DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161361 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 14, 2019, 03:08:29
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2 3   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Kompenzator trzaja  (Pročitano 18087 puta)
HuntR
Gost
« poslato: Јул 27, 2008, 10:40:00 »

Vase misljenje je li ima ikakvu upotrebnu vrednost u lovu.
kako se odrazava njegova motaza na cevi od 51cm,jer po teoriji i na njemu se dodatno gubi potisak koji je vec manji usled skracenog prostora za sagorevanje baruta,da li drasticno menja balisticke karakteristike i da li je smanjenje trzaja nadomestuje preciznoscu gubitak energije.
Sačuvana
thunder11
Senior
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #1 poslato: Јул 27, 2008, 11:26:18 »

Vase misljenje je li ima ikakvu upotrebnu vrednost u lovu.
kako se odrazava njegova motaza na cevi od 51cm,jer po teoriji i na njemu se dodatno gubi potisak koji je vec manji usled skracenog prostora za sagorevanje baruta,da li drasticno menja balisticke karakteristike i da li je smanjenje trzaja nadomestuje preciznoscu gubitak energije.
Sav barut sagori do 16" tako da toga ne treba da se plashish Wink. Sam kompezator trzaja moze uticati na preciznost oruzja. To veoma zavisi od toga kako je i od kog materijala kompezator napravljen. Dobar primer o onome sto pricam je  Boss sistem kod Browning-a. Browning je, naime, postao poznat po tome sto je uz pomoc "dodatka" na vrhu cevi omogucio korisniku da kontrolise oscilacije koje cev ima kada se ispali projektil. Svako punjenje pravi drugacije oscilacije, pa je sam lovac/strelac u mogucnosti da kontrolise harmoniju cevi. Rezultati Browning-ovog Boss sistema su fascinirajuci.
Svaki dodatak koji stavljamo na cev mora da bude precizno postavljen bash iz tih razloga. Ukoliko se sve uradi kako treba gubitak preciznosti se ne sme javiti.
Naravno, slozicu se ovde sa Danilom. Posto energija ne moze da se unisti vec prelazi iz jednog oblika u drugi tako je i ovde. Manji trzaj rezultuje povecanom bukom.

thunder11
Sačuvana
Tadija
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Новембар 04, 2012, 03:37:46 »

Ima li ko iskustva sa kompezatorima trzaja? Može li se ugraditi na LK?  
Sačuvana
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Новембар 04, 2012, 03:49:11 »

Misliš li na onaj na ustima cijevi, ili na kundaku?
Sačuvana
Tadija
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Новембар 04, 2012, 03:54:22 »

Na ustima cevi. Zanimljivo je da u lovu i ne osetim trzaj ali na strelištu me dobro strese. Imam ugradjen gumeni amortizer na kundaku ali ipak dobro udari u rame. 
Sačuvana
stalcer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Новембар 04, 2012, 04:14:40 »

imam ja kompenzator na svoj 300mag trzaj je isti kao kad pucam sa 7*64
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Новембар 04, 2012, 06:20:28 »

Imam dve puske sa kompenzatorom, i nikada vise ga ne bih stavio na jaki lovacki karabin. Na oruzje drugih namena da. Problem je sto izuzetno povecava pritisak zvuka oko strelca i pod bocnim stranama, umesto unapred. Sto je kompanzato efikasniji, pojacanje zvuka je vece. sa 375 H&H osecaj je kao da pucas sa 8x57, ali sam imao iskustvo da je kolegi koji je stajao pored mene na ceki zvonilo u usima jos nedelju dana, i da je zavrsio kod lekara. Ni meni nije bilo prijatno na otvorenom strelistu bez antifona, i jeste zvonilo posteno..

Cak i na 223 kompenzator zna da bude neprijatan sa nivoom buke koju proizvodi..

Ajmo malo i druga iskustva. U lovovima u Africi na ozbiljnu divljac, zabranjen je. Razlog je to sto posle pucnja culu sluha treba dosta vremena da se oporavi, sto zna da bude jako opasno ako se posle krene u potragu za ranjenim lavom ili bivolom.

Kao sto ti rece, u lovu trzaj neces osetiti..
Sačuvana
stalcer
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Новембар 04, 2012, 07:10:14 »

kompezator sto sam ja pravio razbija i pucanj ima dve vertikalne i jednu horizontalnu komoru bocno. na mom karabinu je cev fabricki 510mm a imao sam problem sto posle pucnja mnogo osvetli optiku namena mu je bila da odvoji plamen levo i desno sto sam i uspesno i postigao tim kompenzatorom  a dobio sam i mnogo vise 
Sačuvana
Danijel
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Новембар 04, 2012, 07:32:29 »

Da li bi mogao da stavis neku sliku da vidimo kako to izgleda hi
Sačuvana
kole
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Новембар 04, 2012, 09:40:40 »

kompezator sto sam ja pravio razbija i pucanj ima dve vertikalne i jednu horizontalnu komoru bocno. na mom karabinu je cev fabricki 510mm a imao sam problem sto posle pucnja mnogo osvetli optiku namena mu je bila da odvoji plamen levo i desno sto sam i uspesno i postigao tim kompenzatorom  a dobio sam i mnogo vise 
To i meni treba, zaslepi me noću ...
Sačuvana
mpeca
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Новембар 04, 2012, 09:42:46 »

Uspesne konstrukcije  znaju da umanje trzaj oruzja i  trzaj i odskok znacajno smanje a samim tim omogucuju  i brzi drugi hitac.Medjutim sto je efikasniji  prasak je jaci a znaju i gasovi da se vrate u lice strelca.Pa je upotreba naocara obavezna.Konpenzator trzaja,gasna kocnica,razbijac plamena ,razbijac pucnja.Dodatak sa puno  uloga.Na lovackim karabinima u srednjim kalibrima po meni nepotreban.Moguce ugraditi na karabin uz obaveznu prijavu prepravke nadleznom organu od strane majstora oruzara koji je za to ovlascen.Samougradnja neovlascenih  nije dozvoljena koliko ja znam.A i ako  konstrukcija istog i ugradnja nije uradjena kako treba   zna ispaljeno  zrno da udara u njega i da znacajno odstupa od nisanske tacke i ode ko zna gde....
Sačuvana
Tadija
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Новембар 05, 2012, 08:01:47 »

Nije valjda da mora i kompezator da se prijavi u kod nadležnih organa? Pa nije to podcevni bacač granata ! Odustajem od ugradnje odmah. 
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #12 poslato: Новембар 05, 2012, 08:40:38 »

Kompezator trzaja moze doneti dve vrlo znacajne karakteristike..
-moze unaprediti preciznost
-moze pokvariti preciznost

U oba slucaja , kompezator trzaja na ustima cevi ce svoju /dobru ili losu / funkciju
pokazati u zavisnosti od mnogo faktora, kao sto su...
-oblik i kvalitet izrade
-kalibar na kom se montira
-kvalitet i oblik trase cevi
-debljina cevi na ustima
-vrsta zrna
-velicina kompezatora
-brzine na ustima cevi
-jos svasta nesto pa onda vise faktora u jednom

Elem,
namontiratu kompezator /neki po izboru ili koji mi se svidja ili za koji mislim da ce biti dobar/ moze biti mac sa dve ostrice. Postoje tu neka pravila , pisana i nepisana.
Isto vazi i za sisteme portovanja cevi gde je problematika jos zamrsenija

hi

Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
Tadija
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Новембар 05, 2012, 09:11:32 »

Ne znam koliko bi pomoglo portovanje cevi? Meni ne i ne smeta odskok cevi već trzaj.  Nemm optički nišan već samo mehaničke.
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Новембар 05, 2012, 05:47:46 »

Ja nikada ne bih portovao cevi kod nas. Video sam nekoliko pokusaja i ni jedan nije bio uspesan, a cevi su prakticno bile za bacanje.

Da bi tako nesto radilo mora da ga izvodi nemac ili svajcarac.
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: