DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161371 poruka u 7275 tema- 6981 članova - Poslednji član: lukakaras

Новембар 20, 2019, 07:53:38
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Istarski ostrodlaki gonic  (Pročitano 21342 puta)
vlada.lovac
Senior
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« poslato: Мај 02, 2010, 07:27:39 »

Vlasnik sam od pre par godina jedne zenke, predstavnika ove plemenite pasmine, koja na zalost nije mnogo zastupljena na teritoriji Srbije. Ne bih da postavljam FCI standard, jer ga svako moze videti na netu ili enciklopediji pasa, vec bih voleo da ovde razmenimo prakticna iskustva sa terena i ponasanja pomenute pasmine u lovu.
Sačuvana
Đora
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Мај 05, 2010, 12:50:27 »

Pozdrav Vlado! Prosle godine sam i ja posedovao zenku ove plemenite rase, ali mi je na zalost nestala. Sada ima kerica od nje 12 meseci.
Evo i nekog mojeg iskustva sa ovom rasom. Pre svega veoma radna, vredna rasa gonica, visokog temperamenta ali i veoma pametna. Osnovne lovne karakteristike su brzo pokretanje divljaci i kratko gonjenje. Pre par godina moj drugar je imao muzjaka ove rase, koji je bio jedan od najboljih kerova za zeca i licicu kod nas. Za dan je bio u stanju da pokrene i po 4-5 zeca i da ih goni 40-45 minuta. Evo i mog kerica starog 12 meseci.
Sačuvana

Sve sto ispred mene bezi, posle pucnja lezi!
vlada.lovac
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Мај 05, 2010, 07:16:17 »

Do nje sam dosao po preporuci prijatelja  iz Vlasotinca, inace lovca na DS, koji lovi u pogranicnom pojasu prema bugarskoj, koji je kao i vecina iz njihove grupe do skoro lovila balkancima, trobojnim gonicima i posavcima, gde se vrlo cesto desavalo da im psi u lovu pogonom cesto probiju postavljeni blok, da gone satima i odgone svinje preko granice, odakle se retko koji vrati, a kako i gde zavrsi ni oni sami ne znaju. Zbog toga su bili prinudjeni da menjaju pasminu, te sada u grupi imaju par primeraka ostrodlakih istaraca, koji imaju sasvim drugu narav, manje udaljavanje od lovca prilikom pretrazivanja terena  i kao sto si vec pomenuo krace gonjenje, posle cega se nepogresivo vracaju na mesto odakle su pusteni.
Vec posle kraceg odmora su spremni za novu akciju ako je prethodna bila bez uspeha. Inace vrlo spretni, zivahni  i okretni psi, mnogo manje agresivni od domacih rasa gonica i izuzetno privrzeni gazdi.
Uf, umalo da zaboravim, keric sa slike je extra, tipican predstavnik rase  good
Sačuvana
vlada.lovac
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Мај 10, 2010, 04:08:08 »

Evo i moje kerusice sa jucerasnjeg izlaska u planini, za vreme dorucka, mozda nije bas najjasnija jer je slikano mob.telefonom i u kontra svetlu, pa jos i preko oborenog drveta, ali bice i boljih fotografija
Sačuvana
graničar
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Мај 10, 2010, 04:23:11 »

Bas je slatka! good good good
Sačuvana
Đora
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Мај 12, 2010, 07:49:27 »

Uf, umalo da zaboravim, keric sa slike je extra, tipican predstavnik rase  good
Hvala Vlado! I meni se svidja tvoja kerusica. Slika je bas lepa, ona prava lovacka sa terena. I moj keric ima zute mrlje, tj fleke po telu ali se manje vide jer su blede boje a i slika nije bas nesto. Slikacu ga ovih dana pa cu postaviti slike.
 Interesuje me sta ces loviti sa njom, da li su to divlje svinje kako sam zakljucio iz posta ili neka druga divljac? Koliko je stara kerusica i da li je krenula? Sve ovo pitam jer ni ja nemam neko vece iskustvo sa ovom rasom pa rekoh da razmenimo misljenje.
DOBAR POGLED!
Sačuvana

Sve sto ispred mene bezi, posle pucnja lezi!
vlada.lovac
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Мај 12, 2010, 09:32:32 »

Pred njom sam nesto malo lovio zeca, pa po zatvaranju sezone vodio na divlju svinju, al uvek u drustvu sa jos nekim kerom, ima interesovanja i vec je gonila, ali se posle nesto vise od pola sata vrati na mesto odakle je pustena. Pa onda pred kraj sezone neplanirana skotnost i pustio je da se osteni, sto mi je malo poremetilo planove oko obuke. Jos uvek je ostala zavisna od posavca sa kojim je isla i trazi njegovo drustvo. To je greska koja se kod mene stalno javlja i nikako da je eliminisem, pa sad radim na njenom osamostaljivanju, ali ide malo teze, malo je meksa.
Sačuvana
donet
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Мај 13, 2010, 11:08:29 »

Pozdrav Vlado, lepa kerusa.Napisi malo nesto o njenom temperamentu, o tome kakva joj je orijentacija u prostoru... Ima dosta dobrog da se napise o ovoj rasi... hi
Sačuvana
igorstamen
Početnik
*
Van mreže Van mreže

igorstamen@open.telekom.rs
« Odgovor #8 poslato: Мај 25, 2010, 09:12:04 »

Pozdrav Vlado,lepa kuja .
Nemoj da te razocarava samo napred sa dresurom i bice to odlican lovacki pas.
Sačuvana
vlada.lovac
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Јун 01, 2010, 07:44:16 »

Radimo, radimo, nema razočarenja, ja sam o njoj do sad izneo samo njene loše osobine, nikad nisam voleo da hvalim svoje pse, obično su to drugi radili umesto mene. Ne preterujem sa šetnjama da ne bih često uznemiravao divljač, čak biram teren gde nema zeca, pustam je isključivo samu jer mi je to i cilj da se osamostali. Pametna je ona, brzo uči.
Sačuvana
viktorpetr
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Децембар 06, 2015, 07:21:24 »

Imam zenku ove rase staru 2,5 godine, kuja je kao mlada slabo uvodjena u lov, a posle je isla sa pticarima i nije pokazivala neke posebne interese za gon.... Jednom ili dva puta je gonila lisicu po 10-15 minuta i napustala kao odsjecena... Pred njom nsita nije odstreljeno!

Trenutno lovimo svinje i stetocine, psi od kolega dosta dobro gone i pretrazuju ali ona ne pokazuje nikakav interes da ide s njima, uglavnom mi je uz nogu ako ja stanem na busiju da cekam ona sjedi kraj mene, ne pokazuje nikakav interes za pretrazivanjem, kerovi gone od nje 50 metara ona krene prema njima 10-15m i odma se trkom vraca meni...

Roditelji su joj ekstra radni psi, pario sam je pod ektra radnim kerom svinjarom, izuzetno ostrim, ostavio sam sebi dva steneta ali me zanima sta da ocekujem od nje, da li bi mogla s vremenom da prokine...Ili da odustanem i posvetim se stenadima i spremim ih za sledecu sezonu...
Sačuvana
nidzamotocrosss
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

https://sr-rs.facebook.com/LovstvoSrbije

« Odgovor #11 poslato: Децембар 07, 2015, 09:28:14 »

Uvek postoji verovatnoća da će ker da se probudi odjednom i da krene kao da je lovio od malena. Verovatnoća za to je veća kod mužjaka, jer i sami kasnije sazrevaju od ženki. Po mojoj filozofiji puštam pse do godinu dana da pokažu ono što imaju. Uvek pratim psa i upravo mi je želja za radom ono što mi je najbitnije do tih godinu dana, jer kad pustiš psa u teren i on zna šta treba da radi, nema sumnje da će uz određenu dozu sreće i uz pomoć lovčevog umeća odrasti u dobrog goniča. To je izostalo kod tovje kuje i zato ti je moja preporuka da odustaneš ili prepustiš kuju nekome ko u terenu ima dosta divljači i dosta vremena i drugih pasa, pa bi na taj način mogao da radi sa njom. Do tada ispravi grešku koja je učinjena sa njom, da ne bude učinjena i sa štencima i uvedi ih u lov kako treba. Iskreno, kao takva će ti samo smetati u tome.
Sačuvana

''Kao ptica koja je bez krila
Srbija bi bez goniča bila''
viktorpetr
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Децембар 07, 2015, 09:46:19 »

Kuja ima vremena do kraja zime(marta) da makar nesto pokaze, pogotovu sada kada lovim sa ekipom koja ima iskljucivo gonice i lovi se svinja i stetocina... Kolega je imao njenu sestru i sa 9 mjeseci moja kuja je u gateru ganjala i oblajavala krme dok njena sestra nije pokazivala skoro nikakav interes za svinju ali ni za ostalu divljac pa je kolega prije godinu dana mjenjao za posavca s kojim je zadovoljan.... Ja nisam htio da odustanem od ove rase ali nisam ni pretjerano radio s njom... Najveca greska je sto je ona kao mlada non stop u polje isla sa moji seterom i navikla se na njega toliko da hoce da razvali boks kada ja njega povedem a nju ostavim, da je kao mlada isla s gonicima vjerujem da bi to sada bio drugi pas, jer dosta je vezana za mene i veoma tesko se odlucuje da mi se izgubi iz vidnog polja....

Sada ima stenad od mjesec dana i dacu joj sansu do kraja zime, kada ce stenci imati 4 mjeseca i ako dotad ne bude nikakvog pomaka onda cu je pokloniti ili prodati nekome... A posvetiti se stenadima...

Sačuvana
nidzamotocrosss
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

https://sr-rs.facebook.com/LovstvoSrbije

« Odgovor #13 poslato: Децембар 07, 2015, 10:00:34 »

Setih se anegdote kada je kolega poveo svoju nemicu sa mojim goničima... Ceo dan smo je tražili po lovištu... Kod nje se desilo suprotno, očigledno. Odvedi je u gater ako imaš mogućnosti da vidiš da li hoće da uzme svinjski miris i da oblajava svinju. Ako to ne uspe, probaj zimus da je navedeš na vruć trag (neposredno posle podizanja) i ako ne reaguje, nemaš više šta da očekuješ.
Sačuvana

''Kao ptica koja je bez krila
Srbija bi bez goniča bila''
viktorpetr
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Март 01, 2016, 03:41:14 »

Kuja je do kraja lovne sezone jednom pronasla od mene na 50 m divlje svinje i oblajavala, i to je odstreljeno ali ne direktno pred njom jer su se razbjezale pa je kolega nacekao jedno, ocupala ga je dobro i sto se tog segmenta tice ja sam zadovoljan, pred kraj januara takodje je pronasla svinje i gonila, posle i oblajavala sa drugim kerovima, dobila malo i po njusci ali nije odustala ali nismo uspjeli odstreliti... Ona hoce svinju i u prirodi i u gateru, hoce i drugu divljac... Problem je u tome sto kuja nije tragac, ne odvaja se od mene i ne trazi samostalno, nego je stalno oko mene i ako u tom rejonu ima neki miris ona ce otici za njim ali mene to ne zadovoljava jer imamo malo svinjske divljaci..
Sačuvana
Stranice: [1] 2   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: