DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

134990 poruka u 5598 tema- 5620 članova - Poslednji član: drboban46

Април 16, 2014, 08:10:55
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2 3 ... 28   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Kal 8X57 JS  (Pročitano 67456 puta)
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« poslato: Мај 23, 2008, 07:12:51 »

Evo otvorio bih diskusiju o ''Starom dobrom 8X57JS''.
Dobro bi došlo ako neko može nešto o istorijatu ovog kalibra da napiše.
Ja ga imam već 20 godina, zastavin lovački karabin iz 1980 godine.
Služio me je i služi još. Dugo godina jedina dostupna municija, uglavnom bila je PPU od 12,7 gr i to u dve verzije sa tupim zrnom i sa šiljatim zrnom Soft point.
Sasvim korektna municija, sa kojom sam lično uglavnom lovio divlje svinje. 8X57JS sa relativno teškim zrnom od 12,7gr i prečnika zrna od čitavih 8,22mm predstavlja sasvim dobar kalibar za Crnu divljač za sve lovačke daljine, a to smatram do 150m. Dalje ne treba ni pucati a u praktičnom lovu daljine na kojima se gađa divljač su od 20-80m.
Sada već na tržištu imamo i municiju GROM težine od 12gr, što već ovaj kalibar stavlja u sam vrh. Iako nemam konkretne rezultate testiranja municije Grom u praktičnom lovu, od dosta lovaca sam čuo da je odlična.
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #1 poslato: Мај 23, 2008, 08:40:07 »

U septembarskom broju Lorista bice predstavljen 8x57 u
rubrici "Ikone"
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
descha
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Мај 24, 2008, 09:32:23 »

Jedva čekam. Težak zadatak za "majstora teksta".

Da pojasnim. O ovom kalibru, manje-više, svi sve znamo. Zato je pred autora teksta postavljen težak zadatak da ipak napiše nešto novo i originalno.
Čitajući predstavljanja kalibara iz predhodnih brojeva ne sumnjam ni najmanje da će zadatak biti uspešno obavljen - iz tog razloga jedva čekam.
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #3 poslato: Мај 26, 2008, 10:15:53 »

Jedva čekam. Težak zadatak za "majstora teksta".

Da pojasnim. O ovom kalibru, manje-više, svi sve znamo. Zato je pred autora teksta postavljen težak zadatak da ipak napiše nešto novo i originalno.
Čitajući predstavljanja kalibara iz predhodnih brojeva ne sumnjam ni najmanje da će zadatak biti uspešno obavljen - iz tog razloga jedva čekam.

Zato ga i odlazem vec 15 brojeva.
 Wink
Sačuvana

SUMO
Gost
« Odgovor #4 poslato: Јун 03, 2008, 09:35:17 »

Odlazes, odlazes,
a 22-250??cccc Smiley
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #5 poslato: Јун 03, 2008, 01:22:12 »

Odlazes, odlazes,
a 22-250??cccc Smiley

Moze, kad napuni40-tu. Ikone moraju biti bajate.. Wink
On je mlad.
Zapravo, mozda i moze, u rubrici calibri koji obecavaju. Wink
Nije losa ideja.
Sačuvana

Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Јун 06, 2008, 10:33:32 »

Evo malo o dimenzijama metka kalibra 8X57JS:

Za njega važi stara maksima: Bez starca nema udarca
Još dugo će 8X57JS biti onaj gore kao na ovoj slici:

Malo da rasplamsam strasti kod vlasnika drugih kalibara  Wink
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #7 poslato: Јун 06, 2008, 04:54:59 »

Elem,

Lazar je u temi 30-06 rekao da je imao /ili cuo/ za lose iskustvo sa .308 za svinje.
Ne znam u cemu je problem, ali u .308 sigurno nije. Ako je 30-06 dobar , onda i 308 win mora biti dobar.

Ista zrna nose,iste ili slicne pocetne brzine, slicna energija /30-06 je malo jaci ali ne smeta/.U 11.7 grama ima istu pocetnu energiju kao i 8x57.sa istim zrnom.
Na vecim daljinama, 308 je jos preciznijii/bolja grupa/ od 30-06 a da ne pricam o 8x57.

Da se razumemo, nemam nista protiv 8x57, i ko voli nek izvoli.Svako ima svoj izbor.Ja imam 5 karabina u 4 kalibra, 30-06spr., 270 win., 25-06rem., 338 win. mag. I to je moj izbor.
Medjutim, lovac treba biti svestan sopstvenog izbora i sta je realnost.Izbor, znaci kompromis.A kompromisi su kompromisi   Wink

Zelim svim vlasnicima 8x57 dobar pogled.
Sačuvana

lazar
Gost
« Odgovor #8 poslato: Јун 06, 2008, 05:58:28 »

reko sam da je kalibar stvar ukusa, al nemoj omalovazavat ovaj kalibar i nase lovce ko da oni neznaju sta valja a da je 8x57 samo kod nas popularan je cista glupost.sa 8x57 je u evropi odstrijeljeno najvise divljaci (naravno jer ga je bilo dosta) a posto kazes da je losiji od onih navedenih kalibara molimte reci mi sta oni mogo sto 8x57 nemoze?. kod mene u lovistu bi te pustio na divlje svinje sa .308 sam ako imas dobrog psa.imam i ja cijeli arsenal oruzja al lovim samo sa ovim losim 8x57is i jos sa naj jeftinijom municijo ppu grom
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #9 poslato: Јун 06, 2008, 07:00:29 »

reko sam da je kalibar stvar ukusa, al nemoj omalovazavat ovaj kalibar i nase lovce ko da oni neznaju sta valja a da je 8x57 samo kod nas popularan je cista glupost.sa 8x57 je u evropi odstrijeljeno najvise divljaci (naravno jer ga je bilo dosta) a posto kazes da je losiji od onih navedenih kalibara molimte reci mi sta oni mogo sto 8x57 nemoze?. kod mene u lovistu bi te pustio na divlje svinje sa .308 sam ako imas dobrog psa.imam i ja cijeli arsenal oruzja al lovim samo sa ovim losim 8x57is i jos sa naj jeftinijom municijo ppu grom

Vidi Lazare,
Ako pogledas nasu prepisku, videces da sam ja upotrebljavao cinjenice kod rasprave. Balisticke, statisticke, ili kakve hoces...verodostojne.
Podatak o kome pricas, da je sa 8x57 odstreljeno najvise svinja u Evropi, nije tacan.
Mozda u Nemackoj, Austriji...mozda.A oni imaju svoje lovacke kalibre i te kako koristene, uspesne i poznate. Svinje se pucaju u Rusiji, Poljskoj, Rumuniji, Francuskoj,Spaniji, a oni nisu bas pod uticajem 8x57.To bi morao znati.
Naveo sam neke kalibre/jace i slabije/ za koje ti pitas sta oni mogu, a to ne moze 8x57.
Pa evo, sa 9.3x62 , na primer,sa zrnom od 16.7grama imas na 300met manji pad zrna od 8x57 i energiju  duplo/ponavljam duplo/u odnosu na 'nemca'.Zakljucak izvuci sam.To je dokazan svinjski kalibar.Do duse, moze da srusi i nosoroga, i lava i grizlija i... sa njime mozes da pucas tu divljac a sa 8x57... jok.Zao mi je, kakvo pitanje- takav odgovor.

E sad to, dali bi mene pustili u tvoje loviste, sa .308 win, mnogo vise govori o tvome lovistu i lovnim radnicima u njemu, isklucivosti i klimi, nego o .308. Sa .308 bi usao u loviste sa svinjama u bilo kojoj zemlji, ukljucujuci i Nemacku na koju se pozivas.

Lazare,ostrascen si i navijacki raspolozen.Nisi procitao u celosti moje komentare, vec vadis stvari iz konteksta.Medjutim,tvoje pravo i tvoj pristup zastupanju tvog favorita, postujem.

Zelim ti uspesne lovove  i dobar pogled sa 8x57.

Sačuvana

lazar
Gost
« Odgovor #10 poslato: Јун 06, 2008, 07:47:38 »

u rusiji i poljskoj je jedan od najkoristenih kalibara,u francuskoj je zabranjen a za spaniju neznam,9,3x62 je isto nemac a da mu je pad zrna manji u odnosu na 8x57 neznam na koju gramazu mislis kod 8x57 kad ih poredis.
kad vec spominjes afriku i 8x57 nemoj biti tako siguran o tome bi mogo dosta da pisem.
sta mislis sa lovim radnicima u mom lovistu nisam razumio?
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #11 poslato: Јун 06, 2008, 08:30:10 »

u rusiji i poljskoj je jedan od najkoristenih kalibara,u francuskoj je zabranjen a za spaniju neznam,9,3x62 je isto nemac a da mu je pad zrna manji u odnosu na 8x57 neznam na koju gramazu mislis kod 8x57 kad ih poredis.
kad vec spominjes afriku i 8x57 nemoj biti tako siguran o tome bi mogo dosta da pisem.
sta mislis sa lovim radnicima u mom lovistu nisam razumio?

U Rusiji....ha, ha.Nemoj neko da te cuje van ovog foruma.A kazes da je 9.3x62 nemac...Stvarno..
Ali, neka ti bude, pa ti  jos uvek vidis Werchmacht na tim prostorima. Smiley
Pisi, sta hoces, samo citaj i sta su drugi napisali.Ne postavljaj u raspravi nesmislena pitanja. Ako ne svatas poruku pisca, ili nisi siguran, ne repliciraj pre nego dobro svatis sustinu.

Priznajem, pobedio si, 8x57 je najbolji kalibar u Srbiji pa i sire.

Sačuvana

von Maksimilian
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Sve teče sve se menja...

« Odgovor #12 poslato: Јун 07, 2008, 03:29:26 »

U Rusiji....(citat)
Pre jedno desetak godina Duško Bojović je u jednom članku u reviji Zov opisao ,,ruske kalibre,, njih 10ak kojima baćuške najviše peglaju. Volio bih kad bi neko pronašao taj broj i tekst, mislim da bi se tada u mnogome otklonile nedoumice oko ovih tvrdnji.
 Wink Wink Wink
Sačuvana

Ako sve uradiš danas bićeš pod stresom ostavi nešto i za sutra...  Smiley лангзам абер зихер
Sale Zr
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Јун 07, 2008, 11:00:11 »

Izvolite...

Sačuvana

von Maksimilian
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Sve teče sve se menja...

« Odgovor #14 poslato: Јун 09, 2008, 07:16:56 »

Grin Grin Fala tebra !  Grin Grin
Sačuvana

Ako sve uradiš danas bićeš pod stresom ostavi nešto i za sutra...  Smiley лангзам абер зихер
Stranice: [1] 2 3 ... 28   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: