sve ima svoje prednosti ali i mane.Zastupnik sam poboljsanja prehrambenih mogucnosti i sadnje odgovarajucih biljnih vrsta,time ce se najmanje uticati na prirodni instikt,potrebe,...divljaci a verovatno je i dugorocno gledano rentabilnije.
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 9   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: