DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161393 poruka u 7277 tema- 6986 članova - Poslednji član: nikola025

Децембар 06, 2019, 06:37:18
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2 3 4   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Okot kuje ?  (Pročitano 47965 puta)
MikaHunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

I don't regard nature as a spectator sport.

« poslato: Мај 12, 2010, 10:01:47 »

Kolege treba mi pomoc i vasa iskstva sa kocenjem kuje.Oceva nemica treba da se okuci za par dana,zanimaju me uslovi u kojima treba da se okuci,znaci pred kocenje,ishrana,kada se okuci do kada treba i koliko puta dnevno nadgledati nju i stence ...itd. i dali je rizik po nju jer ima 7 godina.

Danas joj je 55 dan!

hi
Sačuvana

No matter what happens, whether you succeed or not, if you stand up and do it right and pay attention, hunting will always give you what you need. It may not be what you were looking for, but it will absolutely be important enough to justify whatever you      -- Jacob Bowers
Nikola Vojinovic
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu u 2012 godini

« Odgovor #1 poslato: Мај 12, 2010, 11:29:38 »

Jel imala okot ranije?
Inace treba je pustati sto vise u setnju dok je skotna, obezbediti joj uslove (suvu i toplu kucicu), pretpostavljam da je na vreme ociscena od crevnih i koznih parazita, neposredno (dan - dva) pre kocenja treba joj dati lindokain u butinu, treba je nadgledati, mada ako se radi o iskusnoj kuji, sve ce ona sama srediti... Ishrana treba da bude ista kao i do sada, opasno je pojacati je neposredno posle kocenja, jer moze da dobije vise mleka, koje bi izazvalo upalu...
Upravo ocekujem kocenje dve kuje, jednoj je ovo prvo leglo (3 god) a drugoj trece (5 god), preprosle godine sam morao da je poradjam carskim rezom, licno sam radio reanimaciju stenaca, preziveli su svih 6, kerusa se ubrzo oporavila...
Sačuvana

Priroda, kerovi i lov
MikaHunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Мај 12, 2010, 05:49:42 »

Druze prvo joj je kocenje,i ociscena je od parazita.Svaki dan je pustena po 2-3 sata po dvoristu ili se prosetamo.
Ja sam nesto probao da se edukujem ali mi vise znaci kad mi to objasni neko sa iskustvom.

Sta dalje kad se okuci?Kako postupati sa njom dali smem da prilazim stencima i da ih pregledam i kako da znam dali su uredu?

Ja sam je do sada hranio granulama i mesom,dali treba da dodam neke mlecne proizvode?
Sačuvana

No matter what happens, whether you succeed or not, if you stand up and do it right and pay attention, hunting will always give you what you need. It may not be what you were looking for, but it will absolutely be important enough to justify whatever you      -- Jacob Bowers
vlada spring
Senior
Van mreže Van mreže

Tata,eno zeca!!!!

« Odgovor #3 poslato: Мај 12, 2010, 07:47:12 »

Moze mleko moze granule i meso slobodno,samo joj nemoj davati neke nezdrave masne stvari da ne pokvare mleko.Moje iskustvo je samo da je pustis da to obavi sama,jer ako je losa majka dzaba joj sva paznja,ali naravno moras je obilaziti nekoliko puta na dan,ako se stenci puno deru znaci da im nesto fali,prvo sto ces da uradis kad se osteni proveri da li je pustila mleko. Ostenice se verovatno u 63.ili 64. danu,moze da se desi da s'pocetka ne dozvoljava da se pridje stencima s'toga bi bilo dobro da joj prilazi neko kome je privrzena. Sto se tice uslova,daj joj lep prostor,veliku kucicu i tepih zakucan na pod kucice,nikakva slama,krpe i sl... Vreme ti je naklonjeno
Samo saosecaj sa njom i sve ce biti ok,pa da bude mustuluk  drinks
Sačuvana

Ne brinite,puska je zakocena...
MikaHunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Мај 12, 2010, 07:58:42 »

Hvala na savetu Vlado i Nikola hi.Danas sam joj preuredio kucicu,celu prednju stranu skino i uradio kao kotilicu postavicu slike da vidi te dali moze tako,jer nemam uslova da se okuci u kuci.Ima veliku kucicu tako da to nije problem.

Znaci kada se kuci neko treba da bude sa njom?

Kako da znam kada ce da se okuc,koji su simptomi i znaci pred kocenje?
Sačuvana

Zlatar
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Мај 12, 2010, 08:32:28 »

Miko ne brini ništa sve je to majka priroda uredila,moja je kuja štenila i po 13 štenaca a izvodila 10-11.Biće to sve u redu,Vlada i Nikola su ti rekli dovoljno.Pa nek je sretnje biggrin
Sačuvana
Nikola Vojinovic
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu u 2012 godini

« Odgovor #6 poslato: Мај 12, 2010, 08:34:11 »

Upravo sam proveravao, obe moje kuje su pustile mleko (to proveravas laganim pritiskom na bradavicu), kuja koja je privremila je vec dobro natekla, sto ces primetiti i kod svoje keruse, takodje joj je spusten stomak i nabreknuto vime, nemoj preterano da je uznemiravas i da je nervozis, majka priroda se uglavnom pobrine za sve, neposredno pre kocenja kerusa ce polako da se smiri i pritaji, obilazi je s vremena na vreme... ako dobro poznajes svog psa, svaki problem primetices u pogledu, ako nedaj Boze bude problema, pogled je tuzan i oci su upale u ocnu duplju... Inace je uglavnom sve kako treba, kao sto vlada kaze, ako je dobra majka ti nemas sta tu da trazis vec samo da nadgledas, dok stenci ne progledaju (to je 10 do 15 dana), onda idu nove instrukcije...  Wink
Obecaj da neces vise koristiti teletakt i rado cu ti pomoci oko uzgoja i dresure stenaca!  spiteful  good
http://www.lorist.co.rs/new/forum/index.php?topic=1752.15
Sačuvana

Priroda, kerovi i lov
MikaHunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Мај 12, 2010, 09:13:39 »

Zlatar  hi
Nidzo
da znas da mi dosta pomazes  i olaksavas trenutnu situciju.
Teletakt sam koristio za NOD-a ali iskljucivo za skracivanje i za komadnu ,,fuj, i to uglavnom vibraciju i ton zvizdaljke.Sve u svemu mali spreman za avgust i ne stavljam mu vise teletakt.

OBECAVAM! friends

evo kako sam preuredio kucicu,ona je 110x90cm.Na pod sam stavio etison,a ispod njega deblji karton,a ispod svega toga je brodski pod i fosne od 5cm.Celu prednju stranu sam skinuo i uradio prednji deo vislji (30cm) zbog stenaca,a cela strana je otvorena i ima zastitu od satorskog krila i uradio sam joj malu rampicu zbog lakseg ulazenja.

jgb. slike malo losije

Sačuvana

drinski
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Мај 12, 2010, 10:25:19 »

Odlicna kotilica najvaznije je da mozes da vidis sta se desava moja se kuja ostenila sama bez pomoci i sve je bilo uredu! Prvi dan je nemoj hraniti po kocenju ili vrlo malo jer kuja pojede sve posteljice a to je vrlo kaloricno da ne dobije upalu vimena drugi dan malo vise hrane ali umereno treci dan pun gas i koliko moze da pojede! Ako stenci samo spavaju i ne cuju se to je znak da je sve uredu! Ako ste stavili itison dole spremite drugi jer ce od kocenja biti mokar ili ga izvadite i stavite kasnije posle je sve cisto jer kuja sve sprema sama!
Evo je moja kotilica mada moju cu da doradim jer se pokazala lose mnogo je visoka vas sistem je dobar sa rampom ja cu na moju da ugradim vrata sa sarkama na jednoj strani!

Odvojen je pod od stranica radi lakseg ciscenja!

A evo kako rade u Americi nas covek ima odgajivacnicu a kuja po kojoj se zove odgajivacnica je baba mojoj kerusi zove se Bona!

http://www.bonaskennels.com/

A evo kako izgleda njegova kotilica da se smrznes!

http://www.balkankinology.net/pricaonica/viewtopic.php?f=39&t=20399&start=255

Nadjite ovaj post i sve ce vam biti jasno!
Sačuvana
MikaHunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Мај 12, 2010, 11:10:51 »

drinski hi

Tvoja kotilica je super,a one od BonasKennels jesu da se smrznes ali to je za ljude koji se profi bave tim poslom.

Uopste nije naivno kocenje kuje,do skoro sam mislio to je samo okuci se i gotovo ali sad mi nije bas tako misljenje.Jos najcrnje od svega je to sto uvek oko sebe imam nekog da mi kaze nesto ,,pametno,, te matora je,pitanje dali ce da prezivi,te cim se okuci ostavi samo 2-3 ostale baci (sto nikada nebih imao srca da uradim) ...itd pa kad se to sve pomesa,samo razmisljam sta ce da se desi.Pogotovo sto su kod mene svi u kuci vezani za nju.

Sto bi vi kolege rekli pusticu prirodu da odradi svoje pa ako treba ja cu da pomognem.

Naravno vi ako ima te jos saveta i primera da predlozite izvolte,upijam kao sundjer.

Sačuvana

serbian_hunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Rodjen da lovi, osudjen da radi!

« Odgovor #10 poslato: Мај 13, 2010, 09:32:42 »

drinski hi

Jos najcrnje od svega je to sto uvek oko sebe imam nekog da mi kaze nesto ,,pametno,, te matora je,pitanje dali ce da prezivi,te cim se okuci ostavi samo 2-3 ostale baci (sto nikada nebih imao srca da uradim)

Ti im samo kazi "ja sam oduvek voleo sa pametnim da radim"  Wink
Svi saveti koji su ti receni su i vise nego dovoljni, uglavnom priroda uradi najveci deo posla, zamisli samo lutalice na deponiji kako se ostene i odgaje stence...
I bez kotilice, adekvatne i redovne hrane, ciscenja od parazita...

hi
Sačuvana
MikaHunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Мај 13, 2010, 04:56:47 »

Serbian upravu si ali znas kad te nesto brine.
Sačuvana

drinski
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Мај 13, 2010, 06:12:20 »

Samo priroda moja je ostenila 9 kucica posle dva dana ostalo je 7 i toliko je i prezivelo od tih 7 jedno je bilo manje ostali svi jednaki! Samo pusti da priroda obavi svoje zakone i spremi kvalitetnu hranu za kerusu i posle za stence!
Sačuvana
MikaHunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Мај 13, 2010, 09:17:42 »

OK druze.

Cime da je hranim posle okota dali,ja sam mislio da kombinujem hills granule sa mesom (dzigerica,bubrezi ...itd.) i malo povrca ili nesto drugo.
Do kada stenci sisaju i kada ja preuzimam prehranu?
Sačuvana

drinski
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Мај 13, 2010, 11:13:19 »

Sve zavisi kada ces poceti da dohranjujes stence ranije sam pocinjao 15-16 dan a sad uz pravu ishranu kuje(dobra ce to da joj bude hrana tvoj izbor) stenci su tek sa 23-24 dana poceli da jedu prvo jedan pa posle 2-3 dana 2 obroka dnevno! Posle par dana negde oko 30 dana sam presao na 3 obroka uz sisanje ! Ako spavaju i ne cvile i nece da jedu nisu gladni i znaci da im je mleko od kuje dovoljno! Ja sam od pocetka poceo sa Pedigre granulama potopljenim u mleko a kasnije presao na potopljene u vodu! Ajde polako da se osteni pa cemo onda dalje!
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 4   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: