DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

157053 poruka u 6898 tema- 6653 članova - Poslednji član: Headhunter123

Август 22, 2017, 08:22:58
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumLoristLovački recepti (Urednik: swift)ПЕЧУРКЕ ИЗ МОГ ЛОВИШТА
Stranice: [1] 2 3 ... 13   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: ПЕЧУРКЕ ИЗ МОГ ЛОВИШТА  (Pročitano 140736 puta)
Ivan Stojanović
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« poslato: Децембар 01, 2009, 12:34:28 »

Сигуран сам да међу колегама ловцима има доста љубитеља печурака - како оних који воле само да их у сласт конзумирају, тако и оних који и познају јестиве врсте гљива и током лова их беру. Лепо је о томе разменити искуства. Али, и поред фотографија које у сваком детаљу приказују изглед печурке, подвлачим:
ФОТОГРАФИЈЕ НЕ СМЕЈУ БИТИ ЈЕДИНИ ИЗВОР ЗНАЊА О ПЕЧУРКАМА, ВЕЋ ПОЧЕТАК УЧЕЊА О ЊИМА, БРАЊЕ ПЕЧУРАКА ИСКЉУЧИВО УЗ ПРОВЕРУ И ИНСТРУКЦИЈЕ ИСКУСНОГ БЕРАЧА И КОНСУЛТАЦИЈУ СТРУЧНЕ ЛИТЕРАТУРЕ!!!!!
Опреза никада довољно. Међутим, када са сигурношћу упознамо најчешће врсте јестивих печурака нашег ловишта, то уме да донесе пуно уживања и доста безуспешних ловова на дивљач претвори у успешне ловове на печурке!
Уз моје фотографије иде и позив колегама да напишу нешто о печуркама које сусрећу у свом ловишту.

Врсте које ја познајем и берем:

а било је тога летос у једном лову оволико:

Sačuvana
Ivan Stojanović
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Децембар 01, 2009, 12:54:02 »

Незнам када ћу опет бити у могућности да снимим фотографију коју сам као прву поставио у оквиру отварања теме. Ово из простог разлога што ми се први пут десило да за петнаестак година, колико берем печурке, све ове врсте нађем У ЈЕДНОМ ДАНУ! Скоро сваку од њих карактерише то што се јавља у другачијем добу године, међутим, у јулу месецу ове године су се у само недељу дана променила три годишња доба, па је то изазвало и пролећне и јесење и летње печурке да израсту истовремено! А то су, одозго, па на доле, с лева на десно:

У првом реду:
Сунчаница или тзв. ''срндаћ'' (прве три у првом реду),
Љутача или тзв. ''папрењача'' (друге три у првом реду),
Црвенка или тзв. ''рудњача'' (цео други ред),
Лисичара - (првих седам у трећем реду),
Вргањ - (последње три у трећем реду и последња у четвртом реду)
Јајчара или тзв. ''благва'', ''царска печурка'' (првих пет у четвртом реду)

ФОТОГРАФИЈЕ НЕ СМЕЈУ БИТИ ЈЕДИНИ ИЗВОР ЗНАЊА О ПЕЧУРКАМА, ВЕЋ ПОЧЕТАК УЧЕЊА О ЊИМА, БРАЊЕ ПЕЧУРАКА ИСКЉУЧИВО УЗ ПРОВЕРУ И ИНСТРУКЦИЈЕ ИСКУСНОГ БЕРАЧА И КОНСУЛТАЦИЈУ СТРУЧНЕ ЛИТЕРАТУРЕ!!!!!

Sačuvana
Ivan Stojanović
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Децембар 01, 2009, 01:20:14 »

25. октобра смо ловили зеца, али са слабијим успехом. Међутим, црвенки (рудњача) је било у изобиљу! Наша будућа ловкиња , моја братаница Бојана нам је помогла да ''улов'' за време ловачког доручка сместимо у корпе, како би их неоштећене транспортовали до куће.

Бока је будућа ловкиња:
Sačuvana
Nikola Vojinovic
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Najbolji na Forumu u 2012 godini

« Odgovor #3 poslato: Децембар 01, 2009, 08:45:52 »

Bravo Ivane!  hi
Lovac na pečurke  sarcastic
Sačuvana

Priroda, kerovi i lov
Ivan Stojanović
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Децембар 01, 2009, 10:49:35 »

Тако је, Ниџо, између осталог и то!!! good
Sačuvana
hunter017
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Ситуација никад није била тако озбиљна као увек.

« Odgovor #5 poslato: Децембар 01, 2009, 11:06:37 »

Svaka cast Ivane i ja obavezno uberem po kojeg vrganja ili suncanicu na planini ili rudnjacu u polju pa to onako u slast pojedemo posle dorucka ali se ne okupiram previse tim jer od lova nema nista. Nedelja za lov, a ostali dani kad se moze pa u pecurke pa salamura od vrganja pa suve ... pa meso od divljaci ,pa gulas pa papapa  lazy lazy lazy
Sačuvana

Најкритичнија су у животу прва три минута!
А и последња три!
Ivan Stojanović
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Децембар 01, 2009, 05:18:04 »

Ма тачно је то, недеља за лов, али када дивљачи има слабо, а печурака доста - беру се печурке!
НАЈБИТНИЈЕ ЈЕ ДА СЕ УЖИВА У ПРИРОДИ!
А што више њених чари ловац познаје, то ће више и уживати, зар не? Wink
Sačuvana
hunter017
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Децембар 02, 2009, 08:05:54 »

good hi
Sačuvana

А и последња три!
draganpe
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Децембар 02, 2009, 08:31:27 »

hi hi hi
Sačuvana
MisaKnjaz
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Децембар 05, 2009, 10:52:58 »

Sačuvana
Ivan Stojanović
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Децембар 06, 2009, 12:14:34 »

Сунчаница (''Срндаћ'')!
Sačuvana
hunter017
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Децембар 06, 2009, 07:30:10 »

Gde su mu rogovi ?   smile Ili je mlad ili ih odbacio,a i nisam ih tako zamisljao! whistle
Sačuvana

А и последња три!
Ivan Stojanović
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Децембар 06, 2009, 09:07:10 »

Ни ја не капирам зашто су овим печуркама дали (и) овај назив  scratch_ones_head, али ове печурке у неким крајевима јужне Србије једино по њему и знају!
Sačuvana
ĐAVO
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Децембар 06, 2009, 09:18:37 »

Ни ја не капирам зашто су овим печуркама дали (и) овај назив  scratch_ones_head, али ове печурке у неким крајевима јужне Србије једино по њему и знају!

Ova tema je trebala da ima edukativni ton, posle vam ja kriv stink
Zasto ne pisu oni koji su sigurni, nije ovo za zezanje angry2
Sačuvana
Ivan Stojanović
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Децембар 06, 2009, 10:12:08 »

Сигуран сам да међу колегама ловцима има доста љубитеља печурака - како оних који воле само да их у сласт конзумирају, тако и оних који и познају јестиве врсте гљива и током лова их беру. Лепо је о томе разменити искуства. Али, и поред фотографија које у сваком детаљу приказују изглед печурке, подвлачим:
Опреза никада довољно. Међутим, када са сигурношћу упознамо најчешће врсте јестивих печурака нашег ловишта, то уме да донесе пуно уживања и доста безуспешних ловова на дивљач претвори у успешне ловове на печурке!
Уз моје фотографије иде и позив колегама да напишу нешто о печуркама које сусрећу у свом ловишту.

Врсте које ја познајем и берем:

а било је тога летос у једном лову оволико:

Оваквим постом је започета ова тема. У претходном писању је било речи о томе да се једна врста печурке у разним крајевима другачије зове. Можда би требало додатно да објасним?

Што се сигурности тиче:
Ја познајем мање од десет врста јестивих печурака, што је далеко, далеко мање од неког ко себе може да назове добрим познаваоцем печурака. Али ја једино њих берем и једино о њима говорим. Друге не дирам. Не експериментишем. Тема је и значила позив људима који познају гљиве у свом ловишту да о томе говоре. Али, поред тога, у самом отварању теме и постовима који су уследили сам максимално наглашавао мере опреза код брања печурака и начин на који је једино исправно приступати томе. На крају, позивам и администратора да, уколико сам својим писањем на било који, па и најбезазленији начин угрозио било кога, да сместа обрише целу тему. Излишно је говорити да ми то није била намера.
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 ... 13   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: