DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

160282 poruka u 7127 tema- 6868 članova - Poslednji član: stevan.tr

Децембар 19, 2018, 05:51:39
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2 3 4   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: MARLIN  (Pročitano 24710 puta)
marlin
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Nije se rodio ko je svima ugodio.

« poslato: Фебруар 18, 2010, 08:49:27 »

Poštovane kolege!
   Novi sam član na forumu, ali da ne gubim vrijeme, i sam ću postaviti jednu temu. Radi se o pušci marke ''Marlin'' polužnog repetiranja u u kalibru 444. Njena osnovna namjena je za lov divlje svinje u pogonu i čekanjem. Ima li ko kakvih iskustava sa ovom puškom i kakva su vaša mišljenja o njoj?
Sačuvana

MikaHunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

I don't regard nature as a spectator sport.

« Odgovor #1 poslato: Фебруар 18, 2010, 09:57:52 »

Njena osnovna namjena je za lov divlje svinje u pogonu i čekanjem.

Pozdrav kolega,nije bas da je za pogon pre ce tu posao da zavrsi neki poluautomat nego lever-action puska jer je prakticnija,a i brze je prepunjavanje nego sa lever-action sistemom,a imaju problem sa municijom sto se tesko nalazi.To moze kolega BR bolje da ti objasni jer sam ja hteo da pazarim Marlin lever-action u kalibru .308 expres sto nema nikakve veze sa kalibrom 308win.
Mozda bi neka malokalibarska bila dobra za vezbanje ali .... scratch_ones_head
Ima ovde nesto lever-action sistemu.
http://www.marlinfirearms.com/pdfs/manuals/MFC_Centerfire.pdf

Ja kad bih uzimao lever-action,kupio bih Browning BLR u kalibru 30-06 ili 300win.mag jer ga ima u kalibrim koji su nama dostupni i mnogo lepse izgleda od Marlin-a

ili....ovaj

ili...ovaj
Sačuvana

No matter what happens, whether you succeed or not, if you stand up and do it right and pay attention, hunting will always give you what you need. It may not be what you were looking for, but it will absolutely be important enough to justify whatever you      -- Jacob Bowers
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Фебруар 18, 2010, 10:32:20 »

Ja sam lično više tradicionalista, a kad su karabini u pitanju to kod nas uglavnom znači obrtno čepni sistema Mauzer.
   Što se tiče konkretne puške kolege marlina, imao sam priliku da je držim u rukama, pucam iz nje i upucavam optiku na njoj. Iz te puške se može i te kako brzo pucati, sa rapetiranjem da kundak ostaje u zgibu ramena. Ono što me je iznenadilo, s obzirom na veliki kalibar (444 odgovara približno 11,3 mm), i prilično teško zrno (koliko se sjećam oko 18 grama), da i pored jakog pucnja trzaj nije velik, na nivou karabina iz grupe srednjih kalibara. Razlog za to je možda veći broj plićih žl***ova, opet se ne sjećam osam ili dvanaest. Energija ovog teškog zrna na ustima cijevi je oko 4000 džula, opet približno onoj iz srednje grupe karabina. Mislim da mu je zaustavna moć mnogo veća, što se upravo i traži kod lovova divlje svinje pogonom i sa čeke. A municija, to može da bude problem, kod nas se teženabavlja, pa ostaje inostranstvo.
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Фебруар 18, 2010, 11:27:39 »

Marlin u 444 i nije bas za lov svinja, a sa njim ima i licna, relativno losa iskustva. U ovom slucaju nije do pusk, koliko do kalibra, ali i koraka uvijanja cevi, koji su nesrecno izabrani.

Pre svega precnik zrna 444 marlina je .429. U ovom precniku, gotovo sva zrna koja se prave su namenjena revolveru kalibra 44 magnum, a ne pusci. Korak uvijanja zl***ova u cevi marlina je relativno kratak, prilagodjen dostupnim pistoljskim zrnima, i ne stabilise zrna teza od 240 greina, 15.6 grama, sto je za ovaj precnik, 10.8 mm previse lagano. Kada se na to doda da zrna imaju i tanke kosuuljice, da bi se otvarala na revolverskim brzinama, dodjemo do totalnog promasaja.

Zahvaljujuci lakom revolverskim zrnima, koja su zatupastog oblika, puska koja na ustima cevi ima 4000 j ( i adekvatan trzaj, jos i pojacan nesretnom ergonomijom lever action puske)  na 100 m ima 2300 j.. Pad itekako veliki.

Hornady je skoro napravio seriju Leverution municije, sa mekanim silikonskim vrhom, koja ima malo bolju balistiku, ali opet, vrlo tesko ju je nabaviti ovde, a i kosta..

Iz iskustva, nema penetracije na prasadi od oko 80 kg. A hoce i da ode Wink . A moralo bi da je bude. Kosute obara, ali opet, nema penetracije, sto je nedopustivo..

Skupa igracka, a ne radi posao.
Sačuvana
Nforce
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

LD "Stara Pazova"

WWW E-mail
« Odgovor #4 poslato: Фебруар 19, 2010, 09:06:09 »

BR, demoralisao si coveka, a tolike je nade polagao u taj kalibar!  lol
Sačuvana

crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Фебруар 19, 2010, 10:32:27 »

Ne bih baš rekao da je ovo revolverski metak. Na slice je pored metak kalibra 7x64. U katalogu je označen kao metak za shalenwilde (njem. papakari).
   Što se tiče zatupastog oblika zrna, mislim da je on uobičajem zbog tubularnog magacina (šiljati vrh bi mogao da aktivira kapislu metka ispred).
   Što se tiče preciznosti, spomenuo sam da sam na toj pušci upucavao otički nišan. radio sam to na 100 metara gdje je svaki naredni metak praktično proširivao rupu od prethodnog.
   Moram priznati da sam bio skeptik prema ovoj pušci, i kako sam već napisao, lično sam sklon onom što je kod nas tradicionalno, a opet i efikasno, a to je obrtno čepni karabin Mauzerovog sistema, a moj je u u kalibru 8x57, ali posle njene probe i upucavanja uvidio sam i kvalitete ove puške.
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Фебруар 19, 2010, 07:57:50 »

Djordje, nisam rekao da je metak revolverski, vec da su jedina zrna koja se prave za njega revolverska.. U tom precniku zrna ne postoji drugi puscani kalibar, pa malo koji proizvodjac hoce da konstruise zrno koje se nece mnogo prodavati.Zahvaljujuci tome, gotovo sva zrna su mekana, pa cak i Nosler Partition, koji se tako zguzva da od njega ostane valjak sa 60% tezine. . I naravnop da mora da bude zatupasto zbog magacina.

Preciznost nema nikakve veze sa efikasnoscu zrna na cilju..

A i iskustva ovde sa tom puskom su katastrofalna, a pucano je poprilicno u Morovici.. Poprilicno je jedno 15 komada divljaci.
Sačuvana
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Фебруар 19, 2010, 08:48:27 »

hi
Sačuvana
MIL-DOT
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Фебруар 20, 2010, 12:10:25 »

Upravo jako slicnu temu sam postavio na ribolovci te sam hteo i ovde ali
me kolega Marlin preduhitrio.
Posedujem Marlin 336 u 30-30 i Browning blr lightning 308 win.
Browning je nesumnjivo drugcija puska sto se tice kako ergonomije tako i
zatvaraca koji je kod BLR moderan obrtocepni.
BR je naveo probleme kalibra sa kojima se itekako slazem a sto tice ergonomije
marlina sa malo tuninga na kundaku se moze vrlo lako i jeftino doterati.
Marlin ja mislim da gresis u odabiru kalibra a ne puske sobzirom za sta si je namenio.
Mislim da je 45-70 i svakako 450 marlin kud i kamo bolji izbor. Zrna su 458 kalibra te
te ih ima na pretek. Izbor municije kod 45-70 je odlican: pogledaj BUFFALO BORE AMMO.
U namackoj su ovi kalibri doziveli pravi bum u popularnosti te stoga su njihova iskustva
itekako pozitivna i sto se tice puske kao i kalibara koja sam ti  predlozio.
Moje iskustvo je da uz malo vezbe sa marlinom mozes pucati kao masina a i puska svakako nije dosadna sto je meni licno jako bitno.

Sačuvana
MikaHunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Фебруар 20, 2010, 12:17:54 »

Dali u Srbiji ima da se kupi Browning BLR?
Sačuvana

No matter what happens, whether you succeed or not, if you stand up and do it right and pay attention, hunting will always give you what you need. It may not be what you were looking for, but it will absolutely be important enough to justify whatever you      -- Jacob Bowers
MIL-DOT
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Фебруар 20, 2010, 12:23:12 »

Nema sorry
Moras da petljas preko neke od nasih firmi koje uvoze oruzje da ti kupe jednu u nemackoj ili austriji. Mislim da je grof zastupnik za browning pa vidi sta on kaze.
Sačuvana
MikaHunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Фебруар 20, 2010, 12:27:19 »

Znaci oni bi mozda mogli da uvezu,a kakve su cene
Sačuvana

MIL-DOT
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Фебруар 20, 2010, 12:38:08 »

Oko hiljadarke u DE i AT a 100 evra skuplje je tek down (neznam kako se pise)
na raskalpanje . Mislim na ovu na slici koju je poslao kolega sa pistoljskim rukohvatom
one sa engleskim su meni licno kao kolac.
Naravno da moze i malo jeftinije ako naletis na rasprodaju.
Puska je savrsenog balansa u kalibru 308 ima ispod 3 kg i meni licno je pravo zadovoljstvo
igrati se sa njome. Ako nisi daleko mozemo napraiti i za tebe i MARLINA negde na strelisu
ili jos bolje lovu da ih oprobate prakticno. Ja okolina ZR
Sačuvana
MikaHunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Фебруар 20, 2010, 12:59:43 »

Kolega Mil-Dot vidi poruke,da se nedogovaramo ovako moramo preko PP
Sačuvana

vlada
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Фебруар 21, 2010, 08:20:55 »

Od nedavno i kod mene u kolekciji jedan Marlin 336.Nisam jos pucao pa necu da komentarisem o ovoj pusci.

Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 4   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: