DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161554 poruka u 7290 tema- 7008 članova - Poslednji član: pera sumar

Јануар 29, 2020, 11:31:35
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1]   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Tvorovi  (Pročitano 5302 puta)
nesa
Senior
Van mreže Van mreže

« poslato: Април 28, 2010, 12:46:42 »

Kod nas zive 3 vrste tvorova.Dok su mrki i stepski cesti ovaj treci sareni je veoma redak,da li je neko imao prilike da ga vidi.                                   
Sačuvana
nesa
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Јун 08, 2010, 05:02:15 »

Mozda sam pogresno formulisao pitanje,pa bar sada su ga svi videli na slici.Ali mislio sam u prirodi...ili culi o prisustvu.Pre,ako se nevaram 2 godine je jedan primerak lecen u Beogradu,pa su ga vratili kuci u okolini Krivog Vira kod Boljevca.Lepa zverka.
Sačuvana
graničar
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #2 poslato: Јун 08, 2010, 05:13:09 »

Nikada vidio,naravno ovakvog kao ovaj na slici! sorry
Sačuvana
dejan032
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Јун 09, 2010, 02:02:23 »

Da video sam ga kada mi je napravio rusvaj u pilicaru,poklao mi neku pilad....pa smo se videli oci u oci... download download download download download polling polling polling
Sačuvana
AcaNik
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Јун 09, 2010, 02:19:54 »

мом ћалету исто твор прави штету not_i
само ја оваквог нисам видео а ни осетио focus
Sačuvana

Нема живота пре кафе
krauc
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NAJBOLJI NA FORUMU LORIST U 2009 GODINI

« Odgovor #5 poslato: Јун 09, 2010, 02:31:53 »

Mozda sam pogresno formulisao pitanje,pa bar sada su ga svi videli na slici.Ali mislio sam u prirodi...ili culi o prisustvu.Pre,ako se nevaram 2 godine je jedan primerak lecen u Beogradu,pa su ga vratili kuci u okolini Krivog Vira kod Boljevca.Lepa zverka.

Kod mene su cesti stepski i mrki,medjutim ovog nikad nisam video.
Da li znate kakva stanista mu odgovaraju i u kojim krajevima Srbije bi bilo za ocekivati da ga ima??

DOBAR POGLED!!!
Sačuvana
nesa
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Јун 10, 2010, 09:11:55 »

Veoma malo ga ima,pa je u crvenoj knjizi ugrozenih vrsta,iako mu je areal rasprostranjenosti prilicno veliki.Latinski Vormela pergusna,a orijentaciono znaci mali crv.Kod nas se moze naci u istocnoj Srbiji,Pesteru i Kopaoniku.Inace smo mu mi krajnji zapad rasprostranjenosti.Teritorija mu je oko 0,5 km kvadratnih i veoma je agresivan prema drugim pripadnicima svoje vrste.Pari se od marta do juna,a bremenitost je ili dosta duga ili odlozena,pa okoti 4 do 8 mladih od krajajanuara do marta.Hrani se sitnim glodarima i malim pticama.Prirodna okolina su mu suve i zakorovljene livade.Duzina 29 do 35 cm.tezina 200 do 700 grama,pritom su zenke naravno one sitnije u tom rasponu.Dlaka na repu je dosta duga,pa zanimljivo deluje kada ga rasiri,Njiska kratka,usi dosta duzi od ostalih iz roda.Vid slabiji od ostalih cula.Kada je ugrozen ispusta smrad iz analne zlezde.Eto malo ga priblizih,jer je slabije poznat i predstavljen i u literaturi.Mislim da bi ga i mi lovci upoznali i uzdrzali se od eventualnog dizanja puske na njega,ponajpre,jer nepravi neku veliku stetu,dalje redak i ugrozen,pa svakako plus za nasu faunu.                     
Sačuvana
Brka
Početnik
*
Van mreže Van mreže

Laki
« Odgovor #7 poslato: Јун 13, 2010, 10:48:15 »

Lepo receno i objašnjeno nema sta. buba
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
Štampaj