DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

136496 poruka u 5727 tema- 5705 članova - Poslednji član: bukimilos

Јул 24, 2014, 02:25:21
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumLoristGalerija trofeja (Urednik: swift)KAKO OBRADITI I SACUVATI TROFEJ?
Stranice: [1] 2 3   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: KAKO OBRADITI I SACUVATI TROFEJ?  (Pročitano 10359 puta)
Kukurek
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« poslato: Мај 24, 2010, 09:12:30 »

Dobri i lepi trofeji cesto znaju da se upropaste kao lose istretirani i pripremljeni za dasku.Molim strucnjake ove oblasti da napisu sta i kako je potrebno uraditi trofeima pre nego sto se okace na zid.Pre svega su to kljove  divljeg vepra a i ostalo rogovlje i lobanje. read
Sačuvana

kome nazdravim tome z...ziveli.
Bajkal
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Мај 25, 2010, 09:15:04 »

Evo ponasto na ovu temu i od mene.
ODMASCIVANJE i IZBJELJIVANJE LOBANJA i CEONIH KOSTI: ovaj postupak se izvodi posle kuvanja trofeja (kada je koza i meso vec odvojeno)na goloj kosti, a redi se da bi izvukli ostatke masti iz kostane mase trofeja, jer ako trofej neodmastimo u potpunosti nakon nekog vremena mast pocne da izbija na povrsinu kosti i daje zute mrlje pa tako kvari izgled trofeja.Odmascivanje mozemo izvrsiti pomocu hemijskih sastojaka TRIKLOR-METIL-METANA(CHC1=3)ili TETRA-KLOR-METANA(CC1=4) ali ide i pomocu svima nama dostupnog BENZINA. U vecu staklenu posudu stavimo lobanju koju potopimo sve do ruza(pocetak rogova) ali pre toga morate omotati krpom i folijom svaku ruzu posebno, jer rogovi moraju ostati prirodne boje.Tako potopljen trofej ostaje 2 sedmice u benzinu uz svakodnevno vađenje trofejai  sakupljanja masti sa povrsine benzina, najbolje je trofej zagrejati pre potapanja jer lakse otpusta mast iz unutrasnjosti kosti. Trofej ce biti odmascen kada prestane izbijati mast i prljavstina na povrsinu benzina. Posle je trofej  potrebno samo dobro izsusiti, i spreman je za sledeci proces obrade a to je IZBJELJIVANJE- najlaksi nacin je pomocu VODIKOVOG- SUPEROKSIDA(H2O2) i to 3-postotnog, koji se moze naci u slobodnoj prodaji u svim apotekama.
U staklenu posudu postavimo trofej i prelijemo vodikovim superoksidom ostavimo da odstoji 2 dana u tamnoj prostoriji jer se lakse razgrađuje superoksid u tami, nakon toga trofej izvadimo i ostavimo na suncu da se postepeno osusi, posle susenja trofej je spreman za (PEGLANJE) ili SMINKANJE VANJSKE POVRSINE KOSTI- ovo je potrebno da sakrijemo sve pukotine i hrapavu povrsinu kosti.
Za ovo nam je potrebno par skolskih kreda dobro ih sameljemo i praskastu smesu pomesamo sa 100-postotnim ALKOHOLOM tako da  dobijemo kasastu smesu, krpom nanosimo na lobanju i kosti, treba dobro utrljati preko kosti sve dok se nedobije glatka povrsina. Ostavite par minuta da se osusi i trofej je spreman za postavljanje na dasku !!!
Sačuvana
Bajkal
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Мај 25, 2010, 09:26:08 »

Za kljove je jako bitno da neispucaju posle ciscenja, potrebno je kljove dezinfikovati u akloholu i omotati svaku kljovu posebno u krpu, na lagonoj vatri otopiti PARAFIN ili BELI PCELINJI VOSAK i nasuti u svaku kljovu do vrha ovo sprecava pucanje kljova i susenjem nedaje sukanje kljova. Posle treba premazati kljove sa vanjske strane maslinovim uljem i ostaviti da se osuse ovo sprecava spoljasnje pucanje kljova i daje sjaj kljovama. KLJOVE NIKAKO NETREBA IZBJELJIVATI one ostaju prirodne boje !!
Sačuvana
graničar
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Мај 25, 2010, 10:41:25 »

Možda najbrži i najlakši način za skidanje mesa i masti sa lobanje je uz pomoć malog kerher aparata za pranje automobila ili mini voš ili kako ga sve već ne zovemo,mislim da ćeš razumjeti na šta mislim.Meso i dlaku ispod "ruža"skida za tri sekunde,na rogovlju takođe ikričavost dolazi do izražaja,mozak ide van za tren...ma probaj pa ćeš vidjeti,malo budi pažljiv oko nosnih kosti i to je to. drinks
Sačuvana
sakal
Senior
Van mreže Van mreže

UMRO SAM ALI MI JOS NISU JAVILI!!!!

jurisicmb@hotmail.com
« Odgovor #4 poslato: Мај 25, 2010, 10:55:16 »

kolega Bajkal cudni su mi ovi vasi recepti! read
Sačuvana
Bajkal
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Мај 26, 2010, 12:08:12 »

Pozdrav kolega SAKAL !!!  hi
Ove recepte sam nasao u knjizi Lovac i divljac -uradi sam izdanje iz 70, i neke.
Ima dosta dobrih i proverenih stvari o svemu iz teme lova:- lov, divljac, oruzje, trofeji, hranilista, kinologija, lovacka kuhinja i jos dosta toga na temu lov.
Pozdrav !!  clapping
Sačuvana
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Na mreži Na mreži

« Odgovor #6 poslato: Мај 27, 2010, 04:38:56 »

Vjerujem da je sve što je kolega Bajkal napisao tačno i naučno utemeljeno, ali... malo komplikovano.
   Recept kolege graničara za skidanje mekog tkiva posle okuvavanja lobanje srndaća sam primjenjivao, baš kod njega, više puta,  radi 100%. Posle sušenja, dva dana na suncu koštane dijelove sam premazivao 30% peroksidom, a radiće i obična varikina za izbjeljivanje pamučnog rublja, ili frizerski hidrogen što jače koncetracije (12% i više). Kod kuvanja je bitno da se ne pretjera jer može doći do razdvajanja lobanje po šavovima. Dovoljno je jedan sat na lagano ključaloj vodi, i ja još u posudu ukojoj kuvam lobanju srndaća ubacim šaku soli, od koje neso prije omekša, a tim se i bolje odvaja.
   Kljove vepra posle vađenja iz vilice koju sam cijelu sa kljovama kuvao najmanje sat vremena, ponovo kratko okuvam u čistoj vodi. ranije sam ih punio voskom i parafinom ali su opet pucale od toplote u prostorijama u kojim stoje, pa čak su se i dijelovi odvajali. Sad ih punim silikonom, i ukoliko i dođe do pucanja, siliokon to drži na okupu. Osušenje kljove premažem lanenim uljem, koje kad se osuši formira jedan tanki film koji sprečava površinsko osipanje.
Sačuvana
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Jagd ist kein Hobby, Jagd ist Leidenschaft!

« Odgovor #7 poslato: Мај 27, 2010, 06:00:26 »

Ovaj rad mozda nije bas na nivou jednog str?

Moj recept je ovakav:

Prvo skinuti kozu sa glave.
Drugo odvojiti vilice,izvaditi oci,promesati mozak.
Trece staviti trofej u posudu sa hladnom vodom,trofej potopiti samo do ruza,iste zastititi i folijom.
Cetvrto u posudu ubacim saku praska-deterdzenta.

Posle sat vremena laganog kuvanja(10 min u kipucoj vodi)probam meso.
Ako se meso lako skida,odmah vadim lobanju i cistim je.
Kada je ocistim, nosim je pod jaci mlaz vode da bih isprao ostatke, ujedno izduvam ostatke mozga. Posle toga ocistim jos neke sitne delove nerava i masnoce medicinskim makazama.
Narocito treba posvetiti paznju delovima u nosnoj duplji i mozdanoj supljini, jer cesto ostanu delovi,np opna mozga.Ako to ostane i te suplje delove ne istretiramo hidrogenom, posle nekog vremena pojavice se(cuti) neprijatan zadah-smrad.
Tako uradjen trofej ostavim da se iscedi oko 5 minuta.

Nakon cedjenja ubacujem trofej u posudu sa skuvanim (kipucim) Hidrogenom(30%).Na scenu stupa malo veca kasika kojom prelivam celu lobanju, tamo gde nemoze kasika uzimam opet medicinske makaze-papagajke i parce natopljenog tekstila i u svaku supljinu.
Tako istretiran trofej izvadim i stavim negde van domasaja dece i kerova da se osusi i ocedi.
To je celi proces.
Samo vodite racuna pri kuvanju trofeja  haha, jer postoji ocigledna razlika izmedju mladjih i starijih grla na provrelu-kipucu vodu!

Probajte nista vas ne kosta, ah da izbacite tu varikinu iz upotrebe.
 hi

Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Lazes Druge, Lazes i Sebe.
graničar
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Мај 27, 2010, 07:55:11 »

To je to,otprilike,kako kaže Crni I Gagi,bez previše filozofije,a trofeji izgledaju perfektno i dugovječno!Crni i Gagi  hi
Sačuvana
NeLe001
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Мај 27, 2010, 09:50:00 »

Гаго, па бар ти треба да се сећаш ове теме, ти си је отворио.

http://www.lorist.co.rs/new/forum/index.php?topic=94.0
Sačuvana

Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Jagd ist kein Hobby, Jagd ist Leidenschaft!

« Odgovor #10 poslato: Мај 27, 2010, 10:16:57 »

Гаго, па бар ти треба да се сећаш ове теме, ти си је отворио.

http://www.lorist.co.rs/new/forum/index.php?topic=94.0
Ma znam ja dobro sta sam otvorio i gde sta stoji.
Ali ljudski je podrzati temu!
Ako nista drugo nesto novo, ko jos tretira kuvanim Hidrogenom?
 buba
Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Lazes Druge, Lazes i Sebe.
NeLe001
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Мај 27, 2010, 10:19:49 »

Ali ljudski je podrzati temu!
Ако је то разлог, онда  good

На жалост ја овде не могу ништа да допринесем јер још увек нисам имао одстрел неке трофејне дивљачи. Надам се да ће бити нешто у скорије време.

Добар поглед!  drinks
Sačuvana

Kukurek
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Мај 29, 2010, 09:06:32 »

Cime napuniti kljove,cuo sam da bi trebalo lepkom za drvo tj.drvofixom?
Sačuvana

MikaHunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

LU,,Varovnice,,

sgrstruja@live.com zivanovicmiodrag@rocketmail.com
WWW E-mail
« Odgovor #13 poslato: Мај 29, 2010, 11:22:50 »

Kljove vepra posle vađenja iz vilice koju sam cijelu sa kljovama kuvao najmanje sat vremena, ponovo kratko okuvam u čistoj vodi. ranije sam ih punio voskom i parafinom ali su opet pucale od toplote u prostorijama u kojim stoje, pa čak su se i dijelovi odvajali. Sad ih punim silikonom, i ukoliko i dođe do pucanja, siliokon to drži na okupu. Osušenje kljove premažem lanenim uljem, koje kad se osuši formira jedan tanki film koji sprečava površinsko osipanje.

Napisao kolega Crni Djordje hi read
Sačuvana

Kukurek
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Мај 30, 2010, 08:27:45 »

Ma procitao sam ja to,nego sam cuo od jednog stucnjaka koga ovde na forumu svi jako cenimo,nadam se da ce da se pronadje ovde i obrazlozi to sto me savetuje da se treba puniti drvofixom.Pozdrav
Sačuvana

Stranice: [1] 2 3   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: