DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161410 poruka u 7284 tema- 6989 članova - Poslednji član: Zaboravljeni_lovac

Децембар 12, 2019, 02:09:57
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumORUŽJE, MUNICIJA, OPTIKE I MONTAŽEKALIBRI (Urednik: swift)mali sacmeni kalibri - potreba ili moda
Stranice: [1] 2 3   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: mali sacmeni kalibri - potreba ili moda  (Pročitano 14726 puta)
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

swift

« poslato: Септембар 15, 2009, 10:02:58 »

Svedoci smo da se u poslednje vreme sve vise javljaju afiniteti za
lovacke puske manjih kalibara.Uglavnom /cini mi se/to preferiraju mladdji i
lovci srednje starosne dobi.

Najvece interesovanje je za kal. 20 ali pored njega tu su i 24. 28.... 36
U prodavnicama ih sve vise srecemo par godina unazad. Razmisljam glasno...
dali je to potreba, moda, ima li opravdanja, za koje vrste divljaci
je adekvatna upotreba, prednosti i mane manjih kalibara od 12 i 16...
Recimo, pucati zeca sa manjim kalibrom od 16,na fazana sa 36-icom i sl.
Nije lose da pred lovnu sezonu prodiskutujemo o tome i cuti misljanja za i protiv.
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
SHEYTAN
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Септембар 15, 2009, 10:25:38 »

Jedini razlog zbog kojeg bih voleo da imam pušq kalibra 20(ali svakako magnum, tj. 76 ležište) je - masa puške(iz ove priče treba izbaciti proizvodjače, kao što je npr. IŽ, gde je razlika u masi puške 12/76 i 20/76 ZANEMARLJIVA  angry2 ).

Na ovaj konkretan razlog mogu da dodam još i da su mečići kal. 20 jako slatki na oko!  give_heart

Treće, sada, za razliq od kraja prošlog milenijuma, mečića 20/70 ima da se qpU, i to po normalnoj ceni, tako da je i taj momenat izražene prednosti "standardnih" kalibara(12 i 16) prevazidjen!  good
Sačuvana

T N T

diablo  diablo  diablo diablo  diablo  diablo

B  E  S  N  I  L  O
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Септембар 15, 2009, 11:46:25 »

Odgovor je vrlo prost, a o njemu se kod nas jako malo razmislja. Sacmeni kaliobri, ma koliko se to nama cinilo nisu univerzalni. Zna se za sta je 12, a za sta 28, i tu zamene nema. To je potpuno jednako kao kada bi se DS lovila sa 223. Dakle, svaki kalibar, ali prema nameni, a ne zato sto se nekome cini da je mnogo zanimljiv baja sto lovi manjim kalibrom.

Sačuvana
vuk sa motajice
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

tim koji pobjedjuje se nikada ne mijenja

« Odgovor #3 poslato: Септембар 15, 2009, 11:57:48 »

Ne bih mjenjao 12-70 ni za jedan,svaka cast 20,28 i ostalim ko hoce neka izvoli ali po meni je 12 najuniverzalniji a i jako velik izbor municije pa zasto onda izmisljati. focus
Sačuvana

Budi do kraja ono sto jesi
matakata
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Септембар 15, 2009, 08:40:38 »

Počeo da lovim sa 12-icom(12/70), i dosta dugo lovio dok nisam kupio 16 koja mi se veoma svidja, i ne vidim razliku izmedju njega i dvanaestice," biju naši a biju i partizani biggrin". Puška je lakša 300g i mislim da mi nije primetno, ni sa jednom se ne umorim u toku lova, ali mi je pucanj prijatniji (nisam nejak i neuhranjen -180/95).
Može biti i da je moda jer 20/76 ima veoma sličan udar kao i 12/70, uglavnom oružije i lov volim pa mi ništa ne smeta, ni težina puške ni udar metka! good
Sačuvana
krauc
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NAJBOLJI NA FORUMU LORIST U 2009 GODINI

« Odgovor #5 poslato: Септембар 15, 2009, 08:42:47 »

Stvarno je primetno povecanje broja lovackih pusaka manjih kalibara zadnjih nekoliko godina.
Sad ovo sto se Pedji "cini" da to preferiraju mladji lovci,meni se "cini" da to preferiraju finansijsko imucniji lovci.
Svakako najvece interesovanje i najvise se kupuju puske u dvadesetom kalibru,a onda ovih izmedju ne vidjam(osim kod stranaca) i onda jako brzo napreduju u zastupljenosti kalibar 36 i 410.

Pitanje da li je potreba ili moda,slozeno i tesko pitanje.
Bogdan dade "vrlo prost" i tacan odgovor,medjutim realnost i desavanja na terenu su susta suprotnost tome.

Ja bi to opet podelio u dve kategorije,na nacin da kalibar 12,16 i 20 svrstam u prave ozbiljne lovacke kalibre sa kojima se moze izvoditi lov na sitnu divljac naseg podneblja  i to uspesno i adekvatno.
Uz malo suzdrzanosti u daljini pucanja prema "manjim" kalibrima mozemo loviti uspesno,bez pravljenja stete i eticno.

Udrugu kategoriju bi svrstao kalibre manje od dvadesetog i to bi vec nazvao nekako kao specijalizovane lovacke puske za odredjene vrste lovova.
Zabranio bih i zakonski njihovu upotrebu u lovovima klasicnim jesenje sezone.
Svakako da one imaju svoju namenu i opravdanu primenu,ali samo u specijalnim slucajevima i okolnostima.

Sad dolazimo do sustine,a to je primena,upotreba i desavanja u praksi i na terenu koji su suprotni sa napred iznesenim.

Lepo je kad dodje lovac i vi konstatujete lovite dvadeseticom,a potom dobijete odgovor-"da imam dobrog psa koji cvrsto markira tako da sam u prilici da pucam na umerenim daljinama,tern je pokriven i prljav pa necu moci daleko ni pucati uz to je jos toplo pa mi ova laksa puska odgovara".Jasno pravi lovac,pravi kalibar u pravim rukama!!!

Mnogo nazalost cesci slucaj!
Lovite dvadeseticom.AHA.Odlicna puska.Strasno bije.Ona ima uzu cev i puno uzi posip zato mozes sa njom na dalje da pucas nego dvanaisticom,a i ona dvanaistica gruva i trese brate ko top.Ja sam uzo ovu gospodsku pusku,a znas leziste je 76 i ja uzmem ovog .... od 1300bara i milina????Ne moram dalje ......

E sad jedna pogubna pojava koja mi dusu izjeda zadnjih godina.
Puske kalibra 36 i 410 koje rapidno povecavaju svoju zastupljenost u lovovima zadnje vreme.

Gotovo,gotovo sa takvim puskama u lov dolaze raznorazne baje uz pojavu da su u 99% slucajeva puni love kao brod i uz redovnu pricu,da su se oni toliko nalovili da u lov idu radi druzenja,i da su tako dobri strelci da im sa "normalnim"kalibrima nista ne moze pobeci i da im to nije interesantno.
I onda situacija je u realnosti ovakva,ja je pratim u komercijalnom lovu na fazana.
Teramo jedan pogon i moj baja puca na 10 fazana.6 komada pogadja,leti perje sa njih ponekom visi noga i odlecu u sumu IZGUBLJENI NARAVNO,a moj baja sav vazan kako ih pogadja i na kojoj daljini.
1 promasuje,ma bio je daleko.
3 je odstrelio i svrsava od zadovoljstva kako on viteski sa malom puskom uspesno ulovio sebi za rucak a bit ce za veceru.

Ionda ja uglavnom uvucem muda medju dupe pridjem i kazem:Gospodine ja bi vas zamolio da sa tom bastenskom puskom ubuduce kod nas ne dolazite u lovove na fazana jer ste nam napravili stetu toliko..... a nije nimalo ni lepo svesno ranjavati divljac i pustati je da skapava.
To je lepa puska,ali ima svoju namenu a to je da po vinogradu i vocnjaku ganjate stetocine eventuvalno da sa dobrim kerom lovite lepo prepelice do 30 tak metara i to je to.

Evo raspiso sam se puno,izvinjavam se casnim izuzetcima kojih ima,za sad u manjini.i kao rezime bi rekao da svaka puska,odnosno kalibar ima svoju opravdanu namenu no misljenja sam da ovaj sadasnji trend kod nas u pravcu vece zastupljenosti manjih kalibara ima pomodarsku notu.

DOBAR POGLED!!!
Sačuvana
oscar
Gost
« Odgovor #6 poslato: Септембар 15, 2009, 08:46:52 »

Bravo NIkiceeeeeeeee hi
Sačuvana
matakata
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Септембар 15, 2009, 08:54:25 »

Bravo!  good
Sačuvana
Đomla
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Септембар 15, 2009, 10:58:46 »

Мени се баш свиђају ти мањи калибри (поготово 410) и сматрам да су О.К.
За пар година можда и набавим какву пушкицу у калибру 410, само ако буде патрона у слободној продаји (једва сам нашао патрону без чашице за калибар 12 - тако да је 410 сада само фантазија).
Наравно да није за лов гусака у прелету, лов дивљих свиња, свакако да има своју примјену - препелице на примјер.

Шта ћу када волим мале ствари - куће, ауте, жене...   Cool Cool Cool
Sačuvana

Tata i ja bi ovo radio !!
I tata bi sine !!!
gardista
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Септембар 16, 2009, 08:28:29 »

@krauc:
mislish da bi baja vise pogodio da puca sa 12-icom?
nije do puske, nego do strelca, kao sto i 12-ica ima svoje tacke ogranicenja tako io 20ica ima, a koliko njih u lovu na zeca vidis da pucaju sa 12icama na zeceve i preko 70 metara, zasto, pa ne umeju da ocene daljinu,a o energiji i posipu ni ne razmisljaju, e sad, kad neko rani divljac sa 12icom, to je tako moralo biti(nije bila prilika, te baš je skočio preko grudve....), ako rani sa 20icom citav buljuk balisticara odmah konstatuje da je to zbog kalibra, a ne zbog dičnog strelca...
20icom se u nasoj kuci lovi vec 35 godina (20/70, ne ovi fensi topovi)i za razliku od vecine imao sam priliku da lovim i sa 12icom i sa 20icom pa sam odabrao sta mi lepse lezi, ali nikad nismo ni ja ni otac se osetili inferiorni u odnosu na one sa 12icama, lovimo sve od svinje do guske, sa jednakim uspehom, ko ne veruje, neka pita tozu i baneta oni su svedoci lova gusaka po hladnom danu sa 20icom...
o pucanju na golubove ovom prilikom ne bih...
Sačuvana

cev je shipka kroz koju je provucena rupa...

www.adio.rs
Max011
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

To sam ja samo me zeza komp...

« Odgovor #10 poslato: Септембар 16, 2009, 09:49:31 »

Ta dvadesetica zdravo dobro stoji Savi... a i otvara ga u struku. Tako da nema Sose koja ne bi Savi ukovrdžala mustaće, ne zovu njega džaba ( u šoru Banackome) Lepi Sava primaš  hi
Sačuvana

Teško je prvih 100 godina...
Jastreb
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

>>>>>---------------->

« Odgovor #11 poslato: Септембар 16, 2009, 11:19:00 »

Shta fali kalibru .410 za lov svinja?
Sačuvana

gardista
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Септембар 16, 2009, 11:53:29 »

Shta fali kalibru .410 za lov svinja?
samo svinje...
Sačuvana

cev je shipka kroz koju je provucena rupa...

www.adio.rs
Nikola Vojinovic
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu u 2012 godini

« Odgovor #13 poslato: Септембар 16, 2009, 12:42:05 »

Odstrelio sam svinju (180 kg.) jednim metkom iz kal 12 sa sacmom 3,5mm tj. osmicom, to se desilo jednom i nikada vise, pod cudnim okolnostima... tako nesto niti sam i niti cu ikada probati!!! Po meni treba biti realan i racionalan!  good
100 % se slazem sa Kraucem  hi
Sačuvana

Priroda, kerovi i lov
krauc
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

NAJBOLJI NA FORUMU LORIST U 2009 GODINI

« Odgovor #14 poslato: Септембар 16, 2009, 01:28:17 »

Kolega Gardista cini mi se da si povrsno citao moj tekst.Dvadesetica je svrstana u "normalnu" kategoriju lovackih kalibara.
Ne vidim da sam naglasio njene nedostatke u odnosu na kal.12 i 16 vec ih svrstao u isti kos.
Mislim da si krivo shvatio ono sto sam napisao!

DOBAR POGLED!!!
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: