DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161370 poruka u 7275 tema- 6981 članova - Poslednji član: lukakaras

Новембар 19, 2019, 06:34:31
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2 3   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Besnilo  (Pročitano 12896 puta)
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Jagd ist kein Hobby, Jagd ist Leidenschaft!

« poslato: Август 29, 2008, 05:39:51 »

Poslednjih godina, imamo sve vise zarazenih podrucja ovom opakom Bolescu.
Pojavljuje se i kod Divljaci(lisica,vuk itd) i kod domacih Zivotinja(pasa,macaka) i druge domace zivotinje.Kako ovu opaku bolest suzbiti(spreciti)njeno naglo sirenje?
Veterinarska sluzba, uvodi obavezno vakcinisanje Pasa i Macaka,ali i dalje veliki problem predstavlja ogroman broj Pasa i macaka lutalica,koji bez kontrole svrljaju gradskim sredinama,prirodom(lovistima)dolaze u kontakt s divljim zivotinjama(lisicama) i eto problema.U nekim zapadnim drzavama,periodicno se vrsi vakcinacija predatora(putem lekovtih mamaca)Kako i na koji nacin?
Mamci sa lekovima protiv Besnila,izbacuju se po celoj izabranoj povrsini iz Helihoptera ili Poljo Aviona.Ako se vrsi u odabranom Lovistu, onda su Lovci zaduzeni za sprovodjenje akcije,zakopavaju mamke u blizini Jazbina ili ih razbacuju po celoj povrsini lovista,normalno se izvrsi procena broja Predatora!
Poznato je da pojavom ove Silvaticne bolesti u nekom mestu,stupa naredba Republickog ili Regionalnog vetrerinarskog inspektora o karantinu.Automatski taj karantin i naredba pogadjaju i Lokalna lovacka udruzenja(Zabrana Lova).
Postoje pojedinacni slucajevi zataskivanja pojave ove bolesti(skrivanje od javnosti).Ima besnila-nema lova ili obrnuto.
Poslednjih par godina bilo je dosta zarista i u Vojvodini.
Sta treba prema vasem misljenju preduzeti?

Bolje spreciti nego leciti!
Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Lazes Druge, Lazes i Sebe.
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Септембар 09, 2008, 08:26:30 »

Najskuplja i najbolja varijanta je primena oralnih mamaca vakcina, ali u kombinaciji sa pojačanim odstrelom.
Naučna istraživanja kažu da kada se na 1.000 Ha površine pojavi određeni broj lisica (ne sećam se tačno brojke pa ne iznosim da ne bi lupetao) automatski se pojavljuje besnilo, uzročno posledičnom vezom što bi se reklo.
Znači održavanje lisičije populacije (kao glavnog prenosnika besnila) može se sprečiti i dosta smanjiti pojava besnila.
Nekada je lisičije krzno vredelo, pa se lisica i dosta lovila, kako zbog krzna tako zbog interesantnosti lova. Ja se sećam da sam krajem 80-tih početkom 90-tih za sirovu kožu lisice mogao kupiti dve kutije metaka za sačmaricu. Tada sam znao za zimsku sezonu odstreliti minimum 10-12 lisica a nekada i blizu 20-tak, za neke prave lisičare je ovo možda mala brojka ali za mene je to bilo impozantno a i za članove moga Društva i važio sam za jednog od boljih lovaca na lisice.
Sada poslednjih godina odstrelim nekoliko i to uglavnom usputno u lovu na fazana, zeca i retko u lovu na divlju svinju.
Znači mora se uraditi nešto da bi se pojačao odstrel. Organizovane hajke, mali pogoni daju određene rezultate, ali najviše i najbolji lov je pojedninačni, čekanjem, prikradanje-čekanje zimi u belom odelu, .... znači neka vrsta stimulacije lovca koji odstreli lisicu. Kada bi se naprimer otkupljivala koža sirova pa makar po 10 metaka da se dobije za lisicu bilo bi rezultata. Mi smo kao Društvo motivisali jedno vreme odstrel, tako što smo za svaku odstreljenu lisicu davali lovcu 5 metaka, ali to ne daje rezultata samo na jednom prostoru od 8.000Ha već takva akcija treba da je jedinstvena na celom prostoru naprimer Vojvodine.
Eto to su moja razmišljanja i iskustva.
Sačuvana
Vladex
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

vladex_84@hotmail.com
« Odgovor #2 poslato: Септембар 09, 2008, 11:45:45 »

U svakom slucaju treba pojacati odstrel ali kako kad je bar u mom udruzenju nemoguce da se dobije dozvola za pojedinacni lov u letnjem periodu???
Sačuvana
traper
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Септембар 09, 2008, 02:20:13 »

Nije ni potrebno loviti lisice u proleće ili u letnjem periodu ako se na njih izvrši dobar pritisak zimi.Iako sam strastveni lovac na lisice,veliki sam zaljubljenik i poštovalac ove prelepe i nadasve pametne životinje.Mišljenja sam da i ona ima pravo da na miru odneguje svoje mlade i da izvrši svoju biološku obavezu produženja vrste.Zašto bi za nju i za vuka važilo drugačije pravilo.Kad dođe do prenamnoženja lisica, dovoljno je u jesen i zimi izvršiti pritisak i redukovati njihovu brojnost.Da ne govorimo o tome koliko je lepši lovački osećaj loviti ih zimi a posebno po snegu.
Ta lovačka intervencija je dovoljna i za očuvanje brojnosti plemenite divljači a i za sprečavanje nastanka i širenja besnila.
Sačuvana
Jastreb
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

>>>>>---------------->

« Odgovor #4 poslato: Септембар 09, 2008, 02:23:15 »

Slazem se sa ovim za lisicu, kao i za svaku drugu divljač...period razmnožavanja bi trebao biti "svetinja"...

Uzgred, ni u mom udruženju nije moguće dobiti pojedinačnu dozvolu..
Sačuvana

traper
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Септембар 09, 2008, 02:28:04 »

Zašto ne uzmeš dozvolu za tri lovca, pa se rasporedite na velikom terenu svako za sebe.To ti dođe isto kao da si sam na čekanju.
Sačuvana
Jastreb
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

>>>>>---------------->

« Odgovor #6 poslato: Септембар 09, 2008, 02:32:49 »

Zato shto nema josh 2 lovca koja su u istom stadijumu ludila kao ja...
Sačuvana

traper
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Септембар 09, 2008, 02:45:34 »

Bravo,majstore ha,ha,ha.Čestita ti kolega sa odeljenja.Za izlečenje su male šanse.Veruj mi.Ja sam probao i ništa. 
Sačuvana
krilašgoran
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Goran

« Odgovor #8 poslato: Септембар 09, 2008, 08:53:46 »

Kolege besnilo je ozbiljan problem.Ali još gore je u svim našim mestima bilo grdovi sela, pasa lutalica kolikovam vam duša zaželi i ništa se po tom pitanju neradi.Psi napadeju ujedaju i kako možemo znati dali su besni ili ne.
Mi smo malo smešan narod kako neko nešto predloži tako se to što pre usvoji, pa tako i sa psima lutalicama,oni su zastičeni. A ko štiti građane od napada pasa lutalica mačaka.Nedavno sam gledao na TV Dnevniku da je BESNA mačka lutalica izujedala građane.
IPAK   SMO   SVI   MI   POMALO    ODGOVORNI   ZA   SVE   OVO   ŠTO   NAM   SE     DEŠAVA
Sačuvana

E moj druže stari u moru koim plivaš,mlogi su se utopili.
Tako stoje stvari,više misliš manje bivaš,mlogi su tu vodu popili.
bane30
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Ako kanis pobijediti nesmes izgubiti!

« Odgovor #9 poslato: Септембар 09, 2008, 09:05:56 »

A kako objasniti u lovackom drustvu da odlazak u lov kad si sam ne znaci automatski i lovokradju, zar ne? E pa ja sam probao NIKAKO!
Sačuvana
Bogi
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

произвођач вабилица

WWW E-mail
« Odgovor #10 poslato: Септембар 09, 2008, 09:29:50 »

Samo zato sto nam lovacka svest kod pojedinaca nije dobro sazrela, samo zato nam se te stvari i dogadjaju.
Kad god neko pozeli da donese i uradi nesto dobro, uvek se nadje ili pojedinac ili njegova prateca grupa koja ce sumnjati u korektnost i ispravnost postupaka koje cinimo.
Dok na tom planu ne sazrimo kao celina NECE BITI POJEDINACNIH DOZVOLA. Sam licno smatram da je to velika greska ali sta je tu je.
Ostaje  mi samo da postavim pitanje:
Cemu onda lovocuvarske sluzbe ako nam je nametnut troclani sistem. Zar je potrebno da se na dozvoli pored mog nadju jos dva imena radi toga?
Sačuvana

Код мене можете у свако доба поручити вабилицу за:
ЛИСИЦУ,ПАТКУ,СРНДАЋА,ГУСКУ.....
kaludra
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Септембар 09, 2008, 09:46:04 »

kako se ono kaze:
lopov misli da su svi oko njega lopovi :Smiley
Sačuvana
krilašgoran
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Goran

« Odgovor #12 poslato: Септембар 09, 2008, 09:50:52 »

Samo zato sto nam lovacka svest kod pojedinaca nije dobro sazrela, samo zato nam se te stvari i dogadjaju.
Kad god neko pozeli da donese i uradi nesto dobro, uvek se nadje ili pojedinac ili njegova prateca grupa koja ce sumnjati u korektnost i ispravnost postupaka koje cinimo.
Dok na tom planu ne sazrimo kao celina NECE BITI POJEDINACNIH DOZVOLA. Sam licno smatram da je to velika greska ali sta je tu je.
Ostaje  mi samo da postavim pitanje:
Cemu onda lovocuvarske sluzbe ako nam je nametnut troclani sistem. Zar je potrebno da se na dozvoli pored mog nadju jos dva imena radi toga?
Ko zan zašo je to dobro i zašto je to tako Huh? Huh? Huh? Huh? Huh? Huh? Huh?
Sačuvana

E moj druže stari u moru koim plivaš,mlogi su se utopili.
Tako stoje stvari,više misliš manje bivaš,mlogi su tu vodu popili.
Jastreb
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

>>>>>---------------->

« Odgovor #13 poslato: Септембар 09, 2008, 10:06:21 »

A što, jel ta trojica mislite da će teško da se dogovore kako da izdele srndaća, ili šta? Šta to rešava?
Sačuvana

Vladex
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

vladex_84@hotmail.com
« Odgovor #14 poslato: Септембар 10, 2008, 08:05:24 »

Po mom misljenju to su ostaci zakona koje je jos verovatno TITO smislio!!! Angry Angry
E sad sto smo mi takvi kakvi smo u globalu i imamo takav sistem to je posebna prica, pitanje je zasto se gospoda iz lovackog saveza ne potrude da urade nesto konkretno kad se vec toliko hvale na svim tim silnim sastancima LSS!!!!!
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: