DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161436 poruka u 7285 tema- 6989 članova - Poslednji član: Zaboravljeni_lovac

Децембар 15, 2019, 05:44:43
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumLoristOčuvajmo prirodu (Urednik: swift)Povrijeđena mladunčad divlječi
Stranice: [1] 2   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Povrijeđena mladunčad divlječi  (Pročitano 9312 puta)
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« poslato: Јун 17, 2010, 10:12:54 »

Većini lovaca je poznato da živu divljač iz lovišta ne treba donositi i držati kod kuće, a to je čak i Zakonom zabranjeno. Takođe, mladunčad pronađenu u lovištu ne treba dirati, a može se dogoditi da nakon toga roditelji ih više ne prihvate, pa su tako isti, makar i nehotično osuđeni smrt.
   Međutim, šta ako u lovištu pronađemo povrijeđeno ili od predatora napadnuto mladunče? Da li treba da pustimo da mu presude Zakoni prirode, ili da ga ponesemo kući, liječimo i njegujemo, i da kad za to dođe pravo vrijeme, vratimo ga u prirodu gdje i pripada?
   Evo jednog konkretnog primjera. Prije nekoliko dana jedan kolega me pozvao telefonom i sav zadihan i usplahiren mi ispričao šta se upravo dogodilo. Kuća mu je na samom kraju naselja i u njenoj neposrednoj blizini je šuma. Poznato je da u toj šumi, tačnije jedan njen krak koji se proteže između dva naselja zalazi srneća divljač i lisice. Tog dana čak u kući je čuo jauk laneta iz šume. Odmah je potrčao u tom pravcu i iako iskusan lovac i poznavalac divljači bio zatečen i potresen prizorom koji je vidio. Lane staro tek nekoliko dana uhvatila je lisica zubima za vrat i davila ga. Povikao je i otjerao lisicu, a povrijeđeno lane donio kući, zatim nazvao mene. Tu smo rane na vratu laneta namazali kremom ''Ihtiol Kamfor''. Odlučili smo da je, u situaciji kakva jeste, najbolje da zadrži lane i njeguje ga pošto samo u prirodi nebi opstalo, a vrlo vjerovatno ga ni majka nebi prihvatila. Takođe smo utvrdili da treba da se konsultuje sa veterinarom oko dalje njege i ishrane. A kad Bambi, kao su mu djeca odmah dala ime, malo poraste i ojača, i možda baš u jesen kad se srneća divljač okuplja u krda, vrati prirodi gdje i pripada.

Uploaded with ImageShack.us

Sačuvana
AcaNik
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Јун 17, 2010, 11:26:32 »

баш га поцепала.
требали сте да ставите бивацин. овакву рану је најбоље ушити.
Sačuvana

Нема живота пре кафе
Nesonix
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Јун 17, 2010, 11:39:23 »

Najbolje je kod vcetewrinara da se ode, ali mozete i vi samo samo lepo operite ranu, blagim sapunom, onda hidrogena stavite on ce dobro da ocisti ranu, nekoliko puta za redom tako tretirati i ako imate jod na kraju stavite ( jer od joda nema niste bolje) a moze i embecin ili bivacin ukoliko to imate....
Samo napred i pratite dobro lane i javljajte nam sta se dogadja..... hi

Pozdrav i samo napred............. beach
Sačuvana
AcaNik
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Јун 17, 2010, 11:46:01 »

тинктуру јода не чист јод.
цинк-витаминска маст је исто добра. њу сам обично користио после ушивања.
ех како је то давно било кад сам био узоран ветеринар:)
Sačuvana

Нема живота пре кафе
Nesonix
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Јун 18, 2010, 12:01:32 »

Na taj jod sam i mislio koji se nalazi u apotekama.........

Pozdrav  beach
Sačuvana
Ћира
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

[IMG]http://i63.tinypic.com/xe3afb.jpg[/IMG]

« Odgovor #5 poslato: Јун 18, 2010, 07:11:56 »

Све похвале за праве ловце  hi
Sačuvana

Ја нисам човек ја сам вук.Ја не причам ја завијам.Не завијам што ме је страх,не завијам што сам бесан.Завијам да би ме чуо чопор мој, да би ме чули вукови да би ме чула вучица и да би ме чули вучићи.Да се окупи чопор мој.А кад се окупи чопор мој, бојте те се пси!!! Цар Душан Силни
Đora
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Јун 18, 2010, 04:46:21 »

Svaka Vam cast lovci  hi
Sačuvana

Sve sto ispred mene bezi, posle pucnja lezi!
acalovac
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Јун 18, 2010, 08:21:41 »

Dobro ste postupili,da ga niste dirali lisica bi naknadno nasla i udavila!E sad je za***ana situacija,po meni on ili ona nema srecnu buducnosta vi ce te imati dosta muke oko njega!I ja bi tako uradio! hi
Sačuvana
steel
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

s.rodic@hotmail.com
« Odgovor #8 poslato: Јун 18, 2010, 09:07:03 »

Svaka čast za lep gest. Ovo me podseća na onu seriju Jelenko!!!  drinks
Sačuvana

Vuk ne vije što je mesa gladan, nego vije da družinu svije!
graničar
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Јун 18, 2010, 09:40:20 »

...i jeste Jelenko,danas sam ga gledao, rane su dobrano sanirane i mislim da će preživjeti.
U rukama je starog vuka,iskusnog lovca,a umije on sa životinjama. hi
Sačuvana
Zlatar
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Јун 19, 2010, 10:14:08 »

Moj prijatelj lovac je ovo lane spasao od kerova,imalo je 50tak krpelja i bilo veoma slabo i iscrpljeno,uz stručnu pomoć veterinara izvuklo se,sad uživa  hi
Sačuvana
juka
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Јун 19, 2010, 07:48:57 »

svaka čast savjesnim lovcima ali što više gledam takve fotke teže dižem cijev na srneću divljač
Sačuvana
krauc
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NAJBOLJI NA FORUMU LORIST U 2009 GODINI

« Odgovor #12 poslato: Јун 19, 2010, 10:04:27 »

Izuzetno pohvalne akcije lovaca koje samo dokazuju ono sto lovci u sustini i jesu,a to je ljubitelji i zastitnici prirode.
Svakako da je u ovim slucajevima trebalo reagovati i pomoci ovoj nemocnoj i na sigurnu smrt osudjenoj mladuncadi.
U poslednje dve godine ja sam imao cetri takva slucaja,a tri su uspesno zavrsila.
Onaj koji nije uspeo bio je kasno doneseno lane koje je povredio kombajn i vec je pocela sepsa.
Ostale tri srne su ovih dana trebale da se olane,odnosno sve su bile bredje i ocekujem da ih vidim da vode lanad.
Upozorio bih kod ovakvih slucajeva da se ne bi zloupotrebio izgovor pomoci divljaci,znaci intervenisati iskljucivo kad se radi o povredjenim mladuncima i u slucajevima kad je nesumljivo da je doticni mladunac ostao bez roditelja ili na bilo koji drugi nacin nece moci sam opstati u prirodi bez ljudske pomoci.
Evo nesto iz iskustva ko bude u prilici da odgaja lane sto mu moze pomoci.
Kao hrana preporucujem da se nabavi kod veterinara mleko u prahu koje se zove dopuna za telad i sa tim hraniti lane i po 10 puta dnevno.Napraviti mlako i u pocetku slabije koncentracije i po malo nuditi sto cesce.
Kad vidite da lane hoce i travu polako joj davati, ali nikad sveze pokosenu ili nacupanu nego pricekati da se prosusi bar pola dana,jer ce se u protivnom javiti proljev.
Moze se odmah kod veterinara nabaviti i medicinski ugalj koji ce se upotrebiti pri pojavi proljeva koji ce se gotovo sigurno pojaviti.
Vazno je na vreme poceti sa resocijalizacijom,tj sa postepenim ispustanjem u prirodu i smanjivanjem kontakta sa doticnom divljaci i smanjenjem nase pomoci i tim prisiljavanjem iste da sepolako sama snalazi.
Ovo je vazno da ne bi napravili jedinku koja ce se previse navici na pomoc coveka i samim tim opet biti izgubljena za prirodu.
Mozemo je voleti kao ljubimca,ali bit svesni da je samo privremeno kod nas dok joj ne pomognemo da se uspesno vrati tamo gde joj je i mesto a to je PRIRODA!

DOBAR POGLED!!!
Sačuvana
krauc
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NAJBOLJI NA FORUMU LORIST U 2009 GODINI

« Odgovor #13 poslato: Јун 20, 2010, 10:38:46 »

Evo i na slici jedog primera povredjene i izlecene srnice.
Do pola preseceno uvo i oziljak na boku svedoce o nekadasnjim povredama!
Ona je sad u prirodi i nadam se da je uz svoje lane,sto cu verujem uskoro videti.

DOBAR POGLED!!!
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #14 poslato: Децембар 15, 2010, 06:04:30 »

Djordje, sta bi sa ovim lepotanom. Jer preziveo.
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
Stranice: [1] 2   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: