DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161435 poruka u 7285 tema- 6989 članova - Poslednji član: Zaboravljeni_lovac

Децембар 15, 2019, 04:18:31
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumLoristOprema za lovDVOGLEDI I DALJINOMETRIDaljinomer - koji, da nije astronomska cena, da je trajan, itd. -> BEST BUY?
Stranice: [1] 2 3   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Daljinomer - koji, da nije astronomska cena, da je trajan, itd. -> BEST BUY?  (Pročitano 18144 puta)
SHEYTAN
Lovac veteran
Na mreži Na mreži

« poslato: Јануар 29, 2010, 11:36:10 »

Preskochio bih neke jeftine modele, jer verujem(i chitam) da nisu sjajni, pogotovu kad se meri DIVLJACH, a ne zgrada i sl. Isto tako bih preskochio modele nominalnog dometa ispod 800yds/m...
Bio sam ubedjen da tju qpiti Bushnell yardage pro 4-12x42, sa las. daljinomerom, ali me dvojica uvazenih koleZa odgovaraju od toga((ne)pouzdanost elektronike, kineska izrada i sl.), pa bih, ako me Vi ne uverite u suprotno, tu investiciju zamenio solidnim daljinomerom.
Mislim da sam izbor suzio na neki od NOINK  sarcastic i Leica modela, oba verovatno u cifri 800.

Shta Vi kazete?

drinks
Sačuvana

T N T

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo

B  E  S  N  I  L  O
Mladjan
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #1 poslato: Јануар 29, 2010, 11:44:50 »

Nikon S800 i nema greske, ja ga koristim vec dve godine i do sad je radio svoj posao, nema lazii i po pet puta kad ponovis merenje na isti objekat.
Cene u DE ispod 400€
Sačuvana

Dobar pogled
SHEYTAN
Lovac veteran
Na mreži Na mreži

« Odgovor #2 poslato: Јануар 30, 2010, 12:01:26 »

Djomla, a ovaj shto kaze http://www.youtube.com/watch?v=WBi5rjbz2ss  na 07:45?  haha Mislim, Leica vs. Noink? Shta pishu po shvapskim forumima, mozesh li pogledati, ne bilo ti zapovedjeno?
Npr., parametar koji nije uopshte(barem meni) zanemarljiv: u GER na jednom mestu videh Leica - 10 god. garancije, u RUS - DOZIVOTNA(?!), u USA 2 godine, i sl., a Nikon mislim da je vetjinom 1-2 godine...  read
Sačuvana

T N T

B  E  S  N  I  L  O
Marko
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Јануар 30, 2010, 09:16:06 »

Pomenuti BUSHNELL radi zadovoljavajuce, za trajnost nisam siguran jer ga od skoro imam.
Odnos cena/kvalitet mislim da je OK.

Radio sam uporedni sa Lajkom 8x50 sa integrisanim daljinomerom, u nekim slucajevima je gore pomenuti Bushnell davao bolje rezultate zbog uvecanja od 4x. Lajku moram usmeriti na zemlju pored srne na 220 m jel na njenom uvecanju ne mogu da smirim kursor na telu zivotinje.

Na kutiji od BUSHNELL-a sledi uputstvo(preporuka) da se meri divljac do 180 m - uspesno sam to radio na daljinama od 220 m.
Sačuvana

Dobar pogled!
SHEYTAN
Lovac veteran
Na mreži Na mreži

« Odgovor #4 poslato: Јануар 30, 2010, 05:42:42 »

Na kutiji od BUSHNELL-a sledi uputstvo(preporuka) da se meri divljac do 180 m - uspesno sam to radio na daljinama od 220 m.
?! Ako ZNAM da je divljach "do 180m", meni ta sprava i ne treba! Stvarno su kreteni...  angry2

E, sad, ovo za 8x vs 4x - ima logike, naravno. LUjke  sarcastic imaju 7x, men' bi to odradjivalo i posao dvogleda...

Ajmo dalje, hilfe, hilfe! http://www.youtube.com/watch?v=sXh4EuJa2TU   yahoo
Sačuvana

T N T

B  E  S  N  I  L  O
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #5 poslato: Фебруар 15, 2010, 09:25:42 »

Daljinmeri...

Za pocetak,
mislim da oni imaju svrhu samo ukoliko se koriste za merenje preko 300 met.
Do te daljine je pozeljno da lovac moze oceniti tacnost/okom, iskustvom i tt./
sa +-20 met. Obzirom da se u realnim lovackim uslovima puca do 250 met, najcesce,
dali je on stvarno od pomoci.

E sad,ako se sve zavrsava od 100-250 met. pitam se cemu daljinomer. Sta mi on tu moze pomoci
osim da oduzme vreme ili da mi da laznu sliku ukoliko teren ima prepreka/koje se nevide golim okom/ ili su losi modeli, koji vise odmazu nego pomazu.

Ako nisi siguran dali je daljina 340 ili 400 met, sto je za balistiku vazan podatak na tim daljinama, onda ti je potreban oooozbiljan daljinomer.Ozbiljan,isto kao i za daljine od 480-560 met./recimo/ Ozbiljan daljinomer trazi i iskustvo sa rukovanjem. A onda pitanje, sa cim i zasto pucati na 500 met.

Mislim da... ako pouzdano nemozes odrediti daljinu od 0-300met, daljinomer, u realnim lovackim situacijama, na prihvatljivim daljinama, nije neophodan za precizan pogodak.Ako je karabin upucan u "o" na 200 met, lovac je gospodar situacije do 300met...i to je to.
Ostalo je benc rest. Ja tako gledam na te stvari.

Daleko od toga da je daljinomer nepotreban.Njegovu ulogu u lovistu vidim u posve drugoj nameni nego u konstataciji da je srndac na 420 met.On je daleko potrebniji za edukaciju. Ko moze sebi priustiti dobar daljinomer neka to uradi u startu. Jeftini neznace nista i samo su bacanje para i glavobolje.

eto..
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
graničar
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Фебруар 15, 2010, 09:44:02 »

Slazem se sa Swiftom u potpunosti.Mišljenja sam da jedino u lovu divokoze,
naravno u njenom prirodnom staništu,
a ne da vam je svežu za stijenu pa je vi kao ostrelite,
je potrebno imati daljinomjer jer je u takvim uslovima baš teško ocjeniti i pribliznu daljinu,pa krivo procjeniš ne za dvadeset već za 120 metara !!
Sačuvana
SHEYTAN
Lovac veteran
Na mreži Na mreži

« Odgovor #7 poslato: Фебруар 15, 2010, 09:48:31 »

Pedja, sve se, načelno, slažem, ali
mislim da oni imaju svrhu samo ukoliko se koriste za merenje preko 300 met.
Do te daljine je pozeljno da lovac moze oceniti tacnost/okom, iskustvom i tt./
sa +-20 met.
ja sam oko ovoga lepo odgovorio Profesoru Australskom da ja prvi ne mogu sa sigurnošću da procenim(trudim se biti realan u životu, pa i oko ovog pitanja), pogotovu na nepoznatom terenu, a voleo bih da vidim koji procenat forumaša i lovaca uopšte to može. Mislim da je vrlo mali procenat...

E, sad, i ovo
Mislim da... ako pouzdano nemozes odrediti daljinu od 0-300met, daljinomer, u realnim lovackim situacijama, na prihvatljivim daljinama, nije neophodan za precizan pogodak.Ako je karabin upucan u "o" na 200 met, lovac je gospodar situacije do 300met...
Ova priča je posebno klimava. Zašto? Upucano na npr. 180m(retki su kalibri sa nulom na 200), i divljač je na "oko 300m". Šta se dešava ako je moja procena 270, a divljač na 330m? I obrnuto? PROMAŠAJ! Samo nemoj reći da je takva greška u proceni za većinu lovaca(tih 60m) velika. Ja tvrdim da je često i veća...

Graničar, pominješ grešq od 120m. OndaK ne možeš da se slažeš sa Pedjom u potpunosti, jer on pominje mnogo manje greške.
Sačuvana

T N T

B  E  S  N  I  L  O
lazar
Gost
« Odgovor #8 poslato: Фебруар 15, 2010, 09:57:22 »

na normalnim locakim daljinama se udaljenost lijepo moze procijenit sa koncanicom (zavisi od vrste),srna izmedju dvije debele linije koncanice 100m
Sačuvana
SHEYTAN
Lovac veteran
Na mreži Na mreži

« Odgovor #9 poslato: Фебруар 15, 2010, 10:01:06 »

Lazare, znaš li da li je i kod ove končanice isto:

Pisao mejl Swarovskom, djubrad nisu odgovorili...  angry2
Sačuvana

T N T

B  E  S  N  I  L  O
lazar
Gost
« Odgovor #10 poslato: Фебруар 15, 2010, 10:06:13 »

moguce da jeste bar mi tako lici ,al provjeri nanisani kroz prozor na nesto sto je odprilike 100m daleko a velicinu srne da ima od repa do grudnog kosa
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #11 poslato: Фебруар 15, 2010, 11:10:43 »

Pedja, sve se, načelno, slažem, alija sam oko ovoga lepo odgovorio Profesoru Australskom da ja prvi ne mogu sa sigurnošću da procenim(trudim se biti realan u životu, pa i oko ovog pitanja), pogotovu na nepoznatom terenu, a voleo bih da vidim koji procenat forumaša i lovaca uopšte to može. Mislim da je vrlo mali procenat...

E, sad, i ovoOva priča je posebno klimava. Zašto? Upucano na npr. 180m(retki su kalibri sa nulom na 200), i divljač je na "oko 300m". Šta se dešava ako je moja procena 270, a divljač na 330m? I obrnuto? PROMAŠAJ! Samo nemoj reći da je takva greška u proceni za većinu lovaca(tih 60m) velika. Ja tvrdim da je često i veća...

Graničar, pominješ grešq od 120m. OndaK ne možeš da se slažeš sa Pedjom u potpunosti, jer on pominje mnogo manje greške.

Nisam te shvatio...
Svaki kalibar mozes upucati da ti "o" bude i na 200 i na 220 i na 250 met.Takodje, na te daljine se puca samo na par divljaci. Za tu divljac je pozeljno imati posebnu pusku sa dobrim balistickim svojstvima. Ako ne mozes da napravis razliku od 270met. i 330met. nemoj da pucas. U ostalom , i pucanje na 300 met je za poznavaoce sprave koje drzi u rukama, kalibra, metka, terena, iskustva itd, itd...

Ja tebe ne odgovaram da posedujes daljinomer. Ako ce ti on dati sigurnost, kupuj.
Mozda je bolje da pocnes sa edukacijom procena daljina na terenu. To vise pomaze u realnim uslovima nego daljinac.Poneki put bas nece da ti se nacrta divljac da je "slikas". Nemas vremena.U ostalom, kroz vreme, videces i sam.
A do tada, kako hoces...

Sačuvana

kmkole86
Gost
« Odgovor #12 poslato: Фебруар 15, 2010, 11:43:27 »

ili uzmes optiku, i neko dobro povecanje koje ce ti sluziti za proveru. pa postavis veliki metar ili dasku obelezenu na 300m pa na 200m i mozes i na 100m ali to mozes i odokativno. i vidis koliko ti je izmedju crtica na tim udaljenostima sa tim uvecanjem i resen problem.
Sačuvana
SHEYTAN
Lovac veteran
Na mreži Na mreži

« Odgovor #13 poslato: Фебруар 15, 2010, 11:49:48 »

Nisam te shvatio...
Svaki kalibar mozes upucati da ti "o" bude i na 200 i na 220 i na 250 met.
Valjda ti je jasno da toliko znam.  hi Mrzelo me da qcam, ali jasno je, valjda, da pričam o "preporučenoj" daljini za upucavanje, gde maximalno odstupanje od nišanske linije po visini neće biti veće od 5cm.
Drugi qrabeen nemam, i ne verujem da ću ga qpiti(uskoro).

A za veDžbanje na terenu opet bi dobro došao daljinomer...  sorry
Sačuvana

T N T

B  E  S  N  I  L  O
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #14 poslato: Фебруар 15, 2010, 12:15:49 »

Valjda ti je jasno da toliko znam.  hi Mrzelo me da qcam, ali jasno je, valjda, da pričam o "preporučenoj" daljini za upucavanje, gde maximalno odstupanje od nišanske linije po visini neće biti veće od 5cm.
Drugi qrabeen nemam, i ne verujem da ću ga qpiti(uskoro).

A za veDžbanje na terenu opet bi dobro došao daljinomer...  sorry

Ti sad polako...bez jeda, bice karabina...samo zdravlja Cool
Sačuvana

Stranice: [1] 2 3   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: