DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161364 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 17, 2019, 08:20:52
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2 3 ... 6   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Som  (Pročitano 47800 puta)
slavisa1205
Senior
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Som
« poslato: Јануар 29, 2010, 06:19:52 »

Zvornicko jezero, ribolovac i vrijeme ulova nepoznati

Sačuvana
MikaHunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

I don't regard nature as a spectator sport.

« Odgovor #1 poslato: Јануар 29, 2010, 10:18:04 »

Kuku,kakva ala koliko meri?Covece kako ste ovo cudoviste izvadili iz vode?
Sačuvana

No matter what happens, whether you succeed or not, if you stand up and do it right and pay attention, hunting will always give you what you need. It may not be what you were looking for, but it will absolutely be important enough to justify whatever you      -- Jacob Bowers
Nforce
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

LD "Stara Pazova"

WWW E-mail
« Odgovor #2 poslato: Јануар 30, 2010, 02:20:26 »

Zvornicko jezero je poznato po takvim gromadama, cuo sam jednom pricu, sad koliko je istinita ne ulazim. Naime jednom prilikom neko je ubijen i bacen u jezero kod brane, poslati su ronioci da pronadju les, medjutim ubrzo su izasli bledi kao krec. Po njihovoj prici na dnu su videli somove koji mogu progutati coveka. Koliko je to tacno, kazem nisam siguran ali neminovno je da tamo postoji velika populacija velikih somova. Pecaju ga na pilece iznutrice, creva, svinjsku jetru..... Ja planiram ove godine da idem na soma ali na Dunav, daleko mi je Zvornik.
Sačuvana

Nele
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Јануар 30, 2010, 03:08:02 »

To za ronioce je poznata prica na svakom jezeru,tako su pricali i za jezero u blizini

Uzica,kada se popravljala brana... Som je poznat kao riba koja moze dugo da zivi,tako da ima

istine u tome,sva ta jezera su poribljena sedamdesteigh i osamdesteih godina pa nema sumnje da u njima ima pravih ala

Sačuvana
Ћира
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

[IMG]http://i63.tinypic.com/xe3afb.jpg[/IMG]

« Odgovor #4 poslato: Јануар 30, 2010, 03:24:43 »

Na slici je poznati ribolovac iz Loznice Dzigi.2004 u Crnobarskom salasu upecao soma 49,5kg. :
Kad je ubijen novinar Risto Djogo 1994god.tada su ronioci koji su trazili njegovo telo na Zvornickom jezeru otkrili na dnu ogromne somove. pioneer
Sačuvana

Ја нисам човек ја сам вук.Ја не причам ја завијам.Не завијам што ме је страх,не завијам што сам бесан.Завијам да би ме чуо чопор мој, да би ме чули вукови да би ме чула вучица и да би ме чули вучићи.Да се окупи чопор мој.А кад се окупи чопор мој, бојте те се пси!!! Цар Душан Силни
slavisa1205
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Јануар 30, 2010, 03:28:16 »

sliku sam nasao na netu. kako je upecan pojma nemam jer se ne bavim ribolovom.
Sačuvana
slavisa1205
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Јануар 30, 2010, 03:31:50 »

Kad upade ovaj Cirin post
Sačuvana
pescarac
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Јануар 30, 2010, 05:56:57 »

Ova nije sa neta.
Od mog drugara je
Pro[le godine otišao u Španiju sa dva tri drugara na opuštanje na neku reku gde ima velika brana.
Kaže Španci nas gledali "blagoteleće" kad smo rekli da hoćemo da pecamo na reci. Oni rečnu ribu ne cene. Kompletan aranžman 10 dana oko 500 eura. A ulov - njih to ne interesuje

Inače 72 kg. 2,2 m

Sačuvana
Nele
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Јануар 31, 2010, 05:56:10 »

Svaka cast,to je verovatno sa Ebra
Sačuvana
dabic_miroslav
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Јануар 31, 2010, 06:11:57 »

Prije rata jedan strastveni ribolovac je izvukao soma na vrbasu i vagali su ga 107kg a nedugo poslije njega jos jedan covjek na savi 102kg ali to nisu bili sportski ribolovci nego ljudi koji su zivjeli od lova i ribolova i nacin na koji su ih hvatali dosta se razlikuje od ovih danas...
Sačuvana
SSG
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Фебруар 18, 2010, 11:06:46 »

Moj jedan rođak,danas pokojni,bio je predsjednik ribolovnog kluba u Karlovcu,pričao mi je da je jednom plovio nizvodno od Karlovca prema Sisku te je naišao na 2 mislio on drveta,velika ko čamac,čak i veća.Odjednom čovjek skuži da je riječ o somovima,mužjaku i ženki.Kako je znao neznam.Prema priči,sjećam se dobro kad mi je ispričao,bili su dugi više od čamca,a kupski čamac je najmanje 5 metara pa naviše čak i do 7.To je skužio tako što je kad je došao blizu njih vidio neke bijele krugove,ustvari školjke koje su na tijelu velikih somova uobičajene.Zaronili su kad im je prišao na blizu i nisu se više pojavili.Pričao mi je da se doslovce usrao od straha,a i ja bi iako nisam baš kukavica.Ronio sam na Mrežnici (ronioc sam 15 godina),vidio somova dosta,jednom ispod slapa u Belavićima našao soma u rupi preko 70 kila ali je on beba za takve grdosije.

Čuo sam priču da se na Dunavu može naći somova i preko 400 kila i da su neke i ulovili,oko Beograda.Jel to istina??
Sačuvana

Bolje biti dobro obješen nego li loše oženjen
MikaHunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

I don't regard nature as a spectator sport.

« Odgovor #11 poslato: Фебруар 18, 2010, 12:01:16 »

Za 400kg nisam cuo ali znam da su vadili somove iz Dunava od 100-150kg,moguce ali ako ga ima taj nije nimalo naivan

400kg to ko omanja ajkula,kuku.... wacko
Sačuvana

No matter what happens, whether you succeed or not, if you stand up and do it right and pay attention, hunting will always give you what you need. It may not be what you were looking for, but it will absolutely be important enough to justify whatever you      -- Jacob Bowers
Ivan Stojanović
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Фебруар 18, 2010, 05:41:34 »

Давно је то било када сам у ревији ''Бистро'' прочитао податак да је највећи сом икада ухваћен на спортски начин у тадашњој Југославији сом који је упецан 02.04.1941. године на Дунаву код Београда и да га је уловио извесни риболовац Фрањо Бихлер, на кедерованог манића.
Тада страствени млад риболовац, са пуном главом снова о борбама са трофејним рибама, запамтио сам овај податак, и мислим да нисам погрешио у ниједном детаљу који сам овде навео, иако је тај примерак ''Бистра'' одавно завршио (без моје дозволе!) као стари папир. Уколико се неки од колега сећа овог податка, а још и ако има примерак тог ''Бистра'', нека потврди, односно, ако сам погрешио нека ме исправи у овоме што сам овде написао.

Добар поглед и бистро! 
Sačuvana
Nforce
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

LD "Stara Pazova"

WWW E-mail
« Odgovor #13 poslato: Фебруар 18, 2010, 05:44:40 »

Опис и грађа

Сом се доста разликује од риба класичне форме, труп му је овалан, са великом и спљоштеном главом на којој је три пара бркова од којих је горњовилични пар дуг до врха грудних пераја, остали су доста мањи. Има ситне очи, велика уста, а доња вилица му је нешто дужа од горње, и обе су начичкане мноштвом ситних зуба. Тело му је без крљушт и веома слузава. Подрепно пераје дугачко, а репно је заобљено, леђно пераје је мало и без тврдих жбица. Леђа сома су модроцрна, бокови су тамносмеђи или тамнозеленкасти и мраморирани, а трбух сивкастобеличасте боје са црвенкастим преливима.
[уреди] Навике, станиште, распрострањеност

Сом насељава готово све воде Европе. Воли мирне или споротекуће, муљевите воде и ту се и најрадије задржава. Сваштојед је, мада му главну храну чине рибе, жабе, ракови, сисари, а лови и птице, патке и гуске које се нађу на води или у води где живи. Углавном лови ноћу, али и дању ако има прилику. Забележено је да је у реци Одри уловљен сом дугачак 5 метара а тежак 400 килограма.

Сом у Србији обитава у Дунаву и готово свим његовим притокама, а има га и у затвореним типовима воде. Просечна величина сома у Србији је један метар и тежина 10 килограма, а лове се и нешто већи примерци, тако да је 1958. године у Дунаву код Апатина уловљен сом тежак 208 килограма на стари аласки начин.
[уреди] Размножавање

Мрести се у мају и јуну, али најчешће средином маја и почетком јуна, мада може да се деси да се мрести чак и у јулу. Све ово зависи од температуре воде која треба да буде од 19 до 24 степена и наравно од осталих услова, као што је место и друго. Мресте се у паровима. Женка предходно направи гнездо величине 1x1 метар и висине око 75 cm и ту положи икру. Мужјак оплоди икру, а женка остаје и чува је све док се млађ не излеже. Гнездо прави од ситног материјала и ту положи од 16.000 до 17.000 јаја, а по некима од 11.000 до 48.000 комада икре, све у зависности од величине женке. Икра се лепи за материјал од којег је гнездо направљено, па је женка у могућности да их чува док се не излегу. Млађ расте брзо и већ прве године достигну дужину од 20 cm.

Izvor: Wikipedia
Sačuvana

Ivan Stojanović
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Фебруар 18, 2010, 06:03:25 »

''Сом у Србији обитава у Дунаву и готово свим његовим притокама, а има га и у затвореним типовима воде. Просечна величина сома у Србији је један метар и тежина 10 килограма, а лове се и нешто већи примерци, тако да је 1958. године у Дунаву код Апатина уловљен сом тежак 208 килограма на стари аласки начин.''

у, ***ем ти ситно жито, па ту је требало да ради и један 9,3 х 74R, минимум, у главу, за смирење!
Ако податак није  download онда спретном и сретном риболовцу  hi .
Аласки начин? Претпостављам да то није уз помоћ ''штапа и канапа'' - тј. спортски?
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 ... 6   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: