DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161774 poruka u 7325 tema- 7054 članova - Poslednji član: MarinkoM

Јул 15, 2020, 01:36:12
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 ... 3 4 [5] 6   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Evropski bizon - ZUBR  (Pročitano 34524 puta)
nesa
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #60 poslato: Септембар 11, 2014, 09:25:03 »

Svakako je potrebno pričati o tome i rado bih razmenio mišljenje, ali na odgovarajućoj temi..,ovde se govori o zubru a kako  nepostoji negativna interakcija medju ovim vrstama svakako u zemlji Srbiji ima mesta za još više raznolikosti vrsta divljih papkara
Sačuvana
ProfiHunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #61 poslato: Септембар 12, 2014, 07:36:13 »

Svakako je potrebno pričati o tome i rado bih razmenio mišljenje, ali na odgovarajućoj temi..,ovde se govori o zubru a kako  nepostoji negativna interakcija medju ovim vrstama svakako u zemlji Srbiji ima mesta za još više raznolikosti vrsta divljih papkara

Sasvim se slazem sa tobom u celini,al nema teme o ovome o cemu sam ja pisao pa sam morao da dodam i to i voleo bih da se pokrene tema bas o tome tj sprecavanju opadanja srneceg fonda jer nam je to bar po meni vrh prioriteta.

A naravno da sam za bilo koju vrstu novih divljaci pa i ove o kojoj se pise al ce to malo teze ici iz istog razloga kada se pokusalo uneti divlja curka,ona je uneta al je jos brze ulovljena tj izlovljena i zato sam skeptik i u vezi ovoga.

Pre sam da se nase postojece vrste sacuvaju nego da pokusamo sa novim jer je to najverovatnije gubljenje vremena i sredstava,al ko voli nek slobodno izvoli  drinks
Sačuvana

Lako je stici do vrha,mnogo je teze  tu i ostati
nesa
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #62 poslato: Септембар 12, 2014, 07:16:10 »

Pitanje reintrodukcije – naseljavanja novih  I očuvanja stanišnih vrsta netreba uvek I po svaku cenu  povezivati , a potreba za obogaćivanjem biodiverziteta je veoma važna  I zbog nadolazećih vremena,koja najavljuju velike promene u okruženju…..U zemljama koje smatramo bogatim sa samo tri - nazovi osnovne vrste ( jelen,srna, d. svinja) je prisutna I poprilična brojnost,kozoroga,sika jelena….sve više zubra,pa čak I belorepog jelena u Finskoj….Bogatstvo raznovrsnosti izmedju ostalog doprinosi i smanjenju pritiska n ate osnovne vrste papkara….itd,itd ,, Zato mislim da to nije pitanje ko šta voli a i nebudimo sebični jer ako mi nebudemo lovili, te novonaseljene vrste će loviti naša pokoljenja,
Sačuvana
Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

To sam ja samo me zeza komp...

« Odgovor #63 poslato: Септембар 21, 2015, 09:44:23 »

Nacionalni par Bjeloveže u Poljskoj je dom evropskog bizona Zubra. Zanimljiva je i po eksperimentu povratka divljeg govečeta kojeg su nacisti "obrnutom evolucijom" hteli da vrate u ovu prašumu. Vođa projekta je Rajhsjegermajster bucko Gering. Nego da ne dužim vredi pogledati ovaj dokumentarac: https://www.youtube.com/watch?v=RpncXjtDR3M
Sačuvana

Teško je prvih 100 godina...
Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #64 poslato: Септембар 21, 2015, 09:49:40 »

Dokumenatarac je malko nafilovan finom propagandom ali to ne umanjuje zanimljivost! 
Sačuvana

Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #65 poslato: Септембар 21, 2015, 09:57:19 »

Oko ovog govečeta još se polemiše jer ga još uvek ima i poznat je kao Hekovo govedo https://en.wikipedia.org/wiki/Heck_cattle  drinks
Sačuvana

Hemingway
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

elmarino019@gmail.com
« Odgovor #66 poslato: Септембар 21, 2015, 10:24:36 »

Interesantno govedo, nacije se trude da sacuvaju sto je god moguce i imaju u svojoj bastini zemlje odredjene vrste zivotinja ,a jos i pripisu i postojanje vrste na svojoj  zemlji , dok kod nas koga to malo interesuje  ...Da li ce ko od mladjih snaga potegnuti  pitanje povratka Zubra u Srbiju???
Sačuvana
nesa
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #67 poslato: Септембар 22, 2015, 05:42:21 »

Ma hoće samo da tetki odnesu lek…
Šalu na stranu.Ovoj zemlji nedostaje elita, ali ne ona samozvana, kao I sistem....Stručno imamo potencijala, a mladi ipak imaju uslova da se upoznaju sa raznim modelima shvatanja okruženja, te opredele za sttrateški najprimereniji našim uslovima....Lično sam sklon tezi da su za dobrobit nacije važni lokalni resursi, a globalno smo ionako kap u moru...Pritom je svaki segment koji može poslužiti važan, a u ovom slučaju jedan od njih je kontrolisano obogaćivanje biodiverziteta....
Ukratko u našoj zemlji i oko nje je unešeno( namerno ili slučajno) bezbroj vrsta koje su često nanele više šteta od koristi, ali to nije razlog da se sve stavljaju u isti koš....Ovo je svakako tema za raspravu, ali lično mislim da se procene uticaja na okolinu za lovne vrste mogu uraditi sa relativnom preciznošću, te u zakonu dodati još par reči i dati ljudima da rade. Finansiski to je beznačajno čak i za našu državu, a dugoročne koristi mnogo.
Recimo u zadnje vreme se spominju repro (ili kakvi god) centri za divlje svinje...Njihova moguća svrha je širenje ove vrste i eventualno očuvanje genotipa. Ali zanimljivo je da se ovo pokreće u vreme kada se beleži najveća ekspanzija ove divljači, te se postavlja logično pitanje opravdanosti takvog projekta ili eventualne skrivene namere,....Mogućnost je i očuvanje genotipa. Medjutim divlje svinje se ukrštaju sa domaćim,što se oduvek dešavalo, ali sada intezivnije i sa drugačijim rezultatima, što je najverovatnije njihov odgovor na promene u okruženju, čime iskazuju svoju adaptivni potencijal, te je i pitanje opravdanosti zaustavljanja tog evolutivnog procesa......
Da nedužim pustimo u te ograde npr.: zubrove,kozoroge,belorepe jelene....,pa kad se namnože u slobodni prostor da ih love ljudi, vukovi, risevi....Ovo nisu pitanje autohtonih i alohtonih, već egzistencijalnih.... Naime klimatske promene koje su u toku će dovesti do nestanka odredjenih vrsta ( bar na odredjenim prostorima ), a raznovrsnost pruža povećanje opstanka nekih od njih, iskazane kroz adaptivne mogućnosti......Ovo je i u interesu šire zajednice a i lovaca koji moraju značajnije da učestvuju u ovim raspravama, te donošenju odluka.
Sačuvana
Hemingway
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

elmarino019@gmail.com
« Odgovor #68 poslato: Новембар 30, 2015, 10:37:50 »

Bizoni ponovno u divljni rumunjskih Karpata
Bizoni ponovno u divljni rumunjskih KarpataIspišiPošalji prijateljuKomentirajPodijeliPodijeli na FacebookuPodijeli na Twitteru
Armenis, 17. svibnja 2014. - Sedamnaest europskih bizona, vrste koja je na rubu nestanka, u subotu je vraćeno u divljinu rumunjskih Karpata.
Radi se o najvećem vraćanju u prirodu europskih bizona, a donirali su ih zoološki vrtovi iz Švedske, Njemačke, Švicarske i Italije.

Bizone je najprije blagoslovio pravoslavni svećenik, a zatim su pušteni na područje od 15 hektara na planini Tarcu na jugozapadu Rumunjske. To je tzv. "zona povratka", ograničeno područje na kojem će oni pokušati naučiti preživjeti u prirodi i stvoriti krdo, kazali su inicijatori te operacije, Svjetski fond za prirodu (WWF) i zaklada Rewilding Europe.

U rujnu, bizoni će biti pušteni na popunu slobodu u zonu od oko 59.000 hektara u srcu Karpata, 200 godina nakon njihovog nestanka. Društvo će im praviti jeleni, medvjedi i vukovi.

Cilj je uspjeti stvoriti krdo od najmanje 500 bizona koje bi do 2025. uspjelo početi živjeti u divljini, kaže WWF. "Povećati broj bizona je važno, ne samo radi preživljavanja te vrste već i radi očuvanja bioraznolikosti", dodaje.

Nestao zbog lova i deforestacije, europski bizon uspio je preživjeti zahvaljujući programu reprodukcije posljednjih preživjelih u zatočeništvu.

Danas ih ima više od 5.000 u čitavoj Europi, kaže Centar za spas europskih bizona koji se nalazi u Varšavi. Međutim, samo 3.400 živi ih na potpunoj ili djelomičnoj slobodi.

Najviše ih ima u Poljskoj, oko 1.400, prije svega u šumi Bialowieza, koja se nalazi u blizini granice s Bjelorusijom. [H/AFP]
Sačuvana
nesa
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #69 poslato: Децембар 01, 2015, 06:26:04 »

Pa dobro, verovatno neračunaju Rusiju ili misle na nešto drugo. Recimo u evropskom delu Rusije, samo na Kavkazu populacija zubrova prema proračunu broji oko 830 jedinki ( 1991, preko 1300). Mada ova populacija u sebi sadrži gene svih modernih bizona, (što je odsutno u svim drugim ), pa postoje taksonomske rasprave o njenom status. Medjutim genetske studije ne otkrivaju razlika između ovih i tzv. čistokrvnih bizona, te Rusi smatraju da će osigurati očuvanje vrste, u slučaju bilo kakvog problema sa tzv čistokrvnim, koji je realno moguć, pa ga I tretiraju kao genetki bazen….Ali da se nezalazi u to, za poredjenje, susedna severna područja od ovoga, (studija AS Nemtseva ,1988) ima kapacitet za do 5 000 jedinki, a RAN je odredio prioritetna područja za formiranje novih populacija, na području čitave Rusije I već se radi na tome….
Suština je da svi shvataju potrebu za naseljavanje zubrova, a nama izgleda to ništa neznači…Desiće se naknadna pamet, karakteristična za nas - kao što veličamo i otkrivamo neoliberalni kapitalizam, kada svi uvidjaju da je propast za čovečanstvo  i traže nova rešenja……Briga nas, neko drugi će rešavati šta nam treba….
Sačuvana
Hemingway
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

elmarino019@gmail.com
« Odgovor #70 poslato: Јануар 07, 2016, 10:58:29 »

http://therio.ru/news/svodnyy-otchet-po-rezultatam-obsledovaniya-sostoyaniya-populyatsii-zubrov-v-evropeyskoy-chasti-rossi/
Sačuvana
Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #71 poslato: Јануар 07, 2016, 11:49:40 »

Dobro bre ajd prevedi za nas  doktore sa Megadensa!  biggrin
Sačuvana

Hemingway
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

elmarino019@gmail.com
« Odgovor #72 poslato: Јануар 08, 2016, 01:56:33 »

Pa na cirilicu je isto kao i srpski , sta bi bilo da je neka gotica  bb
Sačuvana
nesa
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #73 poslato: Јануар 24, 2016, 01:08:00 »

Zanimljivo za pročitati....Ima mogućnost šrevoda kada otvorite
https://blognasua.wordpress.com/2015/10/29/el-bisonte-reconquista-europa/
Sačuvana
Hemingway
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

elmarino019@gmail.com
« Odgovor #74 poslato: Јул 27, 2017, 05:19:45 »

https://www.youtube.com/watch?v=I6aVZfpOCXk

https://www.youtube.com/watch?v=fGY_vSioB-ohttps://www.youtube.com/watch?v=G-8KoiKJUHs

Sačuvana
Stranice: 1 ... 3 4 [5] 6   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: