DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161436 poruka u 7285 tema- 6989 članova - Poslednji član: Zaboravljeni_lovac

Децембар 15, 2019, 05:07:18
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumORUŽJE, MUNICIJA, OPTIKE I MONTAŽEKALIBRI (Urednik: swift)mali sacmeni kalibri - potreba ili moda
Stranice: 1 [2] 3   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: mali sacmeni kalibri - potreba ili moda  (Pročitano 14745 puta)
gardista
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #15 poslato: Септембар 16, 2009, 01:53:11 »

Kolega Gardista cini mi se da si povrsno citao moj tekst.Dvadesetica je svrstana u "normalnu" kategoriju lovackih kalibara.
Ne vidim da sam naglasio njene nedostatke u odnosu na kal.12 i 16 vec ih svrstao u isti kos.
Mislim da si krivo shvatio ono sto sam napisao!

DOBAR POGLED!!!
neeee, nisam ja povrsno citao, i svaka cast na stavljanju u isti kos, ali ostali ne "glede" to tako ,pa zato i napisah...
sto se tice svinja, moj otac je za svog staza 20-icom odstrelio 20-ak komada, mislim da su samo jedno trazili ranjeno, e sad dal moj baba dobro puca ili ga sreca sluzi ne znam...u stvari znam, al ne bih da falim babu...
Sačuvana

cev je shipka kroz koju je provucena rupa...

www.adio.rs
dr.mita
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Mislimmmm, nisam ginekolog ali mogu pogledati!

« Odgovor #16 poslato: Септембар 16, 2009, 07:09:50 »

Nikice 99% si u pravu( u prirodi nista nije 100%  rtfm ). 20 god. lovim sa 16-ticom. 12-ticu ( iz-27) nosim uglavnom u lov na patke i guske na prelet i kad je bas neka vuko***ina jer je rus otporan. planiram da uzmem neku 20-ticu orozaru (volim orozare) za prepelice, ali sa 410 sam se bas lepo nalovio kod cika sloge, da mi se pod kozu zavukla. Puskica od stotinak $ ali mecici papreno skupi, i do 15$ kutija ( za 12 oko 6-7$) Ali nije za preko 20-25m i za divljac vecu od jarebice. Ubiva ona i liju i zeku ako su blizo, al to je retko. Na toj razdaljini nijedna tica nije utekla a da je pogodjena...e sad...potreba il moda...malo kapric..
Npr, u kolekciji kratkog imam stosta ali ne i Colt 1911 45ACP. I zelim da ga kupim, a kad mi zena postavi pitanje zasta ce ti , ili sam sebi to pitanje postavim...eto , zato sto volem... sto Pele da bidne bolji od mene  spiteful
Sačuvana

ISTERUJEM ZLO,
UTERUJEM DOBRO!
NAJBOLJI NA FORUMU U 2013.PO OCENI ČLANOVA
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #17 poslato: Септембар 17, 2009, 09:05:39 »

Za ove ''naše klasične'' kalibre - 12, 16 i 20, čini mi se da je sačma približno jednake brzine i dometa, ako ne i veće kod manjih, a time i veće energije, dk je sa posipom drugačija priča. Sada imam jednu lovačku pušku Huglu model 104A kalibra 12/76 iz koje za tri giodine od kako sam je nabavio nisam ispalio ni jedan magnum metak. Puška mi se jako sviđa i sve je OK, možda bi se jedino moglo prigovoriti masi koja je oko 3,5 kg. Ali sam još dovoljno mlad (38) a nisam ni slab (185/100) pa mogu je nositi. Ali, nedavno je ejdan kolega nabavio istu marku i isti model u kalibru 20/76. Violina. Čitav kilogram lakša. Takve će biti moja sledeća lovačka puška.
Sačuvana
pescarac
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #18 poslato: Септембар 17, 2009, 09:47:20 »

Da ne ulazim u polemiku, sve kolege su po pitanju ove teme u pravu, ali ....
tu negde su pobrkani lončići.
Bilo je takmičenje u gadjanju glinenih golubova u Kovilovu,na kojem su učestvovale kolege sa jednog drugog foruma. Mislim da je prvo mesto uzeo član koji je pucao sa dvadeseticom.
Nema lepše nego videti lovca koji lovi sa dvadeseticom, čiji kerovi rade ko sat i posle marke kerova i prilaza lovca divljači, pucanja aport divljači sve na daljinama koje jesu za pucanje za manje kalibre, ili lova na zeca istog tog lovca i posle podizanja zeca i nepucanja tog istog lovca, njegove reči da to nije daljina za pucanje za njegov kalibar puške.
E sad drugi primer:
Drugar je dobio na poklon predivnu pušku MC-5 u kalibru 32 na kojoj je napisano 70 godina oktobarske revolucije, sa koferom i uputstvom na kojoj piše da je to puška za lov samura, da se ne bi mnogo oštetila koža, sad drugar ima problem jer kod nas nema samura, a za lov prepelica za jednu kutiju metaka (pod uslovom da ih nadje) može kupiti tri do četiri kutije metaka 12-70. Ta puška služi samo za pokazivanje.
Puške manjih kalibara od 20 su ili damske puške, ili vinogradske puške ili specijalizovane za pojedine vrste divljači kao što je ona gore pomenuta.
Sećam se priče puškara Trivić Boška koji je pričao da njegova dvadesetica mc-5 ima bolji posip i više sačme u krugu od merkelove 16-tice i da je oduševljen sa istom.
Na žalost, ljudi koji su se u ovom vremenu brzo obogatili i koji sada imaju želju da budu različiti od ostalih i na kraju koji su zalutali u lovstvo, kupuju te male i skupe kalibre i municiju baš iz tog razloga, da se pokazuju da su veliki lovci, a ne što su veliki lovci. I tada se dešava ono što je krauc napisao i od pušaka koje treba da su pojam za prave lovce, pravimo puške koje prave veće štete po lovištu od ostalih. Mislim da tu nije kriva puška već lovac.
I na kraju, a mislim da će se naljutiti dobar deo kolega sa foruma, više volim da vidim lovca koji puca 410 na fazana sa dva metka, nego većinu lovaca koji vode rat sa poluautomatima protiv pataka i gusaka, bez reducira, sa 76-ticama ili pak 89-kama.
Sad se pitam ko onda ima od njih više lovačke etike, da li oni malobrojni sa kalibrima ispod kalibra 20, koji za svoju pušku moraju odvojiti par hiljada eura, ili oni drugi koji svoj poluautomat plate par stotina eura.
Neće se većina složiti da su i jedni i drugi zalutali u lovstvo, ali ja upravo tako mislim (čast malobrojnim koji imaju reducire)

Sačuvana
gardista
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #19 poslato: Септембар 17, 2009, 10:17:54 »

pescarac, potpuno si u pravu i za kalibre i za nabavku, mi nasu pusku nabavismo '74-godine i do danas je to jedina 20-ica u celoj opstini, onda su svi odmahivali glavama i namigivali na babu kako je poludio kad kupuje "pracku", danas i dalje je 20ica za vecinu lovaca bauk, i mnogi kad vide nekoga sa dvadeseticom ocekuju da posle marke psa taj napravi dvostruki salto unazad, pa u doskoku sa leve noge odstreli dve prepelice svaku sa po tacno tri sacme od toga dve u glavu i jednu u srce...
 sve je to slicno, ko ne moze da pogodi sa 26grama sacme nece pogoditi ni sa onih 32, i sa time cemo se valjda svi sloziti...
jedna od prednosti pusaka u 20om kalibru je TEZINA(po meni i najveca) posto sam pre nje lovio sa ZH303, trap cevi, 3.5kg, teret mrtvi, pa jos bez remnika, i pomalo mi je dosadilo da posle svakog lova na zeca mi ruke budu kao da sam nosio dzakove ceo dan, sa "prackom" tih problema nema..
magnum u 20om kalibru nisam nikad probao, i ne nameravam, posto ovde an forumu saznah od ucenih ljudi da je po osobinama potpuno isti ili slican 12/70, tu se postavlja pitanje koja je poenta toga kad je i puska u 20/76 slicne tezine kao 12/70...nazalost 20/70 polako izumiure na racun 20/76...
Sačuvana

cev je shipka kroz koju je provucena rupa...

www.adio.rs
pescarac
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #20 poslato: Септембар 17, 2009, 11:42:11 »

danas i dalje je 20ica za vecinu lovaca bauk, i mnogi kad vide nekoga sa dvadeseticom ocekuju da posle marke psa taj napravi dvostruki salto unazad, pa u doskoku sa leve noge odstreli dve prepelice svaku sa po tacno tri sacme od toga dve u glavu i jednu u srce...

Zaboravio si da kažeš sa pucnjom kroz noge
Sačuvana
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #21 poslato: Септембар 17, 2009, 12:46:30 »

magnum u 20om kalibru nisam nikad probao, i ne nameravam, posto ovde an forumu saznah od ucenih ljudi da je po osobinama potpuno isti ili slican 12/70, tu se postavlja pitanje koja je poenta toga kad je i puska u 20/76 slicne tezine kao 12/70...nazalost 20/70 polako izumiure na racun 20/76...
20/76 jeste faktički isti kao 12/70, po gramaži i sl., tako da je, po meni, odličan kao drugi metak na zeca i sl.
E, sad, masa/težina pušaka 20/76, ako izuzmemo lude Ruse(IŽ27), je, koliko znam, otprilike ista kao što su bile nekada 20/70, tj. ima ih i po 2.5kg, što, svi se izgleda slažemo, je glavna prednost kalibra 20.  good Zamislite razliku, od 07-15h nositi 3.5kg, u odnosu na 2.5kg. Nebo i zemlja!  hi
Sačuvana

T N T

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo

B  E  S  N  I  L  O
Đomla
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #22 poslato: Септембар 17, 2009, 12:50:20 »

Овдје се мало бркају појмови, тема је: Мали сачмени калибри (24/70,28/70,32/70,410 и 36/70), колико се ја разумијем 20/70 је стандардни калибар.
Није тачно да те пушке морају бити доста скупе, да има да се купи пушка коју представио Мита, одмах бих је купио, а ту је и стари добри Иж - 18 у калибру 410!
 threaten
Sačuvana

Tata i ja bi ovo radio !!
I tata bi sine !!!
BUCKO
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NISAM ZGODAN AL SAM NEZGODAN

« Odgovor #23 poslato: Септембар 17, 2009, 12:56:55 »

Lagana puska, magnum punjenja, velika trzanja lol
Losem urcu i dlake smetaju, tako i tezina od 3,5kg.
12-70 good
16-70  hi
20-70  hi hi
Sačuvana

NISAM ZGODAN AL SAM NEZGODAN
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #24 poslato: Септембар 17, 2009, 12:58:31 »

^^ Đomla, pogledaj prvi post u temi ponovo, molim te!  hi

Bucko, u mojoj sexciji ti je dosta 5-6 metaka dnevno, tako da me trzaj DRUGOG metka ne uzbudjuje ni najmanje! Tj., definitivno mi neće trebati lekarska pomoć!  biggrin
Sačuvana

T N T

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo

B  E  S  N  I  L  O
jovan
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #25 poslato: Септембар 17, 2009, 02:22:13 »

E moj Gardista to da imas jedini u opštini i udruženju 20/70 će da izvineš jerbo je nabavih baš da ne bih vuglio ZH.
Samo mi se ni malo ne sviđa moda magnuma jer čini mi se da 20/76 iz veoma lagane puške i nije neko veliko zadovoljstvo.
 hi
Sačuvana
Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

To sam ja samo me zeza komp...

« Odgovor #26 poslato: Септембар 17, 2009, 02:33:14 »

Priča se da dvadesetice nose glumci i matori pederi. Koliko vidim ovde nema glumaca  lol lol ajd* pa se vidimo u nedelju na Paradi.  friends lol lol
Sačuvana

Teško je prvih 100 godina...
pescarac
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #27 poslato: Септембар 17, 2009, 02:40:24 »

tima koji nisu glumci i treba dvadesetica pa do tridesetšestice, ali u prečniku i to od gloga
Sačuvana
dr.mita
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Mislimmmm, nisam ginekolog ali mogu pogledati!

« Odgovor #28 poslato: Септембар 17, 2009, 02:46:59 »

Овдје се мало бркају појмови, тема је: Мали сачмени калибри (24/70,28/70,32/70,410 и 36/70), колико се ја разумијем 20/70 је стандардни калибар.
Није тачно да те пушке морају бити доста скупе, да има да се купи пушка коју представио Мита, одмах бих је купио, а ту је и стари добри Иж - 18 у калибру 410!
 threaten
Ta puska kosta stotinak dolara i to kanadskih...brazilska jednocevna orozara. Bezbedna, mala, lagana, jeftina...milina za divljac do jarebice....kazem, ubiva i liju i zeku, tj kunica al...nije za to
Sačuvana

ISTERUJEM ZLO,
UTERUJEM DOBRO!
NAJBOLJI NA FORUMU U 2013.PO OCENI ČLANOVA
Đomla
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #29 poslato: Септембар 17, 2009, 07:56:07 »

Шејтан - то што је неко рекао да је 20/70 мали калибар не мора да значи да је у праву, по мом мишљењу 20/70 је калибар минорно слабији од 16/70 и 12/70.  hi
Такође се слажем са Пешћарцем да је витешкије ловити са 410 него са 12/76 и то када убаце свих 5 патрона у магацин, нема тог фазана који ће преживјети тај ПВО систем. 
Sačuvana

Tata i ja bi ovo radio !!
I tata bi sine !!!
Stranice: 1 [2] 3   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: