DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161361 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 12, 2019, 10:11:05
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumLoristOprema za lovDVOGLEDI I DALJINOMETRIDaljinomer - koji, da nije astronomska cena, da je trajan, itd. -> BEST BUY?
Stranice: 1 [2] 3   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Daljinomer - koji, da nije astronomska cena, da je trajan, itd. -> BEST BUY?  (Pročitano 17901 puta)
Neo
Početnik
*
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

maxa@sf-serbia.com
WWW E-mail
« Odgovor #15 poslato: Фебруар 15, 2010, 07:25:11 »

bojkot
Sačuvana

Citat
Nix: Svi ga traze, svi ga znaju, najbolji je webmaster u kraju
Ivan Stojanović
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #16 poslato: Фебруар 15, 2010, 07:41:52 »

Какве су то ''трајне'' оптике, Доцо?
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #17 poslato: Фебруар 15, 2010, 10:52:34 »

Valjda ti je jasno da toliko znam.  hi Mrzelo me da qcam, ali jasno je, valjda, da pričam o "preporučenoj" daljini za upucavanje, gde maximalno odstupanje od nišanske linije po visini neće biti veće od 5cm.
Drugi qrabeen nemam, i ne verujem da ću ga qpiti(uskoro).

A za veDžbanje na terenu opet bi dobro došao daljinomer...  sorry

Zeljko, a zasto se drzati te dogme da se karabin upucava 5 ili 4 cm preko?? Sa malo vecim odstupanjem, koje se ocas posla koriguje, dobijaju se mnogo upotrebljivijije putamnje, sve zavisi sta se lovi..

Ajd ovako.. Da lupimo pa da ostanemo zivi da je najvece odstupanje na 100m.. Koliko grupu pucas iz istog stava kao u lovu na 100 m. Recimo da je pucanje sa pomoci stapa (posto pricamo o pucanju na vece daljine) i da na 100 m mozes da otpucas grupu od 8 cm.. Dakle, odstupanje najdaljeg pogotka od nisanske tacke je 4 cm.. Recimo da ako smestis pogodak u krug od 20 cm, sa kalibrom koji ti imas, srndac ce ostatui tu gde jeste. 10-4 je 6 cm.. 10 je poluprecnik mete.. Dakle, cak i bez ikakve korekcije, ako gadjas srndaca, 6 cm je sasvim upotrebljiv prebacaj, da ne pominjemo da na svim daljinama izmedju 80 i 120 mozes itekako da iskorigujes pogodak, tu nece biti velike greske. Ako je prebacaj 6 umesto standardnih 4 (ili 5 u tvom slucaju)  karabin ce biti upucan na 200 m.. Taj santimetar u sreduini neces ni primetiti, a opet, na 250 m pad je samo 7.5 cm.. Po meni, mnogo upotrebljivije, ali ajd, drzimo se dogme i dalje.
Sačuvana
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #18 poslato: Фебруар 16, 2010, 01:14:36 »

Hmmm... Nisam bio lenj, a i pamtjenje me relativno sluzi, pa sam proverio na onom Norminom kalJqlatoru:

http://www.norma.cc/javapage_metric2.asp?Lang=2

shta se deshava ako oko 100m dignemo za 1cm. Izabrao sam Oryx 11.7(koji, kao, ima loshiji BC od nasheg PPU SP), i nashao da je maximalnih +5(na + - 100m) = nula na 185m. Digavshi nulu na 200, na 110-130m maximalna visina tradzektorije odlazi na 6.3cm, A PAD NA 250m SE NE RAZLIQJE ZNACHAJNO - u prvom slutchaju je 13.5cm, a u drugom 10.6... I shta smo dobili? Samo loshiju putanju na manjim daljinama, po meni...  hi
Sačuvana

T N T

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo

B  E  S  N  I  L  O
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #19 poslato: Фебруар 16, 2010, 08:08:04 »

Aha, tih 1.5 cm na malim daljinama = promasaj Wink Wink

Ne postoji losija putanja na malim daljinama, tu se odstupanja mnogo lakse koriguju.. a ako si pogresio sa merenjem daljine, pa ti se ucini da je umesto 200 230, opet imas pogodak..

Nego kada smo kod toga, ajde jedna mala anketa. Koliko vas je probalo na strelistu svoj karabin, da odredi koja mu je maksimalna daljina pucanja u lovu. Dakle ne sa stola, stolova u lovu nema, vec iz onog stava kojim ce se gadjati u lovu, sa uske daske, tj ivice ceke, ili sa stapa.. Meni je maksimalna daljina ona na kojoj mogu da sa svih 5 metaka da pogodim krug od 15 cm.. Iz stava koji cu koristiti u lovu. Za 223, maksimalna daljina iz stojeceg stava sa stapom ili prirucnim osloncem, tipa bocnog oslonca na  stablo je nekih 230 metara.. Sa 8x57 je nesto manja, ali na njemu je optika sa malim povecanjem, pa gubitak od 40 m nije znacajan. Naravno, ne znaci da cu promasiti na vecim daljinama, ali se desava da koji metak izadje iz grupe, sto mi je dovoljan razlog da ne pucam.

Do sada znam samo dva lovca koji su ovo probali, a pitao sam jedno 100.. Da ne pominjemo da se grupa pomera kada se gadja iz drugog stava u odnosu na onu sa stola, pa je i to razlog za promasaj.. A svi pogadjaju kravu u oko na 400 m. Wink
Sačuvana
lazar
Gost
« Odgovor #20 poslato: Фебруар 16, 2010, 08:24:07 »

sa upucavanjem na +4-5cm nema puno razmisljanja do 200m, ko neupuca tako i nepozna balistiku svog zrna i kalibra i neprocijeni dobro daljinu ima da profula srnu na 180m recimo sa 8x57 samo tako
Sačuvana
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #21 poslato: Фебруар 16, 2010, 01:17:04 »

Aha, tih 1.5 cm na malim daljinama = promasaj Wink Wink

Ne postoji losija putanja na malim daljinama, tu se odstupanja mnogo lakse koriguju.. a ako si pogresio sa merenjem daljine, pa ti se ucini da je umesto 200 230, opet imas pogodak..

Nego kada smo kod toga, ajde jedna mala anketa. Koliko vas je probalo na strelistu svoj karabin, da odredi koja mu je maksimalna daljina pucanja u lovu. Dakle ne sa stola, stolova u lovu nema, vec iz onog stava kojim ce se gadjati u lovu, sa uske daske, tj ivice ceke, ili sa stapa.. Meni je maksimalna daljina ona na kojoj mogu da sa svih 5 metaka da pogodim krug od 15 cm.. Iz stava koji cu koristiti u lovu. Za 223, maksimalna daljina iz stojeceg stava sa stapom ili prirucnim osloncem, tipa bocnog oslonca na  stablo je nekih 230 metara.. Sa 8x57 je nesto manja, ali na njemu je optika sa malim povecanjem, pa gubitak od 40 m nije znacajan. Naravno, ne znaci da cu promasiti na vecim daljinama, ali se desava da koji metak izadje iz grupe, sto mi je dovoljan razlog da ne pucam.

Do sada znam samo dva lovca koji su ovo probali, a pitao sam jedno 100.. Da ne pominjemo da se grupa pomera kada se gadja iz drugog stava u odnosu na onu sa stola, pa je i to razlog za promasaj.. A svi pogadjaju kravu u oko na 400 m. Wink
Naveo sam ti razliq na 250m izmedju upucanosti +5 i +6 na 100m, pa mislim da apsolutno nema logike upucavati na bitno drugačiju putanju od "preporučene"...  hi

Ja nisam probao, ali hoću, i to isključivo iz ležećeg stava(probao bih još svašta, al me yebe onih 60 mečića/jahre, oca im  angry2 mangupskoga!  bad im na zakon!). A ima li pravila u pomeranju grupe, kada se promeni stav, naslon i sl.?

A da li si ti probao to isto u lovu, pre svega u piršu? Ja, kad god bih se prikradao srnama, umorio sam se solidno, + uzbudjenje = puls mašala & puška na štapu šeta van svake pameti! Znači, po meni, ovakva proba za pirš ne znači gotovo ništa. Tj., u realnim uslovima(meta je divljač) verujem da daljinu možeš da prepoloviš...  sorry Ne ti, nego većina od nas...
Jedino mislim da ležeći vredi za velike daljine, kako za probu, tako i za divljač, naravno, ako teren to dozvoljava.
Sačuvana

T N T

B  E  S  N  I  L  O
vuk sa motajice
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

tim koji pobjedjuje se nikada ne mijenja

« Odgovor #22 poslato: Фебруар 16, 2010, 02:03:22 »

Joj kako samo komplikujemo stvari,kako su nasi satri prije sto i kusur godina lovili,kakve optike daljinomeri,cuda i drugo,ne treba se puno sa tim zamarati barem po meni,upucan mi je karabin na 100 metara uvijek i gotovo,a sad sve zavisi od situacije u lovu rijetko pucam preko 150 metara na divljaca obarao sam i na preko 200 metara sto  nije tako lose za kalibar 30-06 i moje skromno umijece,elem hocu reci ne treba bas toliko glavu razbijati oko tih cuda samo sto vise loviti i pucati na srelistu i ne sikirati se mnogo.
Sačuvana

Budi do kraja ono sto jesi
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #23 poslato: Фебруар 16, 2010, 03:40:58 »

Kako kome.. Meni itekako ima logike, ali ajde, sta ja znem Wink

Nego, koliko puta si u lovu pucao iz lezeceg stava?? Ja nijednom, a i ne znam nikoga ko je skoro pucao iz klasicnog lezeceg  lovu.. Sedeci, klececi, sa stapom, uz stablo je nesto drugo.

Sto se tice umora, pirsa, isto uzbuidjenje kao na tactical takmicenjima, i na bijatlonu. Probano i to vise puta.. Jedini problem je sto kod nas ne moze da se organizuje lepo takmicenje, recimo 3 km setnje, sa 5-6 metnih situacija uz put, i vremenskim ogranicenjem od recimo 90 minuta sve sa pucanjem na mete, koje su na daljinama 300-800 m.

Moje iskustvo je da mi je grupa od uzbudjenja veca za oko 30%.. Znaci ne pucam slucajno 15 cm kao granicu, to u uzbudjenju bude recimo 20-21.. Savim dovoljnio. Mada znam one koji se i dupliraju.

E sada, sto se tice 60 mecica, koj ti kriv sto ne slusas, pa uze taj sprzoprz.. No ima i tome leka.. Na strelistu se municija prodaje bez ogranicenja, kada je tu i trosis.. Ispali grupu sa svojima, 3 kom, i ne trosi ih vise. Ispalis grupu i sa onime sto je dostupno na strelistu, pa nastavis da vezbas, a racunas samo ralziku.. Em stedis ono sto ti treba, em je jeftinije, em vezbas..

A i red je da malo ogulis cev, bice preciznija posle 100 metaka. Wink
Sačuvana
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #24 poslato: Фебруар 16, 2010, 03:45:52 »

E sada, sto se tice 60 mecica, koj ti kriv sto ne slusas, pa uze taj sprzoprz.. No ima i tome leka.. Na strelistu se municija prodaje bez ogranicenja, kada je tu i trosis.. Ispali grupu sa svojima, 3 kom, i ne trosi ih vise. Ispalis grupu i sa onime sto je dostupno na strelistu, pa nastavis da vezbas, a racunas samo ralziku.. Em stedis ono sto ti treba, em je jeftinije, em vezbas..

A i red je da malo ogulis cev, bice preciznija posle 100 metaka. Wink
Nije to lek, to je improvizacija, relativno sqpa, ogranichen si dimenzijama strelishta, itd, itd... Hvala, majko Srbijo!  bad
Sačuvana

T N T

B  E  S  N  I  L  O
Nesonix
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #25 poslato: Фебруар 16, 2010, 05:11:23 »

Какве су то ''трајне'' оптике, Доцо?

XAXAXXAXA, Ivane pogresio si coveka, ja sam taj , a ovaj s ebavi drugom profesijom, ja sa optikom ne baratam , lovacka puka je moj fah.....

Pozdrav...... beach
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #26 poslato: Фебруар 16, 2010, 09:27:00 »

Hmmm... Nisam bio lenj, a i pamtjenje me relativno sluzi, pa sam proverio na onom Norminom kalJqlatoru:

http://www.norma.cc/javapage_metric2.asp?Lang=2

shta se deshava ako oko 100m dignemo za 1cm. Izabrao sam Oryx 11.7(koji, kao, ima loshiji BC od nasheg PPU SP), i nashao da je maximalnih +5(na + - 100m) = nula na 185m. Digavshi nulu na 200, na 110-130m maximalna visina tradzektorije odlazi na 6.3cm, A PAD NA 250m SE NE RAZLIQJE ZNACHAJNO - u prvom slutchaju je 13.5cm, a u drugom 10.6... I shta smo dobili? Samo loshiju putanju na manjim daljinama, po meni...  hi

Sejtan,
mnogo ga tablicis i kalkulises.
Ti bese imas onaj .300 machester mangup.
Ne secam se jer bese poluaftomat?
Lepo ti to upucaj sa nekim od 170 grejna u +7 cm/100met
i pucaj sve sto vidis od 0-250 met.
I nista se ne sekiraj. Cool
Nista.

Ja znam jednog ko je upucao na 125 met svoj .270 na +7 cm.
Ni njemu nista nesmeta. Ni blizu ni daleko.
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #27 poslato: Фебруар 16, 2010, 09:51:12 »

Ja znam jednog ko je upucao na 125 met svoj .270 na +7 cm.
Ni njemu nista nesmeta. Ni blizu ni daleko.

taunt

Sačuvana

T N T

B  E  S  N  I  L  O
Gilovac89
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #28 poslato: Август 09, 2015, 10:47:56 »

Malo se kasno ili malo vise ukljucih u ovu temu . Lovim pretezno u visoko planinskim uslovima , gdje je vrlo tesko odrediti daljinu bez kvalitetnog daljinomjera. Uglavnom se na tim visinama prognozira daljina koja je mnogo manja od stvarne kako mi rekose strucnjaci zbog redjeg vazduha. Preporucujem daljinomjer LEOPOLd 1000i TBR DNA koji u sebi ima mogucnost mjerenja za razne kalibre i koji takodje ima mogucnost odredjivanja kosog hitca, sto je jako vazno za moje uslove lova.
 hi
Sačuvana

Dobar pogled
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #29 poslato: Август 09, 2015, 01:08:16 »

Prvo, koleza mladi, nije LEOPOLD, nego LEUPOLD.

Drugo, nemachka medecina je najbolja na svetu, tako da - dzaba ti balistichke rachunjice, ako je daljinomer npr. neprecizniji, sporije meri i sl., od shvapskog uzora...  not_i

Pre nekolikih godina sa pobratimom qpih lapo-lapo Leicu 1000, uporedjivah je sa uredjajima slichne snage i cene, i zakljuchih da se definitivno nismo zaebali! Qj hotje da ushtedi, moze, a da li tje se pokajati, to tje vremenom videti...  hi
Sačuvana

T N T

B  E  S  N  I  L  O
Stranice: 1 [2] 3   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: