DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

136969 poruka u 5773 tema- 5733 članova - Poslednji član: ivicans

Септембар 02, 2014, 01:29:58
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2 3   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Divlji kunici  (Pročitano 9608 puta)
lisac
Senior
Van mreže Van mreže

« poslato: Новембар 20, 2009, 04:08:15 »

Posto u evropi postoje divlji kunici(licno sam video par komada u Francuskoj lol)i uspesno se gazduje njima,pomislio sam da nebi bilo lose da se nasele kod nas.Gledao sam snimke lovova na kunice jastrebovima,tvorovima,gonicima,pticarima i mogu vam reci da je jako zanimljiva divljac.Takodje kod nas ne postoji opasnost od prenomnozavanja zbog brojnih predatora.Sta vi mislite o tome?
Sačuvana
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Jagd ist kein Hobby, Jagd ist Leidenschaft!

« Odgovor #1 poslato: Новембар 20, 2009, 04:15:19 »

Bas naprotiv zbog velikog broja predatora, mislim da kod nas nebi mogao da opstane.
Ipak kunic se ne moze bilo gde naseliti. Mi ne gazdujemo s poljskim Zecom kako treba a kamoli sa ovim malim kratkouhim!
Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Lazes Druge, Lazes i Sebe.
nesa
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Новембар 20, 2009, 04:48:57 »

Za ovu temu svakako ima dosta strucnijih,ali bih rekao da pri naseljavanju novih vrsta,treba dosta opreznosti i sagledavanje vise elemenata.Evo par njih.Unosom novih vrsta se pazi da ne ugroze postojece kako zivotinjske tako i biljne vrste.Zatim opreznost od unosa i prenosenja bolesti.Posebno je pitanje sta se postize i hoce sa tom novom vrstom.Mislim da je d.kunic ziveo na nekim lokacijama Hrvatske,dali ih jos ima neznam.Navodno umeju da naprave stetu sumarstvu,u slucaju prenamnozenosti naravno.Licno mislim da bi za lovce bili interesantni,ali svakako pita se struka.
Sačuvana
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Новембар 20, 2009, 05:04:43 »

Normalno na prvom mestu struka i strucno misljenje.Ali imamo zive dokaze da bas struka i nije uradila mnogo sto sta u naseljavanju novih lokaliteta, narocito poslednjih godina!Ima tu par entuzijazista koji se bore i trude, ali meni sve to lici na borbu Don Kihota i Vetrenjaca. Razlog nije neznanje(nestrucnost) nego ostali su bez preko potrebne podrske iz LSS i Ministarstva.

Kunic je zastupljen u Hrvatskoj na nekoliko lokaliteta.

Najuspesnije ga loviti u kombinaciji >Hibridni tvor x sacmara ili tvor x dresirani jastreb.
Kod ovih kunica cesto se pojavljuje jedna bolest, takozvano zecije slepilo. Ova posast zna da ih totalno desetkuje, da li je ova bolest pogubna i za druge vrste neznam?
Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Новембар 20, 2009, 05:17:24 »

Iz najnovijeg Jägera.
Nemacki strucnjaci predlazu aktivniji lov na Kunica,narocito na lokacijama gde je prenamnozen. Radi vece kvote odstrela i uspeha, predlazu upotrebu kal 22 lr sa prigusivacem(slika dole).Pored 22 lr i Bok dvocevka sa prigusivacem

Ovako izgleda lokacija gde ih ima kao miseva. Imao sam prilike ovo videti u Austriji. Tamo sam se po prvi put sreo sa kunicima, hvatao rukama zive jedinke a ujedno i video dosta bolesnih od vec pomenute ocne bolesti. Najvise kolonija sam nalazio u nasipima pored zeleznickih sina. Ipak ne treba zanemariti bremenitost od samo 30-31 dan i 5-7 eventualnih legala po zenki godisnje. Svako leglo moze biti od 4 -10 komada.
Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Jastreb
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

>>>>>---------------->

« Odgovor #5 poslato: Новембар 20, 2009, 05:34:15 »

Hahahahaha...znash kad bi kod nas dozvolili lov .22LR sa prigushivachem...

hahahahahaha... biggrin boast pleasantry :Smiley Wink
Sačuvana

NeLe001
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Новембар 20, 2009, 05:57:01 »

Hahahahaha...znash kad bi kod nas dozvolili lov .22LR sa prigushivachem...

hahahahahaha... biggrin boast pleasantry :Smiley Wink

Тачно тако, било би и рогатих кунића и тд.
Sačuvana

Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Новембар 20, 2009, 06:06:08 »

Ali Nemacka lovacka svest i edukacija nije kao Srpska!
Kod njih kurs za polaganje lovackog ispita nije brzopotezni kao u Srbiji.
Kakvi da su, moramo priznati da su u svemu ispred nas Wink.

Nego da ne skrecemo sa teme  agree.
Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
nesa
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Новембар 20, 2009, 06:16:32 »

Znas ono nikad ne reci nikad.Pa valjda idemo u EU.Nego mene muci to sto nisam 10 godina u lovstvu,pa evo se cudim sacmarici sa prigusivacem.Inace,slazem se da imamo struku i entuzijaste,sto je veoma bitno.Valjda ce se pokrenuti i birokratija,tj. pustiti one koji znaju da rade.Evo videh poruku pa da dodam.Dali bi bilo resenje,ne prepisivati zakone drugih ili ih mozda korigovati malo i prilagoditi mentalitetu i tradiciji nasoj.(mozda)
Sačuvana
lisac
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Новембар 20, 2009, 09:16:46 »

Iz najnovijeg Jägera.
Nemacki strucnjaci predlazu aktivniji lov na Kunica,narocito na lokacijama gde je prenamnozen. Radi vece kvote odstrela i uspeha, predlazu upotrebu kal 22 lr sa prigusivacem(slika dole).Pored 22 lr i Bok dvocevka sa prigusivacem

Ovako izgleda lokacija gde ih ima kao miseva. Imao sam prilike ovo videti u Austriji. Tamo sam se po prvi put sreo sa kunicima, hvatao rukama zive jedinke a ujedno i video dosta bolesnih od vec pomenute ocne bolesti. Najvise kolonija sam nalazio u nasipima pored zeleznickih sina. Ipak ne treba zanemariti bremenitost od samo 30-31 dan i 5-7 eventualnih legala po zenki godisnje. Svako leglo moze biti od 4 -10 komada.
Kako je moguce da se ovoliko prenamnoze kada u nemackoj ima i kune i lisice?
Sačuvana
lisac
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Новембар 20, 2009, 09:28:42 »

Iz najnovijeg Jägera.

E a koliko kosta ovaj prigusivac za bokericu? spiteful
Sačuvana
nesa
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Новембар 20, 2009, 09:35:01 »

Koliko se secam njih najvise desetkuje bolest,koja je spominjana.Sve ostalo nije strasno.
Sačuvana
krauc
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NAJBOLJI NA FORUMU LORIST U 2009 GODINI

« Odgovor #12 poslato: Новембар 20, 2009, 11:29:02 »

Postovane kolege moje misljenje da prica o reintrodukciji neke vrste zivotinja na nove lokalitete izgleda kao hod kroz minsko polje.
Toliko je slucajeva kroz istoriju bilo da je reintrodukcija napravla tolike nezeljene efekte i nevolje i pored svih procena strucnjaka koji su to odbrili.Desavale su se stvari koje niko nije mogao predvideti i zaustaviti.Jedan vrlo nezahvalan i opasan posao,zato bi sa ja radje prihvatio domacinskog,savesnog i strucnog gazdovanja nasim vrstama i njih doveo na broj koji bi trebali imati,a ove druge isli loviti tamo gde ih ima!

DOBAR POGLED!!!
Sačuvana
Ivan Stojanović
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Новембар 20, 2009, 11:57:04 »

Да му је место у нашим ловиштима, већ би и сам нашао начина да се ту насели и прилагоди. Незнам како би му ишло копање рупа у лепљивој црници и како би изашао на крај са шакалом. Испада да стално кукам на шакала, али мислим да, захваљујући његовом све бројнијем присуству у нашим ловиштима, без обзира на различитост терена, кунићи, и поред краћег периода бременитости и већег броја легала у току године неби имали шансе против ''златног вука''.
Sačuvana
nesa
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Новембар 21, 2009, 12:46:54 »

Ovde se okupljamo da bismo suprostavili i razmenili misljenja i saznanja.Tako dodjemo do nekih rezultata.Uz duzno postovanje reintrodukcija je povratak vrsta na stanista sa kojih su nestala.Po logici stvari a i iskustva,to je uglavnom donosilo dobro(mogu se navesti primeri)Takodje verujem da sakal(za koga takodje mislim da nam nije potreban,sem sto povecava brojnost faune)nemoze ugroziti kunice,cak evo jedne teze.Kunic bi dopunio jelovnik predatorima,pa samim tim smanjio stete na ostalim vrstama.Jel ovo dobar pokusaj za plus kunicima.
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: