DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

157448 poruka u 6925 tema- 6684 članova - Poslednji član: miskeNS

Октобар 24, 2017, 08:26:48
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumORUŽJE, MUNICIJA, OPTIKE I MONTAŽEPUŠKARSKA RADIONICA (Urednik: swift)Puskarska radionica - mi pitamo, mi odgovaramo...
Stranice: [1] 2 3 ... 72   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Puskarska radionica - mi pitamo, mi odgovaramo...  (Pročitano 296106 puta)
ARTHEMIS
Gost
« poslato: Јул 26, 2008, 02:01:22 »

Drage kolege,
svi se druzimo oruzjem , a ono je poput svega sklono kvarovima , zamoru materijala itd.

Verovatno nam svima bar jednom godisnje zatreba savet iskusnijeg kolege ili puskara. Ovde Vas ima sarenih iskustava , a koliko primecujem pojavljuje se i poneki puskar.

Hajde da delimo pomenute probleme vezane za oruzje na ovom mestu , jer ce se sigurno naci neko ko moze dati savet ili ih otkloniti.

ARTEMIS
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

swift

« Odgovor #1 poslato: Јул 26, 2008, 07:17:35 »

Drage kolege,
svi se druzimo oruzjem , a ono je poput svega sklono kvarovima , zamoru materijala itd.

Verovatno nam svima bar jednom godisnje zatreba savet iskusnijeg kolege ili puskara. Ovde Vas ima sarenih iskustava , a koliko primecujem pojavljuje se i poneki puskar.

Hajde da delimo pomenute probleme vezane za oruzje na ovom mestu , jer ce se sigurno naci neko ko moze dati savet ili ih otkloniti.

ARTEMIS

O eventualnim problemima mozemo diskutovati, ali popravke treba vrsiti strucno lice.

U svakom vecem selu postoji nadri majstor koji na izh-ovkama... toz-ovkama pravi igle, krbulja opruge i popravlja kocnice. Turpija i traktorski ventili su omiljeni materijali  za izradu polomljenih igala.Oprez.
Prepustite to strucnom osoblju ma koliko poznavali masinstvo i mehanizme.

Mozda je ovaj komentar za topik o bezbednom rukovanju, ali je i u sklopu ove teme.
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
Ry
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu Lorist u 2011 godini

« Odgovor #2 poslato: Јул 26, 2008, 01:27:27 »

skrati optiku Grin Grin Grin
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
TOZA
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NAJBOLJI NA FORUMU U 2008 GODINI

« Odgovor #3 poslato: Јул 26, 2008, 01:54:39 »

Postoji kočnica za 98 čiji je hod 45 stepeni.Tako bi imala svoju funkciju a nebi joj smetala optica!Ako se ipak rešiš za skraćivanje optike uzmi testeru sa "finijim" zubima!Manje će boleti.
Sačuvana

THE OVOZEMALJSKI
TOZA
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Јул 26, 2008, 02:07:26 »

Ako neće da stoji to je veliki problem! :)Može se montirati i bočna kočnica ali mislim da nemaš potrebe.Uvek sam za klasičnu kočnicu na zatvaraču koja je daleko sigurnija.Mislim da imam jednu od 45 stepeni.Rešićemo problem!
Sačuvana

THE OVOZEMALJSKI
car
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Јул 26, 2008, 03:41:25 »

E pa narode imam jedan problem sa montazom za 6,5 carcano,posto je sistem manliher znaci rucica je na sredini problem mi je zadnji prsten nosaca.Pa molim ako znate gde ili ko moze da resi problem,evo slike.
Sačuvana

Volim lov i pecene prasice
HuntR
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

ja sam u zelenom

« Odgovor #6 poslato: Јул 27, 2008, 10:21:58 »

prvo pitanje koliko je ta optika sa jednim nosacem uopste upotrebljiva.a mislim da tvoj
problem puskari vrlo prosto resavaju ,kako to izgleda mozes da vidis u jednom od brojeva upoznajte lov gde je prikazan jedna puska manlicher konstrukcije,mislim da je u pitanju modifikacija shwenk montaze.druga opcija je bocna montaza al za to se retko ko odlucuje.a treca revolverska optika(LER optika)sa scout montazom,al to ako imas nekog na severno americkom kontinentu ovde ce ti se podsmevati tome.dakle oko 200 eura pa kod puskara da napravi modifikovani shvenk,jer koliko ja znam nema gotovo da se kupi.
Sačuvana
car
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Јул 28, 2008, 11:37:21 »

ok vec se dogovaram sa Tozom oko montaze,a ovaj nosac je stavljen da bi se videla visin a,inace doneli su mi montazu svenk al za zastavin karabin tako ako nekom treba  dogovoricemo se ,A sredicemo carkano bice u pravim rukama ,pravog majstora Toze ,sta da radim kad volim ovaj karabin,poz  Wink
Sačuvana

Volim lov i pecene prasice
Resavac
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Август 05, 2008, 07:33:10 »

Već preko deset godina lovim sa kombinovanim Brnom ZH 324 (7x57/16). Iako imam nov karabin u kalibru 8x57, Brno mi je za srce priraslo tako da karabin samo popunjava mesto u soški. Već nekoliko godina se nosim mišlju da se na karabinu izvrše neke prepravke. U par navrata sam i razgovarao sa pojedinim puškarima, ali su svi izbegavali da izvrše takvu intervanciju. Želja mi je da od sada karabina sa standardnom dužinom cevi dobijem štuc, i to sa cevi kraćom od standardnog zastavinog štuca, recimo nekih 48 cm.
A moje pitanje je: Šta treba ispoštovati prilikom određivanja dužine cevi? Pretpostavljam da to sigurno ima veze sa dužinom koraka navoja u cevi. Jasno mi je da ću skraćenjem dobiti i veći trzaj, nešto glasniji pucanj, nešto slabiju energiju zrna, ali i odličnu pušku za šumski lov. Što se preciznosti tiče, nadam se da se neće bitno promeniti. Verujem da ću i dalje imati solidnu grupu do 100-120 metara.

Druga stvar koja me interesuje, a sa kojom sam imao problem (koji je uspešno rešen) je okidanje na Brnu. Na prvoj (karabinskoj) obarači mi se javilo koleno, odnosno sila okidanja duž celog hoda obarače nije bila istog intenziteta. Baš neposredno pre momenta opaljenja trebalo je jače pritisnuti, što mi je pravilo probleme, pre svega u pogonskom lovu. Poliranjem to je rešeno, ali sam na jedvite jade našao puškara koji će mi to odraditi. Svi su tvrdili da će posle poliranja, odnosno čačkanja sistema okidanja, postojati mogućnost samoopaljena iz druge cevi, a meni se to za dve godine nije desilo ni jednom. Do tada sam se nosio mišlju da zamenim sistem okidanja, da imam pripremu, odnosno ubrznicu, kao npr. na Brnu ZH 304. Da li je to izvodljivo???
Sačuvana
danilop
Gost
« Odgovor #9 poslato: Август 05, 2008, 08:06:43 »

Skraćivanje karabinske cevi mora da uradi fabrika ili puškar koji razume koncept harmonika (frekvencije oscilovanja) prilikom vibracija cevi. Evo vizuelizacije ponašanja cevi prilikom ispaljenja metka kao i prvih osam harmonika. Deformacija je uvećana 500 puta i svaka slika predstavlja jednu frekvenciju. Svih osam deformacija se dešavaju u isto vreme:

Da ne idemo u dubinu, poenta je da se sinhronizuje izlazak zrna kada cev ima najmanje vibracija - ukratko dužina cevi je veoma bitan faktor a nju treba da proračuna stručno lice (inženjer ili dizajner naoružanja).

Pozdrav.
Sačuvana
von Maksimilian
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Sve teče sve se menja...

« Odgovor #10 poslato: Август 05, 2008, 08:24:09 »

Citat:...koji razume koncept harmonika... može li nešto od Tozovca ili Bata Kande  Grin Grin Grin zezam se ova ilustracija ti je odlična!!!
Sačuvana

Ako sve uradiš danas bićeš pod stresom ostavi nešto i za sutra...  Smiley лангзам абер зихер
Jastreb
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

>>>>>---------------->

« Odgovor #11 poslato: Август 05, 2008, 09:30:31 »

Ja bi to lepo bonsekom... i malo turpijica i gotovo.. ako ne bude OK, uvek moze po svadbama da se puca...uz harmoniku..  Grin
Sačuvana

Resavac
Junior
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Август 05, 2008, 10:34:03 »

Uh, ovo se uvija na sve strane, još ako dođe do rezonancije frakvencija ode cev u najmanju ruku  Huh?. Ali frekvencija sigurno zavisi i od uvrtanja zrna, odnosno njegove energije i verovatno još od mnogo faktora. Samo još kad bi znao obrazac po kom bi sve to moglo da se dovene u neku vezu...
Ali jednog dana ću naći nekog kom ću to poveriti, pa makar posle kupovao novu cev Wink
Imao sam nekoliko ponuda od nekih pušara da kratimo cev mic po mic, npr. po 2 cm i svaki put probamo na strelištu, ali mi to deluje kao eksperimentisanje ili, štaveše, igranje sa oružjem Angry.
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #13 poslato: Август 05, 2008, 01:33:31 »

Ne skracuj to ispod 508.Gledaj da dobro uradis usta cevi.
Nadji dobrog puskara sa dobrim alatom za to.
Srecno Wink
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
TOZA
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Август 06, 2008, 12:03:06 »

Ja bi to lepo bonsekom... i malo turpijica i gotovo.. ako ne bude OK, uvek moze po svadbama da se puca...uz harmoniku..  Grin
Gde bonsekom jastrebe!Nećemo se zamarati.Brusilicu pa napred!A ono sečenje po dva santimetra mi liči na one što su skraćivali rep psu iz više puta.Navodno da ga manje boli.Malo šale.Danilo je u pravu.Nemojmo biti pametniji od tima stručnjaka koji konstruišu oružje.Što je prikazano na ovoj animaciji verujte mi na reč da je toliko uprošteno kako bi mi laici mogli to da shvatimo.Sretao sam se sa raznim eksperimentima koji su po pravilu završavali totalnom neupotrebljivošću oružja.Swift reče usta cevi .Potpuno je u pravu.Ko će proračunati ugao i sa tom preciznošću ga izraditi.Ko će Vam ponovo podesiti među čeoni zazor?Plašim se da će posle tog eksperimenta postati odlična svadbarska "prangija" bez bojazni da će nekog povrediti na pristojnim daljinam (100-120 m).Prijatelju nemoj te se naći uvređenim,iz naj bolje namere vam savetujem da nešto što valja nepretvorite u nešto sasvim neupotrebljivo.I na posletku moram pohvaliti sve one majstore koji su odbili to da urade.Bezbednost pre svega!S poštovanjem TOZA
Sačuvana

THE OVOZEMALJSKI
Stranice: [1] 2 3 ... 72   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: