DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161361 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 13, 2019, 08:12:38
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1]   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Lampa za trazenje krvi!  (Pročitano 9747 puta)
trefi
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« poslato: Фебруар 04, 2010, 08:21:09 »

Dali je neko imao nekih iskustava sa lampama za  trazenje krvi.mislim da uznem jednu ali dali to funkcionise uopste u praksi?

Sačuvana
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #1 poslato: Март 06, 2010, 12:46:20 »

Ja sam dobio jednu kupljenu u SAD za testiranje, o tome sam pisao u malim tajnama lova na divlje svinje. Međutim to je velika tema i teško se može pronaći taj tekst.Probaj i tamo sam i slike postavio.
Uglavnom ova lampa je imala opcije uključivanja: crvenu svetlost, zelenu svetlost i istovremeno paljenje obe.
Vlasnik lampe mi je rekao da uključim istovremeno obe svetlosti i da na tom principu radi i krv svetli kao da je fluorescentna.
I tako da nedužim posle određenog vremena dolazim u priliku i praktično da je isprobam, nalazimo krvni trag od svinje koju je kolega pucao i koja je odvukla u trsku, međutim kada upalim lampu ne da nevidim jasnu krv već ništa. Ali kada se upali samo zelena svetlost vidi se jasan krvni trag, krv je pod tom svetlošću crne boje, i to nekako crne boje koja blješti, i može se lepo pratiti.
Šta mogu da kažem: košta oko 40 dolara u Americi bar ova koju sam isprobao. Može se pratiti trag krvi korišćenjem samo zelene svetlosti, ostale kombinacije ne daju nikakav rezultat. Međutim ako vam je to jedina lampa lišeni ste mogućnosti da tačno vidite koje je boje krvi i ostali važni podaci koji su neophodni pri praćenju krvnog traga.
Po meni je bolje imati kvalitetnu, dobru baterijsku lapu koja dugo može da svetli sa dobrim svetlom. Ova bi možda mogla pomoći kada imamo jako retke kapljice krvi da bi ih lakše uočili i mogli pratiti.
Zaboravio sam da kažem da i krv koja je bila na zemlji isto osvetljena ovom lampom se jasno videla iako je crne boje ali to je kao što sam rekao crno, da crnje ne može biti kao da crno šljašti (blješti).
Ko može da nabavi i za te pare mislim da može poslužiti kao pomoćno sredstvo uz dobru baterijsku lampu.
Možda postoje neki bolji modeli koji rade na nekom drugom principu i vrsti svetlosti ali verovatno ne koštaju 40 dolara.
Eto toliko.
Sačuvana
trefi
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Март 06, 2010, 07:55:49 »

Hvala VolvoBM.Procitao sam tvoja zapazanja u malim tajnama na ds.Postavio sam pitanje da se uporede malo iskustva,i ako ih ima od vise ljudi.Lampa je ima kod Kabelasa,ima i video ali ne moze nista sa sigurnoscu da se zakljuci.Mala je dzepna,i kosta 55$.To bi bilo zanimljivo kao sto si ti rekao da sluzi kao pomocna lampa za sitne kaplice,samo dali moze da ih uoci ,to je pitanje.Ja generalno imam malo strah od Kabelasa jer sam vec nagazio kod njega za lampu za snajper.Pozdrav.
Sačuvana
sangajska.odgajivacnica
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Март 09, 2010, 08:01:09 »

Pozdrav kolega Trefi.
Moj ti je predlog nebacaj pare vec se naoruzaj strpljenjem , papirnim maramicama ako vec nemas kera za krvni trag.
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Март 09, 2010, 10:43:58 »

Koliko se secam, jedna francuska firma je pravila Luninol u civilnoj varijanti za lovce.. To radi jako dobro, i kada je trag poprilicno star, ali je skupo.. Ako se dobro secam, jedna kesica za 3 l rastvora, sto mora da se potrosi odjednom je bila oko 60 eura..

Inace lunimol u kontaktu sa krvi cioni da ona svetli fosforescentno kada je osvetljena uljtraljubicastom lampom..
Sačuvana
lazar
Gost
« Odgovor #5 poslato: Март 09, 2010, 10:48:41 »

u njemackoj luminola ima uzet svugdje i nije toliko skup
Sačuvana
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Март 15, 2010, 07:57:41 »

Lampa sa diodama, koja jače svijetli i daje plavkastu svjetlost, takođe napravi dobar kontrast kad se posmatra krv na podlozi drugačije boje. Ja sam koristio jednu sa jednom većom diodom od 5 vati (kao sa blica od kamere na mobilnom telefonu).
Sačuvana
kmkole86
Gost
« Odgovor #7 poslato: Март 16, 2010, 10:56:11 »

a kako reaguje krv na infra red svetlost talasne duzine tu negde 940-950nm, ili na neku ultra, ljubicastu, crvenu, zutu ili oranz itd. zna li neko? videh infra red diode pa mi pade na pamet da pitam, jer ko pita... i ako neko bolje malo zna da mi kaze koje lampe se koriste za detektovanje krvi msm svetlost koje talasne duzine i njihov princip rada. do sada videh po netu da imaju cian i crvene diode, valjda sluze za pojacavanje boja, cijan da pojaca sve sto ima plavu i zelenu a crvena za koju verujem da je malo jaca da pojaca crvenu da bi bila bolje vidljiva, ali da li je tako, bemliga. ako neko zna vise o tome neka napise, ali da preskocimo uvodni deo svetlost pada na boju boja upija deo spektra jedan deo reflektuje koji vi bla bla bla bla. znaci princip rada lampe za trazenje krvi.
Sačuvana
marlin
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Nije se rodio ko je svima ugodio.

« Odgovor #8 poslato: Април 09, 2013, 04:35:06 »

Igrom slučaja došao sam u posjed neke od tih lampi,nisam imao priliku na terenu da je provjerim,više detalja u narednom periodu sezone lova   thank_you

Sačuvana

lovac GR
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Април 09, 2013, 06:21:54 »

Kole u kompletu si nema šta,mislim da bi trebala biti dobra stvar mada ja mislim da ti imaš živu lampu u boxu   drinks
Sačuvana
marlin
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Април 09, 2013, 06:26:37 »

Kole u kompletu si nema šta,mislim da bi trebala biti dobra stvar mada ja mislim da ti imaš živu lampu u boxu   drinks
Hvala Nešo... declare.. taunt
Sačuvana

Krilas911
Gost
« Odgovor #11 poslato: Април 21, 2013, 10:32:26 »

Posedujem uvu lampu u kada se na nju stavi umetak plave boje nocu se jasno odvajaju kapi krvi koje su na tlu vegetaciji podrastu opalom liscu i slično.
Sačuvana
Djura Radivojevic
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

DJURA LOVAC

« Odgovor #12 poslato: Септембар 30, 2013, 10:04:09 »

Posedujem uvu lampu u kada se na nju stavi umetak plave boje nocu se jasno odvajaju kapi krvi koje su na tlu vegetaciji podrastu opalom liscu i slično.

Kupio drugar ove filtere za lampu pa cemo ako bude bilo potrebe probati sa plavim.
Sačuvana
marlin
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Фебруар 13, 2018, 05:28:05 »

Ima li noviteta a da su se pokazali dobri na terenu?
Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: