DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

161361 poruka u 7275 tema- 6980 članova - Poslednji član: aleksa101

Новембар 14, 2019, 01:40:37
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumLoristMetode lova (Urednik: swift)Strucni pratilac, prava, duznosti....
Stranice: 1 2 [3] 4   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Strucni pratilac, prava, duznosti....  (Pročitano 21191 puta)
Vlada Tabor
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #30 poslato: Јун 14, 2011, 06:46:08 »

Vlada Tabor,mozda si i ti podoban a da nisi toga ni svestan. :taunt:Salim se,naravno.
Moja konstatacija se pre svega odnosila na post kolege "miroslav79".
I hvala bogu da postoje pozitivni izuzeci!
Nije problem DRUZE,sve je OK. Nego sam bio pod utiskom,koji po mom misljenju vlada ovde na ovom FORUMU poslednjih par nedelja
 sve naj bolje  hi
Sačuvana

MISIM, STA RECI!!!!!
Vlada Tabor
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #31 poslato: Јун 14, 2011, 06:47:01 »

kako neko nesposoban moze da bude osposobljen??  blink  haha

give_heart
MALI tebe cu ja DA OSPOSOBIM  punish
  drinks
Sačuvana

MISIM, STA RECI!!!!!
reze73
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #32 poslato: Јун 15, 2011, 10:58:01 »

Ama Reze druze , pa odakle ti to da se za strucnog pratioca polaze ispit ,ide na kurs , na skolovanje ili vec sta slicno si umislio ? Gde ti je definisano ko je i sa kojim strucnim zvanjem taj famozni strucni pratilac ,koja ti je to funkcija ? Pa to obavlja upravnik lovista , lovnik , lovocuvar , clan upravnog odbora , obican  bilo koji clan udruzenja ,neko od poverenja i znanja , a ne neko sa zavrsenim ispitom , kursom , skolom ili fakultetom za "strucnog pratioca .
Nešto se valja iza brega sigurno!  spiteful
Zašto bi masovno upisivali škole ili prekvalifikacije za stručnog pratioca u Sremskoj Mitrovici ili u Kraljevu,ako to nepotrebno?Moje Udruženje gazduje sa 124000ha,podeljeno na 23 LD od čega oko 15 njih je upisao školu,neki imaju i preko dvadeset godina lovačkog staža i da bi ostali za lovnika ili po novom stručnog pratilaca žele da završe to.Možda grešim,ali mi se čini da će se težiti profesionalizaciji stručnih pratilaca i u otvorenim lovištima,jer koje pao sa kruške da plati od 70000-100000 školovanje,a da mi za džabe sedi na čeki po snegu čekajući lisicu,nego će da namiri(školovanje)izlazak kroz fiskalnu kasu.Nemojte da budemo zatečeni kada donesu pravilnik o radu lovočuvara-stručnih pratioca.Za sada Upravni odbori imenuju stručne pratioce,ali ne zadugo... drinks
Sačuvana
Kiza
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #33 poslato: Јун 15, 2011, 09:17:05 »

Pa vec sam ti naveo , idu da se skoluju za 3. ili 5 . stepen strucne spreme ( od ove godine cini mi se da je poceo da se skoluje i novi profil 4. stepena ) , za sumara-lovocuvara ili za specijalistu za lovstvu  i to se placa toliko , a ne za "strucnog pratioca" , jel jedino sa tim mogu da rade profesionalno ,opdnosno onako kako zakon nalaze , da bi dobio loviste moras da ispunjavas uslove o zaposlenim licima , a ta zaposlane lica moraju imati adekvatnu strucnu spremu . Dosao je novi zakon , sad se uskladjuje rad po njemu , pa ce verovatno 1 lovocuvar biti na maksimalno 20 000 ha , a upravnik ce moci biti na maksimalno 3 udruzenja , mnogo udruzenja ce se razdruziti pa samim tim bice posla za vise lovnih radnika zato su i posli da upisuju i zavrsavaju te skole verovatno nadajuci se poslu . Inace , za specijalistu za lovstvo moze se upisati samo sa 4.godisnjom skolom sumarske , poljoprivredne , veterinarske ili gimnazije , znaci ne mogu svi , za lovocuvara ne znam koji su uslovi potrebni .
Sačuvana
reze73
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #34 poslato: Јун 16, 2011, 03:14:30 »

Drago mi je što smo detaljno obradili ovu temu.Hvala vam! friends
Sačuvana
dreger
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #35 poslato: Септембар 09, 2011, 07:38:44 »

slazem se da za lov na divljeg vepra ,srndaca,jelena i dr.treba strucni pratilac ,ali cemu pratilac u lovu na sakala i lisicu,nek mi to neko objasni.sto je jos gore kod mene u LU ni ne spominju da ima lovac prava da ide sam na stetocine uz strucnog pratioca,nego kao ne mozes sam najmanje trojica sa vodjom grupe(u ovom slucaju on je kao str.pratioc)a kad taj vodja grupe nece ili ne moze da ide u lov onda ne moze niko sa dozvole,sta onda to sve vredi ili cemu vodi.
Sačuvana
MIL-DOT
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #36 poslato: Септембар 16, 2011, 04:45:01 »

slazem se da za lov na divljeg vepra ,srndaca,jelena i dr.treba strucni pratilac ,ali cemu pratilac u lovu na sakala i lisicu,nek mi to neko objasni.sto je jos gore kod mene u LU ni ne spominju da ima lovac prava da ide sam na stetocine uz strucnog pratioca,nego kao ne mozes sam najmanje trojica sa vodjom grupe(u ovom slucaju on je kao str.pratioc)a kad taj vodja grupe nece ili ne moze da ide u lov onda ne moze niko sa dozvole,sta onda to sve vredi ili cemu vodi.

Videli demokrate da smo previse sloboda imali za vreme komunizma pa resili da nas nauce da od goreg uvek ima gore i da su jos tu samo su kozu i novcanik  promenuli i na novo vreme se usemili.
Cilj je brate jednostavan-da neides u lov kao sto i neides.
Sačuvana
Pera Kojot
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #37 poslato: Јун 06, 2012, 11:45:54 »

Kolege lovci zna li neko koju skolu moraju imati PRATIOCI ili vodje lova na divlju svinju?Zvao sam pravnika u LSS objasnio mi je da nema potrebe da ima bilo kakvu skolu,jer nije strucni pratilac.Strucni pratilac je samo upravnik lovista i lovocuvari.E sad,ako ja nemam ni jednog coveka u drustvu koji je zavrsio sumarsku skolu,kako ja da imam pratioca na divlje svinje?Ovo je ono sto me muci,jer u nasem udruzenju,upravnik lovista kaze da ne moze i da to sto mi je rekao pravnik LSS ne pije vodu...Gledao sam u statu LSS,LSV,u zakonu o lovstu...u svim mogucim dokumentima i nigde,ali bas nigde nisam nasao nista o pratiocu na divlje svinje...Voleo bih da mi neko da pravi odgovor da znam sta dalje raditi...unapred zahvalan... hi
Sačuvana
Nenad000
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

JA SAM PONOSAN COVEK!

bi-dj@hotmail.com
« Odgovor #38 poslato: Јун 07, 2012, 09:31:51 »

Koliko ja kontam,kod izdavanja jedinacne dozvole potrebno je prisustvo strucne sluzbe u izvodjenju lova,strucne sluzbe a ne strucnog pratilaca jer je to po novom zakonu automatski podrazumeva lovocuvara ,znaci osobe koje su polagale za strucnu sluzbu u lu automatski imaju ulogu pratioca u organizovanju lova,znaci to ne vazi za grupan lov(pogonom) tada se dozvola izdaje na ime vodje grupe.Za strucnog pratioca  (lovocuvara )potrebno je minimum srednja skola ,a za strucnu sluzbu ne .Ako ovo ti ne pomogne onda slobodno se obrati lovnom inspektoru jer ja stvarno ne vidim smetnju on ce verovatno da im tumaci zakon kako treba a ne kako se prohte.Svako ko ima lovnu kartu ima pravo da ucestvuje u lovu i da lovi a ostalo vec nije tvoj problem bb
   Pozdrav Nenad

P.s za pojedinacan lov mora !!!!! ili strucna sluzba ili strucni pratilac(lovocuvar ili upravnik lovista)
Sačuvana

MIL-DOT
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #39 poslato: Јун 07, 2012, 09:56:03 »

P.s za pojedinacan lov mora !!!!! ili strucna sluzba ili strucni pratilac(lovocuvar ili upravnik lovista) CITAT NENAD000

Pricam ja tako ovde svabama da nemozemo ici u lov bez nekog pratioca oni pocese da se smeju misle da se zezam.
Ja nazalost moradoh da im argumentujem da se nezezam nego da je cinjenicno stanje te se ljudi prekrstise...

Sačuvana
Pera Kojot
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #40 poslato: Јун 08, 2012, 03:58:46 »

Nenade000 znam ja za pojedinacnu dozvolu,ali se kod nas to  ne vodi tako.Mi imamo jednog pratioca na nas 12,lovimo svinje cekanjem.Nema tu problema,vec je problem sto taj jedini pratioc ima sumarsku skolu.Ni to ne bi bio problem da je on drug lovac sa  svima.ima par ljudi sa kojima nije u dobrim odnosima,(privatnim)i samim tim kad se oni prijave u lov,lova nema.On ne zeli da oni idu u lov,a oni imaju ista prava kao i svi mi.A najveci problem je u tome sto sam ja predsednik drustva i mene cerece.ovi hoce svi u lov,ali ovi ne mogu zbog pratioca...i tako u krug.danas sam zvao inspektorijat i sve lovne inspektore cije sam brojeve nabavio.svi su mi rekli jedno isto:Obrisi tog lovca sa spiska pratioca i postavi ljude koji nece praviti problem pri organizovanju lova,bez obzira na strucnu spremu.Jedino mi moj upravnik LU i inspektor to ne dozvoljavaju.kada sam zatrazio da mi daju na osnovu cega ne mogu,oni su zacutali.I jedva sam nekako izveo to da napravim spisak bez njega sa ljudima bez sumarske skole.znaci zakon nije definisao ovaj slucaj,vec radi kako ko hoce.E jbm i zakon i drzavu...dobar pogled... hi
Sačuvana
Hemingway
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

elmarino019@gmail.com
« Odgovor #41 poslato: Јун 08, 2012, 06:13:35 »

E sta reci Darko sine u pravu si potpuno,.Mogu kod nas napraviti sto propisa izvrnu ce ko carapu,to sluzi cistoj formi i farsa je u odnosu na stvarnost.Da li u  nekoj drzavi postoji pratilac coveku ,kolegi lovcu ,koji je polozio lovacki ispit i ima sva moralna i ljudska prava lova ,a nema neka kao neka znanja i saznanja o divljaci i sta neko treba da ga vodi sto je on ostao neprosvecen ili sto neko u drzavi smatra da su neki strucni ,a drugi  tutubani i dokle smo doveli do konfuzije koja ne vodi ni cemu...
Sačuvana
Nenad000
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

JA SAM PONOSAN COVEK!

bi-dj@hotmail.com
« Odgovor #42 poslato: Јун 08, 2012, 07:42:44 »

ja ne vidim sta ovde nije jasno i de pise da mora da ima sumarsku skolu friends
Pogledajte pravilnik o gazdovanju lovistem ,pa ga stampaj i na sto ,ako i tad nezna da cita onda zna se preki sud i gotova stvar .Neoprostivo je da ljudi koji treba da tumace zakon zakon tumace kako im se prohte i tu opravdanja nema ,u mom Ld je drugacije malo organizovano zbog cistog razumevanja pa u julu kad smo kuci ,ljudi koji su dole budu nama pratioci u lovu i to je to.
  Ja im vala ne bi popustio ni za pedalj dosta mi je pametnjakovica u zivotu ,evo ovako  pa onako ,nemaju papir mogu das se slikaju ja otisao u lov  beach
 I kako to da imate samo jednog pratioca ne razumem ,pa zar nemate vise njih,Nema ovde mesta kuknjavi zakon vazi za sve,pametnjakovici neka svoju pamet sacuvaju za sebe ili da je prodaju onome kome treba .
  Pismeno se obrati svima da bi imao dokaz za sud !

pozdrav Nenad
Sačuvana

reze73
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #43 poslato: Јун 08, 2012, 09:43:10 »

Da li u  nekoj drzavi postoji pratilac coveku ,kolegi lovcu ,koji je polozio lovacki ispit i ima sva moralna i ljudska prava lova ,a nema neka kao neka znanja i saznanja o divljaci i sta neko treba da ga vodi sto je on ostao neprosvecen ili sto neko u drzavi smatra da su neki strucni ,a drugi  tutubani i dokle smo doveli do konfuzije koja ne vodi ni cemu...
Da postoji u susednim državama stručni pratilac u pojedinačnom lovu(Mađarska,Francuska ,Češka..)Uvedeno je i školovanje u trajanju od godinu dana da bi neko mogao postati stručni pratilac u nabrojanim državama.Od ove godine ima smer u Kraljevu za stručnog pratioca u trajanju od godinu dana.Dok sve ovo nezaživi Upravni Odbor imenuje stručne pratioce na predlog Zbora lovaca,Izvršnog odbora ili predsednika L.D.Obično se predlažu lovci koji su iskusni sa najmanje desetak godina iskustva,vole takav lov i spremni su da žtrvuju svoje slobodno vreme za sve kolege u društvu,bez razlike da li se vole ili ne,jer se radi o poštovanju stečenog iskustva.
Sačuvana
dreger
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #44 poslato: Новембар 15, 2012, 12:05:28 »

jeste i kod nas su nazovi str.pratioci stariji lovci koje smo mi sami izabrali.ali problem je sto taj pratilac treba da ide iz sela u grad(Zr)da podigne dozvolu pa za sedam dana da je vrati.(znaci putni trosak i svoje slobodno vreme)pa da ako lovac koji je na dozvoli hoce da od tih 7 dana ,npr.5 dana ide u lov treba i ovaj da ide sa njim,sto priznacete retko ko bi hteo,pogotovo zimi (cekanje lisica).tako da ne vidim korist od str.pratioca za obicnog lovca.osim u slucaju da se i njemu samom ide u lov.i neznam kao da smo lica sa posebnim potrebama pa nam treba pratilac.
Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: