DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161370 poruka u 7275 tema- 6981 članova - Poslednji član: lukakaras

Новембар 19, 2019, 05:41:10
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumLoristGalerija trofeja (Urednik: swift)Svetliji ili tamniji trofeji srndaca- sta kaze vaga koji su tezi?
Stranice: [1]   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Svetliji ili tamniji trofeji srndaca- sta kaze vaga koji su tezi?  (Pročitano 8125 puta)
sakal
Senior
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

UMRO SAM ALI MI JOS NISU JAVILI!!!!

jurisicmb@hotmail.com
« poslato: Март 06, 2010, 12:50:16 »

Ovo je tema koju cesto slusam kada se nadjem u drustvu lovaca.Jedni kazu da su tezi svetliji trofeji dok drugi kazu obratno.Ja sam primetio da su trofeji iz ritova i suma,s teskih terena tamniji u odnosu na one s peskovitih lovista.I lovocuvari su cesto u dilemi sta raditi kad je rec o odabiru grla za odstrel sve je ok ali kad dodje na vagu tu nastaje problem!ista stvar je i s jelenom lopatarom bune se obicno oni sto se hvataju za novcanik.mozda boja i nema veze s tezinom STA VI MISLITE!Ima lovaca na forumu s raznih podrucja pa da vidimo vasa iskustva!Nadam se da ce biti interesantna tema za diskusiju!
Dobar Pogled!
Sačuvana
lazar
Gost
« Odgovor #1 poslato: Март 06, 2010, 08:04:27 »

nema uticaja na tezinu,boju dobija od vrste biljaka koja su u lovistu trljajuci rogove
Sačuvana
shaga
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Wild Boar

WWW E-mail
« Odgovor #2 poslato: Март 06, 2010, 10:19:51 »

Ovo je tema koju cesto slusam kada se nadjem u drustvu lovaca.Jedni kazu da su tezi svetliji trofeji dok drugi kazu obratno.Ja sam primetio da su trofeji iz ritova i suma,s teskih terena tamniji u odnosu na one s peskovitih lovista.I lovocuvari su cesto u dilemi sta raditi kad je rec o odabiru grla za odstrel sve je ok ali kad dodje na vagu tu nastaje problem!ista stvar je i s jelenom lopatarom bune se obicno oni sto se hvataju za novcanik.mozda boja i nema veze s tezinom STA VI MISLITE!Ima lovaca na forumu s raznih podrucja pa da vidimo vasa iskustva!Nadam se da ce biti interesantna tema za diskusiju!
Dobar Pogled!
Hheehehehe.............znas sta ja mislim..........
Mujova mama imala dva sina...........jedan je Mujo a drugi lovac
Sačuvana

A u ruke Mandusica Vuka bice svaka puska ubojita
http://www.youtube.com/watch?v=Qpi-3qM6rj4
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Март 08, 2010, 10:52:08 »

Kao što Lazar reče, za boju su presudni vegetacija o koju srndać češe rogove i skida bast, kao i količina neskinute krvi sa rogova posle skidanja basta a kaoja ostaje u prostoru između ikre.
Sačuvana
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Jagd ist kein Hobby, Jagd ist Leidenschaft!

« Odgovor #4 poslato: Март 11, 2010, 10:06:41 »

Nebih da filozofiram, ali ipak mislim da su ovi svetliji tezi.
Narocito ovi iz ravnicarskog podneblja. Po nekim podacima svake godine jaki ili jaci trofeji dolaze iz ravnicarskih predela(Vojvodina).Pitanje zasto?Koji su to presudni faktori(podneblje ili veca kolicina suncevih zraka) ili nesto trece? Mozda mogu na njega odgovoriti strucnjaci iz ravnice?
Licno mi se vise svidjaju trofeji tamnije boje!
Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Lazes Druge, Lazes i Sebe.
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Март 11, 2010, 10:13:00 »

Za srndaće iz ravnice, jednako kao i svinjnje, mislim da su tjelesno veći, pa i sa većim trofejima, iz razloga što u ravnici troše manje energije i za kretanje i za zagrijavanje tijela zimi, a s druge strane hrana je dostupnija. Što se tiče boje rogova i vegetacije o koju češanjem skidaju bast, u ravnici uglavnom se radi o bagremcu i drugim žbunovima sa manje soka. I planini je to drugačije. To bi moglo biti to.
Sačuvana
sakal
Senior
Van mreže Van mreže

jurisicmb@hotmail.com
« Odgovor #6 poslato: Март 11, 2010, 10:44:58 »

slazem se s vama!Ali pored svega sto ste naveli mislim da je genetika pored ishrane i zdravstvenog stanja presudan faktor. I ja sam primetio da su svetliji parosci tezi.sama srz  je zbijenija po meni i vise su okostali i tvrdji su.dok tamniji parozak nekako mi deluje kao da je vise sundjerast iznutra i samim tim je porozniji pa vlaga iz trofeja lakse ispari posle izvesnog vremena i on ostaje supalj,ima masu ali nema tezinu.to sam se uverio jer sam presecao paroske i uporedjivao strukturu kod odbacenih.
Ocekujem da DR MITA da svoje misljenje ili neko strucniji!
Dobar Pogled!
Sačuvana
Nele
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Март 11, 2010, 10:47:12 »

Slazem se sa Crnim,na planini naj veci deo šume čine borovi,jele,smreke,koje luče smolu pa  

otud verovatno i tamnija boja,a što se tice sunčevih zraka mislim da su planine više osunčane

od ravničarskih terena(primer Kopaonik,Zlatibor,Golija oko 200 suncanih dana u godini). Tako

da je najbolje neko strucniji da pomogne,hvala!
Sačuvana
krauc
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NAJBOLJI NA FORUMU LORIST U 2009 GODINI

« Odgovor #8 poslato: Март 12, 2010, 08:02:07 »

Od kakavo bilje je "potencijalni prvak" cesao rogove za onakvu boju??Sta ti mislis sakal da li je kod njega "veca masa ili tezina" kako navede u predhodnom postu??

ima masu ali nema tezinu.to sam se uverio jer sam presecao paroske i uporedjivao strukturu kod odbacenih.

DOBAR POGLED!!!
Sačuvana
sakal
Senior
Van mreže Van mreže

jurisicmb@hotmail.com
« Odgovor #9 poslato: Март 12, 2010, 08:26:52 »

Dobro Krauc mislio sam na ZAPREMINU pogresio sam! A sto se tice potencijalnog prvaka neznam i nije mi to jasno nikako...

Nemoj se ljutiti znao sam ja sta si ti mislio samo si krivo napisao!

DOBAR POGLED!!!
Sačuvana
nesa
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Март 13, 2010, 12:06:23 »

Sveze ocisceno rogovi od basta sadrze ostatke krvi koji u dodiru sa biljnim sokovima(od drveca,zbunja,,na kojima cese rogove,zasvrbe ga malo)oksidacijom dobija boju.Srndac koji nema mogucnosti,ili to uradi povrsno i sl.ima prljavo belu ili svetliju boju rogova(neki kazu parogovi,rogovlje).Zavisno od biljke moze dobiti i odredjenu boju ili nijansu.Od leske vuce na ljubicastu,johe ridju,brsljana i bora tamno mrku nijansu....Boja zavisi i od strukture(gustine)roga.Tako ce supljiji(porozniji)primiti i zadrzati vise boje i obrnuto.U okviru ovoga je odgovor na prvobitno pitanje,a za potencijalne prvake i sampione treba pitati strucnjake za hemiju i srodne grane.
Sačuvana
graničar
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Март 13, 2010, 08:46:10 »

Naravno,
uslovi života plus genetika.
Sačuvana
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Март 13, 2010, 11:12:34 »

Sveze ocisceno rogovi od basta sadrze ostatke krvi koji u dodiru sa biljnim sokovima(od drveca,zbunja,,na kojima cese rogove,zasvrbe ga malo)oksidacijom dobija boju.Srndac koji nema mogucnosti,ili to uradi povrsno i sl.ima prljavo belu ili svetliju boju rogova(neki kazu parogovi,rogovlje).Zavisno od biljke moze dobiti i odredjenu boju ili nijansu.Od leske vuce na ljubicastu,johe ridju,brsljana i bora tamno mrku nijansu....Boja zavisi i od strukture(gustine)roga.Tako ce supljiji(porozniji)primiti i zadrzati vise boje i obrnuto.U okviru ovoga je odgovor na prvobitno pitanje,a za potencijalne prvake i sampione treba pitati strucnjake za hemiju i srodne grane.
Naravno,
uslovi života plus genetika.
hi clapping
Sačuvana
kucajac
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Март 20, 2010, 05:28:45 »

Svetli i glatki rogovi srndaca su "naliveni" i teski a njihova boja je uglavnom od trljnja od bukve a tamna od bagrema 

Pravilo je da se prvo predstavite!
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: