DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161370 poruka u 7275 tema- 6981 članova - Poslednji član: lukakaras

Новембар 19, 2019, 05:42:13
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumLoristLovni reviri (Urednik: swift)ŠTETE OD DIVLJAČI I NA DIVLJAČI
Stranice: [1] 2 3   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: ŠTETE OD DIVLJAČI I NA DIVLJAČI  (Pročitano 33914 puta)
oscar
Gost
« poslato: Август 29, 2008, 01:37:42 »

Poslednjih godina lovačka udruženja plaćaju ogromne štete na poljoprivrednim usevima i u saobraćaju. Kako to sprečiti. Da li je osiguranje jedino rešenje. Zna li neko kako se to rešava u svetu. Ako se ovako nastavi mnoga udruženja staviće katanac na vrata.
Sačuvana
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #1 poslato: Септембар 02, 2008, 03:31:41 »

Moje lovačko Društvo je 2006 platilo za gazenje dva grla srneće divljači (oba srndaća u bastu pregažena mart-april) sudske troškove i odštetu vlasnicima vozila oko 160.000 dinara, koliko se na primer moglo kupiti fazanskih pilića od 10 nedelja, oko 300 komada minimum.
Iako je bio saobraćajni znak divljač na putu, baš taj dan kada je bila saobraćajka nestao je i i ostala je samo rupa gde je bio stub.
Drugi je doneo srndaća u selo raspitao se gde živi predsednik, pozvao saobraćajce i ispred moje kuće su vršili uviđaj, reko što nije sačekao na licu mesta da vidimo gde je zgazio, da li u lovištu mog LD-a ili ko zna gde, da se utvrdi veštačenjem brzina, trag kočenja, alko test. Kaže mi saobraćajac ostavi ti nas da mi radimo svoj posao. Epilog dva svedoka koji su bili navodno u kolima i pojavili se u sudu, morali su zbog posla na stopiraju i nastave dalje a dasa doneo srndaća u selo. Na sudu izgubimo spor.
E to vam je pravna država.
Posle je LU donelo odluku na upravnom odboru da se sredstva dobijena od kamate od banke a koja godišnje iznose oko 150.000 din na nivou udruženja koriste za vansudsko poravnanje. I sada kada se tako nešto desi, sačini se zapisnik i vansudski se dogovori, isplati se šteta i jeftinije se prođe za 200%. Očiti primer je naprimer da je čovek tražio za štetu na kolima 20.000 dinara, mi nismo hteli, na sud i platimo mu posle 68.000 dinara što štetu što sudske troškove, advookate.
Uglavnom uvek izgubi sud lovačko Društvo - udruženje kada su saobraćajke u pitanju.
Rešenje, osiguranje godišnje od saobraćajnih udesa za divljač koja je u lovnoj osnovi. Praksa, još se nije našlo osiguravajuće društvo koje bi prihvatilo ovo a oni koji su dali ponudu paprena cifra. Za moje LD naprimer 1.500 evra godišnje. Mnogo za malo lovačko društvo, ako uzmem u obzir da 2007 i 2008 nisam imao saobraćajne udese.
Eto moje iskustvo.
Jedina dobra stvar je što smo isterali na čistac da saobraćajci moraju izvršiti uviđaj detaljno kao da je naprimer ne daj bože zgažen čovek. Ok da platimo ali da vidimo jeli vozač išao dozvoljeno ili je obično prekoračio brzinu pa nije mogao ni odreagovati, ili da li je imao alkohola u krvi i slično, ipak su to olakšavajuće okolnosti, pa deo krivice da snosimo mi deo vozač. Jedino je to rešenje ili vansudski dogovor, što opet može da ima i drugi kraj, mogućnost zloupotrebe, mešetarenje i sl.
Osiguranje je 100% čisto i najbolje rešenje za sve.
Sačuvana
Kiza
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Септембар 03, 2008, 12:25:47 »

Provericu ,ali cini mi se da sam u pravu ,TAMO GDE IMA ZNAK ODGOVORAN JE VOZAC,GDE GA NEMA LOVACKO UDRUZENJE (posle izgubljenog spora LU moze dalje da tuzi direkciju za izgradnju grada,jp za puteve odnosno onog ko odgovara za odrzavanje puteva u zavisnosti da li su oni lokalni,magistralni...).Mi smo imali takav spor pre koju godinu i znam da je bilo toga da je odgovorna direkcija jel je znak na takvim mestima predvidjen i bio je dok ga nisu ukrali . !
Sačuvana
oscar
Gost
« Odgovor #3 poslato: Септембар 03, 2008, 08:07:47 »

Ne Kizo. Bez obzira da li postoji znak ili ne, prema sadašnjim zakonskim propisima i praksi tereti se korisnik lovišta.
Sačuvana
Dule-jagd
Senior
Van mreže Van mreže

dusan.mitic@hotmail.com
« Odgovor #4 poslato: Септембар 19, 2008, 12:38:38 »

Ja ne znam kako to kod vas ali kod nas ko pregazi srndaca ili drugu visoku divljac vise mu se isplati da se sudari sa nekim drugim vozacem koliko ga oderu na sudu! Nisam imao prakse po magistralnim putevima da vrsim uvidjaje ali sam zato po lokalnim vrsio dosta puta,pogotovo na reg.putu R115 koji ide od Kovina ka B.Crkvi a prolazi kraj Del.pescare! Ne znam kakvog ste advokata imali na sudu ali znam da ovaj sto zastupa ove iz Vojvodina suma odere ljude na sudu,tako da sam cuo za X slucajeva da su ljudi krili divljac u sumu i sa tako razbijenim autom bezali da ih neko ne vidi da su udarili divljac! VolvoBM probaj u svom mestu da odes u direkciju za odrzavanje puteva kod nas se zove VOJVODINAPUT i trazi stacionazu i kilometrazu svakog postavljenog znaka na putu! Moraju voditi tu evidenciju sigurno,jer sam im ja to nekoliko puta proveravao,pise tacno na koliko metara je koji znak postavljen od fiksne tacke! Ukoliko nema znaka u njihovoj evidenciji na tom delu puta gde su se dogodili udesi sa divljaci kao predsednik ispisi dopis Policijskoj stanici i VOJVODINAPUTU(tako se u mom mestu zove) i trazi da se postave tu znakovi i uvedu u njihovu evidenciju! Automatski sa tim si skinuo odgovornost sa svog lovackog drustva o nastaloj steti prilikom udesa sa divljaci! Svakog vozaca posle kaci clan NE PRILAGODJENA BRZINA USLOVIMA I STANJU PUTA ma koliko on isao,bilo da je 40km/h opet ga kaci jer nije prilagodio brzinu! E sad sto se para tice probaj da placate advokatsku komoru mesecno i da kad god dodje do ovako necega imate advokata frei tj. besplatno!
Pozdrav! Dusan
Sačuvana

HOCUDU DA GA UBU...
TOZA
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NAJBOLJI NA FORUMU U 2008 GODINI

« Odgovor #5 poslato: Септембар 19, 2008, 12:47:59 »

Bravo Dule!Čitao sam ovu temu pa nemogu da verujem.Znam lično primr gde je čovek udario srndaća u Srbobranu.Otišao u miliciju da naprave zapisnik o šteti kako bi naplatio istu.Umesto odštete platio kaznu i to basnoslovnu.Srndać u bastu ,perspektivan!!Znak na putu oslobađa LD svake odgovornosti.Vozač je bio UPOZOREN.!!
Sačuvana

THE OVOZEMALJSKI
danilop
Gost
« Odgovor #6 poslato: Септембар 19, 2008, 12:50:06 »

Ne Kizo. Bez obzira da li postoji znak ili ne, prema sadašnjim zakonskim propisima i praksi tereti se korisnik lovišta.

Tako je i kod nas - LD plaća.
Sačuvana
TOZA
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Септембар 19, 2008, 01:01:21 »

Volvo prijatelju!Zakon jasno tumači saobraćajne propise.Advokat je naj slabija karika u vašem slučaju.Ako te interesuje daću ti ime advokata koji zastupa veliki broj LD u vojvodini.On je TATA za ove stvari.Izvukao bi Vam odštetu da bi ste napravili još jedan lovački dom.! Wink
Sačuvana

THE OVOZEMALJSKI
Dule-jagd
Senior
Van mreže Van mreže

dusan.mitic@hotmail.com
« Odgovor #8 poslato: Септембар 19, 2008, 01:17:02 »

Ne mogu da se setim cifre a imam slike u drugom racunaru sa uvidjaja gde je jedna zena fabiom (2004god. mi se cini da je auto) udarila kosutu na putu! Hoce zena da uzme pare i pozove policiju da izvrsi uvidjaj! Mi dosli,slikali sve odradili kako treba,kad posle 3 meseca zovu me kao svedoka,navela je da je udarila kosuta nju sto naravno nije tacno jer je bilo klasicno prednjom stranom auta u bok divljaci! Elem na kraju zavrsi se sud sa jos jednim rocistem i zena dobije kaznu da je mogla komotno da kupi (mozda bi joj zafalilo 1-2000e) jos jednu fabiu 2004god! Advokat natovario kako je mogla kosuta biti odstreljena u lovu i ta cena bi bila toliko,onda meso te kosute koliko bi iznelo da je odstreljena,pa onda koliko bi kosuta teladi otelila da je ostala ziva... i da vas ne davim vise jer tako moze u nedogled a cifre se samo gomilaju!
POUKA JE STO KAZE DR. TOZA DOBAR ADVOKAT I NAPRED!!!!
Sačuvana

HOCUDU DA GA UBU...
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Септембар 19, 2008, 07:47:01 »

Pročitao sam sve ovo i mislim da ste u pravu.
Definitivno advokat LU-a nas više neće zastupati.
Sve te dopise sam poslao i dobio odgovore i znakovi koji su tu uvek stajali ali većinom pokradeni su postavljeni ponovo. Magistralni put je nadležna JP Vojvodina put a lokalni putevi direkcija za izgradnju grada. Sada imam dobru saradnju sa MUP-om i korektno se obavi uviđaj.
 Pre 10 dana jedna žena zgazi srndaća, mladog prošlogodišnjaka, znak na putu stoji (čak ga je udarila na 200m od znaka), odmah je izašla policija, obevestila me ja preuzeo divljač i eno još u koži stoji u zamrzivaču LD-a u slučaju nekog spora. Međutim kaže mi policajac da možemo mi nju tužiti za načinjenu štetu jer je znak divljač na putu tu. Žena kumi moli da se dogovorimo, ovo, ono a ja ćutim nesmem ni da kažem di smem da je tužimo pa posle još mi da nagrabusimo i platimo i njenu štetu i advokatei sudske troškove.
Uglavnom ako ništa ne stigne za mesec dana onaj srndać će biti skuvan policijskoj stanici nek se ljudi počaste. Normalno prvo ćemo ga oderati  Grin
Sačuvana
Dule-jagd
Senior
Van mreže Van mreže

dusan.mitic@hotmail.com
« Odgovor #10 poslato: Септембар 19, 2008, 10:59:15 »

Postavljanjem znaka i njegovim ubelezavanjem u njihovu evidenciju automatski skidate odgovornost sa LD ma sta god se desilo sa tim znakom,ukrali ga,porusili itd!Advokat je taj koji posli treba da odradi ne veliki deo posla!
Sačuvana

HOCUDU DA GA UBU...
Kiza
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Септембар 20, 2008, 12:44:27 »

Znaci ipak sam bio ja u pravu . Vazno je da je  znak uknjizen ,pa  onda i ako ga skinu,ukradu L.D. ce izgubiti spor ,ali ce posle toga moci da nadoknadi stetu (igubljen spor)od pravnog lica odgovornog za odrzavanje puta ! Tako smo i mi prosli pre par godina ,platili smo stetu ,pa smo onda mi tuzili direkciju za izgradnju grada koja je bila odgovorna za odrzavanje lokalnog puta ,odnosno za to sto nisu zamenili ukradeni znak ! Ne bi bilo lose da svako proveri kod nadleznih da li su  na nekim deonicama predvidjeni znakovi i ako nema predvidjenih znakova da zahtevaju njihovo postavljanje .
Sačuvana
TOZA
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Септембар 21, 2008, 05:27:04 »

Volvo!Danas sam prošao "vašim" delom puta.Na izlasku iz Zrenjanina stoji znak sa dopunskom tablom u dužini od 12 km.Na silasku sa mosta na Tisi isto stoji znak sa identičnom dopunskom tablom.Da li su ti znaci i ranije postojali?
                                                      Pozdrav Toza
Sačuvana

THE OVOZEMALJSKI
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Септембар 22, 2008, 09:01:19 »

Tozo ti znaci stoje tu od 80-tih godina kada je put napravljen,međutim povremeno nestanu, pad dok mi vidimo da ih nema, pa prijvljuj, pa dok postave. Sve to je izneto na sudu i kao obrazlođenje nije bio znak i gotovo. U jednom slučaju sumnjam opravdano na počinioca nezgode da je uklonio znak ali nema relevantnih dokaza, jer je znak baš dan pre bio tu lično sam ga registrovao i sutra dan udes i kako baš taj znak samo da nestane. Obično ovi što kradu znake kada drmnu, drmnu 5-6 znakova redom.
Inače sada češće obilazimo deonicu i prilikom svake lovočuvarske kontrole prvo obiđem deonice puta i onda u atar.
Sačuvana
TOZA
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Септембар 22, 2008, 03:47:03 »

Uvek vodim računa da me neko pogrešno neshvati.Volvo ,raspitao sam se baš povodom ovog problema kod čoveka kojeg sam ti spomenuo!Nema teoretske šanse da izgubite sud.
Dokazao bi da su osobe koje su imale udes barem nekoliko puta godišnje tuda prolazile! Wink Wink
To je lako dokazati!!
Ostalo je rutina.
Molim te još nešto!Da li je Vaš advokat iz Vašeg mesta?
Ovog o kojem ti pričam ,poznaje sigurno i Čipi.Izuzetan je prijatelj sa njegovim tečom MIRKOM!
Ja se ovim putem izvinjavam ostalim prijateljima sa foruma.Neprtavda me pogađa verujem isto koliko i Vas.Jedno lovačko društvo kao što je našeg prijatelja Volva,koje mora da plati par odšteta godišnje zbog "šupljeg" advokata ,može da ih obriše kao da ih nikada nije ni bilo.Zato treba pomoći u nevolji!!
                                              S poštovanjem TOZA
Sačuvana

THE OVOZEMALJSKI
Stranice: [1] 2 3   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: